صفحه نخست > عکس > فرق این گندم کار کابلی با این کوکنار کار هلمندی چیست؟

فرق این گندم کار کابلی با این کوکنار کار هلمندی چیست؟

کوکنار کار کمک های هنگفتی از دولت و جامعه ی جهانی دریافت می کند که کوکنار نکارد و دست آخر باز هم می کارد و در کنار رویاندن دانه های مرگ، تروریزم و آدمکشی را برای مردم افغانستان هدیه می دهد. کرزی، حکومتش و سایر برادران طالب، حامیان خوب او هستند، پس چه باک؟
به روایت عکس و تصویر
پنج شنبه 1 می 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گندم کار در سال تمام تلاش خود را می کند تا لقمه نانی بدست آورد و آزارش به کسی نمی رسد اما کوکنار کار هلمندی مرگ را به میلیون ها انسان در سراسر جهان تقسیم می کند. گندم کار هیچ کمکی دریافت نمی کند. کوکنار کار کمک های هنگفتی از دولت و جامعه ی جهانی دریافت می کند که کوکنار نکارد و دست آخر باز هم می کارد و در کنار رویاندن دانه های مرگ، تروریزم و آدمکشی را برای مردم افغانستان هدیه می دهد. کرزی، حکومتش و سایر برادران طالب، حامیان خوب او هستند، پس چه باک؟

هلمند/ عکس از رویترز

کابل/ عکس از گتی ایمیج

کابل/ عکس از گتی ایمیج

کابل/ عکس از گتی ایمیج

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هلمندیها از نتف چرسی هستند.

 • حال یک سایتی که مربوط به هزاره هاست میخواهد که دشمنی را بین تاجک و پشتون زیاد کند. دوستی تاجک و پشتون تا بحال با عث ان شده که افغانستان افغانستان بماند

 • پشتون ها هرگز با هزاره واوزیک وترکمن وتاجیک دوستی نداشته اند. پشتون ها بمانند یهودها خودرا نسل برتر وبهتر از دیگران تصور میکنند . اینها فرهنگ کوچیگری خودرا برفرهنگ هزاران ساله مردمان دیگر برتروبهتر میدانند ومیخواهند همه فرهنگ کوچیگری شان را قبول نمایند. قرنها کار است تا فرهنگ کوچیگری به تمدن وفرهنگ انسانی تبدیل شود. کوچی ها هنوز در کوچه اول تمدن هم پای نمانده اند. قرنها لازم است تا آنها متمدن شوند وبا دیگران از سر صلح ودوستی واحترام متقابل پیش بیایند.

 • به نام خداوند پاک !

  سلام به همه کارمندان همین سایت و خواننده ګان عزیز!
  عرض می کنم این که در بین ګندم کار کابلی و کوکنارکار هلمندی چه تفاوت وجود دارد این قضاوت را به خواننده ګان عزیز می مانیم.
  ولی در باره نظریات که بعضی از برادرها ارائه داشته اند، من این نظر را داردم که کسانی در باره این موضوع نظر می دهند ګف واضح است که یک شخص بی سواد و ایله ګرد نیست، و معلوم می شود که تا اندازه خواندن و نویشتن را هم یاد دارد، پس چرا باید به یک قوم یا یک ولایت توهین کنیم، مطلب از همان سخن برادر ما هر کس که است، که ګفته (هلمندیها از نتف چرسی ها هستند) اصلاً ګف یک شخص عاقل و بالغ و باهوش نیست چرا که شما به تمام اشخاص که در ولایت هلمند هستند به یک چشم نګاه کرده اید، من این را هم قبول می کنم، که در ولایت ما کوکنار کشت می شود، ولی شما که همین سخن را ګفته اید آیا تا به حال فکر کرده اید، که چرا مردم ولایت هلمند کوکنار کشت می کند؟ یا چرا اون مردم همراهی طالبان ایستاده اند؟ اصلاً جواب تان منفی خواهد بود ویا هم غیر معقول.
  چرا که شما از غم و درد و رنج مردم ولایت هلمند خبر ندارید، و برادر دیګر ما که ګفته به نام از بین بردن کشت کوکنار مردم هلمند پیسه هنګفت را از دولت افغانستان ګرفته و سر انجام بالای وعده خود نه ایستاده اند، پس شما به من بګوئید که شما که در کابل نشته اید و از هیچ زحمت و درد و رنج اون مردن خبر ندارید که پیسه که به نام همان مردم ولایت هلمند ګرفته می شود از طرف همان مردم که اینجا در کابل در مقام های بالا نشسته اند هیف و میل می شوند، و در حقیقت یک پول اش هم به ان مردم غریب و بیچاره نمی رسد، من خبر دارم که چندین پروژه برای مردم هلمند از طرف ممالک خارجی منظور شده است، که بدیل برای کشت کوکنار باشد، کورس های اموزشی را به راه می اندازد ولی تا وقتیکه ما خبر می شویم قبل از قبل پروژه از طرف کسانی که در کابل نشته اند نفر خود را در آن پروژه استخدام می کند، و همان بیچاره خوار و غریب که در ولایت هلمند از ګوشنګی و تشنګی جان می دهد خبر نیست که حق اش از طرف که خورده شده است، پس شما بګوید که اون مردم چه کار کنند؟
  و سخن این که چرا کوکنار کشت می کنند، دلیل اش این است، که در ولایت هلمند از چند سال متواتر است که خشک سالی آمده است، و در آن جا مردم آب را شکم زمین به سطح زمین توسط ماشین بالا می اورد، و ماشین هم به تیل ضرورت دارد، در حالیکه یک بیلر تیل تقریباُ به (۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰) هزار افغانی رسیده است، پس اون مردم اګر ګندم کشت می کند حتی نمی تواند که همان پول را که برای خریدن تیل قرض ګرفته است، بدهد، پس چطور بتوانند که نفقه و روزی اولاد خود را از یک سال تا سال دیګر را به دست بیاورد.
  تنها و تنها همین کوکنار است، که از یک سال تا سال دیګر می تواند نفقه و خرچه آن مردم را تهیه کند.
  و سخن دیګری از برادر ما که ګفته است که مردم هلمند توسط کوکنار تخم مرګ را برای مردم افغانستان به بار اورده است، هیج سخن معقول نیست، بخاطریکه هر کس اختیار خود را دارد که چه کار می خواهد بکند، واینکه هر کس که عقل داشته باشد، چرا یک کار را انجام بدهد که به زیان شان تمام می شود، مثلاً پیش یک کس یک ظرف زهر را بمان و ظرف دیګر را از شیرنی برای شان بمان، آیا ان کس زهر را انتخاب خواهد کرد؟ جواب طبعاً منفی خواهد بود، پس هر کس که اغوشته به کوکنار، پودر و یا هر مخدر دیګر شده اند، شما فکر می کنید که این مسؤولیت از مردم ولایت هلمند است، اګر این قسم فکر می کنید، در اشتباه هستید، چرا که قبلاً ګفته ام که هیچ عاقل و آدم با هوش هیچ وقت در اشتباه هم کار را نمی کند که آن کار به ضرر اش باشد، و کسانی که مبتلا به دخانیات شده اند از کم عقلی خودش است، و ما نباید بخاطری این کار دیګران را سرزنش کنیم.
  و یک مثال دیګر هم اګر وقت شما زیاد نګیرم برای تان بګویم که هستند بعضی از هموطنان ما وشما که لازم نمی دانم نام از آنها را بیګرم که در وقت مهاجرت در ایران مبتلا به پودر، چرس و غیره شده اند، که بهترین مثال اش همان زیر پل سوخته است، باز هم باید ما هلمندیها را ملامت کنیم هرګز نباید چنین کار را بکنید.
  برادر ها اګر ما مردم ولایت هلمند چنین سخن را به ولایت شما بګویم مثلاً (............................ هستید) بالای قلب شما چه خواهد ګذاشت، پس هیچ وقت توهین نکنید و بجای این که انتقاد کنیم باید دست یک دیګر را بیګریم و یک دیګر خود را اصلاح کنیم و برای درمان مرض یک اعلاج را پیدا کنیم نه این که دیګر هم مریض را در همان مرض اش رها ساخته و تا بیمیرد.
  در اخر باز می ګویم که هیچ توهین نکنید چرا که با توهین شما دیګران را هیچ کاری کرده نمی توانید، برعکس آبرو و عزت خودتان را از بین می برید، و پیش خداوند خود را ملامت می سازید.
  و همیشه وقت بالای یک کس اعتراض می کنیم باید حد اقل قبل از قبل در باره ای عمل که آن شخص دارد کمی فکر کرده تحقیق کنیم و باز اعتراض کنیم اګر قابل اعتراض باشد.
  به امید یک افغانستان جور، سلامت، مترقی، مردم اش باسواد، متحد، و بدور از تعصب.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس