صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > موسيقی ملل > زولفو لیوانلی آواز خوان سکیولار ترکیه

زولفو لیوانلی آواز خوان سکیولار ترکیه

"این از شوربختی ترکیه‌ی امروز است که مادرکلان هایش از نواسه ‌های خود متجدد‌تر هستند"
سليم پویان
سه شنبه 15 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

زولفو لیوانلی

زولفو لیوانلی (Zülfü Livaneli) آواز خوان و سیاستمدار نامدار و مترقی ترکیه است. هرکس او را در ترکیه می‌شناسد. به عنوان نویسنده و فیلم ساز فردی موفق است. به عنوان خواننده و آهنگ ساز فردی مشهور، به عنوان کارگردان بالاترین جوایز را دریافت کرده و به عنوان نماینده‌ی پارلمان بخشی از نخبگان سیاسی کشور محسوب می‌شود.

وی در 1996 سفیر یونسکو گردیده. وی عمدتا آواز خوان سیاسی و آزادیخواه ترکیه محسوب میشود و سال‌هاست که در باره‌ی خطر اسلام‌گرایان هشدار داده، خطری که میان دریای اژه در غرب و دریاچه‌ی وان در شرق گسترش می‌یابد. «ما از آن بیم داریم که مجبور شویم این سبک زندگی خود را تغییر دهیم.»

در حال حاضر هشدار او بر ضد اسلامیزه کردن کشور به شدت مطرح می‌باشد.

زولفو لیوانلی

لیوانلی، 61 ساله هیچ ضدیتی با اسلام ندارد، اگر البته این اسلامی میانه‌رو باشد، یعنی همان اسلامی که او در خانواده‌ی خود با آن آشنا شده است. اودر یک خانواده‌ی مسلمان بزرگ شده که در آن به هیچ وجه نوشابه‌ی الکلی جزو محرمات نبوده: «پدرم در حال حاضر 90 سال دارد و با این حال او از یک گیلاس راکی روزانه‌ی خود صرف نظر نمی‌کند. زنها در خانواده‌ی ما حجاب بر سر ندارند، حتی مادرکلانم که در آغاز قرن گذشته به دنیا آمده است». این اسلام واقعی ترکیه بود که منشا آن به عثمانی‌ها می‌رسید: «هیچ کدام از سلطان‌های عثمانی به سفر حج نرفتند ـ علی‌رغم آن که این سفر جزو اصول و مبانی اسلام است». لیکن اکنون یک اسلام نو و بنیادگرا تمامی ترکیه را در بر گرفته: «اسلامی که بر خشونت مبتنی است». این از شوربختی ترکیه‌ی امروز است که مادرکلان هایش از نواسه ‌های خود متجدد‌تر هستند.

لیوانلی با مشاهده جنایات و ستم هایی که زیر نام اسلام در کشورهایی مثل افغانستان و ایران صورت میگیرد به نتیجه رسیده که بهترین بدیل برای ترکیه حفظ سنت سکیولاریستی ترکیه میباشد که بوسیله اتاترک بنیان گذاشته شده است.

در همین اواخر یکی از اعضای مهم دولت بدون آن که مورد پرسش قرار گیرد خواهان آن شد که در ترکیه اجرای قوانین اسلامی جامه عمل بپوشد. لیوانلی با نگرانی بسیار به جدیدترین مثال از «ایرانی کردن» ترکیه اشاره می‌کند: ممنوعیت تبلیغ مایوهای دوتکه در استانبول.

لیوانلی بارها برای زندانیان سیاسی ترکیه سروده است و در کنسرتهایش معمولا دهها هزار تن شرکت میکنند. چندین سرود وی ورد زبان آزادیخواهان ترکیه است.

لیوانلی در عین حال دوست نزدیک میکیس تئودوراکیس موسیقی دان مشهور یونان است و بارها کمپوزهای وی را سروده است.


این نوشته بر اساس چند سایت اینترنتی درست شده است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب
تک نوازی گيتار

سه شنبه 17 مارچ 2009 ,

موسیقی، شعر و کابل پرس

دوشنبه 29 دسامبر 2008 ,

سلام علیک کابل

دوشنبه 27 اكتبر 2008 ,

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس