صفحه نخست > عکس > عکس روز > چهره محمد گل مهمند یکی از پدران نازیسم افغانی!

چهره محمد گل مهمند یکی از پدران نازیسم افغانی!

به روایت عکس و تصویر
دوشنبه 16 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کسی را که امروز قلمبدستان و فرهنگیان قبیله همچون کریم خرم، نجیب منلی و حبیب الله رفیع از او تجلیل می کنند، یکی از جنایتکار ترین چهره های تاریخی ست که با کمک اربابان بریتانیایی خود سرزمین ما را به اشغال خود درآورده بودند. محمد گل خان موهمند قاتل مردم در شمال کشور، تخریب کننده و تاراج کننده آثار تاریخی و نابود کننده کتاب های تورکی اوزبکی و دری یکی از مهره های اصلی نازیسم افغانی می باشد. بر اساس اندیشه های نژادپرستانه ی کسانی همچون محمد گل مهمند بود که اشغالگران افغان در اوایل حکومت محمد ظاهر، کمر به رابطه ی مستحکم با نازیسم در آلمان بسته بودند. امروز گروه قومی طالبان و حلقه ی مافیایی کرزی در ارگ اهداف و آرمان های جنایتکارانی چون مهمند را دنبال می کنند.

نشر نخست در کابل پرس?: جنوری 2013

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تشکر برادر ګرامی از شریک ساختن عکس این بزرګمرد! روح این خدمتګار واقعی ملت افغان شاد باشد و خداوند (ج) او را غریق رحمت ذات خود بسازد. آمین
  با احترام
  لمر

  • جناب آقای لمر جان:
   اینکه شما در مورد کارها و اعمال افراد و اشخاصی از قبیل محمد گل مهمند بخود می بالید و این افتخار تان را پنهان نمی سازید یک قدم پیشرفت است. در برخورد با همچو مسائل وقتی مشکل ایجاد می گردد که گرگ خود را در چهره گوسفند پنهان می سازد. محمد گل مهمند جنایات نا بخشودنی را در راه تحقق آرمان ها و آرزو های افغان برای تشکیل افغانستان مطابق امیال قدرت های استعماری نسبت به ساکنین و باشندگان اصلی سرزمینی که امروز بنام افغانستان مسمی گردیده انجام داد. شما جنایات را بخاطری تائید می کنید که این جنایات برای تحقق یک عمل جنایتکارانه زیر پوشش خدمت به افغان صورت گرفته باشد.
   امید است که هر افغان وطنپرست این شجاعت اخلاقی و انسانی، بزعم خویش، را داشته باشد که نیات و امیال شان را علنی ابراز نمایند. بناء این موقف شما نیز قابل تائید است. خدا ما را از روزی نجات دهد که شما این کار را مخفی و در پشت پرده انجام دهید. ولی به شما معلوم است که در عصر انترنت این کار ممکن نیست.
   نهایت و غایه این کار معلوم است: افغانستان و افغانیت با مدنیت سازگار نیست. امروز امریکائی های سفید پوست بخاطر جنایات نیاکان شان بخاطر برده سازی افریقائی ها عذر خواهی می کنند و بهمین علت هم است که امریکا در جهان مظهر دموکراسی و تحقق آرمان های انسانی معرفی گردیده است ولی افغانستان امروز در اشغال جهان به موجودیت نکتبارش ادامه می دهد. همزیستی در افغانستان تحت شعار افغانستان و افغانیت یک امر نا ممکن است و موضع شما چیزی جز تباهی افغانستان نیست.
   این یک واقعیت است که محمد گل مهمند در راه تحقق آرمان افغان و افغانستان عمل کرد ولی این کار او به قیمت تخطی از حقوق اولیه بشری صورت گرفت. ما چرا از افغانستانی حمایت کنیم که بقیمت عزت و شرف ساکنین اصلی کشور صورت گرفته باشد؟

 • تشکر از معرفی این مجهول الهویت جاهل حیوان صفت بنام محمد گل مهمند! بهتر بود در پهلوی این خائن وطنفروش عکس و سوابق دو جنایتکار خود فروش و وطن فروش دیگر را نیز همراه سازید: سردار محمد داود و سردار محمد نعیم! عده ای از افغان ها سردار محمد داود خان و سردار محمد نعیم خان را شهید راه داعیه افغانستان خطاب می کنند ولی غافل از آنکه مولوی بزرگ بجا فرموده بود که:
  مرگ بد با صد فضیحت ای پسر
  تو شهیدی دیده ای از کیر خر
  بامید افشاگری های بهتر و بیشتر تان حرکتی باشد در راه نمک پاشی بالای زخم های ناسور گروه های جاهل قبیله سالار در داخل افغانستان که هنوز هم به جنایات افتخار می ورزند و امروز تلاش دارند خود را در زیر چتر و حمایت کرزی خود فروش قرن متحد سازند! من ممکن است با بسیاری کارها و گفته های نور محمد تره کی و حفیظ الله امین بحیث فرزندان صدیق افغان و افغانستان موافق نباشم ولی اشتراک مساعی این دو فرزند رشید افغان در سرنگونی داود و باندش نباید هیچوقت نادیده گرفته شود!
  جنایت ممکن یک امر عادی در تاریخ بشری باشد ولی افتخار ورزیدن به آن جنایات نابخشودنی است. امروز باند کرزی از جنایتکاران تاریخ بحیث قهرمانان ملی افغانستان تجلیل بعمل می آورند. هر کس از هر قماشی و بهر شکلی با این طرز فکر و کار برخورد کند، باید تقدیر گردد. سکوت و ماست مالی بالای حوادث تاریخی کار کسانیست که به اصول انسانی و مدنیت باور ندارند. ترحم بالای این گروه حیوان صفت یک اشتباه بزرگ تاریخی است.
  موفق و پیروز باشید.

  • باید در پهلوی او عکس تمام اوغانها را نصب کرد زیرا اکثر مطلق انان فاشیست و از گذشته خود نادم نمیباشند!

 • ای بدبخت
  همین فاتح بزرگ و سردار ملت افغان بود که متحاوزین و حرامیان و اشرار و دزدان را تار و مار کرد و امروز شما یک وطن دارید.
  شمالی در ان زمان دزدخانه بود و اگر مهمند بزرگ نمی بود اینها افغانستان را تاراج می کردند و وطن را به روس به چند صندوق تخم مرغ می فروختند.
  این سردار بزرگ ملت افغان از سوی تمام وطن پرستان تجلیل می شود و یادش گرامی داشته می شود. نامگزاری یک جاده در مزار شریف به نام نامی این مردم بزرگ توسط استاد عطا که خود یک وطن پرست است گواه این مدعای ما است. محمد گل مهمند بر گرد تک تک ما حق دارد که یادش را باید گرامی داشته باشیم و به نام نامی شان فخر کنیم. از جهالت و تعصب دست بکشید

  • چه جالب! این وطن پرستان آنچنان لوده و کودن تشریف دارند که هنوز نتوانسته اند یک لغتنامه درست حصابی به زبان شرین پشتو چاپ کنند. بازماندگان این فاشیست یکی از ناکار آمد ترین مردم شاید در تاریخ آدمی محصوب شوند! هیچ کاری از دست این مردم بر نیامد!

 • اين شخص يکى از ادامه دهندگان پدراختلافات ويا پدر تفرقه قومى و پدر نسل کشى مردم اين سرزمين است.
  نگاه کن که ڀيشينه نگاران پيرامون کوچنى پلار چه مى نويسدو ويرانگرآثار فرهنگى غير پشتون است نديدى که چوچه بچانش طالبان کاراو را ادامه دادند
  و درجمله آثار هزارستان را مانند نسل کشى هاى شان نابود کردمن به خاطر افغان مى شرمم.
  Mohmand has been as a fierce Pashtun nationalist.[3][4] Mohmand enforced a central government policy of political and cultural discrimination against non-Pashtuns.[5] He was also assigned as "special envoy to northern Afghanistan"[5] where he pushed for Pashtunization of the region (i.e. settling Pashtuns, often by force, in the north).[6] Other schemes of Pashtunization included changing the lingua franca of the region from Persian to Pashto.[7]
  ه ١٣١٧ هـ ل د وږي پر ١٥ په کابل کې د وزير محمد ګل خان مومند په مشرۍ د لر او برو پښتنو جرګه شوې وه ، چې دغو ښاغلو په کې د لاندې شمېرې له مخې برخه اخيستې وه :
  1.د مولوي خان منير خان زوی
  2.محمد پتنګ (ګرانک ) د کريم خان زوی
  3.نور محمد ستانکزى
  4.ډاکټر انوار الحق
  5.مولنا عبدالقادر
  6.وزير محمد ګل خان مومند (بابا)
  7.ملک سيدا خان شينوارى
  8.مولوي خان مير خان هلالي
  9.عبدالخالق خليق
  10.محمدامين خوږياڼى
  11.داد محمد خان عمرخېل
  12.؟
  13.عبدالروف بېنوا(عليزئ)
  14.سيد قاسم رښتيا
  15.حاجې ګل محمد بړېڅ
  16.محمد نواز خټک
  17.حاجي عبدالشکور
  18.حاجې شاه محمد ځاځى
  19.سيد شمس الدين مجروح
  20.ګل پاچا الفت
  21.سيد رسول رسا
  22.قيام الدين خادم (زاخېل)
  23.نيک محمد احمدزى (پکتيانى)
  24.صديق الله رښتين
  25.مولوي عبيدالله ساپى
  26.امير حمزه خان شينوارى
  27.محمد نور خان
  28.؟
  29.محمد رفيق خان کړوخېل
  30.نور محمد خان د حاجي ګل زوې
  31.عپدالخالق خان کابلى تاجر
  نام افغان تا ابد حيثيت ملى بخود گرفته نمى تواند.
  تغيرنام افغانستان ارمان است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • BOb تو اولادی هتلر و بش چه میفهمی قدر سردار داود خان را لعنتی

 • BOB اولاد حرامی هتلر است.

 • زنده باد محمد گل مهمند ..... از چهره اش معلوم میشود که بزرگ کشور افغانستان بوده..... هزاره ها شما ایران بروید .... این کشور از تاجیکها ازبکها و پشتون ها است نه از چوچه های مغل ..... به زودی طالبان و حزب اسلامی بعد از 2014 میایند و هزاره ها را به ایران صادر میکنند

 • nasir.
  madaret ba khod mebarom. lol

 • نصیر احمد جان!

  از طرز کلامت معلوم است که شاید از پشت کدام میجر دال خور چکیده و بلاخره مانند یک غده سرطانی در دامان این خاک پیدا شدی! میگویند از ... دریا مردار نمیشه، حال شرایط طور دیگریست اگر زیاد دلت درد داره برو مانند امثالت یک بمب در کمر ات بسته کو خود را منفجر بساز. تو خبر نداری که دال خورها چگونه حتی بالای رهبر مفعولت حکمتیار که مقعد اش را فدای راکت کریم کرنکار کرد و طالبان مزدور که بدون اجازه بادارانش حتی اجازه تشناب رفتن ندارند، مانند اشیاه تجارت میکنند واز توو امثالت چطور مانند........ استفاده میکنند. پس این آرمان شوم را بگور خواهی برد.

 • چهره این کثیف به دلال می مانه! خدا میداند که چقدر زنان اش را به پنجابی ها و مستر ها برده باشد.

 • به اساس روایت و شهادت شخص مسامان و جهان دیده ، روایت یکی ازشهکاریهای محمد گل مهمند د ر اندخوی ولایت فاریاب (تورکستان )
  افغانستان ، شهراندخوی قلعه و بالاحصار بزرگی و زیبایی ازتاریخ کهن داشته ازبقایای آن هنوزموجود ا ست ازبا عظمت بودن آن حکایت می
  کند ، د ر بالای قلعه بالاحصارتعمیر بزرگی و قشنگی وجود داشته ساختمان تعمیر مذ کورازبس که بسیار قشنگ و زیبا بوده به اسلوب ماهرانه ساخته شده بوده ، مردم آنجا آنرا به نام کلاه فرهنگی میگفتند . د رقسمت بالایی آن تعمیرجای مخصوصی برای ایجاد روشنی مثل چراغ برای هدایت کاروانها ازطرف شب که ازشهرکرکی به جانب اندخوی روان بوده اند استفاده میشده ، دراطراف این تعمیرقشنگ ساختمانهای
  عالی به نام مهمانخانه ها به حساب امروزهوتل ها بوده ، اساسأ شهراندخوی در مسیر راه ابریشیم واقع بوده درآن زمان شهربزرگی بازرگانی
  و اقتصادی بوده است وبه حساب امروزازنگاه سیاحت و برای جلب توریستی عاید خوبی برای منطقه و مملکت متصوربود.

  آن تعمیر عالی وقشنگ را به روی تعصب محمد گل مهمند امرتخریب ان را داده ازبین میبرد ، ازتعمیرمتذ کره آثاری نمانده اما بقایای از
  قلعه و بالا حصاردرحالت خراب موجود است .

 • یک مرد و یک مجاهد راستین بوده امروز حتی عطای نور از این افغان واقعی تجلیل می نماین. یک سرک به نام نامی اوشان نام کرده اس. یاد این افغان واقعی را قدر می کنیم. اگر این افغان غیور نمی بود شاید که امروز نصف مملکت ره دزد و حرامی می گرفت.

 • “افغانستان كشورِ عجيبي است! بعضي مثلِ اسماعيل يون "زور" و امكانات دارد اما كون خود را پاره مي كند تا تاريخ و باورِ ديگران را خراب كند و نمي تواند، برخي توانِ آن را دار كه كونِ تاريخِ رسمي و باورِ مسلط را پاره كند، اما "زور" و امكانات ندارد. در هر دو صورت نتيجه صفر است و كشور جولان گاهِ كرگدن هايِ بي شاخ و دم چون يون و كريم خرم و امثالهم كه "كون پارگيِ مذبوحانه" سنتِ تاريخي آن ها ست و شيفتگيِ عجيبي به انحطاط و بي خردي دارند.”


 • افغانستان كشورِ عجيبي است! بعضي مثلِ اسماعيل يون "زور" و امكانات دارد اما كون خود را پاره مي كند تا تاريخ و باورِ ديگران را خراب كند و نمي تواند، برخي توانِ آن را دار كه كونِ تاريخِ رسمي و باورِ مسلط را پاره كند، اما "زور" و امكانات ندارد. در هر دو صورت نتيجه صفر است و كشور جولان گاهِ كرگدن هايِ بي شاخ و دم چون يون و كريم خرم و امثالهم كه "كون پارگيِ مذبوحانه" سنتِ تاريخي آن ها ست و شيفتگيِ عجيبي به انحطاط و بي خردي دارند.”

 • بخشهاى از نامه بزرگوار احمد عیار به والى بلخ
  از تارنماى جاويدان, يكشنبه 23 مهر 1391 ساعت 23:30

  جناب والی صاحب بلخ! ایا محمد گل مهمند را میشناسید که جادهء را در مزار به نام او مسمی کردید؟

  (...)
  محمد گل مهند فرزند برگد خورشید خان متعلق به قبیله شنوار و همکار بسیار نزدیک نادر غدار بوده و یکی از بدنام ترین چهره های اشاعه دهندهء تبعیض نژادی وستم ملی در تاریخ کشور ماست.

  با به قدرت رسیدن نادر وبرادر مستبد او هاشم خان صدراعظم، محمد گل مهمند بتأریخ ١۴ اکتوبر ١٩٢٩میلادی وهمچنان در اگست ١٩٣. بر مردمان شمالی که پس از سرکوب وشکست حبیب الله خان کلکانی تسلیم شده بودند با قوای منظم ومجهز نظامی لشکر کشی وحمله کرد، قتل عام را توسط لشکریان جنوبی اعم از جاجی، منگل، جدران، وزیری و احمدزایی بی رحمانه براه انداخت. او در این یورش بر مردمان بی گناه شمالی تحت شعا ر " سرش چت ومالش تاراج" دست به کشتار مردان پیر، جوان، زنان، کودکان وغارت مال ودارایی مردم زدند این جلادان خلاف موازین و ارزش های انسانی و غیرت وناموس مرتکب جنایات نابخشودنی شدند.

  (...)

  مورخ شهیر کشور (مرحوم میرغلام محمد غبار )چنین مینگارد :" شاه محمود بردارنادرغدار تمام فعالیت های تخریبی خویش را در شمال کشور بدست قوای وحشی پشتوزبانان ولایت پکیتا بنام ( افغان وغیر افغان) انجام داد واین خطرناکترین هسته نفاق وتجزیه ملت بودکه در صفحات شمال کشور بدست او کاشته شد وبعد ها بدست محمد گل مهمند آبیاری گردید.، شمال وجنوب کشور را به جان هم افگند، چنانچه از کشتار ها وقتل عامهای بی رحمانه ی ناشی از قصاوت وتعصب شدید محمد گل مهمند حتی جرید رسمی دولتی مانند روزنامه اصلاح که در حمایت از دولت مستبد نادرخانی نشرات وفعالیت داشتند نیزپرده پوشی نتوانسته وبا وجود سانسور جراید از جانب مقامات دولتی، روزنامه اصلاح در شماره ١. جدی ١٣.٨ وشماره ١١جدی وشماره ٢٩حوت ١٣.٨ با رعایت جانب احتیاط و محافظه کاری مینویسد: "١٩٢ نفر شمالی وار محبوس وهفتاد نفر کوهستانی اسیر وسر هفت نفر کوهستانی بکابل آورده شد ٣.. نفر اسیر وعده ای مقتول وعده یی فرار، ۵. نفر دریک روز اعدام گردیدند."

  و یا در جای دیگر مینگارد:

  محمد گل مهمند مناسب ترین موجودی برای بیشبرد وبرآورده ساختن اهداف استعمار انگلیس در کشور ما بود وی با 25 هزار نفر لشکر جیره خور انگلیس متشکل از اقوام وقبایل جاجی، منگل، وزیری، احمدزایی، کروخیل و طوطی خیل بحیث رییس تنظیمه در شمال گماشته شد و محشری از بیدادگیری، قتل عام، چور وچپاول، غارت وحشیانه رابراه انداخت.

  غبار می نگارد: "محمد گل مومند درین ولایت قیافه فاتح بخود گرفته ودرکمال تکبر وبی گانگی با مردم پیش آمد دشمنانه ووحشیانه استبداد بنمود، او قوای نظامی و حشیری را در تاراج خانه ها، انهدام دیوارها باغها ومحراق قلعه ها به سرزدن، شکنجه، اهانت و لت وکوب مردم فرمان داد. "

  (...)
  کسیکه هزار ها جریب زمین آبی و للمی حاصل خیز شخصی مردمان شمال، شمال شرق وغرب کشور را با جبر واکراه از مالکان اصلی آن غصب وبرای ناقلان قبایل پشتون اعطاء کردکه تا هنوز هم این ناقلین بیگانه خود را صاحب ان زمین ها قلمداد میکنند در حالیکه مالکین اصلی انرا روانه زندانها نمود وتعدادی را بطورمخفی وعلنی بکام مرگ فرستاد وجمعی را به ولایت کابل وسایر ولایات تبعیدکرد و به سرنوشت آوارگان فلسطین بدست صهیونیست های یهودی دچار نمود وخانه ها وزمین های شان را به پشتون های ناقل بخشید که این سیاست صیهونستی محمد گل مهمند روی فاشیسم هتلری را سفید کرد.

  جناب والی صاحب! دفاع از هویت خود، دفاع از تاریخ خود، دفاع از زبان خود، دفاع از سرزمین خود، دفاع از عنعنه و فرهنگ خود، دفاع از افتخارات خود، دفاع از قهرمانان و شخصیتهای افتخارآفرین خوددر هیچ قانون دنیا ننگ و تعصب نیست بلکه افتخار است، ایستاگی در برابر متعصبین و متعرضین حق مسلم هر فرد است، شهامت است، قهرمانیست. کسانیکه به زور برچه بر زبانت تعرض میکنند، کسانیکه با میله توپ وتفنگ در فرهنگت تعرض میکنند، کسانیکه میخواهند هویت وتاریخت را نابودبسازند چه پاسخ باید داد؟ ایا محمد گل مهمند با استفاده از قدرت دولتی وصلاحیت های بی حد ومرز که استبدا نادری وهاشم خانی به او اعطا کرده بود به شکل بسیار محیلانه آتش تبعیض نژادی، سمتی وزبانی را نه افروخت ؟ و با فراهم ساختن امکانات وامتیازات به قبایل پشتون و زبان پشتو با تضعیف زبان فارسی کمر خیانت نه بست ؟ وزبان آموزشگاه ها را اززبان فارسی که زبان اکثریت جامعه بود به زبان نا آشنا، اقلیت و نا مانوس پشتو با خوشونت حاکم نساخت؟ و با خشم وکین حسودانه هزار ها جلد کتاب فارسی به شمول کتابهای تدریسی معارف را به اتش نکشید؟ که تا هنوز هم دنباله رو کثیف و وطن فروش او سلیمان نالایق با دارو ودسته اش ویا فاروق ورد ک نوکر و گماشته دال خوران پاکستان با به اتش کشیدن هزار ها جلد کتاب های فارسی راه محمد گل مهمند را تعقیب میکنند و مانند اسلاف خود به مطبوعات دستور میدهند تا دیگر کتابی به زبان فارسی نشر نشود.

  محمد گل مهمند نه تنها در ساحه تفرقه اندازی قومی وملیتی نقش خائنانه بازی کرد بلکه با نیت شوم فاشیستی نام های تاریخی کشورراکه هویت مشخص چندین هزارساله داشتنداز تاریخ وجغرافیای کشور ما نابود کرد وبه جای آن اسم های جدید پشتونی برگزید و با ترور هویتها وتغییرنامهای تاریخی خراسان لکه ننگی بر جبین خود و دارودسته خود علاوه نمود چنانچه درولایت هرات نام تاریخی منطقه سبزوار، که زادگاه دانشمندانی چون مولانا حسین واعظ کاشفی سبز واری بود به" شیندند" ونام پوشنگ یا فوشنج را که مهد زایش طاهر پوشنگی بود به" پشتون زرغون "تبدیل نمودند و نام "قره تپه" را به "تورغندی" تغییرداد.

  محترم والی صاحب بلخ!

  ایا محمدگل مهمند همان موجود کثیفی نیست که در سرزمینی که خودت والی ان هستی به دستبرد و امحای نام های تاریخی زده؟ چنانچه در منطقه بلخ نام قریه" چهار باغ گلشن" را به" شینکی"، نام" قلعه چه " را به" اسپین کوت "، نام" ینگی آرق را به "نویکوت"، نام "دکبر جین" را به" شلخی" نام "هزاره چقیش" را به" استول گی "، نام "رحمت آباد" را به "جرگی "، نام " یول بولدی" را به "لیندی"، نام " ده دراز" را به "غشی"، نام " قوش تپه" را به "منگولی"، نام "سمرقندیان" را به" زرغون کوت"، نام "حصارک " را به " اوغز "، نام "چهارسنگ" را به "سلورتیگی" ، نام پلاسپوش را به "زوزان " نام "عباد" ر ا " به دیره گی "، نام " چهل ستون" را به "غندان"، نام کودوخانه را به " باندگی"، نام کشک عبدل رابه " بانده"، نام "کول انبو" را به " منده تی"، نام " ایلمانی" را به " وچه ونه"، نام سلطان خوجه ولی را به میروندی ، نام "باغ وراق" را به "حاجی کوت" ، نام " زاموکان" را به " کاکاکوت"، نام " بنگاله" را به ورخی"، نام " آق تیپه" را به "اسپین کی" .

  در شبرغان نام " تخت سلطان " را به " شین کوت" و نام "حسن تابین" را به " غزگی" تبدیل کرد و جنایت نابخشودنی وبزرگ دیگرمحمد گل مومند این دشمن فرهنگ وتمدن فارسی، تغییر نام قریه بهاء الدین بودکه به افتخار زادگاه مولانا جلا ل الدین بلخی به اسم پدرش" بهاء الدین " نامگذاری شده بود، متأسفانه بایک خیانت تاریخی و عقده و جنون فاشیستی به "اشپوله " تغییر نام داده شد.

  همچنان در آقچه نام " آقچه نمای " را به " بتی کوت"، نام " گومک صالح" را به "بتی"، نام " بوینه قره" را به " شول گره" .

  در ولایت سمنگان نام قریه گل قشلاق را به " جوغی" نام " کته قشلاق" را به " جگه بانده" نام "مینگ قشلاق" را به "زندی کوت "، نام " لرغان" را به "کلای وزیر"، نام " جوی زندان " را به "جوی ژوندون"، نام دره " زندان " را به دره ژوندون تغییر داد.

  جناب والی صاحب آیا مجازات چنین موجود کثیف همین است که با مسمی سازی جادهء ان هم در بلخ نام کثیفش را زنده کنید ؟جواب شما نزد خدا و مردم چه خواهد بود؟

  هم میهنان عزیز! این کثافت کار تاریخ (محمد گل مهمند) با همدستی قبیله سالاران بی فرهنگ او نه تنها بادست درازی های بی شرمانه در تغییر نام صفحات شمال و غرب کشور اقدام کردند، بلکه با شیوه فاشیستی و صیهونستی خود نام بسیاری از مناطق شهر کابل را به زبان پشتو و اشخاص پشتون نام گذاری کردند، که تا هنوز هم این روش او ادامه دارد بطور مثال بخشهای از قدیمی ترین محل بودباش مردم اصیل و زادگاه روشنفکران نویسنده وشاعران کابل را بنام جاده "میوند!؟ " مسمی کردند، کوته سنگی "که نام شاعره" بی بی سنگی" اولین زن سیاست مدار کابل زمین بود و اشعارش بدست عبدالرحمن خان افتاد و وی را در اتاق " سنگی" محبوس کرد و طبق نوشته داکتر اسداله شعور نام کوته سنگی از نام این زن مأخوذ گردیده که با سیاست تنگ نظرانه کوته سنگی به " میرویس میدان " تغییر نام داده شد، نام " ده بوری " را به " جمال مینه "، نام بخشی از " شاه شهید وسیاه سنگ " را به نام " سید نور محمدشاه مینه" ومحلی در " ده افشار " را بنام سپین کلی"، " قلعه ی جرنیل " رابنام " خوشحال مینه " وقستمی از قدیمی ترین نامهای شهر کابل را که بنام کوچه های " بازار ارگ، خیابان، پل خشتی، کوچه علی رضا خان و شور بازار" یاد می شدند بنام "جاده نادرپشتون" نام گذاری گردید، و محوطه فواره های این محل را " پشتونستان وات " نام گذاری کردند که بعدآ همین سلسله تا حال ادامه دارد .همچنان تعداد زیادی از مکاتب دارالمعلمین ها و لیله های شهر کابل بنام افرادی که نه تنها از کابل بلکه از افغانستان نبودند نام گذاری شد به گونه مثال مکتب و لیلیه خوشحال خان و محلی بنام "خوشحال خان مینه" مسمی گردید وهمچنان لیله ومکتب رحمان بابا، مکتب نازوانا(مادر میرویس هوتکی )، مکتب زرغونه ( مادر احمدشاه درانی ) مکتب ملالی، شفاخانه بنام ملالی "ملالی زژنتون" مکتب نادریه بنام نادرغدار دیره دونی، مکتب حبییه بنام حبیب الله خان نوکر استعمار انگلیس ومکتب شادخت مریم و شاخت بلقیس نواسه های نادر دیره دونی وصدها نام دیگر بنام یک قوم خاص که به این نامها در قندهار و جلال آباد وپکتیا و هلمند نیزجاهای مسمی شده ولی در مناطق پشتوننشین هیچگاه یک محل یا مکتب بنام تاجیک، ازبیک و هزاره و نورستانی نام گذاری نمی شود، هیچ سرلوحه اماکن و دفاتر دولتی به زبان فارسی نیست و کسی هم از انها گله ندارد.
  جناب والی صاحب فکر نکنم که سرزمین خراسان کهن با انهمه افتخاراتش به قحط الرجالی گرفتار شده باشد چه بجا میبمود اگرجاده ها را شما به عوض نام یک کیثف و خایین تاریخ، به نام های پر افتخار چون: دقیقی بلخی، مولانا جلال الدین بلخی، سعید بلخی، ابن سیناء بلخی، رابعه بلخی .. و غیره که خود ساکنین اصلی ان مرزوبوم اند مسمی میساختید.
  جناب ولی صاحب محترم! مردم کابل به زودی شاهد نامگذاری گزرها و محلات شان خواهد بود و در چننین حال و هوای که همه سیاسیون و مالکان زور و زر مصروف معامله و خود فروشی اند کی به فریاد انها خواهد رسید؟ کدام گوش کر صدای "کوچه ما را بنام محمد گل های مهمند نامگذاری نکنید!" و یا "نام کوچه ما را سگ بمنامید نه محمدگل مهمند" را خواهد شنید. از قضاوت تاریخ و زور مردم بترسید تا نشود که خدا ناخواسته نام شما را مردم در ریف نامهای معامله گرانی دیگر ثبت تاریخ نمایند.

  انچه بگندد نمکش میزنند وای بران دم که بگندد نمک

  از تارنماى جاويدان


  حاکمان پشتون = جعل واقعیت, دروغ هاى پى درپى, نيرنگ , فريب, چال, بازى دادن, جهل ودرجهل نگاشتن مردم شريف پشتون, شادى بازى فرهنگى, تخريب , ويرانى, آوارکردن آبادى ها, کشت نفرت, جنگ انداختن بين ملتها, سوزاندن, تاخت وتاز, کشتن حيوانات, ريش کن جنگلها, کاريدن نباتات براى مواد, کاشت نباتات براى مواد مخدر, آزاردادن, زنستيزى, غارت , غصب چمندزارهاى غير پشتون بويژه درهزارستان , ونسل کشى

  وحدت ملى در ستان افغان سراب است
  حاکمان اوغان در پشت آن دوان دوان است

  تغيرنام افغانستان ضرور است
  تا که نام افغان است ملک درفغان است
  تا که افغانستان است نام اش بطلان است

 • دوستان از زمانکه ما تاریخ وطن را بیاد داریم و خواندیم همه نوکر فروخته شده بودند و این اقا هم یکی از انها است ، چونکه ما در هیچ دروه تاریخ یک نفر که واقعآ از درد و الام ملت و مردم پشتیبانی و همدم باشد نبوده همه به نفع بیگانه و به فایده انها کار کرده به انها جاسوسی کرده و هزاران کار دیگه همین فعلا و زمان گذشته ، دور نه ، همین مجاهدین که هزاران دلار به جیب زده تا به اصطلاح مردم را از کفر نجات بدهد همه یاغی به کوه بالا شدند پدر مردم و وطن را در اورده اند نیکه و پاره کرده این ها پول را از کجا اورده اند ؟؟؟ مشت نمونه خوار است.

 • آفرین برشما ومادران تان که برای شما شیر داده وکسان که برای شمادرس داده است.
  _اکر فکر وطرز دید شما همینطورباشد تعصب اینقدر چشم تان دوخته باشد وکوشهای تان بسته باشد! ای کاش مهمند این چیزهایکه شما میکویید میکردولی شما به کفتار وکردار تان زور بدهد و زور بدهد برای خود به زور دوستهای تان دشمن بسازید انشاالله باز میاید وباز میاید این آرمانها وخواسته های متعصب تان به قبر تان خواهد بردید
  این بار اکر رضا خدا بود خودشما به چشم خود خواهد دیدید که بدله اعمال وکردار پر ازتعصب تان چه خواهد بود
  . څو چی دا ځمکه آسمان وی
  څوچی ژوند په دی جهان وی
  تل به دا افغانستان وی تل به دا افغانستان وی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس