صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > موسيقی ملل > سرودی از ارنست بوش ترانه سرای مشهور آلمانی

سرودی از ارنست بوش ترانه سرای مشهور آلمانی

سرود ضد فاشیزم هیتلری، با تصاویر از فاشیزم انکل سام
سليم پویان
سه شنبه 22 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ارنست بوش (Ernst Busch) ترانه سرا و هنرمند ضد فاشیزم هیتلری در آلمان و از همکاران نزدیک برتولت برشت، شاعر، نویسنده و هنرپیشه تیار بود.

وی در هشتم جون سال 1980 درگذشته است اما سرودهایش همچنان زنده اند. در اوج مبارزات ضد فاشیستی، غریو سرود های پرشور ارنست بوش به مبارزان روحیه و استقامت میبخشید. اما امروز سرود های وی با تصاویر فاشیزم امریکایی درآمیخته و بار دیگر در بیداری مردم از ماهیت امریکا و متحدانش نقش بازی میکنند.

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام جناب میرهزار. این ویدیوهای سلیم بسیار بی کیفیت و شعاری است، شما خیلی ویدییوهای خوب و معتبر را میتوانید از یوتیوپ پالیده ونشر نماید. پخش اینگونه ویدیو هاسست و بیمحتوا به اعتبار کابل پرس? لطمه میزند.

  • "بی‌کیفیت" : نمیدانم منظور از بی‌کیفیت چیست، اگر بی‌کیفیت از نظر تکنیکی باشد، درینصورت اشکال از سایت یوتیوب است.

   "سست" و "بی‌محتوا" : تصور نمیکنم این ویدیو ها سست و یا بی‌محتوا باشند. اگر حداقل سرود بالا سست میبود، بعد از بیش از گذشت شصت سال از ثبت آن بازهم به یوتیوب و اینترنت راه نمی‌یافت و کسی احمق نمیشد که روی آن وقت ضایع کند و آنرا با تصاویر امروزی درآمیزد. در زمانش این سرود نقش بزرگی ایفا کرده است. و امروز هم همان فاشیزم اما با وسایل و اشکال دیگرش در مقابل ماست، شاید سازنده کلپ بسیار دقیق به این نکته پی برده و آنرا با فاشیزم امروزی پیوند داده است.

   "بی‌محتوا" هم نیست، مبارزه ضد فاشیزم نیاز زمان بود و امروز هم مبارزه علیه امپریالیزم امریکا، نیاز زمان است ورنه جهان روی خوبی را نخواهد دید، این سرود به این ضرورت تاکید میکند و میکوشد که من تو و دیگر بیخبران را تکات دهد. پس این سرود "بی‌محتوا" نیست و محتوایی در بر دارد، اما اینکه این محتوا به مزاق من و تو و دیگران خوش میخورد یا بد مسئله جداگانه است.

   "شعاری": بلی شاید شعاری باشد، اما چرا باید همیشه "شعاری" را با بار منفی آن در نظر داشت، مگر در همین سایت کابل پریس و یا هر سایت دیگری که مورد پسند خودت هست، شعار نمیتواند دید؟ ما شعار میدهیم که جنگسالاری و اندیشه طالبانی باید منسوخ گردد و افغانستان بسوی رفاه و آبادی و شگوفایی رود، این شعار است اما شعاری که ورد زبان 95 فیصد مردم ماست. پس چرا باید همیشه از شعار ها ترسید و بار منفی را به آن چسپاند. مشخص در ویدیوی بالا شعار مبارزه ضد هیتلری داده شده که شعاری بود درست و مورد نیاز زمانش، اگر چنین نمی‌بود حتما کل جهان در کام فاشیزم فرو میرفت و چه بسا که من و تو زمینه این بحث را هم نداشتیم!

   احتمالا مشکل دوستی که به ویدیوی بالا انگشت انتقاد گذاشته جای دیگر باشد، درین ویدیو از "سوسیالیزم" صحبت شده که اگر با منطق اخوانی و طالبانی و جورج بوش به آن بنگریم، چیزیست باطل. اما برای شناخت سوسیالیزم و ضرورتش باید به تاریخ و حقایق و منطق آفریدگاران آن رجوع کرد. اگر "سوسیالیزم" واقعا باطل میبود، امریکا سالانه بلیونها دالر را در تبلیغات علیه آن صرف نمیکرد و آنرا خطرناکترین دشمنش نمی‌شمرد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب
تک نوازی گيتار

سه شنبه 17 مارچ 2009 ,

موسیقی، شعر و کابل پرس

دوشنبه 29 دسامبر 2008 ,

سلام علیک کابل

دوشنبه 27 اكتبر 2008 ,

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس