صفحه نخست > دیدگاه > مرغ از قفس پريد!

مرغ از قفس پريد!

رزاق مأمون
دوشنبه 2 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بازداشت آصف ننگ سخنگوي فاروق وردك رئيس چهار اداره دولتي از قبيل رياست عمومي اداره امور، وزارت دولت درامور پارلمان، رئيس دارالاًُنشاي شوراي وزيران و رئيس دارالاًنشاي برگزاري جرگه امن ميان افغانستان وپاكستان ؛ به تمامي حدس و گمان ها در بارهء جايگاه، فعاليت هاي اجرايي و آيندهء دكتر فاروق وردك در حكومت رنگ و لعاب تازه يي بخشيده است. آصف ننگ از چند سال به اين سو، به عنوان نزديك ترين و معتمد ترين همكار دركنار وردك كار كرده است.

آقاي وردك بنا به برداشت بسياري از هواخواهان و مخالفانش ، استعداد سامان دهي ، حضور فكري و ظرفيت مديريتي نيرومندي دارد واگر بر اجراي امري تصميم بگيرد، سرعت اجرايي عجيبي را از خود نشان مي دهد. اما درين مورد هم اتفاق نظر وجود دارد كه وردك بيش از حد يك شخص احساساتي ، واكنشي و شتاب زده است و همين نكته، هم باعث پيشرفت زود هنگامش شده و هم زمينه هاي مخالفت عليه وي را فراهم كرده است .

پروفيسور صبغت الله مجددي ، درجريان كار لويه جرگه اضطراري و برگزاري لويه جرگه قانون اساسي ، لقب " پترول " را به آقاي وردك اعطا كرده وگفته بود كه آقاي وردك ، مانند پترول، با سرعت تمام آتش را به خود مي گيرد. هرچند سخنان پروفيسورمجددي ، به آدرس وردك ، نكته منفي نداشت اما همين مثالي كه آقاي پروفيسور درباره وردك به كار برد ، ازبسا جهات ديگر درمورد مأموريت هاي بعدي وي كاملا صدق مي كند. درآن زمان ، آقاي وردك منشي دارالاًنشاي كميته برگزاري لويه جرگه ها بود و واقعا با سرعت و وسعتي چشم گيربه كار سازماندهي لويه جرگه ها مشغول بود. گفته مي شود كه دكتر فاروق وردك در چند سالي كه در حلقات بالاي قدرت حضور دارد، خاصيت پترولي خويش را در امر ايجاد محور تك قومي پيچيده و مقاوم در سطح كابل و ولايات ، از نظر اجرايي، كنترول بر تصاميم حكومت و معاونان رئيس جمهور، كنترول وزراء، مقرري هاي ارشد وجا به جايي صد ها تن ازكارمندان دربدنه هاي حساس دستگاه حكومت ثابت كرده است. اين حضور و كار آيي به جايي رسيده است كه شايعه اختلافات ميان رئيس جمهور و آقاي وردك را بيش از پيش درافكار عامه تقويت نموده است. به گفته برخي منابع ،يكي از قربانيان چالاكي ها وهوشمندي هاي وردك در سطح بالا، جاويد لودين رئيس دفتر آقاي كرزي بود.قرباني دوم، دكتر سپنتا بود كه در برابر مجلس نماينده گان ، اعتبار خود را باز دست داد و رد صلاحيت شد و تا هنگامي كه سپنتا زنده است، داغ ضربهء فاروق وردك عذابش خواهد داد.

ظهور و اوج موقعيت دكتر وردك به سال هاي كار وي در امور بر گزاري لويه جرگه ها، انتخابات رياست جمهوري و پارلمان بسته گي دارد.زيرا بدون شك وي به پاداش خدمات و جان فشاني ها به سود رئيس جمهور كرزي و تيم كاري اش، به مدارج بلند اداري رسيده است. اكنون با دستگيري آصف ننگ ، به عنوان محرم راز هاي گفته و ناگفته دكتر وردك ،به نظر مي رسد كه بخت و اقبال كم كم از وي روي گردانده است ودوره جولان گري هاي بدون پرسان فاروق وردك كم كم درحال پايان يافتن است.

اتهام سخنگوي آقاي وردك ، رابطه و كار براي سازمان استخبارات پاكستان وحزب اسلامي اعلام شده است و برخي ادعا مي كنند كه شخص آقاي وردك نيز سابقه عضويت درحزب اسلامي دارد. بازداشت سخنگوي وردك از نظر امنيت و منافع افغانستان يك موضوع بسيار حساس است . هم چنان نكتهء باريك و بسيار مهم درين قضيه آن است كه چه گونه ممكن است شخص آقاي وردك ازاين ارتباطات مخفي و كاربه نفع پاكستان از سوي نزديك ترين همكار دم دست خود آگاهي نداشته باشد؟ تا زماني كه به اين پرسش كليدي، پاسخي درخور پيدا نشود، اصل ماجرا در پس پرده ابهام باقي مي ماند. به ويژه اين كه آقاي وردك هم چنان در جايگاه قدرت دركنار رئيس جمهور ، بالاتر از وزيران و مشاوران حضور دارد و سخنگو و همكار نزديكش به اتهام جاسوسي براي پاكستان در زندان است. درين ميان برخي گمان مي كنند كه بي جا كردن يكي از بازوان فاروق وردك به دستور رئيس جمهور، نتيجه طبيعي اختلافات و بي باوري عميق ميان فاروق وردك و رئيس جمهور است. از سويي ديگر شماري از كشور هاي اروپايي عضو ناتو درافغانستان ، فعاليت هاي آقاي وردك را با نگراني دنبال مي كنند و احتمال مي دهند كه با توجه به رابطه تنگاتنگ ميان جمعه خان همدرد والي پيشين جوزجان با وي، ممكن است وردك در ماجراي خونين جوزجان درماه گذشته ، به عنوان ياري دهنده و سمت دهندهء كار هاي جمعه خان همدرد نقش عمده يي داشته بوده است.

بدين ترتيب ، خواه اين اتهام وارده بر آصف ننگ ثابت شود و يانه ، فاروق وردك دردايرهء مظان قرار دارد واين نخستين باري است كه محور نظارتي كل حكومت با يكي از بزرگ ترين اتهامات ( جاسوسي) رو به رو شده است. نتيجهء احتمالي ازين ماجرا اين خواهد بود كه دكتر فاروق وردك از حيث موقعيت ، صلاحيت و حمايت رئيس جمهور و متحدان جهاني افغانستان ، درسراشيبي زوال قرار گرفته است.ومرغ اعتماد آقاي كرزي به وي از قفس پريده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • گرنهد خشت اول معمار کج
  تاثریا می رود دیوار کج
  به راستی که خشت نخستین و سنگ بنای حکومت و نظام آقای کرزی، به کجی هر چه تمام گذاشته شده بود.
  از آغاز کرزی به جمع آوری نیروهای طالب و افراد مربوط به حزب اسلامی که مربوط به قوم پشتون هستند،در کنار خود_ به عنوان قوه ی فشار به رقبای سیاسی اش، جبه ی متحد _ پرداخت واین کار ایشان، قوم گرایی و تک قوم سازی حکومتش را، برجسته و آشکار ساخت. در این میان آقای وردک به عنوان چهره ی شاخص قومی (پشتون) به جولان و قدرت نمایی می پرداخت؛ اما دست گیری آصف ننگ سخنگو و فرد نزدیک به وی، این شک را در اذهان تداعی می کند که همه این آقایان، به جای کار به کشور در خدمت سازمان استخباراتی پاکستان قرار دارند.
  آقای وردک با سابقه ی حزب اسلامی که دارد، در سدد باز آوردن حکمتیار در بدنه ی نظام می باشد، این کار ایشان از آغاز به انتصاب افراد حزب اسلامی در نقطه های کلیدی دولت دنبال شد که تا کنون ادامه داشت اما دست گیری آصف ننگ، همان طور که آقای مأمون اشاره کرده است، پرده از روی کارهای پنهانی ایشان برداشت.
  راستی آدم با شنیدن این خبر ها یک رقم شوک می خورد که همه کسانی که در دستگاه های دولت کارمی کنند و سنگ دفاع از منافع افغانستان می زنند،در حقیقت جاسوس کشور دیگر هستند چقدر شرم آور است به جامعه ی سیاسی حاکم.
  پس به که اعتماد باید کرد به که؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • فاروق وردک و قانونی: ائتلاف ناکام برای سرنگونی کرزی

   ناصر پويا

   04.07.07

   فاروق وردک که چهار پست کلیدی دولت را در اختیار خود دارد روز سه شنبه نوشته شدن مطلبی را که احتمالاً ضد آقای کرزی بوده است در نشریه جرگه امن منطقوی تأیید نمود و گفت:

   "مقاله که درمجله ی جرگه امن منطقه چاپ شده است از کتابى به نام "جنگ وجهانى شدن" توسط يک ايرانى بنام پويا جعفرى ترجمه شده و در محتواى آن صحبت هایی درمورد رئيس جمهور کشور هم صورت گرفته است، هيچ نوع ربطى با مجله جرگه امن ندارد و نبايد نشر ميشد." اما آقای وردک نگفت این صحبت ها درمورد رئیس جمهور چه بوده است.

   "جنگ و جهانی شدن" کتابی است از یک نویسنده مشهور امریکایی به نام مایکل چوسودوسکی (Michael Chossudovsky) که در سال 2002 در ایالات متحده امریکا از طرف مرکز تحقیقاتی جهانی شدن به چاپ رسیده است. علاوه بر آن آقای چوسودوسکی صدها مقاله نیز دارد که مطلب نوشته شده آقای ننگ باید از یکی از این مقالات یا از کتاب جنگ و جهانی شدن اقتباس شده باشد.

   یک قسمت از نوشته های آقای چوسودوسکی که توسط آصف ننگ و وحید عمر ظاهراً اشتباهاً به چاپ رسیده است چنین است:

   "رسانه ها در حالیکه تلاشهای وطن پرستانه کرزی را برجسته می نمایند از ابراز این مسئله که کرزی با طالبان همکاری کرده است باز می مانند. او[کرزی] همچنین جزء لست معاش بگیران کمپنی بزرگ نفتی امریکایی بوده است. در حقیقت، از اواسط دهه 1990 کرزی به عنوان مشاور و دلال کمپنی امریکایی یونوکال برای مذاکره با طالبان کار کرده بود. روزنامه سعودی الوطن می نویسد: کرزی از اواسط دهه ی 1980 یک مامور مخفی سازمان استخباراتی امریکا CIA بوده است. او در انتقال کمکهای این سازمان به طالبان که در سال 1994 قدرت را گرفتند کمک می کرد. امریکایی ها به طور مخفیانه و بوسیله پاکستانی ها ]عمدتاً سازمان آی اس آی [ طالبان را در بدست آوردن قدرت کمک کرده بودند."

   سوال این است که آیا چنین مطالبی می تواند اشتباها از یک کتاب انتخاب، اخذ و به چاپ برسد یا بخشی از یک توطئه ی کلان علیه رئیس جمهور است؟ آیا رئیس جمهور صرفاً به خاطر چاپ یک چیز جزئی و یا حتی چاپ کاریکاتور خود سخنگوی آقای وردک را به زندان می انداخت یا اینکه مسئله واقعاً بسیار عمده تر از این حرفهاست؟ آیا حتی جاسوسی می تواند دلیل به زندان افکندن آصف ننگ شده باشد؟ آقای کرزی به خوبی می داند که چه کسانی در درون دولتش به کار شریف جاسوسی مصروف هستند. اما این اولین باری است که رئیس جمهور فرمان باز داشت کسی را به اتهام جاسوسی صادر می نماید.

   دو احتمال در این مورد وجود دارد:

   نشریه آقای آصف ننگ اخیراً به صورت منظم علیه برخی از چهره های نزدیک به کرزی می نوشت. و مطمئن بود که این نوشته ها به آقای کرزی نمی رسد. چاپ این مقاله که قطعاً براندازانه است ممکن است عامدانه و در ادامه تلاشهای سیستماتیک قبلی و با این اطمینان که کرزی از آن بی خبر خواهد ماند صورت گرفته باشد. که از بخت بد آقای ننگ کرزی متوجه می شود و او را روانه زندان می نماید.

   این مقاله ممکن است برای چاپ مخفیانه در یک نشریه دیگر ضد کرزی آماده شده باشد. اما اشتباهاً از مسیر خود به سمت نشریه مورد نظر منحرف و در نشریه جرگه امن به چاپ رسیده باشد.

   اما کسانی که با کار نشراتی آشنا هستند خوب می دانند که یک مقاله قبل از چاپ چه مراحلی را طی می نماید و چندین بار از زیر نظر چندین نفر می گذرد. امکان اشتباه در چاپ مقاله غیر ممکن نیست اما بسیار اندک است.

   واقعیت این است که آقای فاروق وردک بر اساس یک ائتلاف پنهان با یونس قانونی طرح بر اندازی آقای کرزی را از مدت ها به این سو برنامه ریزی نموده بود. بر اساس این طرح فاروق وردک و یونس قانونی نمایندگان حزب اسلامی و جمعیت اسلامی قدرت را بین خود تقسیم می نمودند. این طرح در هماهنگی کامل با پاکستان، ایران و روسیه به اجرا در می آمد. و سهم طرفین و همکاران خارجی شان از قدرت از قبل مشخص و معلوم بود. چاپ این مقاله یک قسمت از تلاشهای این تیم برای تضعیف کرزی و مجبور نمودن او برای پذیرش شرایطی بود که سرانجام به تضعیف خود کرزی و در نهایت افزایش قدرت فاروق وردک و یونس قانونی منتهی می شد. انجام این پروژه به همکاری بسیار قوی کشورهای همسایه به اضافه روسیه نیاز داشت. به همین دلیل یونس قانونی از فرصت استفاده نمود و در سفر خود به روسیه در خلال صحبت های خصوصی خود با رئیس شورای امنیت روسیه در یک قایق تفریحی داخل دریای مسکو این مسئله را نیز مطرح نمود و روسها را متقاعد ساخت تا او را در این پروژه کمک نمایند. در این طرح یونس قانونی مسوولیت قانع ساختن روسیه و ایران و فاروق وردک مسوولیت قانع ساختن پاکستان را به عهده گرفته بود. آقای قانونی ماموریت خود را بدون مشکل جدی انجام داد اما مامورین آقای وردک یعنی آصف ننگ و وحید عمر که وظیفه تنظیم مسئله را با جانب پاکستان داشتند نتوانستند وظیفه خود را بدرستی انجام دهند. آنها سندی را که در ازای تحویل دهی گزارشات محرمانه شورای وزیران به جاسوسان پاکستانی از جانب پاکستان بدست آورده بودند در جای نامناسب چاپ نمودند و بدین ترتیب کار خود را برای آینده بسیار دشوار ساختند. رئیس جمهور متوجه یک قسمت از خیانت آنها شد و خود شخصاً امر دستگیری آنها را صادرنمود. نه به خاطر یک مقاله معمولی بلکه به اتهام رابطه با پاکستان و احتمالاً براندازی حکومت آقای کرزی.

   بر اساس طرح مشترک یونس قانونی و فاروق وردک همکاری های جانبین باید در تمام ابعاد شروع می شد. آقای فاروق وردک از طرح استیضاح سپنتا وزیر خارجه و فرد نزدیک و معتمد کرزی حمایت نمود تا بدین وسیله هم متحد جدید خود را راضی نماید و هم اطراف کرزی را کاملاً محاصره نماید و او را در اختیار کامل خود در آورد تا در زمان مناسب بتواند کرزی را به سادگی حذف نماید. در مقابل آقای قانونی از طرح استیضاح وزیر اطلاعات و فرهنگ، کریم خرم، که نامش تا آخرین لحظه جزء لست استیضاح شوندگان بود گذشت و او را از خشم نمایندگان نجات داد. از آن لحظه همکاری های بین طرفین شکل همه جانبه را به خود گرفت. تلویزیون ملی به تبلیغات به نفع یونس قانونی و جبهه ی ملی پرداخت. تمام کنفرانس های مطبوعاتی آقای قانونی کامل و بدون کم و کاست از تلویزیون ملی پخش شد. در حالی که سایر تلویزیون ها فقط قسمت های عمده این کنفرانس های مطبوعاتی را پخش می نمودند. پخش برنامه یک ساعته تلویزیون ملی تحت عنوان "کاظمی در یک روز" یکی از عمده ترین تبلیغات تلویزیونی برای جبهه ی ملی بود. در این برنامه آقای کاظمی از صبح که از خواب بیدار می شود توسط کمره تلویزیون ملی تعقیب می شود و در آخر هم مثل یک رهبر بزرگ ملی به سوالات مردم که از قبل توسط کارمندان آقای خرم ضبط شده بود پاسخ می گوید. چنین برنامه ای هرگز برای کرزی در این سطح تبلیغاتی ساخته نشده است.

   اما اشتباه آقای ننگ ظاهراً کار ائتلاف یونس قانونی و فاروق وردک را بسیار دشوار ساخته است. چرا که رئیس جمهور متوجه خطر شده است و به احتمال قوی در مورد فاروق وردک تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد نمود. قراین نشان می دهد که در طی چند ماه اخیر آقای فاروق وردک شدیداً موقعیت خود را در نزد رئیس جمهور از دست داده است. این اقدام شتاب زده و ناکام آقای وردک نشان دهنده بی صبری وی به اجرای سریع برنامه هایش است. تا بتواند موقعیت از دست رفته را احیاء و چیزهای بیشتری را به آن علاوه نماید.

   اما سوال اساسی این است که این دو سیاستمدار کار کشته که عملاً در دو طرف دولت و اپوزیسیون دارای قدرت قابل توجهی هستند چگونه دست به این اقدام خطرناک زده اند؟ چه عناصری این دو مرد را به هم نزدیک ساخته است؟ و چرا؟

   وجه مشترک عمده فاروق وردک و یونس قانونی این است که هر دو رویای بزرگ رهبری را در سر دارند. هر دو می خواهند به قدرت بلا منازع در کشور تبدیل شوند. ائتلاف این دو نه یک ائتلاف استراتژیک بلکه یک ائتلاف تاکتیکی است. هر کدام از طرفین معتقد است که می تواند دیگری را مورد استفاده قرار دهد و در زمان مناسب وی را از بازی خارج نماید. اما اینکه کدام یک از این دو می تواند برنده ی نهایی این بازی باشد فقط در آینده روشن خواهد شد.

   وجه مشترک دیگر فاروق وردک و یونس قانونی اشتراکات ایدیولوژیک این دو است. هر دو به احزاب اخوانی متعالق هستند و هر دو فکر می کنند که منهای اختلافات جزئی! که در گذشته آنها را از یکدیگر جدا ساخته است مشکل عمده ای با هم ندارند و می توانند حریفان داخلی خود را با کمک یکدیگر از صحنه ی ساست بدر نمایند.

   اما تجربه ثابت ساخته است که در تمام موارد هر شکلی از همکاری و ائتلاف سرانجام به موفقیت آقای وردک منتهی می شود. آقای قانونی در کنفرانس بن یک با ربا آقای کرزی و تیم وی ائتلاف نمود اما نتیجه واقعی ائتلاف صرفاً به نفع آقای کرزی و تیمش تمام شد که فعلاً عملاً قدرت را در دست دارند. بار دیگر آقای قانونی با وردک و اشرف غنی احمد زی ائتلاف نمود و از سیاست های آنها در مورد قانون اساسی حمایت کرد تا بتواند خود را در وزارت معارف که ظاهراً برای وی پولخیز بوده است حفظ نماید. اما علاوه بر اینکه قانون اساسی کشور را دربست دراختیار آنها گذاشت خودش را هم نتوانست در وزارت معارف حفظ نماید. این بار نیز آقای قانونی یک معامله نسیه را نموده است. بر سر استیضاح سپنتا با وردک ائتلاف نمود و آقای خرم را از خطر استیضاح که واقعاً مستحق آن بود نجات داد تا در آینده ورک به او کمک نماید. البته تلویزیون ملی در اختیار قانونی و جبهه ی ملی قرار گرفت که اصولاً امتیاز قابل توجهی به نظر نمی رسد. چرا که آنچه که آقای قانونی به جانب مقابل داده است از نظر استراتژیک صدها بار از دست آوردهای آقای قانونی مهم تر است.

  • آقای نویسنده متن (گر نهد خشت اول معمار کج....)!

   آیا فکر نمی کنید که در این متن خویش مردم قشر پشتون را جاسوس کشور های بیگانه پنداشته اید؟؟؟؟

   به نظر من تنها پشتون نیست که باید همه اتهامات جاسوسی بالای آن وارد گردند.....
   لطفاً در نوشتن متن همه ابعاد آنرا فکر کنید تا احساسات دیگر مردم را خدشه دار نسازد.

  • شاید با کمی دقت بتوان متوجه شد که ایجاد روابط نزدیک این دو (محمد یونس قانونی و فاروق وردک) خیلی ها هم حیرت آور و غیر مترقبه نمی باشد؛ چون ایندو، دارای وجوه مشترک زیادی با هم هستند و آن هم با استناد به دلایل زیر:

   1. جاسوس، جاسوس را می شناسد: این دیگر برای اکثریت شهروندان افغانستان آشکار شده است که فاروق وردک، یکی از سرسپردگان و اجیر شدگان روشن سازمان استخباراتی پاکستان I.S.I بوده و به ویژه وقایع چند روز اخیر ( دستگیری آصف ننگ به جرم جاسوسی به پاکستان ) به درستی نشان داد که در جاسوسی فاروق وردک به پاکستان، هیچ تردیدی نمی توان داشت؛ چون حالا همه زد و بند های استخباراتی و معاملات وحشتناک پشت پرده این بزرگ مرد فاشیست . . . ! فاش گشته است. از جانب دیگر، محمد یونس قانونی نیز از این تازه یار خود پس نمانده و در روز های اخیر فاش شد که در جریان سفر رسمی با تعدادی از اعضای ولسی جرگه افغانستان به منظور اشتراک در 28 مین اجلاس عمومی مجمع بین المجالس دولت های عضو اتحادیه کشور های مستقل مشترک المنافع عازم جمهوری فدراتیف روسیه گردیده و در غیاب هیأت همراه و به صورت کاملاً مخفیانه، دیدار های گسترده یی با مقامات بلند پایه استخباراتی روسیه داشت. به همین گونه مدارکی مستندی در دست است که محمد یونس قانونی روابط استخباراتی ویژه یی با تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز دارد ( این معلومات در مقاله تازه یی بعداً در دسترس خوانندگان قرار خواهد گرفت) . بنا براین، طرح تازه ایجاد روابط نزدیک و دوستانه محمد یونس قانون و فاروق وردک، زیاد هم غیر مترقبه

 • بنام خداوندعزوجل ، قابل سخت تاسف است که از دوستان تحلیلگر بی انصاف خویش میشوم که جند نفر را بنام جاسوس معرفی میکند ایا کدام جاسوس خود را در نوشته خود بدنام میکند ؟ وایا در مقاله که خود وی انرا نشر می کند خود را بدنام میکند ؟ ایا در مجله ک انرا خود نشر می کند برای خود حلقه اعدام میسازد ؟ جواب واضح است که هرگز این کار نمی شود وهیچ احمق در روی دنیا این کار را نمیکند بلکه این را قبول کنیم که این یک اشتباه قلمی مطبوعاتی وکمی بی اعتنائی در مورد چاب نقل ونشر مجله قبول کرده می تواینم که این کدام خطر به امنیت کشور وحکومت قسمکه دوستان ما قضاوت می کند شده نمی تواند درغیر ان متهم ساختن کسی را بنام جاسوس کار درستی نیست وبه سود همه ما وشما نخواهد بود که نتیجه ان بربادی وبی باوری اوردن در تیم کاری اقای کرزی خواهد بود که در همین اواخر به پیوستن اقای فاروق وردک به پای خود ایستاده شده وشاهد پیشرفت های بی مانند وبی مثال در دوره اقای کرزی بودیم که هیچ جای شک نیست که با رفتن اقای فاروق وردک به تیم اقای کرزی همه امورات رسمی اقای کرزی چی در امور داخلی وچی در امور بین الملی تغیر فاحشی امده است واقای فاروق وردک استعداد ولیاقت که دارد همه امورات سیاسی شخص کرزی را بدرستی تنظیم کرده ورنه ما شاهد چند سال قبل هم بودیم که چی بی نظیمی های در امورات رسمی کرزی موجود بود ولی اینهمه راکسی دیده نیمی تواند می خواهد که دوباره اب را خت وماهی بگرید تا همان طور کرزی بی نظم باشد به خوبی وفایده شان امورات به بیش میرود ازاینکه کرزی منظم باشد کار شان سر نمی گیرد دیگر کدام چال پیدا نشود درهمه ناکام شده اند حال فقط همین اخرین ضربه است که وارد شده است امید است که همین هم به اسانی وبیدون کدام خطر به هر دوجانب تمام شود.

  • چون آقای فاروق وردک یک آدم پشتکار، عالم و وطندوست است ومانند آقای نویسنده و همقطارانش وطنفروش و اپرچونست نیشت بایداز طرف این حلفات فاشست ستمی تخریب شود. آقای وردک با نشان دادن وطندوستی خویش و خدمات شایان اش در عرصه آبادی وطن ویران شده به دست یک مشت لاشخور، خار چشم ستمیهای مذدور کشته.
   به این آقایان جانی باید کفت که افغانها شما را شناخته اند،این جفنکهای شما خودتانرا ازین بیشتر شرمسار میسازد.
   هر چیریکه شما برضد هرکسی مینویسید، برعکس آرزوی شوم شما،به نفع طرف تمام میشود.

   نابودباد و سیه روترباد دشمنان شرمسار افغانستان عزیز

   نعیم

  • برادر عزیز بهروزی افغانان زمانی ممکن است که جاسوس هایی مثل وردک توسط آدمهایی مثل تو حمایت نشوند. آقای عزیز تو که از وردک حمایت می کنی آیا به وجدانت چه جوابی داری که بدهی؟ تو فکر می کنی مسئول قتل دو ملیون افغان بی گناه در این مملکت کی بود مردم افغانستان یا اشخاصی مثل فاروق وردک که مسایل قومی را در کشور به نفع پاکستان جایتکار شعله ور می سازد. وردک یک انسان آلوده و جاسوس است که باید اعدام شود. وردک باید به سزای اعمالش رسانده شود. در تمام دنیا جاسوس را اعدام می کنند ولی جاسوس های پاکستانی در افغانستان حکومت می کنند. دردا و دریغا به حال این ملت. باز چند نفر آدم غیر مسوول هم پیدا می شود که از وردک این جاسوس آی اس آی دفاع می کند. برادر به وجدانت مراجعه کن. ببین چه کسانی مسوول سر بریدن فرزندان این کشور در جنوب کشور هستند. ببین این جوانانی که از این خاک توسط دست نشاندگان پاکستانی سر بریده می شوند از تمام اقوام کشور هستند. حتی بیشترشان پشتون هستند. اما باز هم تو از فاروق وردک که جاسوس معلوم الحال پاکستان است دفاع می کنی. به وجدانت مراجعه کن و از ترحم به حال گرگان پرهیز کن که این ظلم آشکار است به حال بره بیچاره. بره ها فرزندان ما و شما هستند که شاید روزی توسط همکاران فاروق وردک یعنی طالبان و آی اس آی سر بریده شوند به خود آیید و از حمایت از یک جاسوس بپرهیزید.

  • به به آقای هاشمی چقدر دلت درد کرده وای بیچاره دلم برت سوخت اما جناب یک بار سر در گریبان فرو کن و اگر ذره ی وجدان داری ببین که وردک و کسانی چون وردک چه جنایت های که نکردند و امروز خداوند رسوایشان کرده که جاسوسی شان آشکار می شود این خو به هر عاقل معلوم است که وردک و تیم کاری کرزی هر کسی که است تاجیک پشتون هزاره و از هر قوم که هستند به این کشور هیچ تعلقی ندارند آنها وطن شرف و همه چیز خیلی وقت پیش به لیلام گذاشته بودند در بازار های سیا و آی اس آی پس تو دیگه بیا از این ها دفاع نکن یا که نکنه تو هم اسنادی داری زیر بغل که به آی اس آی می تی خوب از ما گفتن اگرنه روزی این جاسوس های می روند وای بر شما
   مأمون عزیز بنویس و روسیاهان را افشأ کن خداوند نگهدارت و قلمت از زیر شمشیر وطنفروشان بدور

  • آيا میشود چشمان پايان افتاده ات باز کرده و ببينيند واقعيت چيست .يا چنان زير بار تعصب وغلامی رفته که اينها را هيچ ميشماري؟

  • Naemjan, salom.shoma chun adamy be maya az shonakht,bisyar nazar namaqool dadaed.Farooq Wardak ra hama meshnasand, wa shomaed ki rasty ra na dida giriftaed. in mard wabastai hizb islamy jinaiat kar Gulbudin ast,hamon ki namash ba Gul paywand ast bas ast, ki in ki ast.tanha shomaed ki khod r4a dar koochai hasan chap mezaned. digaran hama ra meshonasand.

  • راست میگی بیادرک

  • اگر چاپلوسان مثل تو نباشند این شعارت خوب صدق میکند

  • اگر منطق داری و از اصول اداره و منجمنت یک ذرهً میفهمی آیا ممکن است یک فرد در عین زمان ولو نابغه هم باشد میتواند سمت چهار ارگان مهم دولتی را داشته باشد و امورات آنرا بخوبی پیش ببرد؟ پس چشمت را باز کن ملاحظات شخصی را کنار گذار وعقلانه بحث و قضاوت کن.

  • پاسخ دهنده محترم آیاشما زن هستید یا مرد؟
   شما شخصی هستید فکرمیکنم بی سوادبه جای اینکه بنویسید اقای فاروق وردک ادم بااپتکارنوشتیدپشتکارایا معنی داردلطف نموده حد اقل دوازده سال مکتب بخوانید بعدالاف از وطن دوستی تحلیل گرای بزنید پس شما بایداینرابدانید که محترم رازق مامون یک نویسنده و نطاق چهره دست کشورماافغانستان نه بلکه اریانا میباشد
   جای بسا افسوس است که هنوز هم مردم های خاین ووطنفروش بی ناموس مانند تو وهمقطاران تو صبغت الله مجددی,و فاروق وردک و امثال شماهم درافغانستان باقی مانده افسوس ان راکت های گلبیدین راکتیار خدر و بی فایده استفاده شد.

   نابودباد پاکستانی ها ومزدوران حلقه به گوش انها

  • او بی وجدان و بزدل ! تو هنوز درک نه کردی که باعث ویرانی وطن و کشته شدن میلیون ها افغان کیستند ؟ خوب گشو کن و دقیق بخوان !قاتلین این مردم کسانی هستند که میخواهد مانند تو وهمدستانت با راه اندازی توطیه و دسیسه شخصیت های ملی کشور مانند اقای وردگ را از قدرت برکنار سازد .
   دفاع از یک شخصیت مردمی و ملی و ظیفه ورسالت هر باشنده و افغان این کشور است . حالا مردم افغانستان مانند تو و همدستان جنایتکارت انقدر کر وکور نیستند که فرق دروغ و راست کرده نتوانند و یا تحت تاثیر تبلیغات و پروپاگندهای همچو انسانهای کثیف و ذلیل مانند شما و همقطازان تان قرار گیرد .
   شما همیشه داد وناله از وجدان میزنید در حالیکه خودتان از جمله ای بی وجدان ها هستید که نمیخواهید در کشور عزیز ما قانون و عدالت حاکم شودو تمام اقوام درکنار یک دیگر زنده گی صلح امیز و ارم داشته باشند . شما بی وجدانها سالها است که از دال و کلدارپاکستان ، دالر امریکا، روبل روسی و تومن ایرانی تغذیه و زنده گی میکنید . باداشتن قصرهای مرمرین و موتر های مدل روز در داخل و خارج افغانستان شمابی وجدانها هنوز هم در پی تخریب دولت قانو نی اقای کرزی و شخصیت های ملی مانند اقای فاروق وردگ هستید . جاوسوسان و سوابق ان برای مردم روشن است . مردم افغانستان میدانند که کی ها جاوسوس و کی ها جاوسوس نیستند . در طول تاریخ دیده نشده است که از قوم ؛ پدر؛ پدر کلان و اجداد اقای فاروق وردگ کسی متهم به جاوسوسی شده باشد در حالیکه صفحات تاریخ و بویژه حوادث سه ده اخیر گواه این حقیقت و واقعیت است که شما بی وجدانها مانند پدران و نیاکان تان بی غیر از وطنفروشی، جاوسوسی ، چاکری و نوکری بیگانگان دیگر وظیفه مقدس نداشتن .حالا که با گذشت هر روز چهره های واقعی تان افشا میگردد و از ترس و هراس اینکه در اینده نزدیک بخاطر جنایتان تان به میز محاکمه و عدالت کشانیده نشوید ناچارمتوصل به همچو دسایس سازماندهی و گروهی میشوید تا باشد چند روزبه عمر سیاسی تان افزوده شود .عنقریب شما هم مانند سگ کابل پرس? گرفتار میشوی و باور داشته باش که زنده گی همچو اشخاص بی وجدان مانند شما و همراهانت بسیار کوتا و تاریک میباشد. فاروق وردگ نه در تباهی مردم ونه در ویرانی کشور و بخصوص شهر کابل دست دارد و نه مانند شما بی وجدانها و پست ها در راه اندازی دسیسه ها . شما هستید که تجربه تاریخی در سازماندهی دسایس و زبان بسیار چرب ونرم در تبلیغات و پروپاگند دارید .اما اینبار بازی را از دست میدهد و از میدان واقعی فرار میکنید . اقای وردگ تنها نیست او همقطاران بیشمار دارد و مهمتر اینکه جهان ومردم با اقای وردگ است .اقای وردگ زنده است و نمی کذارد خاینین کشور ووطنفروشان قوم و زبان بر سرنوشت مردم و کشور دوباره حاکم شوند.

 • پيوند دادن كمونست هاو اخواني ها به اقوام شريف وطن ما ظلم بزرگ محسوب ميشودچرا اينان به اقوام جنايتكاران تعلق دارند نه به قوم پشتون پنجشيري هزاره وغيره.
  فاروق باتمام چالاكي كه دارد اولا ازكدام دانشگاه در كدام رشته دوكتورا دارد؟آيا اين سازمان هاي استخباراتي بودندكه فاروق رابه مدارج قدرت رسانيد و يا قدرت سازماندهي وي؟؟؟فاروق كه به حمايه گلبدين در انجوها وارگان هاي سازمان ملل نصب و حمايه گرديد و تازير ريش كرزي خوده رساند هيچ نوع تعهد به ملت وارزشهاي ملي ندارد.فاروق را ميتوان شخص چالاك خواند ولي هيچ دانش اكادميك ندارد اگرچه در سگ جنگي هاي قدرت به مقابل منصور وپدرام وديگر ستميان به نفع كرزي خوب درخشيد ولي عاقبت گرگ زاده گرگ بود فاروق هم بچه گلبدين و جاسوس چند جانبه است كه سابقه بسيار بد اخلاقي وافتخار عضويت حزب خلق هم دارد.افسوس به حال حكومت كرزي و دموكراسي ناكام كه از رييس جمهورتابه پارلمان جواسيس هستند.با احترام كوهگداي

 • سلام بر تمام خوانندگان محترم:
  افتخارمیکنم که بعد از سه ده جنگ و خوشونت در این وضعیت قرار گرفته ایم،و افتخار میکنیم که امروز وطن از دست و تهدید تفنگ سالاران زور گو خلاص شده ودارای یک نظام که توسط ارای مردم نجیب ما شکل گرفته شده ایم، اما با تاءسف که عده از آدمهای عقده مند،احساساتی و گویا قلم بدست تحت شهارآزادی بیان به هموطنان وخدمت گزاران وطن که در راستای آبادی مملکت خدمت میکنند توطئه چینی کرده ومیکوشند، تا در نظام فعلی دولت خرشه وارد کرده وباعث نفاق شوند.به نظربنده این خود یک خیانت بزرگ ملی محسوب میشود. و اگر از محترم مامون سوال شود که شما و امسال شما در محدوده مسلک خودتان که ظاهرآ ژورنالیسم است برای وطن عزیزمان که حیثت مادر را دارد چه کرده اید،چه خواهید گفت؟مخشوش کردن اذهان عامه با نشر اخبار بی اساس ؟وشاید هم برای اینکار چیزی دریافت میکنید.
  بنده خیلی متاءسف استم که از قلم و مغز جوانان مثل آقای مامون که میباست برای پیشرفت،ترقی وتعالی کشور استفاده شود برای ایجاد موانع آن استفاده میشود.ایااین است خدمت بزرگ برای مهین عزیز مان افغانستان.؟
  تشکر

  • مرد شو و توهم یک مقالهً تحلیلی مثل این با ادبیات غنی بنویس هرکس خوب وبد را درک کرده میتواند ضرورت به لهوولهب تو نیست. اینجا ماشاًالله همه به کسانی هستند که به آن رشد فکری رسیده اند که تفکیک خوب را از بد کنند بجز خود شما آقای شبیری

 • پنسال گذشت تا رئیس جمهور اطرافیانش را بشناسد.

  آقای رئیس جمهور !

  جلو نقص و ضرر را هر وقت بگیری به مفاد است.

  وطندار

  • کرزی صاحب، بگفتۀ همی وطندارما شما فقط دو سال دیگر وقت دارید.

   بعد از ان یا از شما به نیکی یاد خواهد شد و یا نام شما در قطار خائنین به وطن و کسانی قرار خواهد گرفت که بهترین و استثنائی ترین فرصت آبادی و ترقی افغانستان را با توجه به حضور و همراهی جامعۀ جهانی از دست دادید.

   میرویس

 • اتهام جاسوس بستن بالای مردم کار خوب نيست.

  نميفامم که فرق حزب اسلامی و جميعت و و حدت چيست؟ همه دم يک خر اند.

  من در جاسوس بودن حزب اسلامی شکی ندارم همانگونه که در جاسوسی جميعت و شورای نظار هم شک نيست.

  در جاسوس بودن مامون اين اشرار بی فرهنگ والله اگر هيچکس شک داشته باشد.

  مامون يعنی جاسوس خلق و پرچم - معاشخور طنين - جاسوس جميعت - جاسوس مسعود شهيد - جاسوس ظابط صالح و غيره.

 • اگر واقعا" این جاسوس به دستور شخص رئیس جمهور دستگیر شده باشد،این یک وجه مثبت و یک امتیاز برای ایشان محسوب میشود که باید برای این اقدام شجاعانه مورد تمجید قرار گیرند . هر چه باشد رئیس جمهور، منتخب مردم است ، تضعیف ایشان هرج و مرج را در کشور باعث میگردد، کشور ما که به تازگی از بحران رهایی یافته بسیار آسیب پذیر میباشد و شدیدا" احتیاج به ثبات و تمرکز در تصمیم گیری دارد . برهم زدن ثبات و ایجاد انارشی و واگرایی ملی و قومی خواست دشمن است . پس بیایید با تعقل و تحمل یکدیگر دشمن را از رسیدن به خواسته هایش مایوس کنیم.

 • مضمون نويسنده آقاي رزاق مامون واقعا جالب و خواندني است. کاش هر روز اخبار جالب از قلم امثال چنين نخبگان بخوانيم بي تفاوت که بالاي چه چيزي و يا چه شخصي نوشته ميشود. اين مقاله را بايد تکثير کرد.
  با احترام

 • سلام خواننده گان عزيز !
  اميدوارم کسانی هم پيدا شود بر سوالهای من هم پاسخ بدهد.

  ۱.آ يا فکر ميکنيد تنها جاوسوس بودن به پاکستان جرم است؟

  ۲.آ يا آن اشخاص که چند سال پیش کرزی نام نبرد وگفت به جاسوسی متهم هستند کجا شدند؟

  ۳. آیا شما از اراکین بلند پایه سراغ دارید که به هیچ کشور خارجی ارتباط نداشته باشد؟

  ۴. آیا جناب آصف ننگ دیگر جرم هم داشته ؟ چون جاسوسی شرط اول به قدرت رسیدن در افغانستان فعلی است و اين را نمی توان جرم شمرد و لو اگر اين جرم باشد, پس بی جرم کيست؟

  • همه میدانند که دولت کنونی افغانستان به جا سوس خانه ی بزرگی مبدل شده است. اما از قرار معلوم دست پاکستان در این زمینه از همه بالاست زیرا فاشیستهای وطنی سابقه ی تاریخی درازی در چاکری و جاسوسی به بیگانگان داشته و بخصوص نظا میگران پاکستان را حامی وولینعمت خویش می پندارند. کار فاروق وردک / کریم خرم / گیلا نی ها / احدی و امثالهم از جاسوس مخفی بودن گذشته و به چهره های اشنا تبدیل شده اند . به همینگونه قانونی ها/ محقق ها / ربانی ها/ سیافها و دوستم هاعناصری اند که حاضر اند برای نگهداشت موقف خودو جلوگیری از داد خواهی مردم هر کدام به استخدام ده کشور در ایند . این حرف بی پایه نیست / سابقه ی سیاسی این افراد را ببینید / همه چیز روشن میشود. دفاع از حقوق اقوام تنها رو پوشی است که این عناصر میخواهند سیمای واقعی خودرا با ان بپو شانند . انها عمیقا ضد دمو کراسی /ضد حقوق بشر وضد مردم اند .

  • دشمن فاشیست نه بلکه غلام ونوکر فاشیست هستی و نه میدانم که تا حالی توکلمه فاشیزم میدانی یانه؟ به هرصورت؛ کارنامه های فاشیست ها ماند مسعود بز ، محقق خر، خلیلی گاو؛ قانونی موش ؛ فهیم فیل، عبدالله پشک و دیگران برای ابد در ارشیف تاریخ زنده خواهد بود ، شهر کابل را فاروق وردگ ؛ خرم و یا احدی ویران کرد و یا فاشیستها و اسراییلی های شما نظار ها و محقق ها ؟
   60 هزار کابلی را کی ها به قتل رسانیدند ، فاروق وردگ ، خرم و یا احدی ؟ نه خیر شما !
   در حال حاضر کی ها هستند کهاطفال را اخطاف میکند،دارای وپول مردم و تجار را دزدی وغارت میکنندو مردم بیگناه را به قتل میرسانند ؟ یکبار به محبس بلچرخی و توقیف خانه قوماندانی امنیه برو و ببین ! متاسفانه که دران جا وردکی نیست . تمام کثافت خانه ای محبس از افراد پروان ، پنجشیر و کاپیسا پر است . هنوز هم شرم ندارند . بد تر ازان که به نام و القاب فاشیستهای خود افتخار میکند . فاروق وردگ ، خرم ، احدی مردان نبرد سیاست و افغانستان نوین هستند نه مردان کارنامه های فاشیستی مانند رهبران شما! کامیبای با این شیرمردان واقعی بازی سیاسی است .با تاسف که زنده گی همچو کثافت های سیاسی مانند محقق ، خلیلی ، قانونی و دیگران بسیار کوتاه شده و عنقریب برای ابد صدای وحشتناک این جنایتکاران قرن بیستو یکم خاموش میشوند .

  • با تشکر از اینکه کار مرا اسان ساخته و ثابت کردی که خود از فاشیستهای دو اتشه هستی. تو در عین زمان به تعریف فاشیسم نیز پرداختی و مرا از توضیح مفهوم فاشیسم بی نیاز ساختی. تشکر از تو فا شیستک محترم!! راسنی شاخ بز پنجشیر چند انج فرو رفته که ازدرد ان خلا صی نداری ودر هر پیام خود مینالی؟ خدا به دادت برسد!!!

  • نوکر جان فاشیست ها !
   ازینکه نعریف واقعی فاشیزم رااموختی خوش شدم ،حالا کوشش کن ؛ دردهای که از طرف اقای فاروق وردگ ، خرم و احدی بشما،فامیل ؛ دوستان ؛ قوم وقبیله ای تان به نوع از انواع نازل گردیده است فراموش کن و ضرور نیست که بار دیگر خود و قوم خود را ازین بدتر متضرر سازی . من فاشیستک نه بلکه یک فاشیست واقعی هستم و مانند تو نوکر های زیاد دارم که در خدمت من و مکتب من هستند .خودت هم یکی از سگ های وفادار بز پنجشیر هستی که در مقابل یک مشت پول بالای هر کس حمله میکنی .
   ها هاه ها ! فاشیست ها هیچوقت نه میناله و نه عادت دارد که بناله و نالیدن خو عادت شما کوس فروشاهست که هم میتین و هم مینالین . از ما تنها کدن است و ان هم اساسی و تا اخر که درد انرا تا که زنده هستی از یادتان نه میرود .حالا چند تا کوس فروش دیگر بنام های سنچارکی، مامون ، توحیدی و کی........... کی..... تجمع کرده و میخواهد سگ دیوانه و جاوسوس ایران کامران را از بند رها سازد. شما کوس فروشا دیگر کار ندارید تمام روز جلسه کنید ،چای بحورین ، سگرت بکشین و بیانیه دهد .......
   امید وارم که همیشه مصروف همچو وظایف باشید . در عرصه کوس فروشی برای تان توفیق مزید میخواهم چند تاباکره ما کار داریم .امیدوارم هر چه زودتر نزد ما اعزام داری .

  • فاشیستک نکبت! کاش شما فاشیستهای محصول نظام سر مایه داری میبودید تا لا اقل کمی فرهنگ هم در وجودشما پیدا میشد . اما متاسفانه شما فاشیست تیپ قبیله وی میباشید وبر دانشمندان جامعه شناسی لازم است تا در جهت تعریف ماهیت و خصوصیات شما کار کنند . به شما باید بگویم که فاشیستهای قبیلوی برای حفظ قدرت یا غصب قدرت ومحروم نگهداشتن دیگران از آن همواره تن به انواع پستی/ جاسوسی / غلامی بیگانگان و ...فروشی داده اند / تاریخ را بخوانید . . همین الان نگاه کن که در راس دولت کیست و کرسی های کلیدی قدرت بدست کیها قرار دارد ؟ اگر چند نفر خود فروش در خدمت شما قرار دارد انها نیز منفور مردم اند . ضمنا اگر دلت ... میخو اهد به فاحشه خانه های کابل سر بزن ببین که بکدام زبان حرف میزنند !! شخی و ترنگی شاخ بز پنجشیر و کار کرد ان یگانه عاملیست که کار ترا به جنون رسانده است . احتیاط کن که نکفی!!!

  • تشکر نوکر فاشیست ها!
   ازینکه مره رهنمای کردی بسیار خوش شدم مگر با تاسف فراوان که بعد از پالیدن زیاد در تمام فاحشه خانه های شهر کابل دخترهای جوان، زن های شوهردار و بیوه های رادیدم که بزبان شما صحبت میکرد و از زبان های دیگر اگاهی نداشت ؛ تنها مشتریان این فاحشه خانه ها کسانی بودند که به زبان شما تکلم نمیکرد ، جالب اینکه در میان انان خواهر نازدانه شما را هم دیدم مگر با تاسف که چیزک او کلوش مرادخانی واری بود و خوش ما نه امد .
   کوس کش !
   تو اول برو خواهرت از فاحشه خانه نجات بده و بعدا از فاشیزم ؛ نظام سرمایداری ، قبیله ، جامعه شناسی و تاریخ صحبت کن . برای ما حالا مهم نیست که کی در راس قدرت است و کی نیست و کی خاین و وطن فروش است . برای ما هدف ما مهم است تا که زنهای شما شخ وترنگ کده بریم . زنده باد فاشیست های کوس گای ، زنده باد فاحشه خانه شهر کابل ..... و ما هیچ وقت شعار مرده باد نمی دهیم ، چون سردادن شعار و ناله مرده باد و محکوم باد وظیفه مقدس شما کوس فروشا است .

  • فا شیستک غوره بدل ! شکر که من خواهر ندارم.اما در مورد ساکنین فا حشه خانه ها دروغ گفتی چرا که تو از ترس انکه افشا نشوی هیچگاه نمیتوانی به انجا ها بروی و گرنه بچشم خود میدیدی که قضیه بر عکس است. بلی برای شما هدف تان مهم است ومن این را گفته بودم که برای فاشیستهای قبیلوی کوس فروشی به منظور رسیدن به هدف افتخار بشمار می اید . شکر که خودت اعتراف کردی / موفق باشی !!!

  • تشکر نوکر فاشیسته ها ! کوس فروش بچیم در ین کشور کوس فروش و کوس گای معلوم است و این هم معلوم است که شهر کابل مربوط قوم و ملیت کدام کوس فروشا است ؟ شاید تو راست گفته باشی که خواهرت بخاطر اینکه چیزکش مانند کلوش روسی کلان و بدبو شده بوداز فاحشه خانه اخراج شده باشد ، امابدون اینکه خودت اطلاع داشته باشی ، مادرت ، برادر زاده و خوهرازاده ات مصروف کوس دادن بودند و وعنقریب به سرنوشت خواهرت دچار میشود . این وظیفه مقدس و تاریخی به شماکوس فروشا از پدران و نیاکان تان به ارث مانده است . . باور کن بچه ای کوش فروش که ما خو در تمام فاحشه خانه های شهر کابل تنها زنانی را دیدیم که بزبان شرین شما صحبت میکردند وتشنه و هلاک 16 انچ و 20 انچ مشترکین خود بودند که بزبان دوزخی صحبت میکردند. امشب در خانه خود اعلان کن که رفقای دوزخیت داری سامان اضافه تر از 16 انچ میباشند واین مژده حتمی خوش زنت و سایر اقارب ونزدیکانت قرار میگیرد ما در ایام ضرورت با یک تلفون کردن در خدمت شما قرار میگیریم. برایشان بگو که فاشیست های قرن بیستو یکم تنها شخ وترنگ میکند و شعار شان اینست که زنده باد کوس فروشای قدیمی و جدید شهرهای کابل ، هرات و مزارشریف . کوشش کن بچیم که وظیفه اصلص و پدری ات بخوبی انجام دهی و حتمی است که از طرف مادر یک زمان مناسب پاداش زیاد بدست می اوری .زنده باد فاحشه خانه های شهر کابل سربلند باد بچه های نازدانه و مقبول این شهر ها ......... ها ها افسوس همزمان با سقوط رژیم نجیبالله تمام فاحشا در نکاح شرعی قو ماندانان مجاهدین قرار گرفتند و ما یک مدت سرگردان بودیم ، حالا از برکت دیموکراسی شما ازین ناحیه ما تشویش نداریم و در بدل 50 دالر یک دختر باکره 14 ساله مانند خواهر تو در ظرف چند دقیقه پیدا میشود .

  • فاشیستک درمانده! از این بیشتر هم اگر میتوانی بجف تا درد شاخ بز پنجشیر کمی تسکین یابد . راستی ازاین واقعیت خبر داری که در طول تاریخ حاکمیت ال یحیا عساکرقطغنی ومزاری که با دادن رشوت به صاحب منصبان هم تبار تو بحیث نفر خدمت بخانه های انان راه مییافتند چی میکردند؟ اگر پدر تو دران زمان صاحب منصب بوده پس یقین داشته باش که تو یک قطغنی هستی !اگر از این حقیقت افتابی بیخبر هستی از دیگران بپرس !!

  • نوکر فاشیست ها ! بلی کوس فروش عزیز،خیر ببینی که تو مره از تاریخ اگاه کردی و ان اینکه شما در طول تاریخ مفعول بودید و حتی در زمان گذشته هم شما با دادن رشوه بچه های ترکمن و قطغن رادر زیر دوزخ های 16 انچ و 20 انج خو میکردن. بسیار عالی به واقعیت که شما پیشه ای مقدس نیاکان و پدران تان فراموش نکردن. حالا هم با افتخار در پای قطغن بچا زنگ جامن در سرزمین قطغن بسته میشود و اینکه در اخر شب با انها چه میشود خودت بهتر تجربه داری . ها! ها ! شب که رفتی ده خانه از مادرت یک بار پرسان کن زمانیکه بچه های خود بادادن رشوه در زیر 16 انچ خو میدادند ایا از 20 انچ محمد گل خان مهمند چیزی در یاد و خاطرهاش مانده و یا نه ؟ حتمی مانده و برایت قصه میکند .باور کن بچیم که کوس کدن همزبان تو بسیار لذت دارد و به بسیار ناز ونخره همه چیز را خودش انجام میدهد. از زنهای دوزخی خیر نیست بچیم تمام شان سوته چوپان است بترس که ده کون تو برابر نشود .

  • فاشیستک جنون زده! اگر از تاریخ خبر باشی خواهی دانست که محمد گل مهمند پشت بود وهر شب دو جوان قطغنی رابالای خود بالا میکرد . ایا از قندهار خبر داری؟ از لوگر ومشرقی چطور؟ از ریش سفید ان خود بپرس که چگونه بچه های رقصنده همتبار تو سالهای سال برای پول جمع کردن بوسیله ی دلالان وبعضا کا کا ها وماما های خود به شهر های شمال اورده میشدند ودر سماوار ها با زنگ وجامه میرقصیدند...وپس از ختم پروگرام برای بردن انها میان بچه بازان چی جنگهایکه براه انداخته میشد . پس بدان که ضرب ... قطغنی را هم مردها وهم زنهای همتبار تو بسیار چشیده اند وهنوز هم می چشند . یکبار دیگر به فاحشه خانه های کابل سر بزن . به شرطی که باز هم دروغ نگویی!!

 • دزد هم میگوید دزد صاحب خانه هم! این کسانیکه سروصدای جاسوسی و دشمنی با پاکستان را سر میدهند و پاکستان پاکستان گفته دهن شان پشت سر شان رفته فکر میکنند اگر این سروصدا برپا کنیم مردم همه احمق اند و جاسوسی و نوکری خودشان را چه به ایران باشد و چه روس و چه فرانسه و انگلیس و آمریکا را مردم نادیده میگیرند. چه رویدادی بزرگی!؟؟؟ یک جاسوس را دستگیر کرده اند؟!!! آیا همین مردم که سروصدا های کذایی را براه انداخته اند میتوانند پاسخ بدهند که کی در رژیم فعلی جاسوس نیست؟

 • مامون که به دلقک گروه خاصی مبدل شده است باید به خاطر وارد کردن اتهامات بدون هیچ اساس به آقای ننگ و آقای وردک محاکمه شود. زیرا تا حال اتهام مسله جاسوسی بر آقای ننگ وارد نشده و فقط دلقکان چون مامون و گروه جنایتکار او این مسله را گرم میکنند.

  • اگر قرار باشد برای هرنوشته ومقالهً شخص نویسنده محاکمه شود پس ضروریست تا یک محکمه برای اسخاص احمقی مثل تو هم که منطق اینرا نداری تابفهمی که چه وقت وبرای چه محکمه دایًر میشود و چه اشخاص در آن محاکمه میشوند و حتی سواد کافی برای نوشتن بیش از دو سطر را هم نداری، نیز باید بوجود آید.

 • I HAVE SEEN MANY TIMES THIS WRITER JUST WRITING BASLESS TOPICS I DO NOT KNOW HE THINKS AFGHANISTAN’PEOPLE ARE STUPID OR HIMSELF

  IT IS EASY TO TAKE A PEN AND ACCUSE PEOPLE CALLING THEM SPY ETC WITHOUT ANY PROVE OR EVIDENCE SO IT IS CLEAR ONCE AGAIN THIS WRITER WANTS TO SEE HIS CIRMINALS AND LÒOTERS ON POWER IF HE ACCUSE THE PRESIDENT OR HIS ADMINISTERATION THEN HE ACCUSE ALL AFGHANISTAN’S PEOPLE BECUASE THIS PRESIDENT IS ELECTED BY PEOPLE NOT SELECTED BY ISI IN PAKISTAN LIKE RABBANI AND ALL THOSE WHO WERE INVOLVED IN THE KILLING AND DISTRUCTION OF THE PEOPLE OF THIS COUNTRY FROM 1992 TILL THEY HAND OVER THE POWER TO THE DARK AGES TALEBAN SO MR.MAMOON THINK TWICE AND WRITE CORRECT TOPICS AND REPSPECT THE NAME OF BENING WRITER AND THE VALUE OF PEN TO USE IT ON THE RIGHT WAY NOT FOR YOUR OWN BENEFITS ALLAH SAVE US IF THIS GOVERNMENT GOING TO BE FAILED THEN YOU WILL BE AGAIN HIDING IN THE MOUNTIANS CAVES FROM WILD TALEBAN SO ALL OF US SHOULD THINK OUR FUTURE AND OUR NEXT GENERATION TOO AND LET THOSE WHO ARE ABLE TO RUN THE GOVERNMENT NOT LIKE THOSE WHO BUILD PALACES IN SHER CHOOR AND ROBBED THE PROPERTY OF THE NATION

  WITH REGARDS,IKHLAS WARDAK

  • یک چند کلمه دری نوشته کو که علمیت معلوم شوه.لیکن مه واری نوشته نکنی که مه بیسواد هسمتم.مامو راست میگه.همیشه مطالب جالب را خدمت خوانندگان گذاشته.

  • اقاى مامون ما و شما خو در يك منزل زندگى ميكرديم و يكديگر را خوب ميشناسيم، به وجدانت قسم اين مقاله را از احساس ملى نوشته كردى ويا........؟
   همه مردم شما را ميشناسدكه شما چه هستى و چه ميكنيد مردم اين هم ميفهمند كه چرا از طلويزيون طلوع شما را كشيدند پس ضرورت نيست كه جان خود را به تكليف سازى چرا كه مردم باور نمى كند.
   ما افتخار ميكنيم كه هزاره هستيم و از ولايت وردك ميباشيم در طول تاريخ ما در ولسوالى خود همراى قومهاى برادر پشتون هيچ مشكل را نديدم همانيكه كه كوشش ميكند جان خود را به حيث رهبر قوم هزاره معرفى كند قاتلين اشد قوم هزاره هستند و همانيكه شعارى رهبرى قوم پشتون را بالا ميكنند دشمنان اشد مردم پشتون هستند اين رهبران جعلى، مردم هزاره ،پشتون و ديگر را براى اهداف و منافع شخصى خود قربان ميكنند.
   و اين براى همه معلوم است كه برادران تاجك ما كه از دست جاسوس كبير روس و فرانسه مسعود خاين كشته شده است حتى در جنگهاى روسها هم كشته نه شده.
   پس واضح است كه در بين مردم كى جاسوس است و كى محسوس!!!!!
   حيف به غلامان و اجيران مثل مامون رزاق شرابى

  • چرا اینقدر از هجوم کوچی ها ترسیدی و سر خم کردی ای بیناموس یک روز زندگی کن سرفراز زندگی کن نه به زلالت،سرخمی وبیناموسی فهمیدی آقای مفتخر (مفته خر)

  • اقای مامون شوی خوارت است که حقیقت نوشته کرده، تو خو نمی دانی او یک غلام حلقه بگوش ایران است کوسفروش همرای نوشته باطلت!

  • برادرگرامی نوشته های مانندافرادکوچه وبزاروقسمی است که بالچک هاصحبت نمایدبنآبهترخواهدبودتاازدشنام دادن جلوگیری نمایدوفاروق وردک شخصی نیست که ازاودفاع شودزیراکسانی که بااوازنزدیک کارکرده اندازشخصیت اوشناخت کامل داشته وشماهم نبایدقوم پرستی نماید.
   بااحترام

 • آقای مامون !
  تو که آگاه و نا آگاه به مردمان شریف اتهام وارد میکنی هدفت معلوم است و همیشه در تلاش بوده یی که اعضای بلند پایه دولت را به خاطر که بر خورد سلیقه یی که با ایشان داری همیشه آنان را مورد هدف قرار میدهی .
  میخواهی سفیر شوی ؟ کارمند وزارت خارجه یا رئیس در یکی از ادارات ؟
  من آقای آصف ننگ را از نزدیک میشناسم، وی یک شخص مردمی است همیشه برای منافع وطنش کار کرده است چگونه ممکن است وی جاسوس پاکستان باشد .

  آقای مامون !
  خودت به ثبوت میتوانی بگویی که آقا ی ننگ به اتهام جاسوسی گرفته شده است ؟ آیا کدام مقام دولتی وی را به جاسوسی متهم کرده است ؟

  من مطمئن هستم که آقای ننگ به خاطر یک کار طباعتی دستیگر شده است و بعد از تحقیقات همه چیز معلوم خواهد شد . یک سوال دارم از شما ! آیا میدانید که اتهام بستن بدون استناد چی عواقبی در قبا ل دارد ؟ ......
  من میخواهم بگویم که کوشش مکن که افکار مفی ات را بالای مخاطبینت تحمیل نمایی .

  • اگر آن نوشته ها را خوانده باشی که نخوانده یی خود گواه برجاسوس بودن وخیانت بوطن توسط این ......... ات است.

  • تو دیگر چه می خواهی؟ رییس جمهور مملکت ننگ را دستگیر کرده است. آیا فقط بخاطر یک مسئله ی ساده مطبوعاتی رئیس جمهور امر دستیگری فردی را صادر می کند؟

   تلاش بیهوده نکن برادر. جاسوس جاسوس است و باید به سزای عمل خود برسد.

   زنده باد کرزی! مرگ بر وردک و دیگر جاسوس های پاکستانی اش!

  • Mamoon salam ,yadet hast da posht hamam wakhtee ke too 13 sala bodee?

   aga az yadeet raftaa baaz hamoo roz ba yadet byaar ka ma wa too da saloon bodeem khosheet amadaa bood ya nee

   gul ahmad

 • سلام
  بخدا و به قرآن اگر مه جاسوس باشم.شما کاری می کنید که کرزی سر مهه زیاد تر قار شود.
  چندوقت پیشتر که مه به امارات متحده عربی رفته بودم و در ابوظبی همرای چندتا از دوستان پاکستانی خود در ارتباط به مسایل افغانستان صحبت کردم کدام بیشرف پست تمام جریان ملاقات مرا فلم گرفته و به رییس جمهور کرزی سپرده بود و خیلی باعث عصبانیت رییس جمهور شد.
  حالی هم که آصف ننگ ای آدم بی ننگ که در زیر شکنجه های امنیت اعتراف کرده وضعیت مرا خراب تر کرده است. به لحاظ خدا شما بالای این آتش هیزم نریزید اگر نه کارم خراب می شود.

 • مرغ ننيت از قفس پدرت پريده

  تو اشرار بی فرهنگ

 • Razaq Mamoon too khoo az hamoo awaal maloom bodee ka hashrare be farhang hastee too az kojaa newesendaa shodee taam famedee ka da konj masjeed naan paidaa nameshaa az tareeq poof kadaan mekhayee ka Ustaad Baad pakaa raa khosh besazee rastee ka kaas namaand da tabelaa ka saar kasheed Meekh tabelaa

  Broo bachem az raa sharaf wa hezaat naan paidaa koo taa che wakhta alee deste wataan froshan meshee

  khodaa yareet

  Agha gul az karte parwan

 • سلام رزاق مامون !
  امید وارم صحت داشته باشید ؛ خوش شدم که بعد از وقفه لادرکی باردیگر از شما میشنوم و میخوانم .فکر کردم که مردی ؟
  یکبار در ریژم های خلفق ور پرچم و بخصوص رژیم پروخته شده کارمل و بعدا در رژیم وحشیانه ربانی و مسعود و اکنون بار دیگر از تریبون شورای نظار و جمعیت سخن میگویی و مینوسی ؛ باور کامل دارم که برای یکبارهم در زنده گی خو راست نه کفتی و نه نوشتی همیشه واقعیت های جامعه و کشوررا چشم بوشی کردی؛ خود و فامیل و خود را از معاش و پول حرام و نامشروع تغذیه کردی.
  جناب !
  قفس خودت بسیار پیش پاره شده ، ای کاش که خودت برای یک سازمان جاوسوسی میکردی ، خودت خو درین زمینه مهارت و تجربه زیاد داری و از پدران و نیکان خود این وظیفه مقدس جاوسوسی و خوش خدمتی را به ارث بردی و معتقدم تا زمانیکه زنده هستی در خدمت همچو گروپ های جنایتکار و جاوسوس قرار داری .
  انچه که در مورد اقای وردگ تحریر و نوشتی ؛ نظر شخصی شما و از گروپ های است که برای نوشتن به شما زورنالیست مزدور پول میدهد وشما را نوکر خود ساخته است . از رادیو ازادی و از طلوع نسبت همین دلیل مزدور بودن اخراج شدی و حالا تنها یک سایت کابل پرس? برای شما مانده است . باور کن دوست که ژورنالیستان افغانستان خجالت میکشد و بر تو واری ژونالیست کثیف لعنت میگوید که در مورد شخصیت اقای وردگ تهمت میکنی . شخیصت اقای وردگ و کارکرد های وردگ مانند افتاب برای تمام مردم افغانستان روشن و واضح است و نه در حالت ابهام قرار دارد. و اینرا هم بشنو انچه که خودت در مورد اختلاف کرزی و وردگ شنیدی ، دروغ است . باید بگویم که باداران تو باید به خودت اطلاعات نادرست میدهد. کوشش کن که بعد ازین معلومات و اطلاعات دقیق بدست بیاری .یک چیز دیگر هم بشنو که در طول تاریخ افغانستان از قوم وردگ هیچ کسی مانند نیاکان وپدران تو و یا امثال خودت نوکر ، جاوسوس و جنایت کار نبودند و همیشه مانند غازی محمد جانخان وردگ مردانه وارزنده گی میکنند و میمرند .
  خودت بهتر میدانی که در سی سال اخیر که، برای که جاوسوسی میکردند؟ کوشش کن در مورد جاوسوسان و غلامان خود بنوسی .اقای وردگ به تهمت و دروغ خودت و سایر همدستان تو صدمه نمی بیند؛ اراده و عزم او در زمینه خدمت به مردم ، پیشرفت کشور و تامین صلح و ثبات سراری در افغانستان عزیز مستحکم ، ثابت و خلل ناپذیر است وباور کامل دارم که اقای وردگ به همایت همه جانبه و صادقانه مردم موفقیت های بیشتر بدست می اورد .
  مردم با اقای وردگ است .
  تو بنویس هر بدی که میخواهی

 • مرغ از قفس پریدن بمعنی ازاد شدن است! اما متاسفانه مردمام مثل شما همیشه در قفس غلامی، برده کی، قوم کرایی، خدمات به اجانب ودر قفس بی وجدانی بسر میبرید! و هیچ وقت خود را از همین حلقه بیرون نمیکنید! بخاطیکه ایرانیها، افغانستانیها!! و روسها شما را تغذیه میکنند!! شما همیشه خوش دارید، خودت، فامیلت و هر کسی که شکمت را سیر سازد، در قفس همان زنده کنی و خوش هم هستی، که شما ازاد هستید. شما قاتلین و ترورسستان مطبوعاتی هستند که میخواهید شخصیات مانند اقای وردک، اصف ننک و امثالهم را ترور نمایید! شما شخصیتهای ملی را ترور می کنید! این یکانه وسیله ای برای بدست آوردن یک لقمه نان، و تبارز شخصیت میدانید! شما دیکر جیز ندارید که خود را مطرح سازید، یکانه راه شخصیت سازی شما خود را با شخصیت ممتاز اتهامات بستن است و نفاق بین مردمان شایسته! تروریستان مطبوعاتی باید محاکمه شوند! انشا الله انروز قریب است، که ملت غیور افغان شما را به میز محاکمه بکشاند!!

 • کامران میرهزار بازداشت گردید

  http://www.kabul.tchatcheblog.com/ در وبلاگ بخوانید:

  آنلاین : کامران میرهزار بازداشت گردید

 • Those who think that there will be Rbbani and his band of thieves on power again I want to tell them that you will take that wish with you in grave. I want to tell you to think about the money that you have made from nation’s blood coz the day will not be to far that all of you will go after your coward leader goat of pangesher and die like a dog. You won’t have way to run to KJB to whom you have given your sisters. Days of Saqawee has gone from Afghanistan and will not come back to this country. There will be the power of west or your Husbands…………… the power of who’s kerrrr you know very well

 • کامران میر هزار دستگیر شد!

  کامران میر هزار به احتمال قوی بوسیله ی عمال فاروق وردک دستگیر شده است.

  چرا که اخیراً با دستگیر شدن آصف ننگ فاروق وردک خود را به شدت تحت خطر می بیند. تلاشهای گسترده ای را برای نجات خود از مهلکه آغاز نموده است. از جمله سخنان رحیم الله سمندر ریس نام نهاد فلان انجی او در حمایت از آصف ننگ در نتیجه تلاش بسیار جدی آقای فاروق وردک برای تغییر اوضاع است.

  نجات کامران میر هزار حداقل در لخطه کنونی به معنای دشوار ساختن اوضاع برای فاروق وردک خواهد بود.

  مخالفین کامران میر هزار باید در مخالفت ورزیدن با او در این مقطع بسیار خوددار باشند.

  همه باید برای نجات یک خبرنگار تلاش کنیم.

  • WHO ARRESTED KAMRAN THOSE WHO ARE CORRUPTTED AND FAIR ABOUT JUSTICE

  • جناب نویسنده از کلمات شما از ابتدا واضح است که شما یک غلام حلقه بگوش ایران هستید و هرکس که به نف ایران کار نکند او به گمان شما طرفدار پاکستان و گلبدین میرو... مخالفت گلبدین و وغیره به مراتب بهتر از فعالیت مخفی شما است گلبدین یک دشمن اشکار است ما شما دشمت مخفی که از عقب وار میکنید... توصیه من به شما این است که لطفا از این قوم پرستی و نژاد پرستی دست بردارید یک وطندوست و افغاندوست باشید ... تا کی غلامی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   ذبیح الله زمری

  • خوش شديم كه اين سگ هم گرفتار شد ، سایت ایی سگ مردار تنا خوش خدمتی به دشنمانان اینوطن بود وبس

  • خوب شد که غوس یک سگ دیوانه دیگر هم کم شد، ای کاش سگ های دیگر از روزنامه ارمان ملی ، هشت صبح و تلویزیون طلوع هم دستگیر و مجازات شوند . کامران میر هزار و مطهر هزاره از سگ های هستند که از یک دیگ و کاسه نان و اب میخورند و به یک طرف تف میکند ،این سگ های دیوانه تنها در خدمت دستگاهای جاوسوسی ایران ، روسیه ؛ امریکا ، پاکستان دالخور و انگریز شیطان قرار دارند .همیشه چتلی انانرامیلیسد و بنام این و ان قوم و زبان تجارت میکنند. کامران هزاره نه هزاره است و نه از افغانستان . این شخص مزدور و جاوسوس ایران است و تا حالی یک قدمرا در سرزمین پاک و مقدس هزاره جات نه مانده و نه به این قوم غیور و دلیر تعلق و روابط دارد. موصوف زاده و تربیه ایرن است و در خدمت ایران قرار دارد و از منابع ایران حمایت و تمویل میگردد. از مقامات امنیتی و بخوصوص جناب ثابت میخواهم که موصوف را مورد بازپرس جدی قراردهید و سگه های ارمان ملی ، هشت صبح و تلویزیون طلوع را نیز احضار و مورد پیگرد قانون قرار دهد . سایت کابل پرس? تنها اقوام ، شخصیت ها و ارزش های ملی و افغانی را توهین و تهقیر میکند و با نثار کردن دشنام وحدت ملی را متضرر و خدشه دار میسازد . تا حالی هیچ مطلبی درین سایت وجود ندارد که منافع ملی و ارزش های دینی مارا احترام کرده باشد . کامران هزاره یکجا با مطهر هزاره نه اخلاق ژورنالیستکی دارد و نه اخلاق نوشتاری . اینها مانند سگ های دیوانه و کوچه ای بالای هرعابر حمله میکند و غوس میکند . کارکرد های مطهر سگ در وزارت اطلاعات و کلتور موجود است و نسبت دیوانگی و سگبازی خود از وزارت و بعدا از روزنامه دولتی سبکدوش گردید .برای همچو سگ های دیوانه واکسین ضرور است . بنا از مقامات امنیتی میخواهو که تمام همچو سگ های بیگانه را دستگیر و مجازات نمایند . هیچ هزاره ؛ هیچ تاجک و هیچ پشتون مانند همچو سگ ها ذلیل نمی شوند .
   قربان سگ اصلی هزاره و قوم با غیرت و دلیر هزاره! ما مردم انقدر مظلوم و بیچاره شدم که حال هر کس وناکس به نام و نشان قوم هزاره ؛ تاجک ، پشتون ، ازبک ، بلوح و دیگر در بازار های مختلف سیاسی تجارت میکند . طی سه دهه اخیر بسیاری از همچووطنفرو شان با شعار های مختلف قوم گرایی ، مذهب و زبان مارا در منطقه و جهان بدنام ساختند و بنام ترورست ، جنگجو و ...... معرفی کردند .مقامات امنیتی باید در جریان تحقیق تمام اسناد این سگ دیوانه را مطالعه کند . چون کامران نه هزاره است و نه به این قوم با شهامت تعلق دارد . موصوف تربیه شده و زاده ایران است .

  • کامران هزاراز جانب فاروق وردگ نه بلکه از طرف پاسداران قانون و امنیت دستگیر شده است و اکنون در چنگ قانون قرار دارد . قانون در دست اقای فاروق وردگ نیست . علاوه ازین دستگیری اجیران و جاوسوان یک امر حتمی است . حالا چهره اصلی کامران هزار روشن و اشکار گردید که این شخص نه هزاره است ونه در افغانستان تولد شده است . کامران در دستگاه استخباراتی ایران تربیه و اموزش دیده اند و برای انجام امور جاوسوسی در افغانستان توظیف شده است . فاروق وردگ بسیار وظایف بزرگ دارد که باید انجام دهد. موصوف در برابر مردم و دولت مسولیت دارد که امور مهم دولتی رادر پرتو قانون اساسی افغانستان ومنافع علیای کشور انجام دهد . من فکر نمی کنم که فاروق وردگ حتی از دستگیری کامران خبر باشد.وظیفه دستگیری اجنتان ، جاوسوسان و سایر مجرمین از ارگانهای امنیتی میباشد . اگر منطقا موضوع را بررسی کنیم ضرورت دیده نمیشود که پای اقای وردگ را در همچو مسایل امنیتی دخیل سازیم و اینها مسایل کوچک است ،اقای وردگ در شرایط فعلی مسایل بسیار مهم و خطیر را بعهده دارد .

  • اگر این به اصطلاح "امنیت" توانست سگهای هار پاکستان و غلامان حلقه بگوش پنجابی هارا دستگیر و افشا کند / انگاه چلو صاف تو و ا مثالت از اب می براید .

  • از لهجه گفتار، عکس العمل و نوشته های مامون آشکار است که مانند شمار از دیگران ( مانند .......) از پروگرام های تربیوی برای جاسوسان (به گمان من نام اداره تربیه برای اشخاص چون ر.م وغیره) در ایران به حد کافی مستفید شده است.

   بالای کی اعتبار باید کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • حالا مبینیم که مرغک شما (کامران غلام) چطور از قفس می پرد؟؟

 • ای کسیکه از گرفتاری میرهزار خوش شدی !

  بیا مردانه وار با استفاده از قلم و گفتگو داخل میدان شو. با زور هر کس هر چه بخواهد میتواند مانند طالبان وحشی همقماشان شما بکند مرد آن است که از قلم و از فرهنگ خود استفاده نماید.

  کامران مرد ترسو مانند شما نیست .

  • موضوع خوشی و ناخوشی در میان نیست ، موضوع واقعیت و حقیقت در میان است . مردم دلیر و عزیز افغانستان هم باید از وطنفروشان خوداگاه و باخبر شوند . سوال بر سر گرفتاری و ازادی کامران میر هزار نیست ، اهمیت مسله درین است که جاوسوسان افغانستان زنده گی کوتا دارد و بایست دستگیر و مجازات شود . از انجاییکه من اطلاع دارم و اسناد موثق نیز نزد بنده موجود است ، کامران یک تبعه خارجی است و برای اهداف خارجی ها در کشور عزیز ما با استفاده از نام نیک و مقدس ملیت غیور و با عزت هزاره ما توظیف شده بود .مردم افغانستان واقعا مردان قلم ، ادب ، هنر و فرهنگ خود را دوست دارند و در قلب شان برای همیش زنده هستند ، اما در طول تاریخ افغانستان هیچگاه و هیچ زمان دیده نشده است که مردم ما قلم بدستان اجیر و مزدور را بپذیرد. در نهایت تحمل همچو حوادث تلخ را ندارد .اکنون که کامران در چنگ قانون قرار دارد ، باید انتظار بکشیم که از زیر پلو چه میبراید ، مولی یا گوشت ؟
   کامران بیچاره قربانی اهداف شوم دشمنان کشور گردید و مردم افغانستان بخوصص ملیت با شهامت هزاره از کارمندان امنیتی امتنان میکنند ،که همچو چهره های کثیف و ناشناس را دستگیر کردند .در طول تاریخ سالها و قرن ها است ک مردم افغانستان با هم برادروار زنده گی کردند و علیه متجاوزین سنگر کرفتند. در طول تاریخ ذکر نشده است که مردم هزاره و پشتون با هم در گیر شده باشد وباور کامل داریم که علیه دشمن مشترکا میرزمند .
   پارس بچیم واقعیت های تاریخ بپذیر و تابع احساسات فرهنگ و قلم بیگانها نباش .اگر مانند کامرام هزار تو هم راه دیگران را تعقیب کردی ؛ حتمی است که یک روز مانند کامران به چنگ قانون سپرده میشی .

  • تاجیکان: فعلن شادی کنید یادتان باشد که کامران ها زیاد هستند.

  • ای کاش دولت مارا خداوند این قسم جرات بدهد که تمام سگ های کوچه مثل میرهزار، دشتی سنجر سهیل و بادار کلان اش سپنتا بی غیرت و جاسوس جرمنی که برای دفاع اش وزیر خارجه ان کشور به کابل میاید و فرهنگیان بی احساس وطن ما او را جاسوس خطاب نمیکنند اگر جاسوس است خو سپنتای قوال شرابی بی دین و مردود از طرف نماینده گان مردم مجاهد و با شهامت این جامعه مسلمان است

   با احترام

   محمد ایوب اخگر

  • برادر محترم اخگر صاحب سلام و احترامات تقدیم است مدانم که از فامیل اخگر صاحب میباشی خو تربیه درست شدی مثل اخگر دیگری نیستی که خدواند در این دنیا اورا سگ جور کرده و گپ ذدن اش تیار سگ ها ورای است خو به هر صورت از فهم ات که داری بسیار متشکر هستم و درک که کردی بسیار درک به جای است اصلا گپ را ذدی تا که سپنتای بی شرم و شرابی رییس صاحب جمهوری ما از دروازه خود مثل سگ واری که ولسی جرگه محترم ما که چندی قبل او را کشید و رد صلاحیت شد نه کشد و سگ های دیگری اش که سنجر سهیل اخگر مرادیان که به هم جنس بازی مشهور است و تمام تیم هم جنس بازی سپنتای جاسوس و بی فرهنگ خبیث از این جامعه مسلمان و مجاهد ورداشته نشود و این مملکت به اولاد اصلی این وطن که سالها قربانی داده اند سپرده نشود این وطن وطن نمیشود و انشاء الله این چهره های کثیف و اجیران وطنفروش به اروزهای شوم شان نمیرسد

   مرگ بر سپنتای خبث شرابی و گمراه ی بی دین

   صلاح الدین کارته پروان کابل

  • برادر عزیز هزاره !
   چرا یک قوم را دربست مورد خطاب قرار داده و بد گمانی خلق میکنی؟ اگر قرار باشد یک نظر دهنده معرف موضعگیری یک قوم باشد / عین مسله دا من خودت را نیز خواهد گرفت . کمی عاقل و عاقبت اندیش باش . من یک تاجیک هستم ولی گرفتاری میر هزار را قاطعانه محکوم میکنم وشاید صدها تن دیگر در موضع من باشند . کینه ورزی کار انسانی نیست .

 • فاروق وردک و قانونی: ائتلاف ناکام برای سرنگونی کرزی

  ناصر پويا

  04.07.07

  فاروق وردک که چهار پست کلیدی دولت را در اختیار خود دارد روز سه شنبه نوشته شدن مطلبی را که احتمالاً ضد آقای کرزی بوده است در نشریه جرگه امن منطقوی تأیید نمود و گفت:

  "مقاله که درمجله ی جرگه امن منطقه چاپ شده است از کتابى به نام "جنگ وجهانى شدن" توسط يک ايرانى بنام پويا جعفرى ترجمه شده و در محتواى آن صحبت هایی درمورد رئيس جمهور کشور هم صورت گرفته است، هيچ نوع ربطى با مجله جرگه امن ندارد و نبايد نشر ميشد." اما آقای وردک نگفت این صحبت ها درمورد رئیس جمهور چه بوده است.

  "جنگ و جهانی شدن" کتابی است از یک نویسنده مشهور امریکایی به نام مایکل چوسودوسکی (Michael Chossudovsky) که در سال 2002 در ایالات متحده امریکا از طرف مرکز تحقیقاتی جهانی شدن به چاپ رسیده است. علاوه بر آن آقای چوسودوسکی صدها مقاله نیز دارد که مطلب نوشته شده آقای ننگ باید از یکی از این مقالات یا از کتاب جنگ و جهانی شدن اقتباس شده باشد.

  یک قسمت از نوشته های آقای چوسودوسکی که توسط آصف ننگ و وحید عمر ظاهراً اشتباهاً به چاپ رسیده است چنین است:

  "رسانه ها در حالیکه تلاشهای وطن پرستانه کرزی را برجسته می نمایند از ابراز این مسئله که کرزی با طالبان همکاری کرده است باز می مانند. او[کرزی] همچنین جزء لست معاش بگیران کمپنی بزرگ نفتی امریکایی بوده است. در حقیقت، از اواسط دهه 1990 کرزی به عنوان مشاور و دلال کمپنی امریکایی یونوکال برای مذاکره با طالبان کار کرده بود. روزنامه سعودی الوطن می نویسد: کرزی از اواسط دهه ی 1980 یک مامور مخفی سازمان استخباراتی امریکا CIA بوده است. او در انتقال کمکهای این سازمان به طالبان که در سال 1994 قدرت را گرفتند کمک می کرد. امریکایی ها به طور مخفیانه و بوسیله پاکستانی ها ]عمدتاً سازمان آی اس آی [ طالبان را در بدست آوردن قدرت کمک کرده بودند."

  سوال این است که آیا چنین مطالبی می تواند اشتباها از یک کتاب انتخاب، اخذ و به چاپ برسد یا بخشی از یک توطئه ی کلان علیه رئیس جمهور است؟ آیا رئیس جمهور صرفاً به خاطر چاپ یک چیز جزئی و یا حتی چاپ کاریکاتور خود سخنگوی آقای وردک را به زندان می انداخت یا اینکه مسئله واقعاً بسیار عمده تر از این حرفهاست؟ آیا حتی جاسوسی می تواند دلیل به زندان افکندن آصف ننگ شده باشد؟ آقای کرزی به خوبی می داند که چه کسانی در درون دولتش به کار شریف جاسوسی مصروف هستند. اما این اولین باری است که رئیس جمهور فرمان باز داشت کسی را به اتهام جاسوسی صادر می نماید.

  دو احتمال در این مورد وجود دارد:

  نشریه آقای آصف ننگ اخیراً به صورت منظم علیه برخی از چهره های نزدیک به کرزی می نوشت. و مطمئن بود که این نوشته ها به آقای کرزی نمی رسد. چاپ این مقاله که قطعاً براندازانه است ممکن است عامدانه و در ادامه تلاشهای سیستماتیک قبلی و با این اطمینان که کرزی از آن بی خبر خواهد ماند صورت گرفته باشد. که از بخت بد آقای ننگ کرزی متوجه می شود و او را روانه زندان می نماید.

  این مقاله ممکن است برای چاپ مخفیانه در یک نشریه دیگر ضد کرزی آماده شده باشد. اما اشتباهاً از مسیر خود به سمت نشریه مورد نظر منحرف و در نشریه جرگه امن به چاپ رسیده باشد.

  اما کسانی که با کار نشراتی آشنا هستند خوب می دانند که یک مقاله قبل از چاپ چه مراحلی را طی می نماید و چندین بار از زیر نظر چندین نفر می گذرد. امکان اشتباه در چاپ مقاله غیر ممکن نیست اما بسیار اندک است.

  واقعیت این است که آقای فاروق وردک بر اساس یک ائتلاف پنهان با یونس قانونی طرح بر اندازی آقای کرزی را از مدت ها به این سو برنامه ریزی نموده بود. بر اساس این طرح فاروق وردک و یونس قانونی نمایندگان حزب اسلامی و جمعیت اسلامی قدرت را بین خود تقسیم می نمودند. این طرح در هماهنگی کامل با پاکستان، ایران و روسیه به اجرا در می آمد. و سهم طرفین و همکاران خارجی شان از قدرت از قبل مشخص و معلوم بود. چاپ این مقاله یک قسمت از تلاشهای این تیم برای تضعیف کرزی و مجبور نمودن او برای پذیرش شرایطی بود که سرانجام به تضعیف خود کرزی و در نهایت افزایش قدرت فاروق وردک و یونس قانونی منتهی می شد. انجام این پروژه به همکاری بسیار قوی کشورهای همسایه به اضافه روسیه نیاز داشت. به همین دلیل یونس قانونی از فرصت استفاده نمود و در سفر خود به روسیه در خلال صحبت های خصوصی خود با رئیس شورای امنیت روسیه در یک قایق تفریحی داخل دریای مسکو این مسئله را نیز مطرح نمود و روسها را متقاعد ساخت تا او را در این پروژه کمک نمایند. در این طرح یونس قانونی مسوولیت قانع ساختن روسیه و ایران و فاروق وردک مسوولیت قانع ساختن پاکستان را به عهده گرفته بود. آقای قانونی ماموریت خود را بدون مشکل جدی انجام داد اما مامورین آقای وردک یعنی آصف ننگ و وحید عمر که وظیفه تنظیم مسئله را با جانب پاکستان داشتند نتوانستند وظیفه خود را بدرستی انجام دهند. آنها سندی را که در ازای تحویل دهی گزارشات محرمانه شورای وزیران به جاسوسان پاکستانی از جانب پاکستان بدست آورده بودند در جای نامناسب چاپ نمودند و بدین ترتیب کار خود را برای آینده بسیار دشوار ساختند. رئیس جمهور متوجه یک قسمت از خیانت آنها شد و خود شخصاً امر دستگیری آنها را صادرنمود. نه به خاطر یک مقاله معمولی بلکه به اتهام رابطه با پاکستان و احتمالاً براندازی حکومت آقای کرزی.

  بر اساس طرح مشترک یونس قانونی و فاروق وردک همکاری های جانبین باید در تمام ابعاد شروع می شد. آقای فاروق وردک از طرح استیضاح سپنتا وزیر خارجه و فرد نزدیک و معتمد کرزی حمایت نمود تا بدین وسیله هم متحد جدید خود را راضی نماید و هم اطراف کرزی را کاملاً محاصره نماید و او را در اختیار کامل خود در آورد تا در زمان مناسب بتواند کرزی را به سادگی حذف نماید. در مقابل آقای قانونی از طرح استیضاح وزیر اطلاعات و فرهنگ، کریم خرم، که نامش تا آخرین لحظه جزء لست استیضاح شوندگان بود گذشت و او را از خشم نمایندگان نجات داد. از آن لحظه همکاری های بین طرفین شکل همه جانبه را به خود گرفت. تلویزیون ملی به تبلیغات به نفع یونس قانونی و جبهه ی ملی پرداخت. تمام کنفرانس های مطبوعاتی آقای قانونی کامل و بدون کم و کاست از تلویزیون ملی پخش شد. در حالی که سایر تلویزیون ها فقط قسمت های عمده این کنفرانس های مطبوعاتی را پخش می نمودند. پخش برنامه یک ساعته تلویزیون ملی تحت عنوان "کاظمی در یک روز" یکی از عمده ترین تبلیغات تلویزیونی برای جبهه ی ملی بود. در این برنامه آقای کاظمی از صبح که از خواب بیدار می شود توسط کمره تلویزیون ملی تعقیب می شود و در آخر هم مثل یک رهبر بزرگ ملی به سوالات مردم که از قبل توسط کارمندان آقای خرم ضبط شده بود پاسخ می گوید. چنین برنامه ای هرگز برای کرزی در این سطح تبلیغاتی ساخته نشده است.

  اما اشتباه آقای ننگ ظاهراً کار ائتلاف یونس قانونی و فاروق وردک را بسیار دشوار ساخته است. چرا که رئیس جمهور متوجه خطر شده است و به احتمال قوی در مورد فاروق وردک تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد نمود. قراین نشان می دهد که در طی چند ماه اخیر آقای فاروق وردک شدیداً موقعیت خود را در نزد رئیس جمهور از دست داده است. این اقدام شتاب زده و ناکام آقای وردک نشان دهنده بی صبری وی به اجرای سریع برنامه هایش است. تا بتواند موقعیت از دست رفته را احیاء و چیزهای بیشتری را به آن علاوه نماید.

  اما سوال اساسی این است که این دو سیاستمدار کار کشته که عملاً در دو طرف دولت و اپوزیسیون دارای قدرت قابل توجهی هستند چگونه دست به این اقدام خطرناک زده اند؟ چه عناصری این دو مرد را به هم نزدیک ساخته است؟ و چرا؟

  وجه مشترک عمده فاروق وردک و یونس قانونی این است که هر دو رویای بزرگ رهبری را در سر دارند. هر دو می خواهند به قدرت بلا منازع در کشور تبدیل شوند. ائتلاف این دو نه یک ائتلاف استراتژیک بلکه یک ائتلاف تاکتیکی است. هر کدام از طرفین معتقد است که می تواند دیگری را مورد استفاده قرار دهد و در زمان مناسب وی را از بازی خارج نماید. اما اینکه کدام یک از این دو می تواند برنده ی نهایی این بازی باشد فقط در آینده روشن خواهد شد.

  وجه مشترک دیگر فاروق وردک و یونس قانونی اشتراکات ایدیولوژیک این دو است. هر دو به احزاب اخوانی متعالق هستند و هر دو فکر می کنند که منهای اختلافات جزئی! که در گذشته آنها را از یکدیگر جدا ساخته است مشکل عمده ای با هم ندارند و می توانند حریفان داخلی خود را با کمک یکدیگر از صحنه ی ساست بدر نمایند.

  اما تجربه ثابت ساخته است که در تمام موارد هر شکلی از همکاری و ائتلاف سرانجام به موفقیت آقای وردک منتهی می شود. آقای قانونی در کنفرانس بن یک با ربا آقای کرزی و تیم وی ائتلاف نمود اما نتیجه واقعی ائتلاف صرفاً به نفع آقای کرزی و تیمش تمام شد که فعلاً عملاً قدرت را در دست دارند. بار دیگر آقای قانونی با وردک و اشرف غنی احمد زی ائتلاف نمود و از سیاست های آنها در مورد قانون اساسی حمایت کرد تا بتواند خود را در وزارت معارف که ظاهراً برای وی پولخیز بوده است حفظ نماید. اما علاوه بر اینکه قانون اساسی کشور را دربست دراختیار آنها گذاشت خودش را هم نتوانست در وزارت معارف حفظ نماید. این بار نیز آقای قانونی یک معامله نسیه را نموده است. بر سر استیضاح سپنتا با وردک ائتلاف نمود و آقای خرم را از خطر استیضاح که واقعاً مستحق آن بود نجات داد تا در آینده ورک به او کمک نماید. البته تلویزیون ملی در اختیار قانونی و جبهه ی ملی قرار گرفت که اصولاً امتیاز قابل توجهی به نظر نمی رسد. چرا که آنچه که آقای قانونی به جانب مقابل داده است از نظر استراتژیک صدها بار از دست آوردهای آقای قانونی مهم تر است.

  • اقاي پويا :
   تا اين حد شيفته گپ هاي خودهستي كه مجالي براي گپ هاي سايرين نميگذاري!يك ويا دودفعه نوشته خودرانشر كردي بس بود.اما كار را به جاي كشانده اي كه تمام صفحات اين سايت باان نوشته پرشده است.بس است محترم مردم را بيش از اين خسته نساز.باور كرديم باور كن دست از سر ما بردار!!!پويا باشي.

  • gar qarar bashad ke mast gerand dar shahr anche hast gerand
   ab ra nadeda moza ra az pa kashedan wa ba aen garmee shola khordan ru syahee bar meawrad motaham ta waqti ba hokm qataee mahkama mahkom nashawad bwgunah shumorda meshawad mamoon ke hoetash maloom ast haq wa ejaza nadarad kasi ra chuneen mawrad ehant wa buhtan qarar dehad

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس