صفحه نخست > عکس > ترکیه: تجلیل از خدمات تاریخی فرهنگی کاظم یزدانی، تاریخ نگار و مردم شناس

ترکیه: تجلیل از خدمات تاریخی فرهنگی کاظم یزدانی، تاریخ نگار و مردم شناس

انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره‌ها
يكشنبه 24 سپتامبر 2023

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

به پاس یک عمر تلاش و تحقیق و مرارت مورخ شهیر کشور استاد حاج کاظم یزدانی جهت احیای هویت و تاریخ مردم هزاره در تاریخ 23.09.2023 مراسم با شکوهی در مرکز فرهنگی یاشار کمال مالتپه در استانبول برگزار شد. در بخش اول ساعت ده صبح نمایشگاه صنایع دستی و رسامی افتتاح گردید که مورد پسند اشتراک کنندگان قرار گرفت. در نمایشگاه بروشورهای معرفی نامه استاد یزدانی به سه زبان ترکی، انگلیسی و فارسی به مهمانان اشتراک کننده داده شد. اکثر دیدار کنندگان این نمایشگاه ترک‌های ترکیه بودند اما دوستانی از کشورهای فرانسه، ازربابجان، رومانی و قزاقستان نیز حضور داشتند. نمایشگاه تا ساعت شش بعد از ظهر به روی مهمانان باز بود.
بخش دوم مراسم در سالن کنفرانس یاشار کمال بعد از نمایش فیلم‌ کوتاهی در مورد معرفی استاد یزدانی با سخنان اقای درمحمد صالحی رئیس انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان آغاز شد. اقای خانمحمد رجبی و دکتر مرتضی صارم در مورد کارکردهای استاد یزدانی سخنرانی نمودند، شهردار مالتپه اقای علی کیلیچ ‌در سخنرانی خود از استاد به عنوان قهرمانی یاد کرد که در سخت ترین شرایط بزرگ‌ترین کار را انجام داده است. پرفیسور داکتر بیلگه خان اتسیز گوکداع، پرفیسور دکتر نسلیخان دوراک ، دکتر بابک جوانشیر، داکتر اصف مبلغ از سخنرانان پانل (جایگاه استاد یزدانی در تاریخ نگاری هزاره ها) از سخنرانان بودند. استاد یزدانی در مورد تاریخ و زبان هزاره صحبت نموده از منظر تاریخی ارتباط تباری هزاره ها با ترکها را به بحث گرفتند. تعداد زیادی از اساتید دانشگاه ها ،محققین، دانشجویان، وکلا و کارکنان دولتی سابق افغانستان ،مسئولین انجمن های ترک و اوراسیا و مهاجرین در این برنامه اشتراک کرده بودند. اقای عبدالرزاق وحیدی استاد دانشگاه کابل و وزیر سابق مخابرات در مورد کارکردهای استادسخنرانی کوتاهی نمودند. این مراسم از سوی انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان برگزار گردیده بود.
در تاریخ ۳۰ سپتامبر مونیخ المان دومین برنامه تجلیل از کارکردهای استاد یزدانی را برگزار خواهد نمود و این برنامه ها بعد از اجرای یازده برنامه در نه کشور اروپایی در تاریخ 16دسامبر سال 2023 در فرانسه به پایان خواهد رسید.

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس