صفحه نخست > حقوق بشر > دولت ایران در شیپور حقوق بشر می دمد!

دولت ایران در شیپور حقوق بشر می دمد!

حسين زاهدی
دوشنبه 25 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

"کور خود بینای مردم" این دولت شعبده باز (جمهوری اسلامی ایران)، به شگرد جدید دست یافته است دیگر کمتر در مورد و مسایل جهانی از اسلام و اسلامیت سخن میراند و بیشتر به مد روز حقوق بشر و هنجارهایش را برای مقاصد سیاسی استفاده میکند٬ البته این سخنان آن وقت خریدار پیدا میکند که در درون کشور ایران نیز هنجار های حقوق بشری رعایت گردد. دولتی که در شمار کشور های ناقض حقوق بشر در صدر جدول قرار دارد چگونه میتواند سخن از حقوق بشر و قوانین آن براند.

بمباران مناطق مسکونی توسط نیروهای ائتلاف عملی است غیر قابل تحمل و باید جلو این اعمال گرفته شود. حادثه ی خونبار که توسط نیروهای خارجی در ولسوالی شیندند ولایت هرات فاجعه ی دیگریست که در ادامه ی تمام فجایع انسانی که ظاهرا اشتباه خوانده میشود دولت ایران را واداشت تا تمثیل انسان دوستی نسبت به قربانیان آن حادثه نماید و در شیپور حقوق بشر بدمد.

از آنجا که ولسوالی شیندند در چند کیلومتری مرز با ایران قرار دارد و صدا های مهیب بمب های کور نیروی های ائتلاف خاک ایران را لرزانده است جمهوری اسلامی یک مرتبه ردا و قبای حقوق بشر بر تن کرد و سخنگوی وزارت خارجه این دولت چنین بیانیه ی را خطاب نمود :" متاسفانه آمریکایی ها به طور متناوب اشتباهات نابخشودنی خود را در بمباران مناطق مسکونی غرب، مرکز، جنوب و شرق افغانستان ادامه داده و به طور گستاخانه‌ای تمامی هنجارهای حقوق بشر را نقض کرده و با این رویکردهای زشت و غیر قابل قبول ارزش‌های انسانی را پایمال می‌کند."
اما از چنین اشتباهات که منجر به فاجعه انسانی میشود در طول یک هفته چندین بار در اقسا نقاط افغانستان اتفاق می افتد ولی احساس انساندوستی دولت ایران در خواب عمیق غفلت فرو رفته و یا در تعزیه داری و گریاندن مردم تخلیه میگردد ولی با شنیدن صدای انفجارات و غرش طیاره های جنگی ائتلاف در حوالی مرز با این کشور دولت ایران یک مرتبه مدعی حقوق بشر شد و شیون تیاتر گونه اش همه جا پیچید و ما را هم شگفت زده کرد.

نکته جالب دیگر اینکه حمله ارتش روسیه به خاک گرجستان که تلفات انسانی زیاد را به بار آورد با سکوت خفت بار این دولت روبرو است گویا شهروندان گرجی از دیدگاه دولت ایران در ردیف انسانها قرار ندارد٬ اما واقعیت این است که منافع سیاسی جمهوری اسلامی این دولت را واداشت تا در برابر تجاوز روسیه به گرجستان این دولت با سکوت شرم آور به تماشا بنشنید.

بد نیست تا رعایت حقوق بشر را نسبت به مردم افغانستان توسط این مدعی جدید در داخل جمهوری اسلامی ایران و سیاسیت های دو پهلو این دولت به همسایه گانش به گونه ی مختصر مرور نمای: سال پار در اواسط زمستان سرد این دولت مدعی حقوق بشر و مدعی اسلام و عدالت نزدیک به یک هزار افغان مهاجر را بدون اطلاع قبلی به دولت افغانستان و سازمان ملل از کشور ایران اخراج کرد٬عاشورای پارسال روزی که همه شیعیان جهان و مخصوصا این دولت از بی عدالتی حکومت یزید و مظلومیت امام حسین در سراسر جهان تجلیل میکنند شاهد اخراج ۱۱۱ مهاجر افغان در سردترین روزهای زمستان توسط این دولت بودیم.

گوانتاناموی مشهد ( اردوگاه سفید سنگ) را که همه مهاجرین افغان در خاطر دارند و حقایق تلخ و دردناک غیر انسانی را رد مرز شدگان از این اردوگاه که شانس زنده ماندن را داشتند هرگز فراموش نخواهند کردو کشتار مهاجرین معترض به وضعیت غیر انسانی این اردوگاه شکنجه٬ تحقیر و توهین که در این اردوگاه بر مهاجرین روا داشته میشد در گوانتانامو امریکا که محل نگهداری مظنونین به تروریست و القاعده هستند تجربه نشده است.

تعطیلی مکاتب و مدارس افغانی که با هزینه خود مهاجرین اداره میشد و منع ادامه تحصیل فرزندان مهاجر اففان در ایران٬بازداشت معلمین و مدیران مکاتب افغان ....تخریب خانه های افغانها در استان شیراز با بلدوزر که تداعی کننده جنایات صهیونیزم ( اسرائیل) نسبت به مردم فلسطین است یک از هنجار های حقوق بشر دیگریست که این دولت آنرا وسیله ی جدید برای رسیدن به اهداف خویش از آن دم میزند.

ارسال اسلحه به طالبان و مخالفین دولت در این چند سال اخیر که چندین بار توسط نیروهای ائتلاف و پولیس افغانستان کشف شده است سند دیگریست بر دلسوزی این دولت نسبت به مردم افغانستان و رعایت حقوق بشری این دولت.

این نکات قطره ی از آن دریای برخورد غیر انسانی دولت ایران نسبت به مهاجرین و کشور همسایه اش افغانستان است و امروز که خطر نسبت به ادامه حکومت جابرانه ی خویش احساس میکنند طبیعتا این دولت برای نجات خویش دست به هر خس و خاشاک میزند و با حقوق بشر که دیروز بزبان آوردن اش جرم و گناه بود امروز طوطی وار به زبان میاورند؛ حتی اگر در عمل خلاف آنرا برشهروندان آن کشور و مردم ایران پیاده میکنند و ومردم و کشور افغانستان نیز از این موهبت بی بهره نیستند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • چشمت را صدقه آقای حسین زاهدی گپ دل من را گفتی. اما بی غم باش پاکستان همین مشکلات را به افغانستان ایجاد کرد حالا پاداشش را میگیرد و من مطمئن هستم که ایران نیز به گونه پاداش خدمات خود را در مقابل مهاجرین افغانی به زودی مشاهده خواهند کرد. در آن وقت ممکن باز هم یک بار دیگر از دین و مذهب داد خواهند زد. برای مردم افغانستان یک ایرانی خیلی بد تر از یک اسرائیلی است.

  • با عرض سلام

   با تشکر از محترم حسین زاهدی. من هم یک افغانستانی (خراسانی، آریائی، باختری) هستم و از شهر آریا یا هرات کنونی میباشم. حدود بیست و پنج سال در ایران زندگی کردم. فقط میخواهم به آن دسته از هموطنانم عرض کنم که ایران خانه دوم ماست و ایرانی هم ریشه، هم زبان و هم فرهنگ ماست، اما مشکل اینجاست که ایرانیان کنونی ایرانی نیستند، بلکه اولاد تازیان (اعراب ستمگر و تجاوزگر) هستند. بخاطر همین است که از انسانیت دور شدند. مثلا: قبل از انقلاب ننگین اسلامی، مردم ایران مهربان تر و انساندوست تر از حالا بوده اند. اما به محض ورود فرزندان واقعی اعراب تجاوزگر و خون آشام (ملاها)، نه تنها افغانها بیگانه شدند، بلکه ایرانیان اندیشمند هم بیگانه محسوب شده و از زادگاه خودشان رانده شدند. من در انگلستان زندگی میکنم و شاهد این موضوع هستم. در افغانستان هم برادران ایرانیان تازی (عرب زاده)، به شمول: قوماندانان و رئسای احزاب گوناگون و از جمله طالبان داخلی و خارجی به جنایت و کشتار بیگناهان و روشنفکران ادامه میدهند. دوست عزیزم، شما حق داری که از ایرانی تازی (مسلمان) نفرت داشته باشی، اما فراموش نکن که ایرانیان واقعی (غیر مسلمان) انسانهای فرهیخته و انساندوستی هستند. نابود باد اندیشه تازی در افغانستان و ایران. به امید آنروزی که این اندیشه خشن از افغانستان ریشه کن شود و مردم ما بتوانند مانند مردم جهان غیر اسلامی، از برابری و مساوات برخوردار شوند و همچنان بتوانند میزبان انسانهای ستمدیده در جهان باشند.

   پاینده و پیروز باشید.

   آنلاین : برای آگاهی بیشتر در رابطه با نوشته من، به رادیوی اینترنتی این سایت گوش کنید

  • من یک ایرانی ام نه تنها زبانم بلکه وطنم نیز ایران است جهت استحضار شما افغانها که بر این موضع ایران خرده میگیرید باید عرض کنم ( هرچند از آخوندها هم دفاع نمی کنم) باید عرض کنم اگر دولت قبلی سر کار بود که حتی شما ها را هم آدم فرض نمی کرد که چند میلیون افغان را در کشور راه بدهد. و هزاران مورد قتل جنایت دزدی تجاوز صرف بیت المال مسلمین بیکاری بدبختی هزینه های گزاف و مشکلات اجتماعی برای مردم ایران بوجود آورید. چه کمکی بیش از این می خواهید که سالیان سال عده کثیری از مردم شما در کشور ما زندگی کرده اند و از هیچ جرمی نیز کوتاهی نکرده اند هرچند که در بین آنها انسانهای محترمی نیز وجود دارد. آیا ما باید تاوان دخالتهای شیوخ عربی و پاکستانی و جهل و خشخاش شما را بدهیم . هر روزه ما باید شاهد شهید شدن فرزندانمان در مرزهای شرقی در برابر قاچاقچیان کشور شما باشیم بس کنید . برید یه کم فکر کنید و سریع هم موضع نگیرید خدایش یه کم منصفانه فکر کنید

 • من از ابتدای زندگی ام در ایران زندگی کرده ام ، افغانستان را اصلا نمی شناسم ، حرف های شما هم برایم غیرقابل باور است ، می خواهم مستدل تر حرف بزنید تا کسی مثل من بتواند آن را باور کند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس