صفحه نخست > خبر و گزارش > ملالی جویا در لیست پرنفوذ ترین شخصیت های سال مجله "تایم" قرار گرفت

ملالی جویا در لیست پرنفوذ ترین شخصیت های سال مجله "تایم" قرار گرفت

ملالی جویا به مثابه مدافع شجاع حقوق زن و منتقد شدید جنگ امریکا و ناتو در افغانستان به شهرت جهانی دست یافته است.
سليم پویان
جمعه 30 آپریل 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مجله تایم امروز نام ملالی جویا را در لیست ۱۰۰ شخصیت پرنفوذ سال ۲۰۱۰ اعلام نمود. طی این لیست مجله تایم ۱۰۰ تن از برترین شخصیت های جهانی را همه ساله معرفی میکند. لیست کامل آن در شماره ۱۵ می این مجله انتشار خواهد یافت. این لیست شامل شخصیت هایی در چهار دسته اندیشمندان، هنرمندان، رهبران و قهرمانان میشود که ملالی در رده قهرمانان قرار گرفته است و یگانه شخصیت از افغانستان در لیست امسال بشمار میرود.

ملالی جویا ۳۲ ساله جوانترین زنی بود که در سال ۲۰۰۵ به پارلمان افغانستان راه یافت اما به علت ایستادگی اش در برابر جنگسالاران و دولت پوشالی حامد کرزی از آنجا اخراج گردید. وی که معمولا به حیث "شجاع ترین زن افغانستان" نام برده میشود، تا حال از چندین سوقصد دشمنانش جان به سلامت برده است و مجبور است که در افغانستان مخفیانه زندگی و فعالیت داشته باشد و در پناه برقع و محافظان مسلح متشکل از هواداران و بستگانش گشت و گذار نماید. اما با تمام این تهدید ها و حملات ، وی صحنه را رها نکرده و هنوز هم در کنار مردمش در افغانستان بسر میبرد و صدایش را با استفاده از هر تربیونی بلند میکند.

ملالی طی چند سال گذشته به کشورهای مختلف سفر کرده و علیه اشغال افغانستان بوسیله امریکا و ناتو و حاکمیت جنگسالاران، هیروئین سالاران و طالبان و در حمایت از یک افغانستان مستقل و دموکراتیک سخن گفته است.

سال گذشته کتاب خاطرات وی تحت عنوانی "زنی در بین جنگسالاران" در امریکا، کانادا، انگستان و آسترالیا انتشار یافت که تا کنون به بیش از ده لسان دیگر ترجمه و منتشر شده است.

ملالی جویا به مثابه مدافع شجاع حقوق زن و منتقد شدید جنگ امریکا و ناتو در افغانستان به شهرت جهانی دست یافته است. شمولیت در لیست پرنفوذترین های مجله "تایم" تازه ترین افتخاریست که نصیب وی میگردد. او قبلا جوایز، تقدیرنامه ها و حقوق شهروندی افتخاری از چندین کشور بدست آورده است. مجله "نیو استیتسمن" انگلستان سال گذشته او را در لیست "۵۰ شخصیت برازنده جهانی" در رده ششم قرار داده بود و از وی به حیث "پیشاهنگ مبارزین صلح و دموکراسی در جهان" نام برد. نوم چامسکی،‌ بزرگترین متفکر زنده جهان، در انتقاد از اعطای جایزه صلح نوبل به اوباما، ملالی جویا را "کاندید واقعا شایسته برای جایزه صلح نوبل" خواند.

چاپ انگلیسی کتاب ملالی جویا

با آنکه ملالی شخصا نمیتواند در مراسم اعلام لیست پرنفوذترین های مجله تایم در نیویارک شرکت کند، اما وی چند روز قبل طی مقاله‌ای نظراتش را در مورد تشدید جنگ ناتو در افغانستان ابراز نموده نوشت:

"مردم ما بشدت از اوضاع بیزار اند. طی چند ماه گذشته آنان تظاهرات بیشماری ضد امریکایی راه اندخته اند و اگر اشغال ادامه یابد این مقاومت وسعیتر خواهد شد. هشت سال اشغال نظامی وضعیت افغانستان را سیاهتر ساخته است. ما از اینکه گروگان امریکا و ناتو در بازی شان برای کنترول آسیای مرکزی باشیم متنفریم. ما دیگر نمیتوانیم کشته شدن زنان حامله، دختران جوان، کودکان و تعداد بیشمار غیرنظامیان افغان را تحمل کنیم. ما دیگر این "وقایع" و "معذرت خواهی" ها برای کشته شدن مردم بیگناه مان را نمیتوانیم تحمل نماییم."

ویب سایت ملالی جویا:

http://www.malalaijoya.com

ملالی جویا در فیس بوک:

http://www.facebook.com/joya.malalai

ملالی در سایت مجله "تایم":

http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1984685_1984949_1985238,00.html

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • شیر دختر افغان برای همیش خار چشم جنایتکاران ، قاتلان و مداحان شان بوده و خواهد بود.

 • ملالی جان گرامی، شیردخت افغانستان، این افتخار جدید برایت مبارک باد. تو واقعا با آن شجاعت و همت بلندی که داری شایسته اینچنین افتخارات میباشی. تو با زبان آتشین و جرئت کم نظیرت تمامی جنایتکاران و خونخواران افغان را به غوغا و قوله زدن واداشته ای، تو با مبارزه و استواری ات قلب میلیونها هموطنت و مردم جهان را تسخیر کرده ای.

  به تو افتخارات و موفقیت های فراوان آرزو دارم و امیدوارم که مثل همیشه بر فرق وطنفروشان و خاینان و چپاولگران بکوبی و رسوا و بی آب شان سازی.

  • شاید مجلهء تایم ازنتیجه گیری که دکتور روانشناس پیام افغان وشبکهء آریانای امریکائی مسکینیار، آقای رحمانی کرده خبر نبوده باشد. نظربه گفته آقای عمر خطاب ملالی جویا ازیک مرض روانی بنام ( Manic Depression ) رنج می برد این مرض زمانیکه داخل وجود انسان میشود شخص مریض حاضر به گوش کردن نظرات طرف مقابل نیست بلکه خودش مانند ماشین اتومات به حرف های خود ادامه میدهد. اما هزچه باشد آخرین موضعگیری اش درباره اندیشه پردازان فاشیسم پشتونی چون سید خلیل الله هاشمیان وروستارتره کی وغیره قابل تائید است.

  • سلام به تمام عزیزان کابل پرس?
   کامیابی این خانم جوان ر اکه در اثر توهین و تحیقیر چند نفر و با اخذ جایزه های پر زرق و برق خارجی ها به رهروان شان تبریک میگویم ای کاش میشد مجله تایم واقیعت و مستحق جایزه و قهرمان اصلی را میشناخت اگر قهرمان در افغانستان مطرح باشد از بشر دوست کرده کی مستحق تر خواهد بود اگر انسان دوست باشد اگر عدالت شناس باشد اگر اسلامیت مطرح باشد اگر تحصیل تجربه کفایت وجدان محک قهرمان شدن باشد الحق که بشر دوست از مستحق ترین شخص است .
   بشر دوست عزیز و قهرمان پیام ما جوانان و تمام اشخاص که دلش برای مردمش و وطنش می تپد این است که بهترین و قهرمانترین شخص با کفایت ترین شخص عالم ترین شخص در نزد ما تو استی راهت ادامه دارد تنها نخواهی بود .
   قهرمان که در عمل ثابت کرده و از همه چیز در مقابل مردم خود گذشته بنازم زبانت را بشر دوست عزیز عمرت دراز باد
   قهرمان های پلاستیکی که مخالف حضور خارجی ها در وطنش است چگونه جایزه دریافت میکند انهم که میداند این خارجی ها این بد بختی را بالای مردم ما تحمیل کرده است ملالی جان اینجو نداری اگر نی مارشال میشدی مبارکت باشد ما به قهرمان بی نان و جایزه خود افتخار میکنیم خدا یار تان

  • آقای گوبز خان، دلقک شورای نظار، مردم ما خوب میدانند که این مشت های آهنین ملالی جویا بر کله و صورت رهبران محترم جمعیتی و شورای نظاری ات است که ترا بی خود ساخته است، ورنه در دل هم خوب میدانی که ملالی کیست و حرفهایش چقدر بیانگر درد مردم و وطنش است.

   تو جناب هستی که از یک طاعون خطرناک به نام طاعون "شوونیزم ملیتی" رنج میبری و حرفهای ملالی جویا در برابر چند شوونیست پشتون مثل خلیل الله هاشمیان و روستار تره کی را درست ارزیابی میکنی و خوشت می آید، اما وقتی او جنایتکاران خاینی چون مسعود و ربانی و عبدالله و قانونی و خلیلی و دیگر خون آشامان را افشا کرده در شان خود شان چیزی بگوید قلب و مغزت منفجر میشود.

   به نظرم ملالی جویا باید به خود ببالد که توانسته بین دشمنان ملت ما به این حد منفور باشد. او باید افتخار کند که عمر خطاب، یک تروریست گلبدینی که حال در گرو خلیلزاد درآمده، از وی به عنوان مریض یاد میکند، این رساننده آنست که ملالی توانسته موفقانه این پست فطرت را بی پرده سازد.

   اگر شما شورای نظاری ها بخواهید بشردوست را خوب و ملالی را بد بگویید این دیگر برای آقای بشردوست باید زنگ خطر باشد، خدا آن روز را هرگز نیاورد که شما ها لب به تمجید از ملالی جویا بگشایید، این روزی میسر است که او از افشاگری و کوبیدن و مبارزه مقابل شما وطنفروشان دزد و چپاولگر و خاین دست بردارد.

  • آقای خادم! سلام!
   ازپاچه گرفتن هرکس درسرراه باید پرهیز کنید واین را بدانید که این کارانسانهای باشهامت نیست. بنده مرجع ومنبع که مریضی خانم را کشف کرده برایت معرفی کردم وخودت نیز آنرا تائید کردی دیگر ازحرف های اضافی شما خواننده گان اینطور نتیجه خواهند گرفت که نه تنها خانم ملالی جویا دیوانه است بلکه طرفدارانش نیز مثل وی دیوانه خواهند بود. به امید شفای عاجل برا ی تگ تگ شما هموطنان عزیز

  • گو+بز خان، "پاچه گیری" کسب خاص شما شورای نظاری هاست که از قهرمان مولی تان به ارث برده اید.

   وقتی انسان پای منطق و عقلش بلنگد مخالف را میکوشد با تاپه زدن های "دیوانه" و غیره به فکر خام خود چت کند، اما کور خوانده اید.

   ایکاش تو و رهبران خاین و کثیفت ربانی، قانونی، عبداله، فهیم، خلیلی، اسماعیل، عطا محمد، سیاف، گلبدین و ..... هم "دیوانه" میبودید اما آدمکش و دزد و قاتل و خونخوار و تجاوزگر و خاک فروش نمی بودید!

  • گوربز !

   من بین فرشته حضرتی عروس قبلی تو که از پسرت ادریس به خاطریکه اخلاقاء به فحش کشیده شده بود . . . طلاق گرفت , فرشته حضرتی را زیاد تر قبول دارم . گرچه جویا منحیث یک افغان قفاقء محکمی بر چهره اشخاصی چون اسماعیل خان و حقانی و شهنواز تنی و حتی رزاق مامون و شخصی خودت است و جویا تندور را گرم دیده به نفع هرکه پله ترازویش سنگین تر باشد نان میپزد . . ولی فرشته حضرتی شخصیتی دارد که قابل احترام است و نه تنها خود را و زن بودن خود را میشناسد بلکه جواب سختی چون سنگ است بر مردانی که خود را نظر به قوانین اسلامی و ایه های قراان مالک و خاوند زنی میدانند که در فقیر ترین شرایط زنده گی غیور ترین رزمنده ها را برای افغانستان تولد داده است .

  • محترم حارث سلام!
   این بندهء عاجز حکم دیوانه بودن محبوبهء تانرا صادرنکرده ام بلکه مرجع که چنین حکمی را صادر کرده همان مرجع است که مانند شما برضد ملت ومردم مجاهد پابرهنهء کشورما هرروز جفنگ میگوید دوست همفکرشما وی را تروریست گلبدینی خوانده اما سوال این است که اگر این خانم دیوانه نمی بود چرا با تلویزیون تروریستی گلدبین حاضر به مصاحبه شد معلوم است که این خانم بخاطر کسب شهرت دست به هرکاری میزند ولو سازش با گلبدین هم باشد چیزیکه درظاهر امر بارها مائوویستها از آن نفرت نشان داده اند اما زمانیکه پای منافع درمیان آمده است حتی با گلبدین هم سازش صورت گرفته با مسکینیار وطرفداران پادشاه ومعاون دوم ببرک کارمل رفیق سیستانی وغیره هم سازش صورت گرفته است این را میگویند دیوانگی بخاطر قدرت وشهرت .

   اما اینکه بنده پاچه گیزهستم ویا شما این را خواننده های عزیز باید قضاوت کنند که کی تکلیف عصبی دارد. شما اول پیام خودرا بازخوانی کنید که تا کدام اندازه پای منطق تان لنگ شده است ولی برعکس بنده را متهم به لنگ بودن منطق کرده اید. میشد مطلب تانرا با اعصاب آرام می نگاشتید تامن شمارا درجمله دیگر بیماران روانی همفکر وهم مسلک تان حساب نمیکردم. به امید شفای عاجل برای شما هموطن عزیز

 • een godi gak hara khodehsan mesazand wa khodeshan ba shohrat merasanand, az roze awal ke een khanom shoro kard malomdar bood ke az qabel program shoda ast, shayad khodash ham namedanad ke shabe ayenda ya roze ayenda dar koja khwahad bood faqat montazeer ast ke tekete koja barayash gerefta shoda wa koja bayad berawad, ba har hal mowaffaqeyatash ra ba rawa wa rawayi ha tabreek megoyam ok

  tareq

 • راستى ملالى جويا يك قهرمان ملى ما است.دلش به درد مردم ميسوزد ولى سوز دل خودرا هركسى به شكلى و دريك جايي بيان ميكند.كرجه من موافق نيستم كه طور مثال همين حكمتيار سلاح خودرا به زمين بكزارد باريش سفيد بيايد و بكويد درست من ازين به بعد از طريق دموكراتيك از تريبون بارلمان مبارزه ميكنم .جنك بس.به هيج وجه قابل قبول نيست كه يك زن ويا مرد بخاطر اينكه نام بكشد به ان مبارك توهين ويا حركات خلاف اخلاق و اداب كند ويا كدام عضوبدن خودرا از كمر بايين نشان بدهد.يكى و بخته عمل خلاف اخلاق بايد محكوم شود .من حتى مخالف ان بوت انداز عراقى هم هستم.اوهم به حيث يك قهرمان دربين جمعى قبول شده است.راستى مجله تايم از سالها به حيث ماشين جوجه كشى قهرمان سازى وظيه اجرا ميكند.اين نظر شخصى انها است .دل خانه ايست كانجا نتوان به زور جاكرد...بلى داكتر رمضان بشر دوست يك شخص عالم است و يك شخصيت ملى است او به همه اقوام ومليت هاى مملكت تعلق دارد و خود نمونه از شهامت واخلاق است.اوبرادرها از عاقل نترسيد ولو كه دشمن شما باشد.او توان بدى را ندارد و اوبد فكركرده نميتواند.به لحاظ خدا از جاهل بى علم و بى تحصيل و بىتعليم بكريزيد و رهبر قهرمان نتراشيد كه در جاغر جيزى ندارد ,دستش رسيد همه را تار و مار و برباد ميكند.راجع به همين رهبران غلط و بى علم خود فكر كنيد.اصلا زن قهرمان اصلى وطن ما انا هيتا راتب زاد است كه در اولين بارلمان مرسللار مزدور وسلطنتى انجا برخواست وباشهامت صداى زن افغنرا بلندكرد,با اخلاق ,عزت واحترام.اصلا قهرمان وقعى ان زن نجيب وشريف است.از زير ريش ما جه خرسوار تير ميشويد.

  • اصلا زن قهرمان اصلى وطن ما انا هيتا راتب زاد است كه در اولين بارلمان مرسللار مزدور وسلطنتى انجا برخواست وباشهامت صداى زن افغنرا بلندكرد,با اخلاق ,عزت واحترام.اصلا قهرمان وقعى ان زن نجيب وشريف است.از زير ريش ما جه خرسوار تير ميشويد. Bina :

   بینا جان !

   اول این که من اصلاء از زیر ریش شما سر خر سوار تیر نمیشوم . . lol . . توبه . و اما بعد ... این اناهیتا راتب زاد همان زن پشتون که در قشلاق گلدره تولد شده بود و پرچمی صد اتشه میباشد . . نیست ؟؟؟ معلوم میشود که شما پرچمی هستید . واقعاء یگانه سیاسیون دانشمند افغانستان همان پرچمی ها هستند که امروز در اروپا خاصتاء در انگلیس در وظایف مهمی دست دارند . اگر اطلاعی از این خانم محترم داشته باشید امیدوارم عرض بفر مایید . ممنون .

  • اكرمن بدانم هم كه او در كجاست به هركس ونكس نخواهم كفت.دوم اينكه به بود وباش مردم و فاميل مردم تو جه غرض دارى.وياميخواهى عمليات انهارى انجام بدهى .اصلا تو شباهت به يك جاسوس امينى دارى .من نميدانم كه به كدام قوم تعلق دشت ولى همين قدر ميدانم كه اولين زن باشهامت و قهرمان وطن من است.نى, من بر جمى نيستم من تا ان بختكى نرسيده ام. ولى كارمل عزيز را هم احترام دارم زيرا امين را نا بود كرد ومارا از زندان ومرك حتمى نجات داد.شايد خودت مانند ماهى در اب بودى.

 • 1 مه 22:48, نويسنده: خادم
  آقای گوبز خان، دلقک شورای نظار، مردم ما خوب میدانند که این مشت های آهنین ملالی جویا بر کله و صورت رهبران محترم جمعیتی و شورای نظاری ات است که ترا بی خود ساخته است، ورنه در دل هم خوب میدانی که ملالی کیست و حرفهایش چقدر بیانگر درد مردم و وطنش است.

  تو جناب هستی که از یک طاعون خطرناک به نام طاعون "شوونیزم ملیتی" رنج میبری و حرفهای ملالی جویا در برابر چند شوونیست پشتون مثل خلیل الله هاشمیان و روستار تره کی را درست ارزیابی میکنی و خوشت می آید، اما وقتی او جنایتکاران خاینی چون مسعود و ربانی و عبدالله و قانونی و خلیلی و دیگر خون آشامان را افشا کرده در شان خود شان چیزی بگوید قلب و مغزت منفجر میشود.

  به نظرم ملالی جویا باید به خود ببالد که توانسته بین دشمنان ملت ما به این حد منفور باشد. او باید افتخار کند که عمر خطاب، یک تروریست گلبدینی که حال در گرو خلیلزاد درآمده، از وی به عنوان مریض یاد میکند، این رساننده آنست که ملالی توانسته موفقانه این پست فطرت را بی پرده سازد.

  اگر شما شورای نظاری ها بخواهید بشردوست را خوب و ملالی را بد بگویید این دیگر برای آقای بشردوست باید زنگ خطر باشد، خدا آن روز را هرگز نیاورد که شما ها لب به تمجید از ملالی جویا بگشایید، این روزی میسر است که او از افشاگری و کوبیدن و مبارزه مقابل شما وطنفروشان دزد و چپاولگر و خاین دست بردارد.

  خادم جان

  حرف های شما آنقدر عالی و تاثیر گذار است که خواستم همه شانرا در فوق نقل کنم.

  حالا بیایید ببینیم که از نقطه دید مداحان جنایتکاران و نوکران پنجابی های کثیف و بویناک چتلستان دیگر کی در افغانستان مریض بوده و یا است:

  • بشر دوست
  • داکتر اسپنتا
  • سیما سمر
  • اشرف غنی احمدزی
  • امان الله خان
  • سردار شهیدان داود خان
  • محمود طرزی
  • تمام پشتونهای که شاعر و یا نویسنده هستند
  • تمام آواز خوانان پشتون در راس صادق فطر ناشناس
  • تما هزاره های که خواهان محاکمه عاملین قتل عام وتجاوز جنسی افشار بوسیله جنایتکار کبیر مسعودوف مفعول پدر معنوی او سیاف و سرقومندان دزدان او شیطان الدی ربانی اند.
  • تمام افغانهای که بچه سقاو این نوکر انگریز را برای سقوط یگانه شاه دموکرات و عادل به نام اصلی او رهزن واقعی خطاب میکنند.
  • تمام آن افغان های که خواهان محاکمه جنایتکاران سه دهه اخیر اند که افغانستان را با سقوط مواجه کردند و راه را برای نوکران پنجابی های کثیف و بویناک پاکستان باز کردند.

  وسلام

  • دوست عزیزیکه نام اشخاص وافراد مختلف را بنام مریض های روانی قطار کرده است باید بداند که غیر ازیک سردار چرسی که خود فامیل وتمام افغانستان را بخاک وخون کشاند دیگران اشخاص وافراد نخبهء جامعهء ما بحساب می آیند. اشخاص فوق الذکر باتمام مخالفت های سیاسی که با آنها موجود است هیچکدام درلست بیماران روانی داخل نیستند. پیام گذار محترم اگر درپی علاج بیماری خود شوند بهترازین است که نام دیگران را با نام خودشان پیوند بزنند

   به آرزوی شفای عاجل خدمت شان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس