صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > تولد دمکراسی افشا در ایران

تولد دمکراسی افشا در ایران

در بین همه مناظراتی که بین چهار نامزد ریاست جمهوری ایران برگزار می شود می توان اوج دراماتیک آن را حضور احمدی نژاد دانست او با سیاست دفاع رو به جلواز دولت خود و شیوه حمله مستقیم به نقاط ضعف حریفان نوعی سنت شکنی را در گفتار محافظه کارانه جاری در بین سیاستمداران ایران اجرا می کند .
podoong
يكشنبه 7 جون 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

podoong- ایران

مناظره های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری ایران با شکل خاصی که از مباحثه قبلی احمدی نژاد و میرحسین موسوی کاندید ریاست جمهوری به خود گرفت اکنون به کانون توجه مردم داخل ایران و سیاستمداران و رسانه داران کشورهای جهان تبدیل شده است . گویا زبانی نو در بیان سیاستمردان کهنه کار جمهوری اسلامی ایران بوجود آمده است که قابلیت دمکراتیک و هم سانی بیشتری با شرایط حاکم بر جهان دارد. اکنون کمتر ایرانی را می توان جست که برای دیدن یک مناظره دیگر از دولتمردان خود به هدف آگاه شدن از جریانات پشت پرده سیاست پای تلویزیون خود در ساعت ده و نیم تا نیمه شب ننشیند و با هیجان تا آخر به آن چشم و گوش ندوزد. مناظراتی که شکسته شدن مرز ممنوعها در ایران است . اتهام ها و انتقادات فوق العاده بی پروایی که رسانه های دولتی و غیر دولتی ایران به علت سانسور تاکنون قادر به پخش آن نمی شدند اکنون به یک معمول تبدیل شده است. باید توجه داشت که تلویزیون دولتی ایران تحت نظر مستقیم رهبری اداره می شود و مخالفان همیشه از سیاستهای طرفدارانه این رسانه انتقاد داشته اند . حرفهای گفته شده در این مناظرات می تواند نمای دیگری از وضع داخلی ایران به کشورهای خارجی رقیب و همراه ایران بدهد و تعیین کننده روشهایشان در برخورد با ایران باشد .و باعث برخوردهایی با شکل نو در میان طرفداران داخلی آنها می شود طرفدارانی که بعد از پایان بحث کاندیدهای مورد علاقه شان تا ساعاتی نزدیک به صبح در خیابانهای شهرهای بزرگ ایران به حمایت و تبلیغ از آنها می پردازند .کاری که کمتر در انتخابات ایران سابقه داشته است و دولت نیز رفتار همراه بامسامحه و تساهل را در این باره آنان پیش گرفته است.

دیشب نوبت مباحثه بین آقای احمدی نژاد و مهدی کروبی بود. کروبی نماینده آیت الله خمینی در بنیاد شهید و کمیته امداد امام خمینی در اوایل انقلاب و نماینده و رییس ادوار مختلف پارلمان ایران بوده است او ریاست دو دوره از پارلمان متشکل از اکثریت اصلاح طلبان را در سابقه دارد. سیاستمرد کهنه کار و مشهور به رک گویی اینبار در مقابل احمدی نژاد تندرو قرار گرفته بود. کروبی با درسی که از نوع گفتمان رقیب در مناظره موسوی گرفته بود آغاز را با حمله به استفاده ابزاری از مذهب و اعتقادات شیعی در مورد پیشوای دوازدهم بوسیله احمدی نژاد شروع کرد و با سیاست خارجی ادامه داد او گفت که شما با نسنجیده گی در گفتار بین الملی تان ,باعث از دست رفتن حیثیت سیاست خارجی کشور شدید، شما با نوشتن نامه به آمریکایی ها و عدم پاسخ آمریکایی ها به آن ،موجبات خفت سیاست خارجی ما و توهین به ملت را فراهم آوردید و در مقایسه, بی شک بین نامه شما به آمریکا و نامه آیت الله خمینی به شوری سابق و تاثیرات آن تفاوت از زمین تا آسمان است.

او خطاب به احمدی نژاد گفت "جنابعالی می فرمایید که سیاست خارجی ما غوغا کرده ؟!!!

برادر محترم من آخر این چه غوغایی کرده که شما تبریک هم می گویید، جواب شما را نمیدهند؟ "

موج افشاگری و اتهامات احمدی نژاد بر خلاف مناظره گذشته اش با موسوی در مقابل کروبی اما کوتاهتر بود او برخلاف کروبی که بحث را با انتقاد شروع کرده بود زیرکانه از پاسخگویی و برآشفتن پرهیز کرد و به ارائه آمارها و گرافهای مقایسه ایی عملکرد دولت خود با دولتهای سابق در زمینه های تولید ناخالص ملی , نرخ بیکاری داخلی و جهانی , تورم , فاصله طبقاتی و غیره نمودارهای اقتصادی پرداخت. نکته در دادن این اطلاعات تراز مثبت موجود در همه آنها بود به گونه ای که حتی در یک مورد شاخصهای موجود در گرافها رشد منفی را نشان نمی داد.او دولت خود را موفقترین دولت بعد از انقلاب 1979خواند.

اما کروبی با بی اعتبار خواندن آمارها و اطلاعات احمدی نژاد خواستار تشکیل یک کمیته راستی سنجی آمارها شد و گفت که بنا به نظر اکثر کارشناسان بیطرف اقتصادی ایران که برخی از آنها عضو سابق کابینه دولت احمدی نژاد بوده اند و به علت مخالفت با احمدی نژاد از دولت او خارج شده اند, کشور در یک سراشیبی اقتصادی ,سیاسی قرار گرفته است و دولت را به دروغ متهم کرد و مهمترین اصل هر دولتی را صداقت دانست و گفت "مسایل موجود در کشور مانند تورم به وضوح قابل رویت است . آماری که شما می دهید نمی تواند به غیر از توهم و دروغ باشد." کروبی رییس جمهور را وابسته به جریانی دانست که به صراحت "با امام مشکل داشت "و آنها را مخالف اصول مدنظر آیت الله خمینی یعنی جمهوریت و اسلامیت نظام برشمرد. کسانی مانند آیت الله جنتی رییس سابق قوه قضاییه ایران , سردار نقدی یکی از مسولین ارشد سابق نیروی انتظامی و آیت الله مصباح یزدی بنیادگرای شیعه ایران که سوابق بسیاری در تندروی نسبت به جریان اصلاح طلبان و تشیع معتدل دارند . او از موضع احمدی نژاد به عنوان مجری قانون اساسی درباره رد صلاحیت دوهزار نفر از کاندیدها اصلاح طلب توسط شورای نگهبان در دور قبل انتخابات پارلمان ایران به شدت انتقاد کرد . او گفت که چطور شما در مدت چهار سال برخلاف قانون کشور از افشای اسناد اختلاس ها و سواستفاده های مقامات دولتی خودداری کردیدو در مدت ریاست جمهوری خود دستور پرداخت قرضه چهارصدهزار دلاری به یکی ازاعضای دولت خود را دادید درحالیکه یک شهروند عادی برای دریافت هزار دلار با مشکل روبروست .هنگامی که در تهران شهردار بودید سیصد میلیون دلار مفقود شد . او خواستار جواب احمدی نژاد در باره اختلاس در اداره نفت استان اردبیل شد و پرسید چگونه می شود در سازمان بزرگی مانند دیوان محاسبات کشوری یک میلیارد دلار اشتباه محاسباتی شده باشد؟

احمدی نژاد با بی اساس خواندن اتهامات وارده از سوی کروبی خواستار مدارک در باره اتهامات شد.او یک سخنرانی از زمان ریاست کروبی بر سازمان حج در سال 1365در مکه نقل کرد که کروبی به آمادگی ایران را برای اعزام سپاه قدس برای نابودی اسراییل اشاره کرده بود . احمدی نژاد این سخنرانی را به مراتب تندروانه تر از سیاست مورد انتقاد خود در مقابل اسراییل دانست و پرسید چرا شما اکنون از مواضع گذشته خود عقب نشینی کرده ایید ؟. احمدی نژاد اسراییل را "نجس ترین دولت جهان" خواند و بر امتداد سیاست دشمنی خود در مقابل اسراییل تاکید کرد . او از کروبی خواست تا اموال خود و اطرافیانش را به قوه قضاییه اعلام کنند و آنچه بر اثر سواستفاده به دست آمده به ملت باز گردانند او گفت که ما توانسته اییم افکار عمومی جهان را به خود جلب کنیم و در دیپلماسی جدید جهان این یک اصل قوت است . او از توهین به همسرش در روزنامه وابسته به حزب اعتماد ملی که ریاست آن با کروبی است گله کرد.

کروبی با رد سخنرانی خود در مکه بر حق بازگشت آوارگان و رفراندوم در فلسطین تصدیق کرد و گفت در صورتی که به ریاست جمهوری انتخاب شود در سیاست خارجی نرمی بیشتری را به کار خواهد برد و در موضوع هسته ایی ادامه کار هسته ایی با مذاکره را در دستور کار خود دارد . و در رابطه با دولتهای عربی تجدید نظر خواهد کرد. و کشور را به سوی یک تغییر اساسی خواهد برد .

هر چند در رقیب اصلی احمدی نژاد در انتخابات این دوره میرحسین موسوی کاندیدای اصلاح طلبان است اما توان مقابله با سیاست تخریب مستقیم کاندیداها توسط احمدی نژاد در اختیار حجت الاسلام کروبی است او با تجربه سیاسی و دور بودن از بعضی مسائل مطروحه توسط احمدی نژاد دیشب توانست دفاع منطقی و حمله های قدرتمندی در برابر احمدی نژاد داشته باشد . آنچه میتواند در دوره کنونی به یاری دیگر جناحهای مخالف احمدی نژاد برسد رک گویی و تجربه کروبی است تا چهره موجه و تقریبا باز نشسته سیاست ایران میرحسین موسوی است .

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • به پدر این دموکراسی لعنت که از بین بیش از چهارصد کاندید فقط چهار تن آنان "صالح" تشخیص داده شده اجازه یافتند که در انتخابات شرکت جویند.

    و جالب اینکه همه این چهار تن چهره های آشنا و منفور اند و حکم دستگیری یکی از آنان به نام محسن رضایی بوسیله پولیس انترپول سالها قبل صادر شده چون در یک حادثه تروریستی در برازیل محکوم شناخته شده است.

    از روی مناظره ها و افشای چور و چپال و غارتگری های اینان میشود دانست که واقعا این رهبران اخوانی ایران چقدر به سیاف و ربانی و گلبدین و ملاعمر و مجددی و ..... اخوانی ها و اسلام نماهای خاین ما شباهت دارند.

    حلقه وصل همه‌ای اینان خیانت و جنایت و چپالگری و ستمگری میباشد.

    • چراکرزی ازمناظره تلويزيونی باحريفان خودهراس داردوحاضرنميشودکه به سوالات مردم مستقيماپاسخ گويداباماشخصی گمنامی بودولی درچنين مناطره علنی بودکه مردم اورادرک وانتخاب کردندچراکه ديدندحريفان اونسبت باين سياه پوست مهاجرزاده هيچ طرح مشکل کشاوعملی ندارندوديدندکه اوباماچقدرصادقانه وبا اعتمادبه نفس مردم راخطاب قرارميدهدحالانکه حريفان اوفقط شعارهای رياء کارانه راتکرارميکنندچهل ونه سال قبل مردم امريکاکندی راکه يک سناتورنه چندان مطرح بودباثريک مناظره تندتلويزيونی بانيکسون اورادرک نموده وبرگزيدندوامروزهم درايران مردم بعدازين مناظره خيلی دقيق تررهبرشان رابرخواهندگزيداين يکی ازبهترين روشهای دمکرسی وانتخابات شفاف درجهان است

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس