صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > وکیل مدافع ملالی جویا: پارلمان از سه ماه بدینسو دوسیه جویا را قید کرده است

وکیل مدافع ملالی جویا: پارلمان از سه ماه بدینسو دوسیه جویا را قید کرده است

نشست خبری وکیل مدافع ملالی جویا در کابل
سليم پویان
پنج شنبه 18 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

وکيل مدافع ملالى جويا اعلام نمود که پارلمان افغانستان از سه ماه به اين طرف حاضر به جوابدهى در مورد دوسيه جويا نمى باشد چون نمیتواند از اخراج غیرقانونی ملالی جویا در محاکمه دفاع نماید.

محمد زمان اظهرى وکيل مدافع جويا در نشست خبرى به تاريخ ٢٧ سنبله در کابل گفت که سه ماه قبل، ارگانهاى قضايى از ولسى جرگه خواهان ارائيه معلومات در مورد چگونگى تعليق جويا شده است. به گفته وی دوسیه ملالی جویا به ولسی جرگه رسیده است که باید در دوهفته جواب آنرا به قضا تحریر مي نمودند اما بنابر عدم دلایل قانونی و موجه نبودن این صلاحيت ولسی جرگه دوسیه را قید کرده است.

وى افزود: ((اين که ولسى جرگه حاضر نيست تا به سوالات څارنوالى و محاکم کشور مبنى بر چگونگى تعليق جويا پاسخ بدهند، خود نشان مى دهد که آنها اين را درک کرده که غير قانونى کار کرده اند.))

وى همچنان مدعى گرديد که مقامات بلند پايه ولسى جرگه، براى تمام اعضا و کارمندان ادارى گفته اند که به وکيل مدافع جويا و ساير دوستان وى اجازه داخل شدن به شوراى ملى را ندهند.

گزارش تلویزیون ملی از نشست خبری

منبع خبر

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • ملالی جویا بعنوان قاتل و یا سارق که عضویت موصوفه از طرف اکثریت اعضای پارلمان بتعلیق افتید، قلم داد نشده است . صرف موضوع توهین و تحقیر مذکوره به ولسی جرگه جای که خانه ای ملت است ، در میان میباشد . وکلای منتخب مردم این توهین ، تحقیر و اهانت را بهمه ملت افغانستان استدلال و رجحان نموده اند ، و خواهان مجازات خانم جویا میباشند . این مسئله و موضوع ایجاب دعوی قانون مدنی و حقوقی را در مورد اعاده شخصیت عامه میکند . زیرا توهین و اهانت تنها به یک شخص نبوده ، بلکه بهمه مردم و ملت افغانستان صورت گرفته است . بنأ ولسی جرگه در زمینه با مسؤ ولیت برخورد قانونی نمایند نسبت به اینکه دوسیه خانم جویا را قید و زندانی بدارند .

  • خدا نکند که "خانه ملت" ما به اندازه پارلمان کنونی کثیف و خیانت پیشه و بیشرم باشد.

   این خانه ملت نه بلکه خانه دزدان و اوباشان و خاینان و وطنفروشان و جنگسالاران و غلامان حلقه بدوش خارجی هاست. اینان به زور پول و بادار شان امریکا به این خانه رسیده اند و آنرا بویناک و ملوث ساخته اند. درین خانه فقط به اندازه انگشت دست انسان شریف وجود دارد و بس که ملالی جویا یکی از اینان بود که طرد شد.

   جویا به درستی آنرا "طویله حیوانات" نامیده بود که بعد از حیوانات هم بخاطر توهینی که به آنان نموده بود معذرت خواهی کرد!

   و در مورد محاکمه واقعیت اینست که حال پارلمان است که از دادخواهی گریز دارد نه ملالی جویا چون میدانند که اگر محاکمه‌ای هم دایر شود باز ملالی جویا با چوب خود فرق شانرا میشکند و رسوایشان میسازد. چه خوب گفته اند "آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است"!!

 • پارلمان نشینان نابکار و خاین بعد از اخراج جویا بود که آهی به راحتی کشیدند و تا امروز دیگر کسی در داخل پارلمان از گلوی شان محکم نگرفته و با آسایش خاطر هر طرح و "قانون" ستمگرانه شانرا یکی پی دیگری به اتفاق تصویب میکنند. آنان با اخراج صدای مردم از پارلمان خود را از شر افشاگری های جویا رهایی بخشیدند.

  بنا به هیچصورت دیگر حاضر نیستند که به وی راه دهند که به پارلمان برگردد و از گلوی این "نمایندگان دشمنان ملت" بگیرد و روزگار شانرا حرام سازد.

 • روز بخیر...

  اصلا پارلمان افغانستان که مرجع قانون است با عدم ارسال و یا تاخیر دوسیه ملالی جویا عملا از قانون سر پیچی میکند...

  بقول پارلمان ملالی جویا بایست از اعضای پارلمان بخشش بخواهد..
  که خانم ملالی جویا حاضر نیستند که این خاصیت همه افغانها است..
  در افغانستان که از اشتباهات خود پیشیمانی کشید یا بخشش خواست که ملالی جویا چنان نماید..پسر از پدر بایست نشانی داشته باشد..
  و اگرنه نخوان ش پسر..

  خوب است موضوع را پارلمان در صورت ی که ملالی بخشش نمیخواهد و اصلاح نمیکند به قضا ارسال تا قانون مو ضوع را یکطرفه نماید..تا همه به کار های خود برسند ..اگرچه خانم ملالی جویا اشتباه را مرتکب شده اند ولی در مقابل پارلمان نیز در موضوع مبالغه میکنند خوصو صا که طرف مقابل یک زن استند...

  ازینکه پارلمان موضوع را به قضا نمی فرستند دو احتمال به نظر می رسد..1 میخواهند با شکستاندن غرور ملالی جویا به نوعی انتقام گیری نمایند ..
  2 و یا هم از حضور مجدد ملالی جویا در پارلمان واهمه دارند..

  • ملالی جویا قبلا از حیوانات بخاطر توهینی که به آنان نموده معذرت خواهی کرده است. اصلا مقایسه کردن چند جانی و خاین ستمکار با حیوانات بی آزار و مفید جرم است که ملالی جویا بعدا به این اشتباهش متوجه شد و آنرا اصلاح نمود.

   آنلاین : معذرت خواهی جویا از حیوانات به نقل از تایمز

  • به نظر شما کسانیکه بر علیه ملالی جویا حرف میزنید ایا جنایات جنګ سالاران را فراموش کرده اید؟

   اګر فراموش کرده اید به و یرانی های کابل و مناطق دیګر کشور نګاه کنید. به زنان بی سرپرست نګاه کنید که باز هم در خق شان توسط همی جنګ سالار ها ظلم میشه به یتیمان افغانستان نګاه کنید.

   به خود بنګرید و پیش خود قضاوت کنید.

   اګر شما میګین که از مجاهدین تقدیر شود وبه مجاهدین تعظیم شود که به قول شما در برابر شوروی جنګیدند سوال اینجا است که چرا بعد از شوروی اینها به توافق نرسیدند و انقدر بین خود جنګیدند که افغانستان را به ویرانه تبدیل کردند.

   به نظر من ملالی جویا خوب حرف زده است حرف ملالی جویا فریاد جان سوز هزاران هزار افغانستانی هست که ذندګی شان قربانی خواسته های شوم همین جنګ سالار ها و نوکرهای خارجی شدند. افغانستان اقتدار داشت افغانستان حیسیت و ابرو داشت و مردم افغانستان غرور داشت ولی متاسفانه همین مولوی صاحب ها همین مجاهدین صرف برای خواسته شومش افغانستان را تباه کردند اسلام امی رقم اسلام بوده که شما برای مردم نوید داده بودین که به قمت جان یک ملیون کشته و زخمی و چند میلیون مهاجر و بی خانمانی میلیونها انسان ګردید؟
   اسلام این قسم نیست در هیچ قانون برادر کشی همسایه کشی قوم کشی و نسل کشی نیست مګر اینها کردند در نظام که همین مولوی صاحب ها و مجاهدین دارند این جنایات هولناک یک چیزی عادی ګفته میشه و این جا است که به محض انتقاد ملالی جویا حکم برایش صادر می شود و کسانی هم مرتد یا ګمرا خطابش میکند. چرا؟

   مردم افغانستان کور کورانه دنبال این بد کسوتان نروید اینها هیچ وقت به فکر ابادی افغانستان نیست اباد که هیچ تازه ازین خرابتر هم میکند نمونه اش می بینید که بلای که بنام طالب بر جان مردم حاکم بود دوباره در حال شکل ګرفتن است.

   امروز به جز یک عده محدود در پارلمان دیګه کدام ازینها مدرک تحصیلی دارند؟ صرف و نحو و ادبیات عرب که نمیتانه کشور را اداره کند!!

   درود بر ملالی جویا

   فریاد

  • به نظر من ملالی جویافقط صدایمردم مظلوم است ملالی جویایک وکیل است که ازطرف تماما مردم افغانستان نمایندگی میکندصدایخفه شده مردم به گوش جهانیان می رساندملالی جویا یک قهرمان است .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس