صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > ملالی جویا برنده «جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر ۲۰۰۸» گردید

ملالی جویا برنده «جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر ۲۰۰۸» گردید

گزارشی از تلویزیون "آریانا"
سليم پویان
يكشنبه 17 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

«سینما برای صلح» طی مراسمی به تاریخ یازدهم فبروری ۲۰۰۸ در محل تاریخی «کانزرت هاوس» برلین ـ آلمان «جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر» سال ۲۰۰۸ را به ملالی جویا اهدا نمود. از میان 4 کاندید این جایزه که قبلا بوسیله این سازمان اعلام شده بودند، ملالی جویا به حیث برنده اعلام گردید و هنرپیشه مشهور هالیود و دوبار برنده جایزه اسکار، هیلری سوانک (Hilary Swank)‌ جایزه را به ملالی جویا تقدیم نمود.

جویا لحظاتی بعد از دریافت جایزه در برلین

ملالی جویا در جریان دریافت جایزه مورد استقبال گرم حضار در سالن، که اکثر شان سینماگران مشهور جهان بودند، قرار گرفت. وی طی نطق کوتاهش از «سینما برای صلح» بخاطر دادن جایزه به یک زن افغان اظهار سپاس نمود و جایزه را «به مردم رنج دیده و مصیب دیده افغانستان» اهدا کرد. جویا افزود: «افغانستان تحت سلطه امریکا و متحدانش هنوز هم همچون دوزخ سوزان برای مردمش هست و سیاست های غلط به اصطلاح جامعه جهانی کشور ما را به پرتگاه نابودی کشانیده است. من از شما سینماگران تقاضا دارم که دردها و حقایق هولناک کشورم را منعکس ساخته از دولتهایتان بخواهید که از تقویت بنیادگرایی در افغانستان دست بردارند.»

«جایزه بین‌المللی فلم حقوق بشر» همه ساله به کسی داده میشود که از طریق کارکردش در فلم، نقش مهمی در صلح و همسویی ایفا کرده باشد. امسال به پاس نقش ارزنده ملالی جویا در فلم مستند «دشمنان خوشبختی» به وی تعلق گرفت. قابل یادآوریست که این فلم قبلا چندین جایزه دیگر را نیز از آن خود کرده و تا حال در دهها کشور جهان نمایش داده شده است.

«سینما برای صلح» فستیوال بین‌المللی‌ایست جهت جمعاوری اعانه برای پروژه‌های امدادی منتخب که هر ساله برگزار میگردد تا در سطح جهان اهل سینما را درین کار دخیل نموده و بر نقشی که فلم می‌تواند در پیشبرد اهدافی چون صلح و تحمل پذیری داشته باشد، تاکید ورزد. حقوق مادی تمامی جوایز امسال «سینما برای صلح» به کمپاین محو خشونت علیه زنان UNIFEM تعلق گرفت.

چند تن از کاندید های دیگر «سینما برای صلح» در هفت رده مختلف برای سال ۲۰۰۸ عبارتند بودند از آنجیلینا جولی، مایکل مور، کریستین امانپور، لیوناردو دی کپریو و غیره.


منبع خبر با تصاویر بیشتر از مراسم دریافت جایزه بوسیله جویا:

http://www.malalaijoya.com/c4pwin_f.htm

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • yaki az khahenini shorai nezar ame malai joya ast

  • بیچاره به این تحلیل خودت باید گریست، مثلی که شنیده‌ای شورای نظار ولی نمیدانی منظور از آن چیست و هیچگاهی هم سخنان تند و تیز و برای جویا را به گوش خودت نشنیده‌ای و عو عو شورای نظاری ها در مقابل او را هم!!

   برایت سلامتی میخواهم!!!

 • ملالی جویا

  این شیر زن افغان افتخار ما افغانهای تشنه به صلح، آزادی و دموکراسی است.

 • یکچنین جوایز واقعا به ملالی جویا این دختر اصیل و سلحشور کشور درخون تپیده ما می‌زیبد.

  دختر ارجمند فراه! جایزه برایت مبارک باد!

  امید صدایت همچنان خنجرگون قلب دشمنان انسانیت را نشانه گیرد.

  • ثريا جان‚
   من هم به همه گپ هايت در بارهء ملالي جويا موافقم.

   فقط يك نكته را ميخواستم به عرض تان برسانم كه صلحشور به (ص) نوشته ميشود و به معني صلح‚ آشتي و توافق ميباشد. سلحشور به (س) كه شما نوشته ايد‚ از سلاح و ابزار جنگ گرفته شده و به معني جنگاور ميباشد. كه اين كلمه لايق شان ملالي جويا نميباشد. ميدانم كه مقصد تان در رابطه به ملالي جويا همان كلمهء صلحشور است.

   آزرده نباشيد

  • اگر خانم جویا حرفهای که در زبانش است در دلش هم باشد راستی که قهرمان شایسته است و این جایزه را برایش تبریک عرض میدارم .

   در غیر آن قرار تبصره های افغانان که خانم جویا از سازمان راوا و از باند ماوءیست است لیاقت جایزه را ندارد .
   چــرا :مردم افغان از حزب ،سازمان،باند ،گروپ ..... خسته شده و قدرت صلاحیت که مردم بالایشان اعتبار کردن نه اسلامی بود و نه مردمی و نه وطنی نتیجهء منفی بیرن دادن .

  • اگر به گفتهء “ مردم‌ “ ملالي جويا عضوء راوا باشد‚ از آن دو نتيجه ميگيريم:

   اول اينكه خانم جويا در همه سخنراني هايش خيلي واضح و بدون پرده از سياست هاي امريكا و پاكستان شديداّ انتقاد ميكند. فلهذا همه سروصدا هاي “ وابستگي “ راوا به اين دو مملكت ( امريكا و پاكستان) جزء پروپاگند و تبليغ هاي غلط چيزي ديگر نيست.

   دوم اگر واقعاّ خانم جويا عضوء راوا باشد (كه من نميدانم)‚ پس ازيك سازمانيكه اينظور زنان شجاع و ازخودگذر به بار آورده‚ بايد پشتيباني كنيم.

   در غير آن همه گپ هاي ما در بارهء راوا و ملالي جويا جزء خاكبادي چيزي بيشتر نخواهد بود.

   احترام

 • اینک جهان نیز به حقایق افغانستان پی برده و متوجه اشتباهات خود می گردد که چه قهرمانان واقعی این ملت دردمند داشته و دارد که خاموش مانده اند و به عوض جامعه جهانی دست نا مردان را بلند می کرده وبر سکوی عدالت و بر شکم مردم گرسنه ما به زور می کوبیده است ، این اولین نشانه ای از عدالت کنونی است که یک جایزه بزرگ و پرافتخار به اهلش و مردمش می رسد باید درود گفت و وسیله ی شد برای این آواز خروشان و دردمند که دشمن را برای یک ثانیه هم آرام نمی گذارد اگر مردم و جهان آزادیخواه دست به دست هم بدهند به یقین که این دشمنان خونخوار و بی حس چیزی نیست جز ببرهای کاغذی که فقط و فقط با یک خروش ملالی وار به برزخ نیستی کشانده خواهند شد
  اگر واقعا به دموکراسی ایمان داریم و به این وطن و مردم می اندیشیم اگر صداقت داریم و مبارزه می کنیم پس همه با هم دور این صدای گر م و خروشان عصر بپا بر خیزیم و از حقانیت این انسان سترگ که در زندگی اش چیزی جز مردم ندارد بی باکانه دفاع کنیم
  من و دوستانم این جایزه را به آن قهرمان و مردم شریف از صمیم قلب تبریک عرض می کنیم

 • خواهر مبارزم جویا جان، هرگونه جوایز افتخاری به تو می‌زیبد که درد مردمت را درک کرده‌ای و "کفن پوش" مقابل دشمنان ملت ما صدایت را بلند کرده‌ای. تو افتخار این کشور هستی، تو چهره منکوب شده زن افغان را نمایندگی میکنی که هرچند زیر بار ستم و استبداد قرار دارد اما با مشت های بسته و عزم راسخ، نترس و بی‌باک برای رهایی چادرهایشان را بیرق رزم ساخته اند.

  من از تعلق داشتن به کشوری که در آن زنان شجاع و شیرصفتی چون ملالی جویا داریم به خود میبالم.

  • واه واه

   قربان دستان گلریزت شوم

   روبا ها خوش بودند که از شیر دور شدند، اینک صدای شیر از پشت سر روبه ها برامد.

   شیر مادر به ملالی جویا حلال باد.

   افتخار بتو که زن اصیل کشور رنج دیده ما هستی.

   آنلاین : واه واه

 • ملالی عزیز جایزه ات را برایت مبارکباد میگویم!
  در مبارزه بر علیه ظلم و بی عدالتی برایت حوصله فراخ و موفقیت مزید ارزو میکنم به امید صلح سرتاسری درکشور و ایجاد وحدت ملی افغانستان!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس