صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > بازهم جنایت موحش از طالبان

بازهم جنایت موحش از طالبان

حیوانات عصر حجر بازهم دو هموطن ما را گردن بریدند
سليم پویان
سه شنبه 1 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این همه اعمال بچه خوانده های کرزی است، طالبان معتدل کجا هستند تا در برابر جنایات طالبان افراطی، اقدام نمایند.

  در غیر آن طالب مساوی به پشتون و پشتون مساوی به طالب است، طالب افراطی و معتدل نامیست که ساخته و پرداخته مقامات پاکستان و رییس جمهور مشرف و رییس جمهورکرزی و تیم قبیله سالار وی می باشد.

  پاسخ خون این دو جوان را که خواهد داد.

  از وقتیکه کرزی رییس جمهور شده است به هزاران طالب اسیر جنگی که تابع پاکستان بودند آزاد نموده است. این لست نزد ریاست قونسلی وزارت خارجه مو جود است.

  صد ها اسیر جنگی پاکستانی در جریان سال 2002 از طرف حکومت کرزی به رستم شاه مهمند سفیر قبلی پاکستان در کابل تحویل داده شد و تا حال یکنفر آنها از طرف مقامات پاکستانی محاکمه نگردید.

  اکثر این اسیران که در دوران جنگ طالبان اسیر شده بودند از زندان های پنجشیر به کابل و از کابل در وزارت داخله در حضور رییس قنسلی وزارت خارجه آقای کبیر فراهی، بی سوادی که اکنون معیین سیاسی است، آزاد گردیدند.

  کشور افغانستان یک ملت واحد ندارد، سر زمین اقوام مختلف است و اکثریت هیچ قومی ثابت نگردیده است، اما همه اقوام دیگر همیشه قربانی وحشت قوم پشتون گردیده اند. من نمیدانم گفتن این واقعیت چرا لرزه بر اندام برخی از بزرگان دیگر اقوام را می اندازد و چرا از این واقعیت چشم پوشی میشود.

  • عابد جان!

   نباید این تصاویر ویدیوئی را بهانه قرار داده وعلیه تمام پشتونها قلمزنی کنید.

   اولا اینکه خود این جوانان شهید، خود پشتون استند. امروز اگر درهلمند وقندهار طالبان به ذبح گوسفند وار جوانان دست میزنند درحقیقت پشتون را ذبح میکنند .

   نباید اینقدر بی انصاف باشید که بخاطر وحشت یک گروپ تمام پشتونها را وحشی و درنده معرفی کنید.

   اگر محکوم کردن ازطریق سایتهای انترتی را میخواهید بازهم هیچ سایت پشتون از این عمل بربرانه پشتیبانی نکرده است .

   نمیدانم چرا اینقدر علاقه مند هستید که طالبان کسی را ذبح کنند وبعد شما تمام پشتون را دشنام بزنید اینکار از نظر من انسانی نیست.

   از دیدگاه من این اعمال، همه بربرانه ورذیلانه بوده وعامل آن، چه پشتون باشد یاپنجابی با کدام ملیت دیگر همه اینها مردود جامعه اند

  • من حرفهای آقای عابد را تایید میکنم.

   افغانستانیکه هر گز یک ملت نبوده و هیچ رهبر سیاسی نمیتواند ثابت سازد که افغانستان یک ملت واحد است ویا افتخارات مشترک دارد. اما رهبران تحمیلی اقوام تاجک و هزاره همیش اکت های ملی بودن را میکنند که هر بار با این اقدامات شان، این دو قوم قیمت اکت های ملی بودن این رهبران اجباری خود را می پردازند.

   حقیقت این حرف را طالبان که اکثریت قوم پشتون را تشکیل میدهند به خوبی آشکار نمودند. و این خیال و نیات پشتون حتا توسط گروهای کوچی در پارلمان افغانستان و در ولسوالی بهسود استان وردک، به نمایش گذاشته شد، با آنهم آقای قانونی اکت های ملی گری خودرا کرد.

   پشتون ها آشکارا موجودیت دیگران را در قدرت نمی پذیرند اما این آقایان مانند قانونی و محقق دهن کجی ها بی مورد میکنند. پس اینها چگونه بخود اجاز میدهند ادعای ملی بودن را نمایند، در واقع پشتون ها این ها را نمی پذیرند و اینها میخواهند از آنها نمایندگی کنند.

  • Taleban va Pakestani ha Heyvanati do pa hastand, Bradaran va Khaharneh Irani , Afghani va Tajik baham motahed shavid .
   Zendeh baad Persians

  • اینجا یک تناقض آشکار دیده میشود که باید هموطنان ما چه تاجک وچه ازبک وهزاره باید به آن جواب بدهند.

   اینکه یک نویسنده هزاره محترم هادی میران خود می نویسد که خلیلی گزینه اشتباهی کرزی است در هزاره قحظ الرجال نیست. بهمین ترتیب وطنداران پنجشیری خود به بی کفایتی احمدضیا وقانونی اعتراف دارند وچه بسا یک تعداد اینها آنهارا ناقضین حقوق بشر میدانند اینها همه از قلم خود هم تباران این قدرت مداران فعلی تراوش کرده است، اما بمجردیکه یک پشتون میخیزد ومیگوید که اینها جنگ سالاران هستند ونباید درقدرت سهیم باشند فورا همه به دفاع ازهمان اشخاص برمیخیزند که گویا به اقوام غیر پشتون اجازه مشارکت درقدرت داده نمشود.

   اینجا باید معلوم شود که آیا قانونی احمدضیا خلیلی محقق مارشال فهیم واقعا نماینده گان همین اقوام هستند ویانه؟

  • طالب کاکو،

   من بااین حرف شما موافق هستم کهاین همه اعمالی را که طالبان انجام میدهند، در دراز مدت به نفع هیچ انسانی نیست، این ها برای مادران، خواهر و فرزندان خود و نسل آینده پشتون سخت جفا میکنند، اما کدام یک از شاهان پشتون خواسته است تا زندگی پشتون ها به شیوه زندگی انسانی باشد، اگر پشتونها خود را از زندگی قبایلی نجات دهند، انگیزه شیونیزم بر تری خواهی های خود را فراموش کنند و در کنار دیگر برادران خود در افغانستان با صلح و صفا زندگی نمایند.

   دیگر اقوام افغانستان همیشه قربانی خواسته های غیر منطقی پشتون ها گردیده اند، اما ما از این امر انکار کردنی نیستیم که نزدیکترین برادر به پشتون ها از تاجک ها هزاره و ازبک ها هستند تا اینکه پنجابی و انگلیس باشد، اما حیف که این پشتون ها دیگر اقوام افغانستان را مورد ظلم و جفا قرار میدهند به مردم و وطن خود به امر مشرف و آی اس آی عمل میکنند.

   واین ویدیو او لین و یا آخرین اعمال طالبان نیست که مارا مجبور به این حرف هیا بسازد. من مخالف رشد، و متمدن شد سیستم قبایلی نیستم، اما این ظالمان در طول تاریخ افغانستان بخاطر منافع خود و بدون در نظر داشت خواسته ها ی دیگران، دست به قتل کشتار، کوچ دادن ،تبعید و شکنجه دادن و زندانی ساختن، دست زده اند.
   قتل عامهای طالبان پس از سالهای 1996 تا کنون فراموش کسی نشده است. و هم چنان ماه شاهد حضور طالبان نکتای پوش در اطراف کرزی نیز هستیم.

   باید بگذاریم در هر جای افغانستان به همان شیوه ای که مردم آن میخواهند زندگی کنند.

   چرا باید از جنوب بر شمال هجوم اورد و آنهارا مجبور به شیوه زندگی جنوب ویا جنوب شرقی ساخت.

   کرزی همیشه میگفت که تعداد طالبان بیش از 50 نفر نیست و دیگر جنگجویان را بچه های این خاک میخواند

  • امیدوارم به سوالهای بنده جواب های غیرمغرضانه و به دور ازکینه ها وکدورت های قومی ارائه شود.

   آیا طالبان نماینده گی از قوم پشتون میکنند یانه؟

   آیا رهبران مجاهدین سابق میتوانند ازاقوام شان نماینده گی کننند؟

   آیا حاکمیت های قبلی بعداز احمدخان ابدالی نماینده همه پشتونها بود ویانه؟

   چه امتیازات برای پشتونها درحاکمیت های قبلی بود که برای غیر پشتونها نبود؟

   آیا معاف ساختن قبایل پکتیا ازخدمت عسکری در زمان نادر میتواند یک امتیاز بحساب آید؟

   آیا برای تقویه زبان پشتو آنطوریکه میگویند خدمات فرهنگی در دوران تسلط حکام پشتون صورت گرفته است؟

   چرا جابجاسازی ناقلین درصفحات شمال میتواند به اشغال آن مناطق تعبیر میشود ؟

   آیا ورود آنها درصفحات شمال باعث اخراج باشنده گان اصلی شده است؟

   آیا تحمیل نمودن شیوه زنده گی بالای مردم دعصرفعلی، کار عقلانی است یانه؟ بطور مثال آیا ما این حق را داریم که به کسی بگوئیم اینطور زنده گی نکن بلکه آنطوریکه من میخواهم زنده گی کن؟

   چرا کمیت بزرگ قبایل پشتون درکشور همجوار افغاننستان توانسته حاکمیت غیرپشتون را در پاکستان قبول کنند اما درافغانستان قبول ندارند؟

   چرا قبایل آنطرف مرز علاقهء به افغانهای اینطرف مرز نداشته وندارند؟

   آیا بقدرت رسیدن احزاب وشخصیت ها درافغانستان معنای بقدرت رسیدن کدام قوم بخصوص درافغانستان تعبیر میشود. اگر میشود چرا؟

   چرا چنین مشکل درپاکستان وجود ندارد؟

   چه راه های بخاطر ایجاد تغیرات در زنده گی قبیلوی پشتونها لازم است؟

   آیا نفی کردن یک قوم وحذف فریکی آن امکان پذیر است؟آیا همه پشتونها از تصفیه های نژادی در مزار ویکاولنگ توسط طالبان دفاع میکنند؟

   آیا جنایات حکام قبلی پشتون را عمومیب دادن به کل پشتون کار درست است؟

   آیا توهین نمودن زبان وعنعنات آنها میتواند آنهارا از شیوه زنده گی شان باز دارد؟

  • آقای کاکو ! اگر دو مورچه باهم میجنگند ، غرضی دارند . امروزهر عملی که در این کره خاکی (نشود تکفیر شوم بخاطر کروی خواندن زمین ) صورت گرفته و میگیرد و خواهد گرفت روی علت ها استوار بوده و است و خواهد بود . انسانهای عاقل بمنظور زنده گی بهتر خود و همنوعان خود یک خط فاصل کشیده اند، تا فرق میان عاقل و دیوانه ، هوشیار و مست ، ظالم و مظلوم تمیز شود . ولی در بعضی اجتماعات بشری عصر حاضر انسانهای که اشرف مخلوقات خلق شده اند ، چنان در رکود فکری غرق اند که فکر میکنم صور اسرافیل هم توانائی تکان دادن آنها را ندارد . سوالات شما را با سوالات جواب میدهم !
   — چرا روشنفکران برادران پشتون ما ، طالبان را ریشتین افغان بچیان میخوانند ؟ و رهگشای علمی ؟ سقاوی دوم (دویمه سقاوی ) را طرح ریزی نمودند !!
   — آیا قومی از اقوام این سرزمین بواقعیت رهبر داشته است ؟
   — آیا اقوام پشتون در طول تاریخ ، کدام دستآوردی داشته اند، بغیر از پته خزانه!! ؟
   — واژه های ملی چی ملی دارد ؟
   — آیا تمام مظالمی که از طرف حکام پشتون بالای سایر ملیت ها روادیده شده ، منطقی است ؟
   — چرا املاک غیر منفول مردمان شرقی و جنوب شرقی سرزمین ما بنام اضافه جریبی به ملیت های غیر پشتون توزیع نگردید ؟
   — چرا فرزندان سایرملیتها حق شمولیت در دانشگاه حربی و دانشکده حقوق بین الدول (دپلوماسی) را نداشتند ؟ از متباقی محرومیت های شان چیزی نه مینویسم .
   — کوچ های اجباری باشنده گان صفحات شمال سرزمین ما درطی دو قرن گذشته الی حال چرا صورت میگیرد ؟
   — چرا پوشیدن لنگوته ، پتوی پاکستانی و ماندن ریش شش قبضۀ فرض عین گردیده بود ؟چرا کوسه ها (مردان بدون ریش ) مجبور به خانه نشستن شده بودند ؟ از خانم های بیوه و بی سرپرست که حرفی نیست . آیاچنین برخورد غیر انسانی و نا شایست با انسانهای مظلوم این سرزمین ،مداخله آشکاردر امو زنده گی شخصی و اجتماعی شان نبود ؟ آیا دین اسلام چنین حکم میکند ؟
   — کمیت بزرگ و کمیت کوچک چه معنی دارد ؟ آیا کمیت ها به اساس یک سرشماری صورت میگیرد و یا طور افاقی و چرت انداز به شیوۀ استعماری ؟
   — چرا افغانها به گذشتۀ که ندارند افتخار دارند ؟
   — چرا مانمی توانیم رهبر ملی انتخاب نمایم ؟
   — چرا نمی توانیم عاقل شویم ، تا خوب را از بد و سیاه را از سفید تفریق نمایم ؟
   — آیا میشود فطرت انسانها را تعغیر داد ؟
   — آیاتجاوز به حریم مقدس مردم ، جنایت نیست ؟
   — آیا استفادۀ سو تحت نام اکثریت ، موقف اجتماعی سایرین قومٍ به اصطلاح اکثریت را به مخاطره نمی اندازد ؟ اظهارات آقای کوچی در مجلس نماینده گان یک مملکت ، چی مفهوم دارد ؟
   — ایا هر عمل عکس العملی ندارد ؟
   — 

  • طالب کاکو،

   مارشال فهیم، قانونی، احمد ضیا، خلیلی، محقق و افرادی دیگری از این جمع در سوراخ های کوه ها در خفا به سر نمی برند، و اگر انتقادی هم به آنها صورت میگیرد می پذیرند، نه کسی را گردن میزنند، نه تجارت مواد مخدر را دارند و نه به نام تروریست درلست سیاه ملل متحد شامل هستند؛ شما حضو آنهاراعلنآ می بینید. اما انتقادی که از طرف مردم شان بالای این ها صورت میگیرد بیشتر بخاطر مصلحت خواهی های شان با قبایل و کرزی است.

   این مردمان در شب و روز در هر ساعت میتوانند به هر از نقاط تحت نفوذ خود بروند و در میان مردم خود باشند و آشکارا به فعالیت بپردازند. اما افرادی مانند، کرزی، جلالی، وردک، اشرف غنی، احدی، اتمر و غیره...... یک شب را در قریه خود سپری کرده نمیتوانند.

   گلبدین، ملا عمر و غیره رهبران قبایلی طالب در کوه ها و مخفی گاه ها به سر می برند، تا دیروز 70 درصد کمک های غرب هم در اختیار اینها قرار میگرفت، و پروژه طالبان هم از طرف حلقات خاص غربی، پاکستانی و عربی حمایت می شد و به میان آمده بود.

   شما کوشش نکنید، بین مردمانیکه به خاطر مشروعیت یک نظام و آوردن آرامش از بسیار امتیازات خود گذشته و زمینه را برای حکومت داری مساعد ساختند، و شورشیان، تولید گران و قاچاق بران مواد مخدر، و آدمکشان، مقایسه کنی.

  • سوالات خودت را باید نویسنده تازه وارد پشتو نویس آقای زکریا یوسفزی جواب بدهد . ولی پرسش های مرا شما.

   تشکر

  • محترم طالب کاکو سلام.
   شما سوالات ضد ونقیض را ارائه داشته اید،اما بنده به تمام سوالات تان یک جواب دارد وبس.
   اگر بتاریخ جنگ دوهم جهانی که افغانستان ومردمش جز لا یتجزای آنست مرور شود،قومی ،مردمی ،ملتی،کشوری....در برابر قومی ٍملتیٍ،کشوری ظلم وجفا را روا داشته اند ونقض حقوق بشر را مرتکب شده اند، امروز دولتش حکومتش مردمش روشنفکرانش وحتی اشخاص عادی اش بشکل رسمی چه از طریق اخبار جراید ورسانه های گروهی عذرخواهی کرده ومیکند ،بطور مثال آلمان از چک و پولند وعیره. اما افسوس صد افسوس که تا امروز از دولت مردان پشتون شروع تا قلم بدست ،روشنفکر ،گویا عدالت طلب ،چه رسد به اشخاص عادی ،هر روز عملکرده های نیاکان شانرا تعقیب میکنند وباز همان سیاستهای قرون وسطائی خویش را تجربه می کنند که اصلاً نتیجه نداشته وندارد.ما وقتی ملت واحد میشویم که روشنفکران ،قلم بدستان ،تحلیلگران ونخبهگان پشتون از سائیر اقوام کشور در افغانستان عذرخواهی ودلداری شیوه خود کرده و عملکرده های غیر انسانی (کله منارها،کوچهای اجباری،نسلکشیها،برتریجویها،سکتاریستها،غظمت طلبیها،و...)نیاکان شانرا نکوهش نمایند و طلب عفوه از سائیر اقوام کشور شوند.اینجاست که میشود ملت واحد ساخت.در غیر آن چالهای خالی خواهد بود ونتیجه ندارد مردم به چالی خالی تان پی برده است.کاکه کابل

  • محترم اجمل! سلام برشما!

   باابراز تشکر از ارائه جواب هایتان به پرسشهای پراگنده این بنده نادان.

   ادعای شما این است که افراد یادشده چون خلیلی محقق وقانونی احمدضیا مارشال فهیم همهءآنها پایه های مردمی دربین اقوام خودشان درولایات پروان وپنجشیر وکاپیسا وبامیان هزاره جات ودرمجموع شمال کشور دارند آنها مشروعیت دارند. درلست سیاه سازمان ملل قرار ندارند تروریست نیستند.

   پرسش این است:

   ـ آیا مردم شمال، باطیب خاطر حاضر شده اند که افراد یادشده را قبول کنند یااینکه از روی ناچاری تن به تقدیر داده اند که مبادا اگر اینها ازبین بروند دوباره دوره حاکمیت طلبه های کرام توأم باتصفیه های نژادی وکوچهای اجباری فرا برسد؟

   خدمات ارزندهء افرادیادشده برای مردم خودشان درازبین بردن فقر وبیچاره گی درطول حاکمیت اینها که اکنون یک سال به انتخابات جدید مانده است چی بوده است . بعباره دیگر مهم ترین دست آورد افرادیادشده درمناطق خودشان چی است؟

   مسایل نقض حقوق بشر، اتهامات اختلاس ورشوت وچور چپاول دارائی های عامه توسط خود این افراد یا وابستگان شان ،مانند محراب الدین مستان که از دستیاران نزدیک فرمانده مسعود ونماینده وی درپاریس بود، ازنظرشما چگونه ارزیابی میشود؟.

   باردیگر تشکر از پاسخ قبلی تان

  • طالب کاکو چه نام است که تو آنرا بر سر خود گذاشتی، ما از نام طالب نفرت داریم، چون این نام دیگر به معنی طلبه علم نیست بلکه یک نام سیاسی است که بادران شان بالای آنها گذاشته است.

   سوال شما را با این سوال جواب میدهم. آیا آقای کرزی واقعآ با رای مردم افغانستان و بدون تقلب و بدون انتصاب قبلی بادارانش، به کرسی ریاست جمهوری رسیده است؟

   شما لطف کنید برای ما بگوید، در برابر طالب که یکی از سیا ترین و بد نام ترین نام در جهان، در برابر القاعده در افغانستان که ها مقاومت داشتند و تو طالب کاکو در کدام صف بودی؟ آیا این افراد رهبران جهاد و مقاومت در افغانستان نیستند و نبودند؟

   تو با ملالی جویا، شکریه بارکزی این خانم های ان جو ای که از طرف بر خی فیمینست عقده به صحنه اورده میشوند تا همه مردم خود را نا آگاهانه توهین کنند، رقابت شما چه است.

   آیا تو میدانی که حاکم مطلق فعلآ در افغانستان کرزی که غرب از وی حمایت میکند. در قانون اساسی افغانستان برا معاونین چه صلاحیت داده شده است؟

   تو افغانستان توسط که و کدام ملایک فرشته آباد میکنی؟یعنی همه قضاوت تو در مورد مسعود، رابطه میگیرد با نوع عمل کرد و یا اتهامات وارده به افراد قماش مستان؟

   هم اکنون در افغانستان و سفارت های افغانستان دزدی و اختلاس به شیوه مختلف آن وجود دارد ویکی از فاسد ترین نظام های جهان اداره کرزی است (نزد من احمد ضیا و خلیلی هیچ صلاحت کلیدی در اداره کرزی ندارد و صلاحیت های جنبه نمایشی ادار د).

   تو از قاسمی پسر خوانده کرزی وزیر ترانسپورت که دزدی کرد و از نادر آتش رییس آریاناکه دزدی کرد چه گفتنی داری؟

   آیا لوی سارنوالی فعلی، شخصیت، برازندگی، صفای و انصاف را دارد و آیا وی از افراد وحشی صفت حکمتیار نیست؟

   کاکو را برای ما چه تعریف میکنی؟

   عقده ای بر خورد نکن

  • خلص مطلب شما این است که اگر کرزی وهمقطاران شان دزد استند بناء دزدی افراد دیگری مانند افراد مارشال فهیم واحمدضیا نیز مشروعیت دارد.

   کرزی هم به رأی مردم پیروزنشده بلکه بزور غرب حاکم شده است. ولی درعین حال معاونین تاجک وهزاره بدون اینکه استعفا بدهند برچوکی های لمیده اند و صلاحیت کافی هم ندارند.

   حد ومرز صلاحیت هارا هم مشخص نساختید که شما خواهان چه اندازه صلاحیت استید.

   بناء تمام سوالها بازهم بی جواب باقی مانده اند.

   درقسمت خودم باید خدمت جنابعالی عرض کنم :انتخاب نام حق فردی افراد است خواه خوشتان میاید ویانه. مهم نیست اما من جواب سوال های خویش را که اول مطرح کردم نیافتم

  • آقای طالب!
   لطفأ این پسوند کاکو را از نامت حذف کن که زیبنده ات نمیباشد.زیرا این کاکو تلفظ غلط همان کاکۀ کابل است که در قندعار تقلید شده است. از لحاظ کرکتر هم بین کاکه جوانهای کابل و کاکوهایِ پشتِ قندعار تفاوت ماهوی فاحشی وجود دارد.
   اگر احمد ابدالی،خوشحالخان خشتک،ویس هوتکی و امان اله خان نماینده گان ملیت پشتون هستند پس حفیظ اله امین ،گلبدین،ملاعمر،سیاف،کرزی و هزاران بدنام دیگر نیز معرف طینت،فرهنگ و وطنپرستی پشتونها میباشند

  • درجهان امروز ،انتخاب نام، حق انفرادی اشخاص تلقی میشود.وهیچکس حق مداخله را ندارد.اگر خودت؛ازجملهء همان امتهای ببرک شیاد،وطیفروش وخاکفروش باشی، علی العجالة،همینقدر برایت کفایت میکند.اگر قصد مناظره داشته باشی انتظار پیامهایت را دارم..امیدوارم که آدرس داده شده بتواند یکبار دیگر مثل چرسیهای معتاد، به کیف تان بیفزاید واز شوروی گوئیهای کارمل اندک عرق خجالت برجبین تان بریزد

  • آقایِ طالب!
   چرا تحمل پذیرش واقعیت را نداری؟اگر قرار باشد که هر واقعبینی وابسته به مکتب کارمل باشد،پس درود به این بزرگمرد که نیات و امیالش مبین ندای برحق کلیه بومیان این سرزمین است.صرفأ مفتخواران،طفیلیان،بی تذکره ها،عسکرگریزان،مالیه نپردازان،لافوکان و بی هویتان توانایی درک واقعیت را ندارند.
   زمانیکه به کارنامه های احمد ابدالی افتخار میکنید پس این را نیز باید بپذیزیرید که عملکرد ملا عمر،جلوه گاۀ تارک افتخارات تانرا تشکیل میدهد.
   عالیجناب!
   من که تا هنوز با شما هیچ بحث و شناختی ندارم شما از کجا تشخیص دادید که من کارملی هستم.
   عادت شئونیستان قبیله پرست چنین است که بخاطر کتمان افتضاح شکست به فروعات پناه میبرند و شما نیز بجای پرداختن به اصل موضوع،مسایل فرعی را صبغۀ مطلقیت بخشیده اید.

 • سلام برای همه دوستان وطندارم از اقای عابد وطالب کاکو ومزاری جان ودرویش عزیز اصف خان امیدوارم که همیشه پیروز وموفق باشید درباره مطالبی که نوشته بودید تمام انها راخواندم این بحثها جای را نمی گیرد بقیرازاین که دشمنی زیاد ترشود انچی که مگذرد کارسیاست است به نظرمن هرچی است کارگشورهای خارجی است ونمی گذارند که گشورعزیزما به ابادی وخود کفائی برسد به نظر من سیاست رشته های بسیار باریک دارد ومطالعه ان بسیاردقت می خواهد بازهم هرچی است گذشته پدرمن همیشه می گوید گذشته،گذشته هرچی که است رهاکنیم وبه فرداری بهتری فکرکنیم ما باید دراندیشه این باشیم که بتوانیم گشورخود را اباد کنیم ازطریق که بتوانیم مفکوره مردم خودمان رابه طرف ساختن ،ابادکردن ،همدیگرراارزش قایل شدن راهنمای کنیم وازاین همه قوم پرستی وجزب بازی رحاکنیم به امید چنین روزی برادرکوچک شما حسین

  • سلام برداران عزیز افغانی من یک ایرانی ام و ترک تبار. بحث هایتان را خواندم و به یقین حس کردم که باید مانند هرانسان آزاده دیگر درد وطن داشته باشید . بنده آشنایی چندانی با اقلیم و فرهنگ و قومیت های افغان ندارم ولی بسیاری از بزرگان ادب فارسی را میشناسم که برخاسته از آن آب و خاک میباشند و مایه افتخار بشریت.نامهایی که هرانسان آگاهی به صرف انسان بودنش میتواند به آنها ببالد. تنها نام مولانای بزرگ در اثبات این ادعا کافی است. ولی امروز چه شده که از این سرزمین بویی جز قتل کشتار خون و صدایی جز ناله زنان و کودکان , صدای رگبار مسلسل و صدای بوسه خنجر برگلوی آدمی شنیده نمیشود . امروز چه شده است که افغانستان با پامیر و با آن کوههای سر به فلک کشیده اش که همچون مادری که فرزندش را در آغوش میکشد دلیر مردانی را در آغوش داشت , مامن گرگان و شغالانی از عرب و عجم گشته است برادر عزیز یقین بدانید که مشکل امروز افغانستان و هر کشور دیگری چون افغانستان پشتون و هزاره و تاجیک و ازبک و ترک و... نیست مشکل امروز بشریت طالبان نیست .مشکل ما اندیشه های متعفنی است که میتواند از ذهن هر انسانی چون بوی گندی برخیزد و همه جارا آلوده سازد . مشکل ما ترس از اندیشیدن است . مشکل ما ترس از اقرار به ضعف است شما گمان میبرید که مخوفترین اسلحه طالبان چیست . نه خیر اشتباه نکنید.. طالبان میتواند یک عرب یک ایرانی یک انگلیسی و یک آمریکایی باشد .بله قویترین اسلحه طالبان اندیشه ایست که درپس ذهن یک ملت جاری است آیا طالبان بدون حمایت این تفکر میتواند راه به جایی برد .طالبان توانست با ترمیم دوباره مرزهای فروریخته مذهب و عشیره گری و نشان دادن چهره نازیبای دین و نمایاندن هیولای دین که شخص برای در امان ماندن از نگاه ترسناک آن ناگزیر است چشم ها را بپوشاند , خود را به عرصه برساند .

  • به نظر من بهتر این است که همه دست به دست هم داده و این مصیبتها را از وطن مان دور کنیم. به دیگر مردم نگاه کنید که چطور وطن خود را آباد ساخته اند و ما و شما به چه چیزهایی مصروف استیم. دشمنان یک قوم افغانستان دشمن همه ما و شما است و مطمین باشید که وطن ما را به جز ما و شما کس دیگری نمیسازد. به امید صلح و صفا و اتحاد در کشور ما.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس