صفحه نخست > دیدگاه > اعتراض دانشجویان به عدم تمایل دولت برای ساخت شاهراه هرات، غور، دایکندی و بامیان

اعتراض دانشجویان به عدم تمایل دولت برای ساخت شاهراه هرات، غور، دایکندی و بامیان

به روایت عکس و تصویر
شنبه 10 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پیش از این نیز مردم بامیان در اجتماعی اعتراضی خواستار ساخت این شاهراه شده بودند. متن کاملا قطعنامه آنان به شرح زیر است:

قطع نامه

عکس از وبلاگ ستاره بامیان

مناطق مركزي كشور، كه شامل ولايات ميدان وردك، باميان، دايكندي، غور و بخشهايي از ولايات همجوار مي باشند، در سده هاي اخير بخاطر بي مهري هاي حاكمان و نيز به دليل جغرافيا و طبيعت خشن و كوهستاني آن بيشترين رنجها و مصايب را در زندگي شان متحمل شده اند.

با مرور و مطالعه ي ،ولو گذرا، در مي يابند كه چهره فقر و فراموشي و محروميت از مزايا و امتيازات ملي و نبود برنامه ها و پروژه هاي انكشافي جزء خطوط برجسته ي صفحات تاريخ اين مردم بوده اند، مردمي كه خود نمي دانند به كدام جرم و گناهي انجام نداده اي اينگونه سزا ديده اند.
پروژه سرك گردن ديوال، براي نخستين بار در سال 1342 زماني كه آلمانيها مي خواستند با تمويل آن كابل را به هرات از مسير ولايات ميدان وردك، باميان، غور وصل كند در اسناد دولتي ثبت شد ولي به دلايلي كه هنوز رنگ و بوي آن به مشام مي رسند تطبيق نگرديد، تا اينكه در سال 1348 مردم اين سامان در سفر تاريخي ظاهر شاه، عمده ترين، حياتي ترين و اساسي ترين خواست شان را احيا و اعمار سرك گردن ديوال عنوان كرد و مورد قبول ظاهر شاه قرار گرفت تا مجدداً شامل اسناد رسمي دولت گردد و در سال 1355 كار زيربنايي آن آغاز و تا سال 1357 الي كوتل ملايعقوب بهسود كارهاي زيربنايي آن ادامه يافت.

با توجه به گذشته غمباري كه اين ساحه و اين مردم سپري نموده است و با در نظر داشت اهميت حياتي و ملي كه اين پروژه براي رشد و رونق كشور مي تواند داشته باشند، مردم اين ولايات پس از سقوط طالبان و روي كار آمدن نظام سياسي فعلي، كه با حمايت ده ها ميليارد دالر جامعه جهاني همراه بود، نه تنها انتظار و توقع تطبيق اين پروژه را داشتند، بلكه مطمئين بودند مركز نشينان و تصميم گيرندگان اين نظام و همچنان كشورهاي دوست و همكاران بين المللي ما، بخاطر التيام زخمهاي مردم اين ديار، علاوه بر اين پروژه صدها پروژه و برنامه هاي ملي و زيربنايي را به اين مناطق به اجرا خواهند گذاشت؛ چيزي كه با گذشت بيش از ده سال از عمر اين نظام هنوز جزء روياهاي مردم ماست و تبديل به مرض يأس و نااميدي براي مردم ما گشته اند.

مردم ولايات مناطق مركزي، علي رغم بي عدالتي ها، كم مهري ها و نا برابري هايي كه در ده سال اخير در توزيع ثروت و سرمايه ملي و كمك هاي انبوه جامعه جهاني در رابطه به مناطق شان صورت گرفته اند و در اين توزيع كمترين و ناچيز ترين سهم را داشته اند، ولي هرگز پا را فراتر از مرز قانون و حاكميت قانون نگذاشتند و در تمام پروسه ها و پروژه هاي ملي در حوزه هاي امنيت، حكومتداري و انكشافي همگام با دولت و جامعه جهاني بوده و حمايت همه جانبه اي از برنامه هاي دولت خويش داشته اند.


Vis større kart
اينك كه قوت هاي امنيتي كشورهاي دوست در شرف خارج شدن اند و روند انتقال مسئوليت چند مرحله را پشت سرگذرانده است و مردم مناطق و ولايات مركزي كمترين بهره از اين حضور را در بخش هاي انكشافي برده اند؛ ايجاب مي كند تا به پاس همكاري ها و حمايت هاي همه جانبه مردم اين سامان و بخاطر جبران آنچه شايسته بود در اين مناطق مي شدند كه نشد، دولت افغانستان و جامعه جهاني، نه تنها براي اين مردم بلكه بخاطر منافع ملي و در راستاي عرضه خدمات مطلوب حكومتي و تمثيل و تحقق ارزشهاي يك نظام شايسته و مردم محور كار اين پروژه و ديگر برنامه ها و پروژه هايي كه اين حوزه بزرگ بشري را از فقر و محروميت نجاب دهند و حقوق اوليه و اساسي بشري را تآمين نمايند را روي دست گرفته و هرچه سريع تر عملي سازند.

مردم و نهادهاي مدني، نمايندگان مردم در شوراهاي ولايتي ولايت هاي ميدان وردك، باميان، دايكندي، غور و هرات با توجه به اهميت ملي و انكشافي سرك گردن ديوال در گردهمائي امروز خويش در مركز ولايت باميان ضمن تأكيد بر ملي و حياتي بودن پروژه سرك گردن ديوال، خواست و مطالبات برحق شهروندي خويش را در مواد آتي اعلان كرده و خواهان پيگيري و اجراي آن هستيم:
1. ما از رياست محترم جمهوري اسلامي افغانستان و كابينه كشور جداً مي خواهيم كه روند كار پروژه سرك گردن ديوال را سرعت بخشيده و بودجه آن را به صورت كامل در بودجه انكشافي سال 1392 شامل سازند و همچنان در راستاي تشويق و ترغيب تمويل كنندگان بزرگ بين المللي سعي و تلاش دلسوزانه و همه جانبه داشته باشند؛
2. از اعضاي محترم مجلسين ملي مجدانه مي طلبيم تا در هنگام تصويب بودجه انكشافي سال 1392 منافع ملي و محروميت مردم افغانستان و مردم ساحات مناطق مركزي را در نظر گرفته و اين پروژه ملي را شامل بودجه سال نمايند؛
3. از كشورهاي بزرگ تمويل كننده كه در راستاي تأمين عدالت و تحقق دموكراسي حضور مادي و يا معنوي شان را در افغانستان داشته اند، مي خواهيم كه با تمويل اين پروژه، ماندگارترين حضور انساني شان را به نمايش گزارند؛
4. از ادارات محلي، به ويژه از واليان محترم ولايت هاي ميدان وردك، باميان، دايكندي، غور، هرات و ديگر ولاياتي كه در مسير اين پروژه بزرگ ملي قرار دارند مي خواهيم تا با تشريك مساعي همديگر و كار مشترك در بخش تسريع اين پروژه تلاش جدي نمايند
5. از مردم بزرگ، با ديانت و با انصاف افغانستان، نهادهاي مدني، احزاب سياسي و فعالين مدني و حقوق بشري كشور مي خواهيم كه مردم اين سامان را تنها نگذارند و براي برآورده شدن خواسته هاي مشروع و قانوني شان همگام و همكار باشند.

والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته

قطعنامه گردهمائي در رابطه به سرگ گردن ديوال
پنجشنبه 27 ميزان 1391

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس