صفحه نخست > عکس > عقب نشینی ظاهری وزارت دفاع از موضع تبعیض آمیز علیه دو خلبان زن

عقب نشینی ظاهری وزارت دفاع از موضع تبعیض آمیز علیه دو خلبان زن

به روایت عکس و تصویر
شنبه 29 دسامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تنها پس از 48 ساعت از انتشار خبر لس آنجلس تایمز مبنی بر محرومیت دو خلبان زن و اعتراض گسترده در شبکه های اجتماعی، وزارت دفاع افغانستان بصورت ظاهری از موضع تبعیض آمیز عقیب نشینی کرد و امروز در صفحه فیسبوک خود از قول سخنگوی وزارتخانه، ظاهر عظیمی، چنین نوشت:

"سوریا ومعصومه دوتن دختر پیلوتا نی هستند که در برج حمل سال 1390 ازجانب وزارت دفاع ملی جهت کسب تحصیل در رشته پیلوتی به کشور ایالات متحده امریکا اعزام گردیده پس از سپری نمودن مدت 18 ماه دوره تحصیل بتار یخ هفتم عقرب سالجاری دوباره به کشور بازگشت نمودند.
به اساس طرزالعمل وضع شده ، اسناد تحصیلی آنان پس از طی مراحل وپروسیجرلازم از طریق وزارت امور خارجه به ریاست ارتباط نظامی بین المللی وزارت دفاع ملی فرستاده شده از آنجا مراحل لازم را در ریاست تعلیم وتربیه، ریاست کادر وپرسونل طی نموده به قوماندانی عمومی قوای هوایی معرفی میگردند . اکنون این پروسیجر تکمیل گردیده آنان جهت سپری نمودن معیاد معینه تعلیمی وپروازهای تعلیمی به مرکز تعلیمی هوایی شیندند اعزام میگردند که خو شبختانه به اساس پلان مرتبه آنان در اولین پرواز طیارات قوای هوایی به آنجا انتقال میگردند وپس از اتمام این دوره آموزشی دوباره به مرکز اعزام ورسما" به و ظایف گماشته خواهند شد.
وزارت دفاع ملی جهت ارتقای هرچه بهتر کیفیت اردوی ملی به کادرهای نظامی نیاز داشته آنانرا در بخشهای مربوط با حقوق و امتیازات لازم توظیف میدارد."
(نکته) متن بالا دقیقا از صفحه فیسبوک وزارت دفاع گرفته شده و غلط های نگارشی آن مربوط به نویسنده ی وزارت دفاع است.)

ثریا صالح و معصومه حسینی، دو خلبانی که از پرواز محروم شده اند

شنبه 29 دسامبر 2012, کاری از به روایت عکس و تصویر
لس آنجلس تایمز گزارش داده است که ثریا صالح و معصومه حسینی دو خلبان/پیلوت جوان که نخستین زنان خلبان در تاریخ افغانستان از دهه 1980 می باشند، از انجام پرواز در افغانستان محروم شده اند. این دو خلبان آموزش های لازم برای پرواز را در کشور آمریکا دیده اند. گفته می شود دلیل اصلی محرومیت اين دو از پرواز، تعلق آن ها به مردم هزاره است، مردمی که بیش از دو قرن در افغانستان با شدیدترین جنایات ضد بشری روبرو می باشند.

تبعیض
ثریا صالح و معصومه حسینی/ عکس از لس آنجلس تایمز
تبعیض
ثریا صالح و معصومه حسینی/ عکس از فروغ حسینی پور
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مرگ بر افغانستان و گردانندگان ان.

 • خوب بود که سر دبیر کابل پرس? لینک از گزارش اصلی ضمیمه می کردند، اینگونه گزارش های حساسیت برانگیز باید با منبع باشد کفایت نمی کند که تنها کابل پرس ادعا کند.

 • پیش از ان که ترور شوند باید افغانستان را ترک کنند. در بهترین کشورهای جهان می توانند از دانش و مهارت خود استفاده کنند.

 • من فکر نمی کنم که این دو خواهر ما به خاطر هزاره بودن مورد تبعیض قرار گرفته باشند. این قسم مسایل را قومی کردن درست نیست. برای روحیه ای خود ما هزاره ها هم سازنده نیست. ایشان به خاطر زن بودن مورد تبعیض قرار گرفته اند. مسایل را نباید در هم ریخت.
  اصل مقاله :
  http://www.latimes.com/news/na...,0,7574572.story

 • پوچوق ، قلفک چپات
  بی حیا ، الهی خاک عالم بر سرت باد
  بقه و یخمالک ؟ هزاره و پرواز ؟
  چشم پاره
  کور شوی ، یا ابوالفضل عباس
  از بلی از تو موگوم
  بال کشید مورچه
  مرگه ، مرگ ..
  یک سیر نان فطیر بخور
  برو بخواب

  • غلط است این گپ، هرتبعه افغان حق زنده گی آزاد، حق کارآزاد، حق رای دهی آزادوبالآخره حق کارنظربه شایسته گی شخص دارد.

  • افرین سیماب
   افرین بر پدر ومادر وخانواده ات که دران به چنین اخلاق واداب انسانی تربیه شده ای

  • semab ba madar ve padarat lanat az koni madarat ba donya aamede...look what you say ? fuck you ,fuck your mother

  • همیقدر هم که افغانستان اباد شده از خاطر همین هزاره هاست....اگر نه کاری از این پشتون های قوم گرا خود بین و کور مغز با اون زبان مسخره شان که دقه دقه میکننند حاصل نمیشه.....واقعا متاسفم برتان سیماب کور مغز!
   تو بدبخت که به او بینی خورتوم فیلی ات مینازی..ادعای ابادی افغانستان ره میکنی!کمی منطق داشته باش !

 • اگر این گذارش درست باشد، این بزرگترین خیانت به حق زن و به حق مردم هزاره ست. من پیشنهاد میکنم، که کابل پرس? مصاحبه ای را با این دو خانم انجام دهد، تا واقیعت معلوم شود، که لس آنجلس تایمز راست مینویسد، یا به اختلافات قومی دامن میزند.
  برای من این دو خانم افتخار همه مردم افغانستان است. چشم حسود کور باد.

 • ما مسایل حاکمیت و مردم را در افغانستان بیش از حد کوچک و پیش پا افتاده جلوه میدهیم. گیریم این دو خانم در پرواز ها گرفته شدند؛ بعدش چی؟؟! مسایل درونی افغانستان پیچیده تر و حاد تر از این مسایل هست! ما درد داشتن دو نفر وزیر، وکیل و... کاسه لیس را نداریم. درد و مشکل ما مشکل کشور، حاکمیت و سیستم میباشد!!! پس است همچون کودکان با خاک بازی کردن و خاک بر سر پاشیدن!!! این کشور باید تجزیه شود! همین و بس!!!!

 • این ارمان ره باداران روسیت به گور بردن. انشالا بادارن امریکائیت هم به گور میبرن.تو میمانی و کابل پرس?. تا میتانی عقده هایت ره همین جا خالی کو.

 • بهتر خواهد بود همین جند در صد دیگر را هم به 70 درصدی ها بدهید تا افغانستان یک قومی شده و از جنجال خلاص شود
  چوکی را کی گرفته دعوا باکی میکنند.

 • پیشنهاد:
  به منظور حلال کردن معاش های مفت که این دو « پیلوت بدون طیاره» از دولت غریب افغانستان نوش جان میکنند بهتر خواهد بود تا هر دو را در قطعه مربوط به فرمانده بزرګ افغانستان حکیم شجاعی این وارث واقعی شخصیت بی نظیر چور و چپاولِ سال های ۹۲- ۹۶ و مردار شده به دستور معاون صاحب اول ریاست جمهوری بفرستند تا زیر فرماندهی ایشان مصدر خدمات بزرګ به مردم قهرمان آن دیار شوند؟؟؟
  با احترام
  لمر

 • منظورم از آن شخصیت بی نظیر چور و چپاول سالهای ۹۲-۹۶ همان شفیع مشهور به دیوانه بود!
  لمر

 • بلی zalim جان،
  حقیقت با شماست. مه هیچ یک سایت دیگر را نمی شناسم که اینقدر نفرت کشت کند.
  میرهزار و رفقای پرچمی اش برای قوم ستمدیده هزاره به زور دشمن خلق میکنند.
  کسیکه نفرت میکارد، نفرت حاصل می گیرد.

 • موضوع از این قرار است که اداره کرزی از هلیکوپترها برای جابجایی مواد مخدر استفاده میکند و پیلوت ها باید از افراد اعتمادی خودشان باشد.

 • افتخار بر شیر زنان افعان , خواهر ان عزیز , چون شما زن هستید از هم چون حقی محروم می شوید انون اخوند های کثیف که مخالف پشزفت ازادی زنان سر زمن ما هستد مانع پشرفت شما انها هستند و در ضمن شما باید افغانستان را ترک کند در وطن پیشرفت هر پشرفت که بتواند در ابادی کشور سهیم باشد خلاف قانون ان کشور است باید در قرن هجر زندگی کند نه این بتواند یک خانم پیلوت شود ؟ مواظب خود تان باشد .

 • با زلیم کاملا موافقم
  سیماب
  دلم برایت سوخت. واقعا به حیواناتی مثل تو باید دل ادم بسوزد.
  فرهید
  حرف شما خیلی تکراری و خسته کننده است.
  به دو خواهر پیلوت
  از افغانستان بیرون شوید و برای تان یک زندگی ارام درست کنید. این بهترین انتخاب شما است.

 • عناوین مختلف جلو گیری میشود دانشمندان و نخبگان که تحقیر میشود عذر خواهی‌ می‌کنم ما پدران خوبی‌ نبودیم یأ زمان اجازه نمی داد ما صدای خود هارا در گلو و درون مان خفه کردیم سلام درود به کامران میر هزار سلام به چهل دختران هزاره سلام به ثریا و معصومه خواهران محترمه من به عنوان یک هزاره از دانش آموزان هزاره و دنشجویان هزاره از دانشگاه و مکتب به سیاستمداران هزاره با همدلی و همکاری تصمیم بگیرد خدا نکند هزاره به پرد گاه سقوط برسد ۲۰۰ سال طول مکشد از کسانی‌ با جان و حیا ت خود مایه گذشت رو زنی‌ ایجاد کرد بخصوص شهید مزاری که به ما حیا ت سیاسی بخشید!!!!!!!!!! و شما صدای خود را در درون خفه نکنید مثلی کامران میر هزار تبدیل به فر یاد کنید از هیچ کسی‌ هراسی نداشته باشید فرزندان من شما درست تصمیم بگیرید آینده در دستان شما است

  آنلاین : http://-

 • سلام درود به کامران میر هزار سلام به چهل دختران هزاره سلام به ثریا و معصومه خواهران محترمه من به عنوان یک هزاره از دانش آموزان هزاره و دنشجویان هزاره از دانشگاه و مکتب به عناوین مختلف جلو گیری میشود دانشمندان و نخبگان که تحقیر میشود عذر خواهی‌ می‌کنم ما پدران خوبی‌ نبودیم یأ زمان اجازه نمی داد ما صدای خود هارا در گلو و درون مان خفه کردیم سیاستمداران هزاره با همدلی و همکاری تصمیم بگیرد خدا نکند هزاره به پرد گاه سقوط برسد ۲۰۰ سال طول مکشد از کسانی‌ با جان و حیا ت خود مایه گذشت رو زنی‌ ایجاد کرد بخصوص شهید مزاری که به ما حیا ت سیاسی بخشید!!!!!!!!!! و شما صدای خود را در درون خفه نکنید مثلی کامران میر هزار تبدیل به فر یاد کنید از هیچ کسی‌ هراسی نداشته باشید فرزندان من شما درست تصمیم بگیرید آینده در دستان شما است

 • کرزی صایب خوده رهبر گرفته
  بیرارون خو درخود دلبر گرفته
  ازو دولت دیگه گیله ننی مو
  که پر لمانشی کله خر گرفته
  دای غیتا تواغی گون مو توخ کو
  رفته لیسانس الیکوپتر گرفته
  ده ای کشور که همه خر چرانه
  لیسانس ره هزاره دختر گرفته
  اغی ره اجازه خدمت نمیدیه
  یالی که او دیست ازکمر گرفته
  تمام چیل دوزا ازترس وحشت
  چیماره کور گوشای خو کرگرفته
  ازی دولت گیله نییه ( ثریا صالح و معصومه حسینی، )
  اسپا مورده جگیشی خر گرفته

 • فقط میتونم بگم که خدایا هیچ وقت هواپیمایشان سقوط نکنند که خودشان اسیر دشمن مثل طالبان و پشتونیزم بیفتند که بقیه اش را خودتان میتوانید بفهمید پشتونیزم امروز مردان هزاره را در اردوی ملی نمیگیرند که قدرت را تا بتوانند انحصاری کنند و برای فریب و تزویر زنان هزاره را در اردوی ملی در جاهی استخدام میکنندکه عملا" اختیار چندانی در سرنوشت قومشان دچار کودتا ویا اخلال در قدرت هزاره کاری نتوانند

 • آن مردمی سعادت مند است که از مردمان جهان پس نماند علم ومعرفت میتواند ادم را از مرگ نجات بدهد ولی در جهالت ونا دانی ادم خود را بدست خودش به کوشتن میدهد اینها مسایل هستند که هر ادم با درایت ودانش درکش میکند هدف مردمان عاقل فرا گرفتن علم است و هنر تا بتواند خود را وکشور خود را بسوی فرداهای روشن سوق دهد شما دنبال حرف های لا ولهب نگردین هنر فرا گیرید که فردای این کشور ویران در دست توانای شما ساخته خواهد شد.
  دیگران گر سوی مریخ وقمر رهسپرند تو زمین گیر جهان تا که جهان خواهد بود
  علم چون نیست عمل نیست لهزا ای دوست توهمانی که بودی وهمان خواهد بود
  احمد مطهری

 • پیلوت های مرد افغانستان پرواز حق ندارند که تجربه 20 دارند باز اینها که زن هستند. موضوع را قومی نسارید . امریکا دگروال ای وطن را ..ید . از خود گله نکنید.

 • برگرفته شده از وبسایت وزین خاوران:
  www.khawaran.com
  مقـــــــالات - تاریخــــــی
  نوشته شده توسط وحید غیاثپور کاظمی
  جمعه ، 8 دی 1391 ، 13:42
  انگلیسها اسم "تکه ای" از خراسان را، افغانستان گذاشتند؛ و مشترکاٌ با روس ها، خراسان بزرگ را تجزیه کردند. (در حقیقت ایران بزرگ) این تکه ها را به گونه ای ترسیم نمودند که هر کشوری با همسایه گانش اختلافات و چالش های پیوسته مرزی، تباری، زبانی و حقوقی داشته باشند، تا در آینده از این طریق به اهداف راهبردی خود برسند. متعاقب آن به هر"تکه ای" از خراسانی تجزیه شده نامی نهادند،
  این است که میگوییم:
  اسم افغانستان، به هیچ عنوان وجاهت لازم، بار تاریخی، شکوه علمی، عظمت سیاسی، لطافت عرفانی، ماندگاری هنری، قدرت فرهنگی، قدامت تاریخی و وقار ذاتی خراسان را باز تاب نمی دهد و رداء نیست که قامت مردم شجاع این سرزمین تاریخی را بپوشاند.
  این حرف به هیچ عنوان بی حرمتی به قوم افغان (پشتون) نیست بلکه یک حقیقت مسلم تاریخی می باشد. چنانچی اسم این کشور افغانستان نبوده "هزاره استان، ترکستان، تاجیکستان...و غیره می بود، باز هم گزینه خوبی برای خراسان نبوده و جز وسیله ای برای استفاده استعمار گران، افتراق، تشدد وبحران آفرینی نمی توانست ارمغانی به بار بیاورد.
  چنانچی اسم افغانستان امروزه مورد چنین استفاده ای قرار می گیرد، ضمن این که در داخل کشور از قبولیت عام برخوردارنبوده، یکی از پایه های بحران هویت در کشور می باشد و باید عوض شود، که تمامیت خواهان بااستفاده از این اسم دست به تحریف تاریخ حوزه مشترک فرهنگی می زنند. بحث صاحب اصلی کشور بودن و بحث اقلیت واکثریت راه می اندازند، که دیگران را به رفتن به تاجیکستان، ازبکستان و ایران فرامی خوانند، که بااستفاده از این مدخل، ادعای همتباری با پشتون های پاکستان کرده و با استفاده از نیروهای خارجی ادعا بر تمامیت ارضی کشور پاکستان صورت می گیرد...که سد تا مشکلی دیگر.
  ازطرفی از 150 تا 200 سال به اینطرف، قباء قدرت به قامت یک قوم" خاص" در کشور توسط استعمارگران خارجی (انگلیس،روس، پاکستان، امریکا) به منظور رسیدن به اهداف راهبردی مشخص دوخته شده است.
  واین باعث یک نوع باور و اعتماد به نفس! اما با اتکاء به قدرت خارجی، د ر بین نخبه گان پشتون شده،هژمون پشتونیسم را به وجود آورد. از آنجایی که این جریان با واقعیت های موجود قومی،فرهنگی وتاریخی درکشورهمخوانی ندارد،همیشه "هژمونی پشتونیسم" از طرف سایر اقوام باشندۀ کشور طرد و مورد انکار قرار گرفته است. این انکار بر حق برخاسته از دل تاريخ، چیزی نیست جز شرح حال تمامی هنگامه های رقتبار تاریخ معاصر کشور، تاریخی پرماجرا خونین و دردناک که سرتاسر آن مملو از حوادث خونبار، شکست ها، پیروزی ها، جنگ ها و کشتار بوده، همچنان که حکایتی از سر افزاری و حماسه آفرینی فرزندان راستین وطن را در زندان ها و نبردگاه ها پشت سر دارد، این است چهره راستین تاریخ معاصر افغانستان.
  یا در حقیقت امر جنگ استقلال و آزادی خواهی اکثریت مردم کشور که با چهره داخلی استعمار خارجی، یعنی استبداد میرزمید ند. از مقاومت مردانی هزاره ها تا خیزش امیر حبیب الله کلکانی، ده ها کودتا ومقاومت انفرادی وگروهی تا به مقاومت بزرگ علیه وحشت طالبانی که در آخرین دهه قرن بیستم طومار فرسوده پنداشت های تک تباری را متلاشی ساخت و ثابت کرد که در دست داشتن امتیاز قدرت سیاسی در مقدرات یک قوم خاص مرقوم نشده است. آن مقاومت بازگفت که بیش ازین، قدرت سیاسی در این سرزمین ملکیت و میراث انحصاری به حساب نمی آید و تفکرات کهنه، جای خود را به عصر مبارزه برای عدالت خالی کرده است. هرچند زمان و محدودیت های رنگارنگ فرصت نداد که رؤیای عدالت محوری در شرایط پس لرزه های انقراض یک سیستم کهنه، تحقق بیابد، اما در مجموع این گذشتۀ تاریخی حقانیت "انکارتاریخی " مبارزه ضد استبدادی سایر قومیت های کشور؛ وباطل بودن تفکر پشتونیسم را به اثبات رساند.
  مجموعه جنگ ها و زور آزمایی های اجتماعی تاریخی و سیاسی نشان می دهد که نوعی بیداری و آگاهی و احساس هویت در همه جا بروزکرده، اکنون دیگر نمی توان در افغانستان مانند گذشته قدرت را به نفع یک قوم به دست گرفت و بر مردمان اقوام دیگرحکومت کرد. افغانستان فعلی نیاز به یک ساختار ملی تازه و به شکلی از حکومت که تنوع واقعی آنرا بنمایاند، نیاز دارد. در کشور چند تباری مانند افغانستان، همه باید در سامانه سیاسی و اداره مملکت حضور شایسته خود را متبارز سازند، والا، تشنج ادامه خواهد یافت ومقاومت حتمی است.
  کشور و نظام در عرصه‌های مدیریتی، سیاسی،امنیتی، اقتصادی و حتی اجتماعی و فرهنگی با چالش‌های زیادی روبرو است. تشدید ناامنی‌های اجتماعی و نابسامانی‌های اقتصادی همه ریشه در افراط گرایی‌هایی پشتونیسم در گذشته و حال دارد. نخبه گان قوم پشتون با سیاست های غلط و همسو با استعمار گران زمینه ساز مداخله کشور های خارجی در کشور گردیده، که داستان پر آب چشمی است که بخش بزرگی از تیره روزی ها و سیه بختی های ما برخاسته از آن است وسیاست مداران و نخبه گان پشتون مسئولیت تاریخی لشکر کشی روس ها، پاکستانی ها و آمریکایی ها را به افغانستان در کار نامه خود دارند ودر پیشگاه تاریخ و مردم کشور مسئول عمل بی خردانه خود می باشند.
  نخبگان فکری و سیاستمداران پشتون اگر می خواهند در کشورصلح و آرامش برقرار شود و تجزیه نشود، باید به بازنگری ریشه یی و بنیادی دیدگاه های کنونی شان در قبال تمامی مسایل بپردازند. از جمله:
  رفع بحران با پاکستان وحل مسئله دیورند، از توسل به نیرو های خارجی بخاطر رسیدن به قدرت و فراموش نمودن افسانه واهی «اکثریت» که موجب فزونخواهی و برتری جویی تباری و زبانی و زمینه ساز نا به هنجاری ها، نارسایی ها و بسا نا به سامانی های دیگر می گردد و پذیرش تز همزیستی دادگرانه مسالمت آمیز با دیگران نیاز دارند. تا از این راه به شکستن بن بست زیانبار موجود بر سر راه روند ملت سازی و دولت سازی در کشور برسیم، چه تفکر حاکم بر نخبگان پشتون، با تاسف هنوز هم بر بنیان همان بینش منحط و واهی سراب گونه در دوره جنگ سرد و آمارهای موهوم استوار است که تا کنون بارها قدرت های بزرگ و نیز پاکستان از آن برای دستیابی به منافع آزمندانه خود به زیان ما بهره گیری ابزاری ناروا نموده اند.
  ما تجارب ذی قیمتی را در 40 سال‌ آزگار پشت سر گذاشته‌ایم و غلط بودن بسیاری باور ها به اثبات رسیده است، وضع فعلی کشور اقتضا می‌کند این تجارب در کنار یکدیگر قرار گیرند. باید مجموع گفتمان‌های گذشته یعنی گفتمان حزب دموکراتیک و سقوط آن،دوران جهاد، دوران مقاومت و گفتمان ده سال اخیر را به عنوان تجربه و سرمایه پیشین مبنای نظر قرار داده و تلاش کنیم شرایط کشور و نظام از وضع فعلی رهایی یابد، چرا که این وضعیت قابل تحمل و البته قابل دوام نیست.
  اگر در چنین مقطعی بلبشو نخبگان و دلسوزان واقعی نظام و مردم به این اقدام دست نزنند و از یک همگرایی و هم افزایی در جهت بهبود بخشی شرایط کشور و عبور دادن نظام از بحران پیش آمده فعلی(با توجه ویژه به منش بیمار و خطرناک پشتونیسزم) که عمدتا هم سیاسی است تلاش نکنند آیندگان آنها را نخواهند بخشید.
  وحید غیاثپور کاظمی

 • ,e amoi madarakita khar begaya ke to az kosish baramade ba in shrafatetat khob medani ke ma beni bachagha hamisha nari ta budem wa hstim, ma astim ke afghanistan ra donya yakami banami nek mishnasa o arami mefami yana agar namefami a amo dawri dastarkhani ta begayom! simab

  آنلاین : http://کابل پرس

 • همینجه در همین وبسایت و زیر همین مضمون یک بی غیرت به زبان خارجی گفته بود که هزاره ها را در نیروهای امنیت ملی نگیرند که اینها به افغانستان وفادار نیستند. اگر چه که کامنت این انسان خبیث را کابل پرس? برداشته است و کار خوب نکرده است باید می گذاشت که همه می دید که تعصب و جاهلیت و حماقت تا چه سر حد در کله ای گندیده ای بعضی ها نفوذ کرده است. نام این بی غیرت bad boy بود که از این نام معلوم است که در پس کوچه های کدام کشور خارجی و از پول مالیات خارجی ها نطفه اش بسته شده است. دلم ارام نمی گیرد که اگر به این بی غیرت حرفم را نزنم.
  او بی غیرت
  او بی ننگ
  او لوده
  تو در کشورهای خارجی چکر می زنی و فرزندان هزاره در کنار سایر هموطنان شان در خط مقدم در دفاع از ناموس و قومت کشته می شوند. در سال 2012 حد اقل 200 نفر فرزند غیور و شجاع هزاره تنها در صف اردوی ملی افغانستان در دفاع از وطن و ناموس وطن و در مقابل دشمنان خور فروخته ای وطن کشته شدند. چندین برابر این نمبر هم فرزندان غیور هزاره در کنار دیگر هموطنان شان در پولیس ملی شهید شدند.
  برو او بی غیرت یک بار تاریخ را بخوان و بدان که اولین حاکم هرات در زمان احمدشاه ابدالی هزاره بود و در مقابل ایرانی ها هزاره ها و ازبک ها و تاجیک ها و پشتون دوش به دوش هم جنگیدند. در زمان جنگ در مقابل شوروی اولین منطقه ای که آزاد شد هزاره جات بود او خارجیگک. برو در منار استقلال نام فرزندان غیور هزاره را در کنار دیگر هموطنان شان ببین که از استقلال وطن دفاع کردند و جانش شان را قربانی کردند.
  هزاره ها مزدوران ایران هستند؟ آیا وضعیت مهاجرین هزاره در ایران را می دانی؟ ایا زره ای انصاف و انسانیت داری؟ تو که انگلیسی هم می دانی در نیورک تایمز نخواندی که کرزی بوجی بوجی از ایرانی ها پول می گرفت. ایا کرزی هزاره است؟ آیا هزار بار مسوولین افغانستان اعلام نکرده اند که طالبان از ایران حمایت مالی و تسلیحاتی می شوند؟ آیا طالب هزاره است؟ احمد شاه احمدزی رسما می گوید که همسایه های افغانستان باید از حضور امریکا در افغانستان شکایت کنند و این حرف را به خبرنگاه سپاه پاسداران ایران می گوید. ایا احمدزی هزاره است؟ بروید به این لینک و حرفهای این وطن فروش را بخوان:
  http://razaqmamoon.blogspot.ie...
  هزاره ها به افغانستان وفادار نیستند؟
  ایا عبدالرحمن نصف خاک افغانستان را به انگلیس و روس نبخشید؟ ایا عبدالرحمن هزاره بود؟
  ایا رهبران تصمیم گیرنده ای کمونیست ها هزاره بودند؟
  ایا مزدوران ای اس ای هزاره هستند که هر روز با حملات انتحاری زن و کودک این وطن را می کشند و حتی به کودکان و زنان پشتون هم رحم نمی کنند؟
  و در آخر،
  چه کسی این قدرت را دارد که هزاره ها را از نیروهای امنیتی بیرون کند؟ زور ندیده ای و خود را قهرمان می دانی. سهمیه ای هزاره ها در نیروهای امنیتی افغانستان نه خیرات است و نه سوغات. هزاره اگر قدرت دفاع از خود را نمی داشت امروز چیزی به نام هزاره وجود نمی داشت.
  آیا رهبر کمیسیون مصالحه ای ملی را هزاره ترور کرد؟ ایا شخصیت های ملی و امنیتی مملکت را هزاره ها ترور می کنند؟
  دولت های افغانستان در 250 سال نتوانستند که تنها در کابل یک سیستم بدر رفت و یا فاضلاب را ایجاد کنند و نجاست قصر شان هم در کوچه می رفت. ایا این دولت ها را هزاره ها مدیریت می کردند؟ در همین مدت 10% مردم را با سواد نتوانستند ایا این هم جرم هزاره ها بود؟ در زمان ظاهر شاه به زبان خودش او بالای شتر به مکتب می رفت. ایا این عقب ماندگی هم جرم هزاره ها بود؟
  برو تاریخ را بخوان. چشم هایت را از خاک تعصب پاک کن و حقایق تاریخی را ان طور که هستند فهم کن. برای بیش از صد سال حاکمان افغانستان از انگلیس ها حقوق ماهیانه می گرفتند. این حقوق ماهیانه شاهان افغانستان در زمان امان الله خان قطع شد. ایا این وفاداری به افغانستان را نشان می دهد؟
  طالبان در روز روشن در جلال اباد وارد بانک شدند و مردم بیگناه را قتل عام کردند. ایا این وفاداری به افغانستان را نشان می دهد؟
  همین امروز ، امریکایی های افغان تبار که ثروت افغانستان را تاراج می کنند ایا هزاره هستند؟ درست است که چند خسک دزد هزاره هم داریم اما دزدان متخصص که در هفته ای یک خانه در دبی و کانادا از پول مردم گرسنه ای افغانستان می خرند هزاره نیستند. قاچاق بران مواد مخدر که تمام وطن را به نابودی کشانده اند هزاره نیستند. تمام مطبوعات دنیا از دست فامیل قاچاق بر کرزی شکایت می کنند. ایا این وفاداری به افغانستان را نشان می دهد؟ همین فامیل تمام زمین های دولتی را در قندهار غضب کردند و بر سر همین دزدی ها هم چند نفرشان کشته شدند. این چیزها را ملت افغانستان می فهمد.
  دولت امروز طالب را در دروازه های کابل سرکوب نمی توانید. باور کنید که هزاره ها می توانند در یک روز تمام هزار جات را از کنترول این دولت فاسد بیرون کنند. اما در گوشه گوشه ای هزارجات پرچم ملی بالا است در حالیکه اکثریت مطلق مردم در فقر کامل و جانکاه به سر می برند. اما ایا در جنوب و جنوب شرق هم در هر گوشه و کنارش پرچم ملی بالا است؟
  نصیحت من به شما این است که به تعصب قومی و نفرت دامن نزن. انگلیسی را به بهترین درجه بلدی. تلاش کن که از انسانیت و افکار مدرن وارد کشور خود بکنی و هموطنانت را با معیارهای مدرن مدنیت اشنا بسازی. تعصب و دشمن اگر به کار می امد حالا افغانستان بهترین کشور دنیا می بود اما دیدیم که از دشمنی و تعصب چیزی ساخته نیست به جز ویرانی و تباهی.
  اگر کسانی در کابل پرس به تعصبات قومی دامن می زنند همه ای شان هزاره نیستند. درست است که گرداننده ای ان یک هزاره ای عقده است اما اکثریت مطلق نویسندگان ان را غیر هزاره ها تشکیل می دهند. وانگهی، مگر گرداننده ای کابل پرس چه مقام و جایگاهی درمیان جامعه ای هزاره دارد؟ رهبر است؟ قوماندان است؟ وکیل است؟
  وقتی شما با بی حیایی تمام بر علیه هزاره ها می نویسی در حقیقت صف کابل پرسی ها را تیره تر می کنی. تعصب تعصب می زاید و نفرت هم نفرت می زاید. هیچ کسی در جهان امروز نمی تواند قومی را از بین ببرد. هر قومی می تواند از خود و حقوق خود دفاع کند. تعصب افغانستان را تا سرحد نابودی پیش برد. اگر شما واقعا به افغانستان پایبند هستید پس تلاش کنید که تمام مردمان ان را احترام کنی و ملی گرایی را تشویق کنی نه قبیله گرایی و بدویت و توحش را. اگر نی، مثل مسکین یار که به گیر امدی باز می فهمی که یک نان چند فتیر است.

 • ""دولت های افغانستان در 250 سال نتوانستند که تنها در کابل یک سیستم بدر رفت و یا فاضلاب را ایجاد کنند و نجاست قصر شان هم در کوچه می رفت. ""
  This is enough for bad boy. Iol

 • جناب جامی:
  وقتی من نوشته شما را می خوانم در حقیقت بالای جهل شما مرا خنده می گیرد. شما اگر کمی مطالعه می داشتید و افغانستان را می شناختید، این قدر زیاده روی در صحبت تان نمی کردید. اگر افغانستان و مفکوره تاسیس افغانستان را بخوانی و بدانی، همه چیز روشن می شود. بد بای یک افغان وطنپرست است و وی در دفاع از افغانستان در اینجا نظر می دهد. چطور ممکن است که یک افغان وطنپرست بشکل مدنی داخل صحبت گردد؟ چطور ممکن است که یک خرس مثل یک آهو عمل کند. اگر شما از یک خرس توقع آهو بودن را داشته باشید، در حقیقت شما باید از جهل مرکب خویش بنالید.
  افغانستان بمثابه زخم ناسور علیه ارزشهای مدنی برای وحدت و یکپارچگی ملی در منطقه ایجاد گشت که هدف نهائی افغان و افغانستان تعمیم همین سیاست تفرقه افگنی بر اساس تعلقات قومی و مذهبی است. دست اندرکاران امروزی، چه بشکل خارجی و چه بشکل داخلی، بیشتر در راه ترویج فرهنگ قبیله سالاری بشیوه قرون وسطائی کار می نمایند تا ترویج مدنیت و مدرنیتی! تشکیل افغانستان غیر طبیعی است. افغانستان از اقلیت های قومی کشورهای همسایه ساخته شده است که هیچوقت به یک ملت واقعی تبدیل شدنی نیست. مثلا هیچوقت شما پشتون های افغانستان را قانع ساخته نمی توانید که بخاطر افغانستان از برادرهای پشتون پاکستانی خود بگذرند. پشتون های افغانستان نسبت به پشتون های اکثریت در پاکستان وفادارترند تا افغانستان! ای کاش این طور نمی بود و ایشان نسبت به افغانستان وفادار می بودند. مثال های دیگر تاسیس پاکستان بمثابه خنجر در قلب هند و اسرائیل بمثابه خنجر در قلب فلسطین اند. افغانستان خود منشاء اکثر مشکلات است. صحبت از وحدت در افغانستان خنده آورترین کار است.
  وقتی یک افغان در مسیر حرکت افغانستان عمل می نماید، شما چرا بحث را از مسیر اصلیش منحرف می سازید. اگر در افغانستان تعصب بر اساس تعلقات قومی و مذهبی .... و غیره محو گردد، در حقیقت ما از محو افغانستان صحبت بعمل می آوریم. هر وقت تعصبات قومی و مذهبی باوجش باشد، در حقیقت ما به شکوفائی افغانستان دست یافته ایم. این یک واقعیت است و شما چطور می توانید از واقعیت ها چشم پوشی نمائید.
  همان فرموده سردار محمد داود است که تا وقتیکه یک افغان است، همین افغانستان است. قدری فکر کنید و معنی این فرموده قهرمان افغانستان را درک کنید. شما جناب جامی نیز لارمست که کمی فکر کنید و بدانید که تا وقتیکه یک افغان باشد، همین گند و کثافت است و بس. یک کلمه باید واضح باشد، هر کسیکه افغان است، حتما پشتون نیست. امروز افغان از اقوام مختلف برای پیشبرد کثیفترین کارها ایجاد و مورد استفاده و بهره برداری های سیاسی قرار می گیرند. متاسفانه امروز هزاره هائی اند که افغانتر از یک پشتون در دفاع از افغانستان کار می نمایند. مثال شما مصاحبه همین دو دختر هزاره پیلوت تربیه شده در امریکا را بشنوید که با چه آب و تاب از افغان بودن خویش می گویند! ولی یک دختر پشتون تا این حد به افغان بودنش نمی نازد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس