صفحه نخست > خبر و گزارش > پنجاه و سومین برنامه ی کانون فرهنگی یسنا تورنتو- کانادا

پنجاه و سومین برنامه ی کانون فرهنگی یسنا تورنتو- کانادا

حسين زاهدی
سه شنبه 28 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کاروان شعر
پنجاه و سومین برنامه ی شب شعر کانون فرهنگی یسنا (کاروان شعر) که بخش سخنرانی آن به " ارتباط برخی ازمفاهیم ومقوله های امروزی با محتوای ابیاتی ازبیدل" اختصاص یافته بود، شام شنبه 25 می 2013 به گردانندگی هارون راعون در صالون پذیرایی دفتر جین الاینس نیبرهوود سرویسس تورنتو برگزار شد.
در آغاز پس از آن که گرداننده با خواندن غزل زیبایی از بیدل آجندای برنامه را اعلام کرد، ربانی بغلانی مقاله ای را که در رابطه به برداشت خود از همخوانی مضمون بیت هایی ازبیدل با دریافت های علمی که نظریه پردازان بزرگ قرن بیستم درباب زبان، اندیشه ومعنا ارایه داده اند، تهیه کرده بود - با چند مورد توضیحات شفاهی - قرائت کرد. (متن مقاله درصفحه ی فیسبوک کانون فرهنگی یسنا "کاروان شعر" گذاشته خواهد شد).
دربخشی ازبرنامه، محترم علی برات یک تن از جوانان که از شهر آتاوا تشریف آورده بود، طی سخنانی اطلاع داد که شماری ازجوانان افغانستانی به رهبری حسین زاهدی نویسنده و ژورنالیست جوان در جهت پشتیبانی از تحصن اعتراضی دانشجویان دانشگاه کابل، در برابر قونسلگری دولت اسلامی افغانستان در تورنتو دست به گرد همایی اعتراضی زده اند.

همچنان ضیا افضلی آتش نویسنده، شاعر و پژوهشگر، به حاضران اطلاع داد که پس از جلوگیری از تصویب قانون منع خشونت علیه زنان ازسوی عناصر بنیادگرای مذهبی در پارلمان افغانستان، اعتراضات گسترده ای ازسوی گروه های مرتبط به جامعه ی مدنی و فعالان دفاع از حقوق زن در داخل و خارج کشور به راه انداخته شده و در نظراست که بدین مناسبت هفته ی آینده در تورنتو نیز همایشی اعتراضی سازمان داده شود.

دربخش شعر خوانی برنامه شاعران زیر سهم گرفتند:
مرتضی سامی، کبیربختیاری، آرش پکاکطین (دیکلمه ی شعر پشتو از باری جهانی)، باران سجادی، مختاردریا، صبورصهیب، شفیق احمد ستاک، عنایت وهمن (ایرانی) و پارسا افغان (دیکلمه ی غزلی ازبیدل) .
پس از صرف عصریه، بخش دوم برنامه که به موسیقی اختصاص یافته بود آغاز گردید. درین بخش هنرمند مستعد و خوش آواز محترم فرید عاجز با آهنگهای ناب و شاد به گرمی بیشتر محفل افزود که با استقبال گرم حاضرین پذیرایی شد.

برای دیدن عکس های بیشتر از این محفل روی لینک زیر کلیک کنید.
https://picasaweb.google.com/1...

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس