صفحه نخست > دیدگاه > افغانستان 1398

افغانستان 1398

در سال 1388در کشور افغانستان فردی به قدرت رسید که تاریخ معاصر این سرزمین را از پی برهم زد . او با اقتدار و هوشی متفاوت توانست که از یک خاک مرده جنگل سبز سعادت را برویاند. کشور افغانستان حالا در دهمین سال این انقلاب بارهبری این شخص بی نظیر از گودال عمیق جهل و جنگ و عقب ماندگی به در آمده در رتبه کشورهای قرار گرفته است که اعتبارش به حیث یک کشور آزاد و پیشرفته روز به روز میل بالا رفتن دارد و کاملاً از سوی دنیا پذیرفته شده است.
podoong
جمعه 8 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنچه من نوشته ام مي تواند كه يك رويا نباشد مردم عزير افغانستان دست يافتن يك زندگي خوب و سعادتمند نزديك است با انتخاب درست سرنوشت وخود را بسازيم.در سال 1388در کشور افغانستان فردی به قدرت رسید که تاریخ معاصر این سرزمین را از پی برهم زد . او با اقتدار و هوشی متفاوت توانست که از یک خاک مرده جنگل سبز سعادت را برویاند. کشور افغانستان حالا در دهمین سال این انقلاب بارهبری این شخص بی نظیر از گودال عمیق جهل و جنگ و عقب ماندگی به در آمده در رتبه کشورهای قرار گرفته است که اعتبارش به حیث یک کشور آزاد و پیشرفته روز به روز میل بالا رفتن دارد و کاملاً از سوی دنیا پذیرفته شده است. دولتمرد والا مقام ما کشوری را ساخته و اداره می کند که اگر ده سال قبل نوید این چنین روزی را به هر یک از مردم افغانستان می دادید, حتی خیال پردازترین شان در مغزشان گنجایش این پیشرفت را نداشتند ؛چه رسد که به آن فکر کنند .

در سال 1388در کشور افغانستان فردی به قدرت رسید که تاریخ معاصر این سرزمین را از پی برهم زد . او با اقتدار و هوشی متفاوت توانست که از یک خاک مرده جنگل سبز سعادت را برویاند. کشور افغانستان حالا در دهمین سال این انقلاب بارهبری این شخص بی نظیر از گودال عمیق جهل و جنگ و عقب ماندگی به در آمده در رتبه کشورهای قرار گرفته است که اعتبارش به حیث یک کشور آزاد و پیشرفته روز به روز میل بالا رفتن دارد و کاملاً از سوی دنیا پذیرفته شده است. دولتمرد والا مقام ما کشوری را ساخته و اداره می کند که اگر ده سال قبل نوید این چنین روزی را به هر یک از مردم افغانستان می دادید, حتی خیال پردازترین شان در مغزشان گنجایش این پیشرفت را نداشتند ؛چه رسد که به آن فکر کنند .

اکنون کشور افغانستان علیرغم عدم دسترسی به دریا, در جهت ارتباط یافتن آزاد با جهان توانسته است برای غلبه به این ضعف خود مجهزترین هواپیماهای باری و مسافرتی را در اختیار خود گرفته افقهای جهانی را به تسخیر خود در آورد .در مورد راههای زمینی و راه آهن کشور افغانستان با استفاده از تجربیات کشورهای پیشرو و تلاش جوانانش توانسته است با سرمایه گذاری مشترک و عظیم هزاران کیلومتر مسیر ارتباط را ایجاد کند. افغانستان کشور در دسترس شده است . و هر منطقه حتی دورترین می تواند از توجه کافی دولت برخوردار باشد .
طرح عظیم پایتخت ملت با عظمتی تاریخی اجراشد .دولت با قویترین فکرها و برنامه ها و تلاش تاریخی دست به بنای شهری جدید در کنار کابل قدیم زد ,شهر با وسعتی که بتواند به هر تعداد از ساکنین افغانستان که بخواهند در آن زندگی کنند گنجایش و امکانات عالی زندگی داشته باشد و تمام لوازمات زیستی از برق , آب , انرژی و غیره به راحتی و وفور فراهم باشد و کارگاههای صنعتی زیاد در اطراف دوردست تر آن ساخته شده ه می تواند چرخ اقتصاد ما را بچرخاند و یک زندگی خوب در این شهر زیبا را تداوم دهد. شهر سازان خارجی می گویند: این شهر با فکری که در درون خود دارد آینده محورترین طرح شهرسازی جهان بوده است . دولت با نظر به این فکر که همه ملت می توانند آزادانه به پایتخت بیایند چنین ظرفیتی را تهیه کرده و فکر خود را یک باره گی از این غم همیشگی آزاد ساخته است. انتقال از کابل قدیم دو ماه قبل آغاز شده رو به ختم شدن است ؛قرار است که شهر کهنه کابل به صورت حفظ و در تاریخ نمایی استفاده شود .

کشور افغانستان با تصمیم ارتباط بیشتر با جهان, خصوص در زمینه مبادلات علمی در صدر برنامه های انکشافی خود ارتباط از نوع جدید با جهان را, شبکه جهانی ارتباطات را قرار داد اکنون در خانه هر افغانستانی همانند سایر لوازمات راحتی بشر امکان دسترسی همیشگی به اینترنت نیز موجود است.افغانستان در این زمان به بالاترین سطح حضور مجازی در جهان اطلاعات رسیده است حدود صد فیصد طبق احصاییه انجام شده. دانشمندان کامپیوتر ما توانسته اند که ما را به رتبه های عالی در این علم رسانیده و اسباب حضورما را در فکر جهان مهیا سازند؛
با ارتباطات, جهان دوستی و حسن ارتباط عجیبی با افغانستان پیدا کرده است.

در بهداشت و ورزش با توجه بسیار زیادی که درباره مفکوره روان سالم در بدن سالم بود ه است افغانستان چه از لحاظ پیشگیری و چه از لحاظ درمان و مراقبت به آمار دنیا رسیده است . سن متوسط امید به عمر برای مردان به قریب 78سال و در زنان به قریب 75 رسیده است . داروی تولید افغانستان بخاطر کیفیت, عالمگیر شده است و اطبای ما متخصصترین اطبای جهان هستند به علاوه اینکه یک عده از اطبای خارجی در خدمت ملت ما می باشند ,در ورزش ما به جمع شش کشور اول المپیک جهانی رسیده اییم و ما در اکثر قسمتهای ورزش به عنوان یک قدرت شناخته شده اییم .

در علوم اعم از تکنولوژی و علوم انسانی , اجتماعی پیشرفت ما حیرت انگیز شده است ما مصداق حرف انسان می تواند و علم برای بشریت هستیم .دولت توانست با رنسانسی که من معتقدم بالاتر از همه دستاوردهای ماست کشور را از یک جاهلیت عمیق رهانده و اذهانی دانشمند و با کیفیت علمی بسیار غلیظ بسازد .

اما از همه گذشته دولت ما توانست که فرهنگ جاری مملکت را به مترقی ترین و انسانی ترین و ایدالیستی ترین شکل ممکن بدل کند , کشوری که سابقه تاریک آن هر چه به عقب میروید ننگین تر می شود حالا به کشوری دور از کینه و کینه توزی هاو درگیری های نژادی و مذهبی مبدل شده است ؛یک به یک افراد تابع این کشور و ملت, متعهدترین فرد نسبت به وطنداران خویش است و به همین دلیل ساده که در ذهن ما جاری است ما روحیه خدمت به یکدیگر را در خود تقویت کرده اییم روحیه ایی که منشا تمام اتفاقاتی است که در کشور افتاده است .

در گذشته از تعهد اجتماعی که مرد م شرق آسیا داشتند حسرت می خوردم و آن را موتور پیشرفتشان می دانستم . به خود می بالم که در کشور عزیز افغانستان آرزوهایم برای زندگی در یک محیط امن وزیبا و سرشار از عشق و دوستی رنگ یافته است . پیشرفت کردن لیاقت می خواهد و ما مردم افغانستان با انقلابی که در خویش پدید آوردیم لایق زندگی زیبا شده ایم . تعهدی که این مردم نسبت به هم و آینده هم دارند بی نظیر است . غم از کشور افغانستان گریخته است . اخلاق اجتماعی ناشی از این تعهد باعث شده است که شهرت مهمانداری و انسان دوستی ما ملت متحد جهانگیر شود و کسان زیادی افغانستان را کعبه آمال خود بدانند و خواهان حضور و زندگی در آن باشد . ما با رفتارهایمان ظرفیت بالای انسانی را برای پذیرش قوانین مترقی تر و پیشرفته تر انسانی به جهان نشان دادیم و ثابت کردیم با استفاده از الگوی ما می توان جهانی جدا از منطقها و اندیشه های کهنه پدرانمان ساخت.در دنیایی که جنگ سعادت بشری را تضمین نمی کند , ارتش و جنگ افزار معنایی ندارد . در عصری که توانایی ساخت مخربترین سلاحها که در یک لحظه هستی کل زمین را بی هست کند در اختیار تمام دانشمندان کشورها قرار دارد امنیت داشتن با زور بی معناست . تولید و انبارسلاحها بی هوده است و هر نوع استفاده ایی از این سلاحها اول امنیت کشور استفاده کننده را به خطر می اندازد .

علم بشر توانسته است به بازدارنده ترین عامل جنگ مبدل شود .عاملی که حتی احمقها را هم به سر عقل بیاورد و از جنگهای بی فایده پشیمان کند. بناً ملت و دولت ما استراتژی دفاعی قدیم خود را به یک سو گذاشته و در تعاملی دایمی با دیگر کشورها توانسته با شراکت در بازدارندگی دفاعی جهانی با صرف هزینه اندک به بالاترین میزان از امنیت از سوی جهان برسد ما با معامله ایی که با جهان داریم امنیت خود را از ایشان می گیریم . همه دنیا می دانند افغانستان کشور ضعیفی نیست و امنیت افغانستان امنیت آنهاست . ما با دفاع مدرن بشر که مبتکرش بوده اییم خود را مجهز نموده اییم و از هزینه های بی مصرف روشهای قدیمی خلاصی یافته ایم .

زراعت و باغداری افغانستان با تکنولوژی و زحمت به عالیترین وجه غذای مارا در حد وفور و صادرات تامین کرده است . دیگر کسی در کشور ما و کشورهای همسایه ما غم نان را نخواهد خورد . ملت بخشنده ما با هدف داشتن شادی جمعی وظیفه خود نموده است که از سیری ملتهای ضعیف همسایه مطمئن شود و کمکهای بی منت و محترمانه ما باعث یک رابطه دوستی عالی بین ما و همسایگان و کشورهای ضعیف شده است .

به قول دولتمرد آینده نگر ما که خوشی بی همسایه لطفی ندارد.

رشد زلزله وارعلم و قد برافراشتن آن در افغانستان باعث افزایش بی حد تمایل مردم برای سیر نمودن اشتهای فکری شان شده است . روزنامه ها و کتابهایی که در افغانستان تهیه می شود به تنهایی آمار پنچ و نیم درصد از تو لید فکر جهان را در اختیار ما می گذارد . مطبوعات به مدد نویسندگان عالی و بازاندیشمندهای آگاه مرزهای حماقت سانسور را شکسته و دوره نوینی از فکر را در کشور ما بنا نهاده اند و جریانی کوشا و اصلی در سعادت ملت ما ساخته اند , مطبوعاتی که با استفاده از تکنولوژی در هر ساعت به روز شده و در هرمکانی در اختیاریک فرد افغانستانی قرار دارند .امروز اگر شما به یک افغانستانی از سانسور و کنترل فکر گپ بزنید او به شما خنده ایی خواهد کرد و خواهد گفت که سانسور نهایت جهل و حماقت فکر بشری بوده است , بدلیل تعهد اجتماعی نوع زبان مطبوعات هم تغییر کرده و خود را موظف می دانند که حرفی را بزنند که اگاهانه و کوبنده و عملی باشد , حرفی که دریک نشریه افغانی به نشر می رسد , تحقیق شده , با قابلیت اصلاح گری و با منافع عالیه ملی همراه است . مطبوعات افغانستان یک ضمان اجرایی قوی در باره اصلاح گری شان دارند و آن ملت است .

موتور حرکت و تضمین کننده شتاب متناسب آن نسبت به هدف سعادت بشر بلاشک تابع نوع آموزشی است که در آن کشور داده می شود. توجه ویژه و افکار مترقی توانسته است که سیستم آموزش مارا به والاترین و کاربردی ترین نظام آموزش جهان و تاریخ تبدیل کند . نظام قدیم بدل شده و شکل سنتی کتاب و معلم و مدرسه دیگر در کار نیست . ارتباط است که آموزش را می سازد و معلم و مدرس راهنمایان ارتباط عالیتر فرزندان ما با اجتماع و نیازهای اجتماعی مان است . در کشور ما همه ما به دنبال یک آموزش دلپذیر و عملی و کامل بوده ایم که با استفاده ازمحیط خوش اجتماعی که داریم این کار از صورت یک عمل جبری خارج شده یک هدف و تفریح جدی ملی به حساب می آید . در این سیستم درجه بندی کهنه بشری حذف و کیفیت اندیشه ایی دانش آموزان از تولد تا مرگ در نظر گرفته شده است . بدلیل توانایی در پذیرش و ظرفیت بالای مردم ما این روش با مزایای باور نکردنی در کشور ما تطبیق شده است و دیگر کشورها بعلت سطح پایینتر از فرهنگ عمومی و یا تفاوتهای شان با فرهنگ ما نتوانستند که به این روش دست یابند و با مشکلات بسیار از آن فاصله گرفته و منتظر زمان شده اند .
در قضا و قضاوت ,اخلاق توانسته است که عامل اجرایی آن را یعنی قوه قضاییه را بی کار کند. به زودی این رکن نظامهای سنتی از بین خواهد رفت و ما در تاریخ از شکستهایش یاد می کنیم . ما به جرات می گویم که در افغانستان جرمی نیست و اگر کدام برخورد ناخواسته باشد این اندیشه دو طرف است که مشکلات را حل می کند .
این مقاله ترسیم بسیار بسیار کوچکی از کشور عزیز ما درجهان امروز بود کشوری که با خواستن توانست که سعادتمند باشد .

مابه بالاتر از ثروت دست یافته اییم ما اندیشه داریم


من خدا را مي بخشمwww.podoong.blogfa.com

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • What was these fibs, unconnected and nonsense article. I did not get anyting from this writting.Was it joke? or just kidding the Afghan people

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس