صفحه نخست > دیدگاه > بازی با پيكر سردار داود خان

بازی با پيكر سردار داود خان

چرا اجساد اولين رئيس جمهور افغانستان وهمسرش بايد حتمي در قندهار به خاك سپاريده شوند؟ درحالي كه اجساد ديگر زمامداران كشور، نظير تيمور شاه ابدالي، سردارمحمدنادر، سردار عبدالرحمن خان دركابل دفن شده اند
رزاق مأمون
پنج شنبه 18 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اخيرا شايع شده است كه رئيس جمهور كرزي خيال دارد كه پيكر هاي سردار داود و بانو زينب داود را به ولايت قندهار منتقل كرده ودرآن جا به خاك بسپارد. اين اقدام با توجه به اين كه با نزديك تر شدن موعد انتخابات تب معامله گري، نمايش هاي تبليغاتي، رخنه ( يك بارمصرف) دراذهان عمومي داغ تر مي شود؛ براي تيم حاكم يك امر طبيعي است. اما كمتر احتمال دارد تا حكومت ازين طريق بتواند خودش را از حالت افلاس سياسي و اعتباري نجات دهد. درضمن تلاش براي اجرايي كردن اين مأمول ( كه درغياب مردم صورت مي گيرد) اذهان بيدار مردم را نمي تواند قانع كند.

سوال ساده نخست اين است كه چرا رئيس جمهور درشش سال قدرت خويش، به فكر اجساد سرداود وخانواده اش نيفتاد كه حالا اين موضوع براي ايشان اهميت يافته است. هرچند براي اين سوال نوعي پاسخ توجيهي وجود دارد و آن اين كه: تا زماني كه حكومت از حمايت چشم بسته جامعه جهاني و نهاد هاي معاون نظير حقوق بشر و ... برخوردار بود و به اصطلاح كفگير به ته ديگ نخورده بود،‌ نيازي به داود خان احساس نمي شد. از نظر تيم حاكم، حالا اين پروژه به اجرا كردنش مي ارزد. درهر حالتش يك قمار است و ضررشخصي براي مجريان ندارد؛ اما درين باره بايد محتاط بود؛ زيرا اين اقدام برخلاف سير طبيعي تاريخ و سياست درافغانستان است و خانواده سردار داود نبايد اختيار اين كار را در دست كساني قرار دهد كه قصد بهره برداري كوتاه مدت از آن را در سر مي پرورانند.

پرسش اساسي اين است كه چرا اجساد اولين رئيس جمهور افغانستان وهمسرش بايد حتمي در قندهار به خاك سپاريده شوند؟ درحالي كه اجساد ديگر زمامداران كشور، نظير تيمور شاه ابدالي، سردارمحمدنادر، سردار عبدالرحمن خان دركابل دفن شده اند و درگذشته هيچ كسي نسبت به اين كه چرا اين چهره هاي سياسي مملكت در كابل ( قلب افغانستان ومحور تحولات تاريخي وفرهنگي)‌ كدام اعتراضي نكرده است. كابل از حيث تركيب اجتماعي و بافت فرهنگي و تباري و منافع ملي، به خودي خود حيثيت يك افغانستان كوچك را دارا است و اين شهر به همه افغان ها تعلق دارد. اين چنين مرز كشي، براي چيست؟

هرچند تا كنون موضوع انتقال اجساد سردار داود و اقارب ايشان رسما اعلام نشده اما فكر مي شود كه اين قضيه كاملا جنبه شخصي و استفاده جويي سياسي دارد. پس لازم است تا نماينده گان مردم افغانستان درشوراي ملي براي جلوگيري از عملي كردن اين برنامه، ذهنيت آماده داشته باشند. نمايندگان مردم نبايد اجازه بدهند تا اشخاص و گروه ها و مدعيان داعيه قومي، با چهره هاي ملي وخادم مردم افغانستان ( كه جان هاي شان را براي مردم افغانستان نه براي اشخاص و گروه ها قربان كرده اند) براي پيشبرد برنامه هاي انتخاباتي به نرخ بازي هاي معمول روزمره بازي كنند.

مسأله اساسي ديگر اين است كه سردار محمد داود خان هيچ گاه وصيت ويا سفارشي از خود به يادگار نگذاشته است كه چه كساني اجازه دارند درباره مدفن وي تصميم بگيرند. از سردار شهيد تا كنون هيچ اشاره و شاهدي وجود ندارد كه براساس آن، به يك ولايت منتصب قلمداد شود. گذشته ازين،‌مسأله تعيين مزار ابدي سردارداود خان بايد درحيطه مشوره هاي خانواده مرحوم وهمچنان شوراي ملي كشور قرار گيرد. كابل به عنوان مركز افغانستان،‌ به حيث مركزقديمي سياست وفرهنگ و داراي حيثيت ملي و تاريخي بزرگي است كه درهر زماني ظرفيت خويش را به مثابه گهواره همزيستي، برادري و پيوند تبار هاي مختلف حفظ كرده است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • صرف نظر از اینکه پی امد های انقلاب هفت ثور بعدا چی بود باید به یک حقیقت تاریخی باید اعتراف کنیم که این شورش در حقیقت یک انقلاب شکوهمندی بود جهت درهم کوبیدن کاخ وظلم واستبداد یک خاندان مزدور و وطنفروش وجاسوس ال یحی وسلطان محمد طلایی. داوود که امروز از وی به حیث یک وطن پرست یاد میگردد خون همان سلطان محمد طلایی را در رگ های خود داشت که پیشاور واتک را به رنجیت سنگ فروخت. بازهم داوود خون یحی فرزند خلف سلطان محمد طلایی را دررگ های خود داشت که داماد خود یعنی امیر محمد یعقوب خان را مجبور به امضا معاهده ننگین دیورند کرد و نمک خوارگی خود را به اثبات رسانید. داوود خون سردار محمد یوسف فرزند یحی خان را به رگ های خود داشت که تمام عمر خود را به جیره خواری انگلیس در هندستان سپری کرد وبعدا به امیر حبیب الله خان دختر پیشکش میکرد واحوال سلطنت حبیب الله را به هندستان گزارش میداد.

  بلاخره داوود خون سردار عزیز خان فرزند یوسف خان را در رگ های خود داشت همان عزیزخان که سلام غیر محمد زایی هارا وعلیک نمیگرفت وبه نادر غدار شکایت میکرد که چرا طلبه های غیر محمد زایی را که در زمان امیر امان الله خان به تحصیل فرستاده شده بودند را واپس به کشور نخواسته وانها را به دار نمی اویزد!

  داوود شخصی بود که درسن شانزده سالگی والی قندهار شد واز کبر وغرور زیاد حتی وزرای غیر محمد زایی را که در درجه دولتی از خود وی بالاتر قرار داشتند مورد بازپرس قرار میداد. کیش شخصیت پرستی وی تا به جای رسیده بود که خود را ریس جمهور، وزیر خارجه، وزیر داخله ووزیر دفاع کشور تعین کرده بود! ایا شما به این میگویید نظام جمهوری ویک شخص وطنپرست؟

  قتل محمد داوود یک حادثه تاریخی درکشور بود. محمد داوود وخاندان وی نقاص قتل های بیشماری که برادران پدر وی در زمان حکومتداری خود کرده بودند را پرداخت. بگذار که این دیکتاتور شیاد در قندهار به خاک سپاریده شود. خاک کابل زمین تاهنوز گلگون از خونهای است که نادر غدار، هاشم ایزک وشاه محمود قصاب به زمین ریخته اند. باید قبر نادر غدار که امروز زیر ترمیم قرار دارد وملیونها دالر بالای ان به مصرف رسیده وهنوز هم خایین ملی کرزی بالای ان مصرف میکند هم به قندهار منتقل گردد.

  • دانسته نشد كه اقاي مامون در پشت اين اقدام كرزي چه ترفندي را ديده اند؟ مامون از انتخابات وسود بردن كرزي ياد كرده است.اما نگفته است كه اينكار چرا براي كرزي سود خواهد داشت؟بگذار خاك داوود را به قندهار ببرند.واز حمد شاه را به ملتان واز غفار خان را به پيشاور.شوونيتها از اين قبرها وقبرستانها براي راندن ديگران از سرزمينهاي پدريشان استفاده خواهند كرد.

 • داود سفاک که فعلاً با سایر سردمداران جابر، در دوزخ تشریف دارند، یکی از جنایتکاران اصلی افغانستان میباشد.

  پروردگار، فرستنده و آفرینندۀ عیسی ع را از این بابت سپاسگزارم.

  و خوشحالم که اقلاً یک نقطه مشترک در این مورد با جناب نجیب جان دارم.

  مشکلات افغانستان همانطوریکه در بودن حکومت مذهبی حل نمیگردد، در فقدان آن نیز حل نخواهد شد. چرا که مشکلات افغانستان همانطوریکه نجیب جان در بالا اعتراف نموده است ("...از احمدشاه ابدالی تا کرزی غالی، همه نوکر و خود فروخته بوده اند...")، نتیجه مداخلات مستقیم و غیر مستقیم بیگانگان در امور داخلئ کشور افغانستان است.

  تنها شرط آمدن صلح و آرامش در افغانستان، قطع این مداخلات است.

  وگرنه ما در مصر و ترکیه حکومت سکیولار و دست نشاندۀ غربیها را تجربه کرده ایم و نتیجه اشرا نیز به چشم دیده ایم.

  "آزموده را آزمودن خطاست"

  • Salam to all

   Aqaye Tawfiq, shoma chi waqt az dozakh tashrif aawarded ki az hal wa ahwal Dawood Khan agah shoded?

   Droogh goftan baraye ma Afghanha cheqadar asan ast?! Besyar jaye taassof ast . . .

   Az tamamy naweshtay boye bad nefaq me ayad, besyar khasta konendah ast ki adam nasl jawan afghanistan ra chon gozashtagan shan ba yak hees mamlo az tanaffor nosbat ba yak degar meyabi . . . waqiyan adam khasta meshawad . . .dar mawrid gozashta hama ba qadri medanad wa nayaz ba yad aawari aan dar har naweshtaye nest . . . ma bayad dar jost wa joye rahi hal ba moshkilat bashim . . . khoda hafiz

   payam

  • پیام جان متأسفانه پس از ماه ها به جوابیه ی تان برخوردم اما ماهئ زنده در داخل آب (با شرایط مساعد)، همیشه تازه است:

   در دوزخی بودن داود همین قدر کافیست بدانید که داود در ایام قدرتش بصفت نخست وزیر در حکومت ظاهر زنباره، به زیردستان خود در بخش های مربوطه صریحاً فرمان صادر نموده بود تا از جلب و جذب فرزندان هزاره در مکاتب و دانشگاه ها، خصوصاً در دانشکده هائ علوم حربی و حقوق و علوم سیاسی خود داری کنند.

   شما یا از تاریخ آگاه نمیباشید ویاهم هزاره ها را انسان حساب نمیکنید.

   خداوند ج را هیچ کسی به چشم ندیده اما با دلایل منطقی و عقلانی، معتقدین وی به ذات پاکش ایمان دارند.

   پس دوزخی بودن داود و همقطارانش را نیز میتوان از نوع اعمال آنها حدس زد.

   دفاع از داود و ظاهر یکسان است با دفاع از رهبران خاین و وطن فروش مابعد وی.

 • مامون غزیز سلام و درود بر تو ، توقع نداشتم این نوشته از شما باشد البته به دلایلی که خودت بهتر میدانی . مامون عزیز حافظه ای تاریخی مردم ما آنقدر زنگار نبسته است که جنایت های سردار دیوانه را ، پدر اش و خانواده اش را فراموش نموده باشند ، آیا این ها همان های نیستند که نه تنها عبدالخالق شهید را به انتقام مرگ نادر غدار کشتند و از کشتن بیگناه ترین افراد دریغ نورزیدند ، چطور می شود که هاشم غدار باشد و ظاهر را مبرا از هر گناهی به حساب آوریم . داود با مرگ خودش و خانواده اش حساب پس داد او به وسیله جمعی از دوستانش کشته شد که دیگر تاریخ مصرف اش گذشته بود . بگذار گور این از پدر پدر جنایت کار و نوکر در کابل نباشد ، او در دوران زندگی اش حتی به درد هم تباران اش نخورد ، چه رسد بر اینکه کرزی خان از اسکلیت بی جان آن سردار دیوانه استفاده سیاسی ببرد ، کرزی همان قدر منفور است که حتی اگر داود دیوانه را زنده کند نمی تواند جایگاهی در بین متعصب ترین ها برایش بیابد . خاطر تان از این بابت جمع باشد ، تاریخ مصرف کرزی هم گذشته است .
  سرفراز و کامگار باشی ...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس