صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > حمید لالی: اوزبیک اوزبکستان لری، تورکمن تورکمنستان لری، تاجیک تاجیکستان لری

حمید لالی: اوزبیک اوزبکستان لری، تورکمن تورکمنستان لری، تاجیک تاجیکستان لری

طالبان: تاجیک په تاجیکستان، ازبک په ازبکستان او هزاره په گورستان
به روایت عکس و تصویر
يكشنبه 21 جولای 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

طالبان: تاجیک په تاجیکستان، ازبک په ازبکستان او هزاره په گورستان

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هموطنان غیر قبایل ! سخنان این دیوانه ؛از تبار انتحار کننده ؛قاچاق بران مواد مخدر ؛ وحشی های قرن 21 ؛ وطنفروشان در طول 200 سال اخیر ؛ فرزند طالب های آدم کش ؛مکتب و کتاب سوزان جاهیل وو را بشنوید ودر بعد خود قضاوت نماید! این فاشیست بدون تاریخ وهویت سرزمین باستانی مردم و باشندگان بومی را اعم تورک ها وتاجیک را منحصر به قبایل وحشی نموده و خویشتن را <قبایل اوغان چتل وغول و وطن فروش >صاحبان اصلی وبومی قلمداد داده است. پس در برابر همچو دید گاه های قبایل وحشی دیگران یعنی بومیان و صاحبان اصلی این دیار وسرزمین چگونه برخورد نمود؟ این مزدوران بیگانه تاریخ بشر را در این سرزمین 200 سال قید نموده و پیش از 200 سال بقول این شادی صفت ها در این سرزمین کسی وجود نداشته اند.وقتیکه این قماش انسان های جاهیل و بدون خرد وروشنایی انسانی این ادعای گونه یی خری میکنند وما ؛ میگویم که مردمان بومی این سرزمین یک جا شده اولآ تمامی خرهای ناقل را از شمال ؛غرب ومرکز کشور پاک نمود وحتا تاکید میشود که یکی هم از تجاوزگران ناقل زنده این ساحه ایی نشانه گیری شد؛ زنده برون نروند. او ملیت های بومی اعم از اوزبیک ها ؛ تاجیک ها ؛هزاره ها ودیگر غیرقبایل ها سکوت را شکستانده و از بدخشان باستان جهت تصفیه اجنبی یعنی ناقلین بشورید و در جهت نابودی این وطن فروشان تاریخ مبارزه نظامی را شروع نمایید!!

 • هی گنده بغلی ها ! او کارتونهای خنده اور! قسم بخدا اگر یکبار دیگر پشتونها شور خورد ، هیچکس نخواد توانیست به تاجکستان یا ازبکستان فرار کرده بتانه ، همه ی شما انشاالله به گورستان خواهید رفت ، شوله بخورین و پرده تان بکنید . حصار غربی در میان است و گرنی ما و شما از قرنها به اینطرف یکدیگر را میشناسیم.....

 • اغوی غول ؛ اگر دیگر ملیت ها یکجا شده بروی تان ادار کنند وآنگاه شما وطن فروشان و نسل انتحاری را سیل خواهد برد! انتظار مرگ تاریخی روزشماری کنید و این مرگ تاریخی هم اکنون به در ودیوار تان تک تک زده است.

 • ای لوده بی عقل تو فرزندان مولانا و ابن سینا که دنیا بالای نام شان افتخار دارند و بیش از پنج هزار سال از اقوام ساکن این مملکت استند تو مربوط این مملکت نمی دانی . و آنقدر تو لالی بی عقل هستی که نمی دانی کشور های آسیای میانه واقع مورالنهر (شمال افغانستان) اخیرا به اساس اقوام در دهه نود میلادی ایجاد شده استند.

 • این شراب فروش به نظرم که نشه است . هر چیز که از زبانش می بریاد میگه. آدم جاعل است

 • گل گفتی لالی صاحب: ازبک به ازبکستان بره ، تاجک به تاجکستان بره ، ترکمن به ترکمنستان بره ، هزاره به گورستان بره انشاالله و رحمن

 • تیمور کارتونی گیلم جم ! زیاد وخت نمیشه که تجربه کردیم ، که کی بود که از ترس ادرارش کنترول کرده نمیتانیست ، ایا شما بودید که در غارها خوده پنهان کرده بودین یا پشتونها ، شما بودین که در یک بلیست افغانستان گیر مانده بودین یا ما ؟؟؟ شما باید کیر امریکایی ها را ببوسین که نجات تان داد، حالی هر قدرم عیسویت را بر اسلام ترجیح دادین ، بخاطر یک لوقمه نان ، هر قدرم زنهای تان به اسپهای امریکایی رشقه میانداخت ، هر قدرم زنهای تان را در پای لنده غر های امریکایی انداختین ، تا که شما را به قدرت برسانه ولی امروز میبینیم که صدای پای عدالت به گوش میرسه ، امریکایی در حال فرار است و میراث میمانه به مالکش و شما انشاالله گلم تان جم است ، کمی صبر کنین .

 • هر دو طرف دعوا از خداوند بترسید این مملکت از همه شما ها است و خواهد بود و لالی در حالت ناراحتی و عصبی ان حرف را گفته است تجربه ثابت کرد در طول این 40 سال جنگ که همه بیگانه ها همین اختلاف بین اقوام افغانستان را میخواهد تا همه ضعیف شوند و باز بیاید و بالای همه تان حکمرانی کند نه پاکستان و نه ایران و نه روسیه و نه در مجموع غربی ها به درد شما نمیخورد و هرکس از هر قوم با خارجی ها غوره مالی کند به خود و وطن خود خیانت کرده و رذیل است ...... بعضی عناصر از پشتون ها و بعضی افراد از هزاره ها و بعضی اشخاص از تاجیکها و ازبک ها به نوبه خود برای خارجی ها در طول این 30 سال اخیر جاسوسی کردند که البته به حساب قوم شان محاسبه شده نمتواند بلکه رذالت فردی شان بوده...... حالا هم عصبی نشوید ... جوش نزنید ..... وگرنه عمر شما گوتاه میشود و بیماری های اعصاب پیدا میکنید

 • ای خوب بچه است. پیش ما کلان شده این پیکی سپید. عجب دنبه داره. از مادر و پدر دنبه خوب داره. ما او ره با خود طویله میبریم تا قوم خود را بهتر بشناسد. وقتی گریان میکند دلم را میبرد ای بچه قندول. یک عکس پدر کلان قومشان را اینجا برایتان میمانم. مقصد برادرای ما روزه شان از دیدن کلان قوم لالی باطل نشه.

  این عکس د پیشتاور چند سال پیش گرپته شده. ما پشتونها گل هم بسیار دوست دارم. هنرمند مردم هستیم.

 • هو وروڼو! د محمد ویس د خبرې په تایید نه باید پردیو ته ځای ورکړل سي چی زموږ په مینځ کښې مداخله وکړي. نه باید د پردیو تر چتر لاندې خپلو مینځو کښې یو د بل د وینې تږي و اوسو. ده رښتیا ویلي دي چی د یوه په ګناه ټول قوم یا ټبر نه سي نیول کیدای. دا زه منم چی په هر قوم کښې دافغانستان د پردیو غلامي کړېده او هغه ددوی خپل ذلالت دی نه د هغوی د قوم یا ټبر. پس نه باید د کوم کس د یوې غلطې فیصلې پړه د هغه پر قوم یا ټبر ور واچول سي. نور پکارده چی د ملي یووالي په لور ګام اوچت کړو او د خپلو مینځو څخه د کرکې ، بدبیني او حسد ریښې وباسو اوپه زړونو کښې یو له بل سره مینه او محبت پیدا کړو، او یو او بل ته د ورورولۍ لاسونه ورکړو او د خپل ښکلي هیواد په ابادولو کښې په ګډه کار وکړو. مننه

 • بییچاره پدر لالی یادش بخیر رپت خود را انتحاری کرد. جایش بهشت برین. چی علپ خوری باشه در بهشت. نوش جان

 • اوغان انتحاری ؛ این تاریخ است که عملکرد اهریمنی شما آدم کشان و انتحاری های قرن 21 بنمایش میگذارد که ؛ قرار اعتراف وزیر دفاع چتلستان یعنی پاکستان در وجود وحشی های طالب قبایلی تو ؛حدود 70 هزار ارتش آن کشور در سرزمین که نام اش خونستان است ؛وارد شده و کشور را به تسخیر پاکستان در آورد و؛ این عمل تو و قبایل دمدار تو را وطن پرستی خواند ویا وطن فروشی ؟
  اوغان کتاب سوز و انتحاری : انگلس ها راکی در وطن آورد ؛ روس ها و امریکا یی ها ؟ تو بی هویت ؛ تاریخ جنایت خویش را که در گسترده میهن ودر درازنایی زمان باشد؛ عبور نمایی و بگو ؛ چه گوه خوری ها نبود که نخورده باشید !
  اوغان دمدار : تو که از دوره یی کثافت وعملکرد نیاندرتالی وماقبل طالبی دفاع میکنی ویا هم میکنید ؛ این سازمان شیطانی وجهنمی را در نخست که بوجود آورد ؟ طبعیست که بادران آمریکایی و پاکستانی تان. این را میگویند که ویژه گی های زن بد اخلاق و فاحیشه ! حقیقت زمان را طوریکه دل پر از سیاهی تان بخواهد ؛ تحریف داده و همه جنایت قبایل خویش را به گردن پاسداران این مرزبوم میآندازید ؛ شرم باد !! اگر مقاومت ملیت های بومی اعم ازتورک ها وتاجیک بر علیه طالب وارتش بادران چتلستانی تان نمیبود و امروز کشوری بنام خونستان وجود نمی داشت. شما در گام نخست خویشتن را از مرحله ایی قبیلوی و نیاندرتالی نحات دهید ودر بعد ادعایی پوچ و موچ نماید .تندیسه های بودا را کی خراب نمود وآیا این عمل تو قبایل را پاسدار تمدن وفرهنگ جلوه داد ویا وحشی گریی های تو قبایل تو!! من باز هم تکرار میگویم که مرگ تاریخ در درودیوار همواره و به سرعت نور تک تک میزند و روز تان در لابالای زمان شمارش کوتاه یافته است.

 • افغانیزم غول! ایکاش شما گوساله های قبیله آنقدر مرد می بودید که بزور خود و نه باداران پنجابی تان وارد معرکه می شدید و آنگاه می دیدیم که زور شبه انسان های غژدی نشین تمدن گریز چقدر می بود. شما را که تا بحال در مرحلهء بدوی غژدی نشینی به سر می برید با ملک و وطن چه کار؟ شما گوساله های آخور قبیله را به مفاهیم و پدیده هایی مثل مسکن گزیدن و وطن چه غرض؟ شما گوساله در آن مقطع از تکامل تاریخی قرار ندارید که مفاهیمی چون خانه و وطن را بفهمید! آیا در طول تاریخ از شما غول های بیابانی و غژدی نشین های قطاع الطریق کدام کارنامه ای که نشانی از مدنیت و انسانیت باشد، کسی سراغ دارد؟ به تمام دوستان میخواهم بگویم که عقبمانده گی افغانستان به نظر من دو دلیل دارد: یکی اینکه این ملک در جغرافیایی واقع شد که خلای ادارای در آن آمد یعنی طرف غرب، ایران میراث دار اداری و حکومتداری شد؛ در شمال روسیه؛ و در جنوب هندوستان. دلیل دوم اینکه این خلای اداری در اینجا نه به واسطه انسان های این ملک بلکه به واسطه شبه انسان های بدوی مزاج غار های کوه های سلیمان پر شد که کوچکترین علاقه و استعدادی به اداره و زنده گی مدنی نداشته و ندارند. عجیب نیست که این قدر رنج کشیده و می کشیم چرا که این جانوران ماقبل تاریخ با هرچه که از آن بوی تمدن بیاید دشمنی می ورزند. همین دلیل است که ما به نسبت تمام کشور های همسایه خود عقبمانده تر هستیم. آنهایی که در دانشگاه کابل تحصیل کرده اند حتما به قابلیت تطابق و مدنیت پذیری اقوام مختلف پی برده اند وشاید دیده باشند که چگونه یک جانور مغاره های سلیمان کوه بعد از چهار سال تحصیل در دانشگاه هیچ تغییری از لحاظ ظاهری و ذهنی نمی کند بلکه همان غولی که بوده است باقی مانده است.

 • با بد پیر بد مذهب جو میایه ، فکر میکنم ، سخنان حمیدزی یک عکس العمل طبیعی است در برابر چتیات چوکره دوستم خردجال ( سادات ) ... اقای محمد ویس و جناب افضلی کاشکی دوستان ما ایقه انسانیت میداشت ، که احترام متقابل را در نظر میگرفت ، اینجا هر قدر به انسانیت گپ بزنی ، از راه همدلی و هموطنی بیایی ولی بازم این احمقها فکر میکنه ، که سیاسته نمیفامه همواره به قومت دو میزنه، همواره توهینت میکنه ، همواره گپهای میزنه که این کشور را به فاجعه جبران ناپذیر میکشانه ... همو کلانش که خوده استاد میگه ( میر احمد بولانی ) و ( میمنگی ) که خود را استاد هم مینامند خوده نویسنده و روشنفکر هم قلمداد کرده است ، ولی یک ذره انسانیت در وجودش نیست ، چی برسه به بهمن کونی و یا دیگراه ، که غیر از کیر و کوس دیگه چیزی یاد نداره ادم شک میکنه ، نی که کیر در دهنش زرغون شده باشه ...

 • او برادرای گل.از پشتون از ای زیادتر توقع نمیتوان کرد. بیگذارین که همینطور پشتون بافی بماند. این ها از باز مادگان اسراییل استن. دیری نخواهد بود که چهرهّ اسراییلی این قوم یهود بر همگان هویدا خواهد شد.به امید نابودی پشتون ها.زنده باد تاجک ازبگ هزاره ترکمن ایماق پشهّ نورستانی هندو سیگ .

 • دوستان عزیز ومخالفان بی عقل وبا عقل به سلامت باشند . دین است یکبار لطف کرده این شعر را که بخاطر وحدت ملی سروده شده است بخوانید!
  پند یک پدر برای فرزندش در حفظ وحدت ملی !

  از بـــراى وحــــدت مـــــلى به "پوهنتـــون" برو
  گــر بواسـيرت بود خــــونى به "درمـــلتون" برو
  گر به "دانشـگاه "روى خوندار وحدت مى شوى
  يا اگر رفتـى به دارو خــانه ”بى پت“ مى شوى
  از”پلـــــورنـزى“ بخـــر، نه از فـروشگاه جان من
  ... ورنه چـــوكيدار وحــــدت مى كشـــد تنبان من
  عالمـــــان را نيــــــز پوهندوى وپوهنـــــوال بگو
  دادســـتان كل كـشـــور را تو ســـــــارنوال بگو
  ”شاغلى“ گوى ومگو ” آقا“ كه ضد وحدت است
  هر كه در وحدت نكو شد ضد "افغان ملت" است
  راديوى نازنينت را تو "ژغ دبلى" بخوان
  آن سيه موى عزيزت را تو" تورپيكى" بخوان
  كمترك فارسى نويس وكمترك فارسى بگو
  ورنه وحدت مى شود بى اعتبار وآبرو
  هر گويد همچو مولانا كه فارسى خوشتر است
  او نه انسانست وافغانست،چيز ديگر است
  از خراسان قديم واز خراسانى ملاف
  ورنه چوكيدار وحدت مى كشد ” چيز !“ از غلاف!
  از براى حفظ وحدت دايما بيدار باش
  سوته دار شيخ بروتى باش وچوكيدار باش
  نان خود بسپار اما دشمن وحدت مشو
  جزغلام وبرده وغير از” نفر خدمت“ مشو
  هان مبادا آرزوى كار جنرالى كنى
  بهر حفظ وحدت آن بهتر كه حما لى كنى!!!
  ”بقچه كش“ باش و ”سلامى زن“ كه عين وحدت است
  هركه در وحدت نكوشد خصم "افغان ملت "است
  ما غلامان را نمى زيبد كه سردارى كنيم
  بهتر آن باشد كه دايم بقچه بر دارى كنيم
  تا كه زورت مى رسد جان پدر،.... بمال
  ورنه كل وحدت ملى رود زير سوال
  از زبان مادرى كمتر بگو جان پدر
  تا نيفتد وحدت ملى به مرداب خطر
  هر كى سر دارد، نه بتوان گفت كه سردار است اين!!!!
  هر كى خر دارد، نه بتوان گفت كه خر كار است اين!!!!
  كار ” سردارى“ به ”سرداران“ كشور واگذار
  چونكه آنان مى توانند ساخت از كله،منار!!!
  افتخار ”گندمك“ بايد كه سرداران برند
  چونكه آنان ”تيكه دار “ مرز هاى كشورند
  ما نمى زيبد طمع در كار سردارى كنيم
  در عوض با يد هميشه مدح مردارى كنيم
  ورنه كل وحدت ملى رود زير سوال
  بعد ازآن آقاى معروفی نمايد غا لمغال

 • در ملک دیگران سیاه سفید زردمسلمان غیر مسلمان همه دارای حقوق و امتیاز مساوی است مگر در اکثر ممالک اسلامی و خصوصا افغانستان مردم هنوز در گیر زمان جاهلیت و تعصب و سر زوری کله خری حقوق تلفی و ضدیت با همدیگر هستند.تا این مساله حل نشوند مردم هرگز روی خوبی وخوشی را نخواهند دید.

 • امان جان!
  چرا تر وخشک را میخواهی بایک آتش بسوزانی ؟ آیا بحران هویت تنها مخصوص افغانستان است؟ آیا درهمین قرن بیست ویک پیش چشمان من وتو به ده ها کشور تجزیه نشده اند؟ چرا کلمات همدیگر وهمدیگر وکله خری باهمدیگر را استعمال میکنید؟ حمیدزی لالی میگوید تاجیکها برای شان تاجکستان دارند وازبیکها هم ازبکستان این کشور مربوط افغانهاست افغان یعنی پشتون، کجای این سخن از دید یک پشتون غلط است؟ حمیدزی آنچه را که عبدالحی حبیبی وکاکر برایش گفته وزمزمه کرده آنرا نشخوار کرده است وانصافا حق طبیعی اش هم است، اما واقعیت علمی ومنصفانه طور دیگر است که آنرا پشتونها تحمل وقبول کرده نمیتوانند وآن اینکه: نام این کشور استعماری است وبرای همین روز این نام توسط شاهان مزدور پشتون بالای این کشور نهاده شده تا جنگهای قومی تا ابد دربین مردم این خطه ادامه داشته باشد، افغانستان کشور افغانها نه بلکه کشور همهء ملیتهاست که همهء آنها در داخل مرزهای این کشور هیچکدام اکثریت نیستند، این را نه حمیدزی قبول دارد ونه اسعمیل یون، شما چرا ریشهء مشکل را بررسی نمیکنید؟ حمیدزی وکرزی وکورزی میگویند اگر این کشور ازمن است وهویت من افغان است چرا درین کشور زبان آن نیز مال من نباشد؟ زبان من پشتو است. من چه ضرورت دارم که بزبان دیگران حرف بزنم؟ چرا دیگران بزبان من حرف نمیزنند؟ مگر درترکیه کسی بزبان اقلیت کورد صحبت میکند ویا برعکس کوردها مجبور به حرف زدن به زبان ترکی استند؟ آیا در اسرائیل کسی به زبان عربی صحبت میکند؟
  بناء از دیدمن چنین نظریات قرون وسطایی که همه را یکسان ملامت می نمائید راه حل نیست. راه حل ایجاد یک کشور جدید ویا کشورهای جدید براساس هویت های زبانی وقومی تمام باشنده گان این سرزمین است.

 • بلی برادر همه ما شما یکجانبه و از دید وابستگی قومی قضایا را تحلیل ومورد قضاوت قرار میدهیم ازیکطرف اشک تمساح بخاطر وطن یا افغانستان میریزیم واز طرفی تمامیت ارضی وطن را مورد معامله قرار داده خود و جهان وهمسایه را مورد توهم قرار میدهیم به این معنی سر حد بین الملی جنوبی را برسمیت نمیشناسیم واز طرفی پاکستان را مورد سر زنش قرار میدهیم و خط دیورند را به مثابه زخم خونین لا ینحل باقی میگذاریم وجرآت حل قضایای که دست مداخله همسایه نسبتا قوی را در ازنای زمان بدخالت در امور داخلی ما باز گذاشته نداریم وهمدیگر را از نگاه قومی ووابستگی محلی مورد تعرض وحمله زبانی وحتی فزیکی ومسلحانه قرار میدهیم.ریشه مشکل وطن ما در مداخلات بیگانگان و لاینحل بودن مناقشه سر حدی بین همسایه جنوبی ما است والا در داخل بزودی همدیگر پذیری و مصالحه بین الاقوامی صورت خواهد گرفت .در صورت لاینحل بودن سرحد مورد مناقشه این بد بختی تا زمان نا معلومی دراز مدت ادامه خواهد داشت وهمسایه شیاد وظالم از تمامی زمینه ها استفاده سو خواهد نمود.

 • پشتونها از نظر امپراطوران تاریخ

 • ولی جان این نظر جنابعالی با واقعیتهای موجود مطابقت ندارد ببنین که چه فرموده ایی

  در صورت لاینحل بودن سرحد مورد مناقشه این بد بختی تا زمان نا معلومی دراز مدت ادامه خواهد داشت وهمسایه شیاد وظالم از تمامی زمینه ها استفاده سو خواهد نمود.
  کیها این موضوع را حل کنند وبه چه ترتیب؟ آیا خواستها پشتونهای دو طرف را هم مطالعه کرده اید؟ اگر نکرده باشید من شما را به قسمتی ازنوشتهء سراج الحق ببرکزی فرا میخوانم درین قسمت بخوانید که آیا خواست پشتونها، آبادانی وعمران افغانستان کنونی است ویا پیوستن به آن سوی مرز پاکستان

  نن لراوبر پښتانه وایې : په موږ کې یو افغان وزیږوه،په شان دخوشحال خان ،احمد خان،میرویس خان یا امان وزیږه .

  که څوک پوهیږي یا نه پوهیږي ، لراوبر پښتانه یو کیږي .

  که څوک ویده یا ویښ دي . لراوبر پښتانه یو کیږ ي .

  که څوک غواړي او یا نه غواړي . لراوبر پښتانه یو کیږي .

  که څوک ژاړي که خاندي . لراوبر پښتانه یو کیږي .

  که څوک خپه کیږي یا خوشحالیږي . لراوبرپښتانه یو کیږي .

  که څوک کمزوره یا ځواکمن کیږي .لراوبر پښتانه یوکیږي .

  که څوک شکمن یا هوډمن کیږي . لراوبرپښتانه یوکیږي .

  که څوک دښمن یا ملګري کیږي . لراوبر پښتانه یو کیږي.

  که څوک بې لاري کیږي یا په لار کیږي . لراوبرپښتانه یو کیږي .

  که څوک په سیمه کې دپښتون ولس ځواک مني او که نه مني ، موږ یو کیږو،ګني ورکیږو

  که څوک دلوی افغان ولس پر تن دانګریز استعماري توري لیکې ته مشروعیت ورکوي یا په رسمیت پیژني یا نه پیژني، موږ یو کیږو . د نړي ټول پښتون ضد قوتونه دې په دې هم وپوهیږي که افغان ولس په خپل تاریخ کې لس ځله لویدلي دی ، نړۍ به ورته ګوري چې افغانان د یو واحد ملت په څیر د ټولو دسیسو په وړاندې دیولسم ځل لپاره یو ځلي بیا دیو خپلواک ملي دولت برخلیک ټاکلو او د لر اوبر افغان ولس دبیایووالي لپاره به را پاڅيږي . افغان ولس په خپل خونړي تاریخ کې که لس ځلي لویدلي دی ،د یولسم ځل به انشاالله بیا راپاڅي .

  یواځې د جګړو په بهیر کې ولسونه یو واحد ملت کیږې .افغان ولس په ګده سترې چارې دخپل پلارنې هیواد په ګټه ترسره کړي . پښتانه په خپل ملي تاریخ کې تل د پردیو یرغلګرو په وړاندې په ګډه راپاڅیدلې دي .

  حالا بفرمائید بگوئید که معضل خط دیورند را چگونه حل میکنید؟

 • این تصویر تمام واقعیت ها را بیان میکند

 • اقایان حمید لالی افغانیزم ، اشمت یا حشمت ، چمبربی عار ، یک لحظه توجه فرمایند اول ، حمید لالی عضو اولوسی جرگه افغانستان ، معمولأ ازجانب اهالی هر
  ولایت شخص با سواد شخص دانسته ، شخص با معلومات به حیث وکیل د ر پارلمان انتخاب و معرفی میگرد د درایت و شخصیت ان شخص نمایندگی ازموکلین
  آن ساحه را دارد شخصیت موکلین شما طوری بوده که شخص جاهل و متعصب چون شمارا به حیث وکیل انتخاب کرده اند.
  شما غاصبین ادعا دارید که افغانستان ازما است چون نامش دراین دوصد سال اخیر افغانستان ا ست و ما افغانیم ، پس به این سوال جواب قانع کننده و با اسناد اگر
  دارید بنویسید ، آیا د ر قلمرو به افغانستان امروزی یا د ر خاک افغانستان امروزی کدام آثارتاریخی ، یاد گاری ، بنایی یا قلعه یادگاری که از نام گذشتگان شما اگر
  دراین محیط باشد کتاب قلمی ، یادگاری ازفرهنگ و تمد ن د ارید موجود ا ست ؟؟؟ که ازشما نمایندگی کند یا غیریاوه سرایی ؟؟؟
  هزاره ها د ر هزاره جات خصوصأ د ر بامیان آثارو یاد گارو فرهنگ و تمد ن همه از هزاره ا ست و اکثرجای افغانستان دارند ،
  اوزبیک ها یا تورک تبارها تمد ن و آ ثار غزنی ، قندهار ، هلمند، کابل ، رسانس و تمد ن و آبادی های تاریخی هرات ، بلخ مزارشریف ، فاریاب ، قطغن زمین
  آی خانم قره کمر و د ر اکثرساحه های افغانستان دارند ، تاجیکان آثار و تمد ن . یاد گارهای د ر بد خشان کابل وهرات و د ر اکثرساحه د ر افغانستان دارند
  خلاصه د ر کل ساحه افغانستان امروزی یا خراسان یا تورکستان تاریخی صاحب تمد ن و فرهنگ تورک وتاجیک هزاره ها هستند ، شما افغان ها یا پشتون ها
  چه دارید غیرانتحاری فساد اداری چال ونیرنگ فریب و مزدوری پاکستان ؟؟؟ ; کارشما افغان ها تفرقه اندازی بین مسلمان ها ا ست چون شما خد مت به بیگا ها
  دا رید ا زآنها پول میگیرید خا ین به مملکت هستید شما افغان ها منکر خلاقیت خداوند هستید خداوند بنده های خود را به گویش ها و اقوام مختلف خلق کرده تا
  شناخته شوند ( از مضمون آیت قرآن مجید ا ست )

 • هر چیزی را که درین صفحه میگذاریم، نشانه ای آنچه است که افکار
  ما را به خود مشغول میسازد و تمایلات درونی ما را نمایان میسازد.
  بعضی ها به هر بهانه تمایلات جنسی شان را با عکس های پورنوگرافی هندی
  به نمایش میگذارند.

 • جواب به سخنان احمقانه اعصاب خراب متعصب بی عقل حمید لالی وکیل انتخابی ولایت حامد کرزی ( قندهار ) نظربه گفتار حمید لالی ، پشتون ها ی باشنده د ر
  افغانستان به کوه سلیمان داخل پاکستان بروند افغانستان امروزی ، خراسان دیروزی جای پشتوت ها یا ملک پشتون ها نیست و نبوده .

 • اوغانهای غول و بی عقل خوب بلد اند که از تاجکستان و ازبکستان صحبت کنند از مناطق و مردمیکه در حقیقت مربوط خودمان میشود. این عبدالرحمان خان بی ناموس پدر نامشروع تمامی غول ها بود که این مناطق را از خاک خراسان پاک جدا ساخت. اګر قرار باشد که کسی جایی برود و علمی صحبت کینم تمامی غول ها به پنجاب و یا اسرایل باید که بروند جاییکه آنها از آنجا اند. تحقیقات عملی جدید نشان میدهد که تمامی اوغانها از نسل یهود اند غول های اینجا یکی از ۱۰ قبیله ګم شده یهود میباشد بهتر است که از نسل خویش صحبت کنید نه دیګران.

 • لالی سگ باز همچون سگش غو غو میزند . جای قوم گمشده اوغانها همان کوه سلیمان درخاک فعلی پاکستان است که با انتحاری وانفجاری ولاش و لوش خود هرچه زود تر به آنجا بروند وگم شوند تا مردمان اصلی این سرزمین از تعفن وگند شان آرام وبیغم شوند

 • لالی بی ناموس دزد حرامزاده که شراب خوری و مردگاوی جز فطرت او است برای او و قوم کثیف او پختونخوا وجود دارد برود مثل سگ این سرزمین خراسان اسلامی است به این دزدان ننگ و ناموس و شرف و انتحاریون و انفجاریون و قوم تروریست و جاهل مردم ما ضرورت ندارد- این قوم ننگ بشریت هستند و زن ملا های شانرا هم کل مردم کس کند که اونهاهم فاسد ترین و گه خور ترین یهود در کره زمین هستند. من نمیدانم کدام بی ناموس برای این سگ کثیف مفلوک شرابی اجازه داده این حرفهای کس مادرانه را برای قوم کس مادر خود بگوبید.

 • سلام خدمت تمام هموطنان عزیزم(تاجک.پشتون.هزاره.ازبک.ترکمن.بلوچی.پشه ای و..............)
  ما مردم افغانستان فریب دشمنان افغانستان را نمی خوریم .همه با هم برادر هستیم متحد هستیم !همه اقوام افغانستان پس یا پیش در این وطن آمدن وحقدار این کشور هستند زیرا در هر حالت قربانی دادن وشهید دادن ودر خوشی وغم کشور شریک بودن و(با گفتن اینکه شیر سیاه است شیر سیاه نمیشه). لطفآ برادر های عزیز پیش از اینکه چیزی را به این ترتیب نوشته کنید حد اقل یکبار فکر کنید . به خاطر بیان یک خاین وطن فروش یکدیگر را توهین وتحقیر نکنید به لحاظ خدا شما مردم که به انترنت دسترسی دارید وشکر با سواد هم هستید اینطور افکار منفی دارید پس از مردم عام وبیسواد هیچ گله نیست. ما مردم افغانستان تجربه تلخ اینطور مسایل را از قبل چشیدیم ( آزموده را آزمودن خطاست) وضرور نیست دوباره تجربه کنیم وهیچگاه فریب دشمنان افغانستان را نخوریم از اینطور فرصت ها دشمنان افغانستان استفاده سو میکند . پیام مه منحیث یک جوان افغان به شما اینست که دید باز نسبت به هر مسهله داشته باشید یعنی که کوتاه بین نباشیم وفرهنگ همدیگر پزیری را تطبیق کنیم. والسلام
  با احترام حسیب الله"خرم"

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس