صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > ملالی جویا جایزه شهامت آنا پولیتکو فسکایا را دریافت کرد

ملالی جویا جایزه شهامت آنا پولیتکو فسکایا را دریافت کرد

آنا پولیتکوفسکایا خبرنگار روس بود که بخاطر شهامتش در گزارشدهی بالاخره به قتل رسید
سليم پویان
پنج شنبه 9 اكتبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

سازمان RAW in WAR جایزه سالانه شهامت آنا پولیتکوفسکایا را به ملالی جویا تقدیم نمود. جایزه به تاریخ ششم اکتوبر طی گردهمایی‌ای در لندن به ملالی جویا اهدا گردید.

این جایزه به یادبود از خبرنگار مشهور وبا شهامت روسی آنا پولیتکوفسکایا همه ساله به یکتن از زنانی داده میشود که برای گفتن حقایق ریسک های بزرگی را پذیرفته باشند و جان شان در خطر باشد.

آنا از منتقدان جدی سیاست های دولت پوتین بود و جنایات جنگی ارتش روسیه در چچن را با لحن قاطع محکوم و افشا میکرد، وی که در کار روزنامه نگاری بخاطر صریح‌الهجه بودنش شهرت فراوان داشت بارها مورد تهدید قرار گرفت اما همچنان به کارش ادامه داد تا اینکه در هفتم اکتوبر سال ۲۰۰۶ در مسکو بطور مرموزی به قتل رسید.

به دنبال قتل آنا، حدود یکصد تن از مشهورترین نویسندگان و شخصیت های جهان چون نوم چامسکی، عاصمه جهانگیر، ایو انسلر، بتی ویلایمز، نومی کلاین، شیرین عبادی و از جمله تعداد زیادی از برندگان جایزه نوبل طی اعلامیه‌ای قتل آنا را محکوم کرده و جایزه شهامت آنا پولیتکوفسکایا را بنیاد گذاشتند.

به دنبال اعطای جایزه به ملالی جویا، شش تن از زنان دارنده جایزه صلح نوبل طی اعلامیه مشترکی حمایت شانرا از ملالی جویا ابراز نموده نوشتند: «سپاسگزاریم که زنان باشهامت زیادی همچون آنا پولیتکوفسکایا وجود دارند که با تمام توان حقیقت را بیان میکنند. یکی از اینچنین زنان ملالی جویاست.... جویا به نمایندگی از زنان افغانستان و علیه عملیات نظامی تحت رهبری ناتو در افغانستان همچنان سخن میگوید. »

«ما شهامت او را تحسین میکنیم و خواهان بازگشت وی به پارلمان افغانستان هستیم. دموکراسی واقعی تنها زمانی به افغانستان بازخواهد گشت که آزادی بیان وجود داشته باشد. همانند خواهر ما آن سان سوچی در برما، ملالی جویا مدلی برای زنان در همه جاست که خواهان یک دنیای عادلانه اند.»

بعد از دریافت جایزه، ملالی جویا طی نطقی گفت: «با دادن این جایزه به من شما در واقع از مبارزه من بر ضد بنیادگرایان و اشغالگران حمایت میکنید. من متقابلا به شما تعهد میسپارم که لحظه‌ای از گفتن حقایق با وجود تهدید ها و خطرات غافل نمانم.»

جویا ضمنا اعلان کرد که وجه نقدی این جایزه را که پنچ هزار دالر میباشد برای بهبود وضعیت زنان افغانستان به مصرف خواهد رسانید.

گزارش چینل چهار بریتانیا در مورد ملالی جویا:


گزارش از کمیته دفاع از ملالی جویا http://www.malalaijoya.com

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دست خوش........

  امتیاز و افتخار این مدال رابه رآوا بخصوص نورانی تبریک میگویم .

  چک سفید بدست داری نورانی بنویس تا که یکن دهن شود!
  تجارت بالای خون این ملت مظلوم دایم میشود کسی بنام ملا کسی بنام آزادی بیان و....دایم که اکاونت بانکی راوایها خالی میشود از این چک سفید استفاده میکنند.

  جمشید از لوگر.

  آنلاین : ملالی جویا جایزه شهامت آنا پولیتکو فسکایا را دریافت کرد

  • این جایزه واقعا به خواهر ارجمند، مبارز و نترس ما ملالی جویا می‌زیبد. همانگونه که وی توانسته خواب خوش جانیان و خاینان و ستمکاران را نارام سازد، این جوایز به وی بازهم همچون تیرهایی در قلب چند مرتجع و خاین کارگر خواهد افتاد که خود پیروزی این خانم قهرمان و وطندوست را میرساند.

   ملالی گرامی، جایزه برایت مبارک باد، تو شایسته هرگونه جوایزی هستی.

  • جایزه چی ، جایزه فروختن آبروی افغانها گاهی دریک کشور غربی وگاهی درکشوردیگرهرکاریکه ملالی جویا انحام داد جزاینکه آبروی خود وتمام کشورما را به خاک یکسان کرد وبس ودولت های غربی هم مدال وگاهی ... میدهند تاخوب ترخود را بیاب بسازیم .چه فکرمیکنی شادکام عزیز آیا ملالی خواب خوش ستمگاران را ناآرام ساخته بود نی برادر اشتباه میکنی ملالی خودیکی ازستمکاران برای ملت مااست امابه قسم مدرن تروبانقاب آزادی بیان چه فکر می کنی این جنایت کاران که ملالی جویا میگفت ازکجاتغذیه میشوند ازهمانجاییکه ملالی جویا تغذیه مشود برای ملالی مدال تباهی وبدنامی را با زیر یک نام میدهند وبرای یک ستمکاروحنایتکار دیگه زیردیگه نام چه فکرمیکنی آیااین جنایت کارهای که تو میگی یاخانم ملالی میگفت اینها نمی توانستند ملالی جویا را دریک چشم به هم زدن به آن دنیا بفرستندآنهای که درروز روش درخانه قوماندان امنیه داخل شده کاری خود راانجام میدهند نمی توانستند ملالی را ازراه خود بردارند میتوانستند آنهای که داخل خانه وزیردفاع شده میتوانند ملالی را کشته نمی توانستند میتوانستند اما نمی خواستند چرا که بادارهمه آنها یکی استواجازه نمی داد .
   اگراین خانم وطندوست می شد خانه ملت را طبیله خانه میخواند فکرکنید که درآن اکثراً کسانی راه یافتند که ازجمله جنایتکاران هستند اما هستندکسانی که خدمتگار واقعی مردم هستند یا فکرکنید که هیچ نباشد اما آن خانه خانه کسانی است که ازطرف ملت افغانستان تعین شده به آنجا رفته انداگرخانم ملالی واقعاً مردم دوست است چنین توهین به مردم خود نمیکرد وقتی وکیل طبیله یی باشد موکلین هم طبیله است حال فکرکنیدا که توهین ازاین بزرگتربه مردم میشوددرحالیکه خود درآن خانه به گفته خود ملالی(طبیله خانه)بود پس خود آنهم ازجمله چیزهای است که درطبیله بایدزنده گی کند .

   خوب است برادرعزیزبیدار باشی ودیدگاهی سیاسی خود را به بلوغش برسانی

 • جایزه شهامت، به خواهر ملالی جویا، این عقاب بلند آسمان غمبار میهن ما مبارکباد!

 • مبا رک مبارک مبارک !
  در قدم اول این موفقیت بزرگ را برای خواهر گرامی و قهرمان کشور ما ملالی جا ن " جویا " تبریک گفته از خدا وند مهربا ن عمرطولانی با خوشبختی های مذید برای خواهر مهربان و دلیر کشور تمنا میدارم این را نادیده نبا ید گرفت که ملالی جویا در تاریخ افغانستا ن نیست و تکرار نخواهد شد به امید پیروزی خواهر بزرگ ملالی جویا قهرمان واقعی افغانستا ن عزیز
  بااحترام
  احمد جمشید " نوری"

  آنلاین : good chance

 • از طرف ما هم یک تبریک کلان! اما یک سوال در ذهنم گشت و آن اینست که:

  فعالان حقوق زن در کشور هائ که از یک خشتک با غرب باد ساطع میکنند (عربستان سعودی، مصر، اردن، قطر، بحرین، و غیره) چرا جایزه نمیگیرند؟!

  آیا همین جنگ سالاران افغانستان همه گی از جانب غرب مسلح به پول و تفنگ نگردیدند و حتی تا هنوز نمیشوند؟

  این چگونه روش متضاد است که برای یک بام دو هوا را خواستارند؟

  آیا تنها در ایران، افغانستان، روسیه، سوریه و کوریای شمالی حقوق زن و حقوق بشر در خطر است؟!

  این ها سوال هایست که باید خانم جویا از خود بپرسد؟

  بنده آنوقت به خانم جویا اخلاص پیدا میکنم که وی از عملکرد دوگانۀ (و یا به گفته انگلیسی زبانها "دبل ستندارد") غرب نیز به همان شدت و تندئ که از جنگ سالاران مینماید، بکند. خصوصاً در جریان اخذ همچو جوایز باید از ستراتیژئ یک بام و دو هوای آنها انتقاد شدید نماید. در غیر آن ملالی جویا نیز بیشتر از زنان تجارت پیشۀ غرب نخواهد بود که برای کسب شهرت و پول سر و تن های خودرا برهنه نموده و دست به هر کاری میزنند همچنانکه ایشان در ویدیو های فوق سر را بر خلاف حکم صریح خداوند (ج) برهنه کرده تا بدین ترتیب کریدت بیشتری از غرب اخذ کند که جای تأسف و تأثر عمیق دارد.

  یاحق!

  • شما راوا ها مزدور چین و نوکر آی.اس .آی هستیتد ! ملالی جان با گرفتن مدال آغوش وبستر سرد ستمگران را گرم میسازد. نام افغان را بخاک و کثافت یکسان نمودید. شرم است با گرفتن این نوع مدال ها . این مدال ها آیا به شما کدام شخصیت می بخشد ؟ نه هرگز نه بجز سر افگندگی چیزی بیش بشما داده نمیتواند.

 • راست میگویند هی کاش که ملالی قرن بیست ویکم هنگام گرفتن جایزه از انگریزها از سیاست یک بام وسی وشش هوای انها شکایت میکرد که از غرش صدایشان جلالتماب گوردون براون ایزار خود را خیس میکردند.

  ایا همین غربی ها نیستند که به قول ملالی جان جنگسالاران را تمویل میکنند. ایا همین غربی ها نبودند که ملالی جان را تشویق کردند که خانه ملت را طویله خانه خطاب کند وبعدا حضرت عبدالرب رسول السیاف را اشاره کردند که ملالی جان را با یک پس گردنی نک اوت سیاسی کرده و از دروزاه های پارلمان بیاندزند بیرون؟

  چرا ملالی جان از انها شکایت نکرد؟

  ایا چیزکی پشت پرده است یا چتور؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس