صفحه نخست > دیدگاه > قرآن مقدس نیست یا مسلمانان منافق اند؟

قرآن مقدس نیست یا مسلمانان منافق اند؟

آیا قرآن مقدس است یا مقدس نیست؟ اگر مقدس است پس مسوولیت ایمانی و اسلامی مردم مسلمان، رییس جمهور متدین و حضرات در شورای علما، ائمه مساجد سراسر کشور در مورد آتش زدن صدها جلد قرآن توسط کوچیها و طالبان در بهسود چیست؟
حسين زاهدی
شنبه 9 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکی از ساکنان ولسوالی بهسود ولایت میدان که پیر مرد سالخورده یست در برابر کمره گزارشگر تلویزیون فردا از دولت و وکلای مردم در پارلمان، می پرسد: "آیا قرآنی که در بگرام به آن اهانت صورت گرفت و در بهسود نیز سوختانده شده است، با هم تفاوت دارد یا نه"؟!

به نظر میرسد سوال این پیر مرد کنار جا نماز(سجاده) هر مسلمان و مومن جا خوش کرده است و منتظر پاسخ است، یا به عبارت دیگر این سوال میزان ایمان مردم را نسبت به مقدسات شان به آزمون و چالش جدی می کشاند، پاسخ هرچه باشد از این دو گزینه فراتر نخواهد رفت ، "قرآن" یا مقدس است که هرگونه اهانت به این کتاب تاوان بس سنگین در پی خواهد داشت حال اهانت کننده هر کسی میخواهد باشد باید مجازات گردد، و یا مقدس نیست و با آتش کشیدن چند جلد آن میتوان چند پیاله چای تازه دم را آماده کرد و خستگی را از تن زدود و از شر کاغذ پاره های اضافه نیز رهایی یافت.

ظاهرن از نظر مسلمانان قرآن مقدس است، نتنها مقدس است که چند مرتبه مقدس تر از آن تقدس معمول و مروج .
در واکنش به نشر کاریکاتور حضرت محمد(ص) پیامبر اسلام در سال 2005 بیشتر از 150 نفر جانشان را از دست دادند، و مسلمانان در سراسر جهان دست به تظاهرات زدند، همین طور در سال 2012 در تظاهرات علیه قرآن سوزی در پایگاه نظامی بگرام نزدیک به صد تن کشته و زخمی شدند .

این واکنشهای خونین نشان از ایمان خدشه ناپذیر مسلمانان و مومنان نسبت به مقدسات شان را نشان میدهد و اگر نه چه کسی حاضر است جانش را برای کاغذ پاره ی که سوختانده شده است از دست بدهد و نشر کاریکاتوری که جهان را تکان داد و روابط کشورها و قاره ها را تحت تاثیر قرار داد.

اعلام آمادگی "تری جونز" کشیش امریکای مبنی بر سوختاندن قرآن با واکنش دولت ها و ملت های مسلمان همراه بود آقای کرزی نیز در واکنش به آن تصمیم گفته بود "من به آن کشش کلیسا میگویم که نباید به آن عمل فكر كند. آتش زدن قرآن به هيچ كس ضرر نخواهد زد. قرآن در قلب‌ها و عقل‌هاي يك ميليارد و نيم مسلمان است و اهانت به قرآن اهانت به ملت‌ها است"

و اینگونه بود که رییس جمهور متدین کشور شهید پرور و مجاهد ما را نیز واداشت تا در برابر چنین تصمیم نابخردانه کشیش امریکای ابراز نظر مومنانه نماید.

سوال آن مرد سالخورده را یک بار دیگر و بدین گونه تکرار میکنم! آیا قرآن مقدس است یا مقدس نیست؟ اگر مقدس است پس مسوولیت ایمانی و اسلامی مردم مسلمان، رییس جمهور متدین و حضرات در شورای علما، ائمه مساجد سراسر کشور در مورد آتش زدن صدها جلد قرآن توسط کوچیها و طالبان در بهسود چیست؟

مردم مسلمان و متدین با راه اندازی تظاهرات و ابراز خشم نسبت به اهانت به مقدسات و قرآن سوزی توسط امریکایی ها در بگرام در سال جاری میلادی در روز اول تظاهرات در مقابل پایگا ه نظامی بگرام در کابل، رییس جمهور قدرتمندترین کشور دنیا را (بارک اوباما )به عذر خواهی واداشت، حال بار دیگر به مقدسات مسلمانان اهانت بس بزرگتر صورت گرفته است با این تفاوت که این قرآنها در مکان مقدس (مسجد خانه خدا ) یکجا با هم به آتش کشیده شده است و مهاجمان با علم و آگاهی از وجود مسجد و قرآنها این عمل ننگین را انجام داده اند و هر ساله تکرار میکنند.

آیا هنوز آن احساسات، آن ایمان، آن قدرت و مسوولیت اسلامی در وجود یک یک مسلمانان افغانستان نهفته است تا جناب کرزی رییس جمهور، برادر ناراضی اش ملا عمر و نمایندگان کوچی ها در پارلمان را که از حمله کوچی ها و طالبان وحشی در مناطق مرکزی حمایت میکنند وادار به پوزش در برابر چنین اهانت بزرگ به مقدسات شان نمایند.
کرزی، ملاعمر و نمایندگان کوچی ها در پارلمان مسوول هستند، همانطور که عساکر امریکایها اهانت کردند و بارک اباما با مسوولیت از مسلمانان پوزش و معذرت خواهی نمود.

و اگر قرآن مقدس نیست پس آن همه هیاهو و غوغا در برابر پایگاه نظامی بگرام و ریخته شدن خون ده ها تن از مردم به چه منظور و هدف راه افتاد آیا این برچسب مناسب نخواهد بود که مسلمانان را ریاکارترین و منافق ترین انسانهای روی زمین پنداشت؟.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بادرود به فرهیختگان و ننگ برجاهلان تاریخ !
  جناب زاهدی با سپاس از شما بحثی را به میان کشیده اید که اگر هر افغان کمی تعمق کنند. پاسخ شان را دریافت می کنند.
  حالا پرسش دیگر به میان می آید که آیا مسئولیت اعراب بیشتر است در مقابل قرآن یا افغانها و امثالهم ؟
  مثلی است که میگویند در خانه عروس کسی خبر ندارد .ودرخانه داماد دنگ و دهل است.
  کسانیکه سنگ مناطق هزاره نشین را دامن می زنند. به این پرسش پاسخ دهند .و خود را روشنفکر می گیرند.
  که اگر اسلام نجات دهنده است چرا این قوم درجهان درنهایت بدبختی زندگی می کنند. نه اینها بلکه تمام اقوام حتا پشتونهای افغانستان ؟
  من نظر خودم را منحیث یک قزلباش افغان بیان می کنم که . میگویند دزد نابلد در کاهدان می رود.
  جهان امروز جهان خرد و دانش است واروپا و آمریکا و اکثر کشور های متمدن به شمول اسرائیل ،تمام پیشرفت شان ناشی از علم ودانش و دیگر اندیشی است .
  یک مسئله را اکثر مسلمان شده ها درک نمی توانند بکنند.و آن اینست که اعراب میدانند دین شان چیست ولی آن پرده که در چشمان مسلمان توسط الله کشیده شده به آنها اجازه نمی دهد. که بالاتر از خطی که برای شان کشیده شده در پشت دیوار و به چشم دیده هم نمیتوانند پا بیرون بگزارند.
  از نظر فلسفی جهان مادیست وتا بیشتر از 6 ملیارد سال دیگر هم ادامه دارد.
  من در کلیسا ها رفتم و در سنگالها واز بهترین مسیحیان و یهودان عینی تحقیق کردم و در آخر به همان نکته رسیدم که دین اسلام جز فرهنگ اعراب است ولی فرهنگ ما جدا از دین ماست و زندگی ما به پایه فرهنگ ماست مثل تمام انسانهای متمدن جهان .
  تمام فشار ها در افغانستان بخاطر اینست که فرهنگ و زبان ما را نابود کنند. تو سط همین طالبان و مجاهدین سربکفو جاهل با رهبران چند زنه شان .
  در فرانسه و انگلستان اکثر کشور های اروپائی و بقیه مردمان آن مسیحی است ولی طرز حکومت آنها در فرانسه جمهوریت است و در انگلستان هم پادشاهی .
  و دین و کلیسا نان خور ملت است است و نه دولت .
  اما درپاکستان قبلا فرهنگ هندو بود و دین هم از عرب ،دین عرب آمد توسط همین پادشاهان جاهل افغانی مانند محمود واحمدشاه و سلسله تیموریان و مغل های هند که بعد ها در حدود 60 سال پیش باعث تشکیل پاکستان شد.
  وپاکستانی که امروز به یک فتنه بین الملی تبدیل شده دلیل آنست که مانند خس روی آب است و ریشه اش درهند مانده و خاشاکش در پاکستان و در دراز مدت هیچ امکان ندارد که پاکستان بتواند ازداخلش رشد کنند.چرا که تمام شئون زندگی پاکستان را دین اسلام و شریعت تروزیزم اداره می کند. و پاکشتان میخواست مارا هم مانند خودش بسازد و تاهنوز هم با پول اعراب و فتنه گری پاکستان میخواهند فرهنگ تاریخی 8000 ساله ما را توسط دین و شریعت نابود سازند. مگر یادتان رفت تندیس های گرشاسپ و زنش در بامیان .هنوز مردم آنرا بنام بودا یا می کردند چرا که مباد توسط فرهنگ ستیزان عرب نابود شود ولی آنها میدانستند که چطور نابودش کنند. ما خودما هستیم که تیشه به ریشه خود میزنیم .
  منظورم نوکران پاکستان و ایران است.
  خوشبختانه در افغانستان همه به اساس فرهنگ های قومی که مختص خودشان است زندگی می کنندولی رو بنای آنرا دین و مذهب پوشانیده .و تمام بدیختی افغانستان از کسانی است که دینش بر فرهنگش چربی می کند مانند رهبران جهادی که زخم ناسور اسلام هستند برای افغانستان.
  پاسخ شما را من قسمی می دهم که قرآن مقدس نیست قصه های ملک عرب بیابانی است که توسط سلمان و محمد طرح ریزی شد .شما کتاب 23 سال را بخوانید . در همان زمان که محمد چوپان بچه یتیم بی نان و بی آب زندگی میگرد . در زیر هرسنگ ده تا پیغمبر بود.قصه بسیار دراز است .عرب پروردگار عالمیان برای خودش به اندازه یک گدی گگ درست کرده و یک خانه گک چوچه هم برایش غولک درست کرده که توسط الله و نامش و خانه اش قرن هاست که جیب های جاهلین را خای می کنند.و ما هنوز هم نمیدانیم درین قرن 21که کافران به ماه و مشتری میروند.
  فقط یک بیت شعر بهار میتواند وضعیت مارا بیان کند :
  هفت شهر عشق را عطار گشت
  ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم .
  هنوز ما و شما در سر یک دورائی هستم و نشسته ایم و نمیتوانیم انتخاب کنیم.کدام راهخ را انتخاب کنیم .
  هر کس یک حلقه در گردن دارد و از آن نمیتواند گردنش را بیرون بکشد . یکی شیعه یک سنی . یکی شافعی یکی مالکی و دیگری عنبلی و دیگر هندو و مسیحی ووووو
  دو کشور در جهان به اساس دین تشکیل شده یکی پاکسان و دیگری اسرا ئیل من از شما میخواهم درین باره نظر بدهید . چون مهم است .
  چرا اسرائیل یک کشور متمدن و موازی با دموکراسی حرکت می کند و حتا خود آمریکا هم با لابیگری سرمایه داران اسرائیلی اداره میشود .
  ولی پاکستان مرکز تروریسم بین المللی و از ریشه در خرافات فرو رفته و در هر طرفش که ببینی حقوق انسانها پا مال میشود. مخصوصا هزاره ها در کویته که شهروند پاکستان هم هستند.
  امید هم میهنان بتوانند این پرسش را پاسخ درست بدهند و اگر نتوانستید باز من بعد ها پاسخش را می دهم .
  هدف من اینست تا راه را پیدا نکنیم ازین مخمصه دین و شریعت رهایی ناممکن است . من نمی گویم دین نداشته باشد یا نماز نخواند در خانه هایتان آنقدر نماز بخوانید که گیج شوید حتا شب تا صبح سر جای نماز در کله ایستاده شوید و لغتک زده بروید ولی آنرا مانند جرنگانه اطفال در اجتماع سوز ندهید. و کاری هم بدیگران نداشته باشید چه اگر خدائی باشد ازهمه است و انسانهای زنده وکیل نمی خواهند.
  حالا که سینه زدن هم مانند ایرانی ها در سرکها برپا مبشود. اینست بدبختی : کرزی میگوید شب و روز درس بخوانید و باز بخوانید چون احتاج دارید ولی شما دنبال ملا روان هستید.
  اگر امروز شمااز آمریکا استفاده نکنید بطور مثبت یک روز پشیمان میشوید.
  با سپاس

  • بابا کنیشکا قزلباش .
   زبان تو کدام زبان است , تاریخ و فرهنگ تو که از ان حرف زده یی کدام است ؟
   کیها کدام زبان را میخواهند نابود کنند ؟
   گفتی کلیسا به کلیسا تحقیق کردی , اقای محقق صاحب تحقیق و نتیجه انرا بنویس تا از داکتر حقوق بین الدول چیزی های بخوانیم .

  • چرا اسرائیل یک کشور متمدن و موازی با دموکراسی حرکت می کند و حتا خود آمریکا هم با لابیگری سرمایه داران اسرائیلی اداره میشود .
   جناب کنشکا جان چونکه اسرائیل از نژاد توست از این رو نظر لطف در باره ان دارید ما بیشتر از صهونیزم و کشتار , تخریب , منافقت و تجاوز اسرایل میدانم تا دمکراسی ان .........
   یهود مثل هندو واوغان همیش به پول و سرمایه فکر میکند از هر راه که باشد باید انرا بدست بیاورد برایش مهم نیست که طفل را قربانی میکند یا پیر مرد را باید خانه و زمین دیگران غصب شود تا خود اش چیزی داشته باشد .

  • كنشكاه شما قزلباش نيستيد زيرا قزلباشان در طول تاريخ مردمان مزهبى اند وهيجيك تاكنون موضع كيرى ضد دينى ندارند وشما لابد ازيشتونهاى يهود نثراد هستيد كه در هر كلمه از طرز ديد شما توهينات به دين است ومردانه وار أصليت خودرا بنويسيد تا باعث بد نامى همه قزلباشان نكرديد وشما مطلق بيك دحرى نادان مانند هستيد ويا اينكه جديدا به انتر نيت رو اورده ايد كه خود را نشان بايد بدهيد با هر جتيات وحرفهاى لاوبالى ات( خير أنديش )

  • سپاس از پاسخت لاکن تو نظر شخصی ات را بیان کردی . اگر من از نژاد اسرائیل باشم شما هم هستید چرا که همه به اساس دین های سامی اولاد بابای آدم و بی بی هواهستیم اگر خودت اینرا قبول نداری ؟ پس تو هم ضد اسلام هستی .
   همین است که عقاید اسلامی به اساس خرافات و مهر زدن استوار است و به قیاس و حدث و گمان به تیوری و پراتیک و واقعیت گوئی هیچ علاقة ندارند.
   همان طور که 90% بیسواد میراث اسلام است 90% هم قرآن را نخوانده و نمی دانند . یا سر دروازه میخ کرده اند یا در سر عروس می گیرند و یا در روز فاتحه آنرا میخوانند و نمی دانند. که چه گفتند. این است مشکل افغانستان و ایران .
   وقتی مسئله پاکستان و اسرائیل شود همه سر اسرائیل حمله می کنند و وقتی مسئله پاکستان و هزاره های کویته همه سر پاکستان حمله می کنند. و اسلام وسعت نظر را از تمام اقوام گرفته و همه پیش پای خود را می بینند.
   که من هیچ استقرار فکری در ایشان نمی بینم .اسلام دین تفرقه است و حتا شیعه با شیعه و سنی باسنی هم جور نمی آیند
   یکجای از پیش من اشتباه شد در بالا که سنگ اش را به سینه می زنند. معذرت

  • سپاس از خودت
   درست در طول تاریخ قزلباشان مذهبی بودند ولی دین و مذهب اصل زندگی شان نبود و با فرهنگ خود زندگی داشتند .و همین است که من میتوانم پیراهن گنده و چرک و چتل و خونپر اسلام را از جانم بکشم ولی برای شما ها مشکل است .اینست تفاوت ولی آسان نیست .
   بسیار تحمل را تا پخته شود خامی .

  • یهود خان قزلباش ! تمام پاکستان در بگیره (حریق شود ) سیل , ببرد ,بکشند , بسوزند ,اوغان را حلال کنند هزاره را چنواری کند ...... چرت بنده خراب نمیشود از سوی هم کسانیکه قبیلوی فکر میکنند بگمان شان که همه قوم گرا و قبیله گراست و یا هر کی در کابل پرس? چیزی نوشت باید هزاره باشد ...
   من نه ملا هستم و نه ادم مذهبی از این رو هچگاه در باره مسایل دینی چیزی نمیگویم اینکه مرا در قطار مخالفین و موافقین قرار دادا یی اشتباه اوغانی فرموده یی .

  • بادرود به شماخردمند.
   درهمه اقوام عدة کمی مشکل دارد این قضیه نسب است و انسان های ازاده و فرهیخته برای من مثل تاج سرم هستند. و آنهایی که هم نمیدانند گنائی ندارند . استبداد تاریخ بر آنها ظلم نموده ولی امروز تکنالوژی درخدمت همه است . و همه میتوانند هرچه را میخواهند پیدا کنند. و مقایسه کنند.من از شما فرهیخته معذرت میخواهم.اما من گفتم در نخست من یک افغان و درثانی از مردم قزلباش هستم ولی مهمتر از همه من میخواهم سجایای یک انسان را داشته باشم.
   چنان که بیدل می فرماید :
   اختلاف آدمی در رنگ و پوست افتاده است
   ورنه یکسان است خون در پیکر تاووس و زاغ
   یعنی در فرهنگ ما و شما حتا تاووس و زاغ دو پرنده ودارای خون همرنگ اند. حالا انسان که جای خود دارد.

 • دوستان عزيز به يقين كه قران مقدس است براى اينكه كلام خالق است نه مخلوق ولى مردم افغانستان منافق است زيرا اكر يك كشيش ماجراجو دست به سوختاندن قران عظيم الشان مى زند اين مردم جاهل ومنافق به تأسيسات دولتى وموسسات بين المللى داخل شده انسانهاى را مى كشند ووسائط را حريق مى كنند واكر يك سرباز ديوانه خارجى نسبت عدم فهم وإيمانش به كتاب بزرك مسلمانان بى حرمتى مى كند واين مردم جاهل ومنافق افغانستان ته اى تهاجمى دكانهاى مردم غريب را جور مى كند وحتى به هيج كس نيز رحم نمى كند وصد ها كشته بجا كذاشته ودست به دزدى مى زنند .ولى اكر كوجى ويا طالب عملا قران را بسوزانند ومكاتيب را تخريب وحريق سازنند كه هزاران جلد كتاب مقدس ومضامين دينى شامل ايات واحاديث رسول كريم ص همه روزه سوختانده مى شود وبه اين دشمنان قران بى شرمانه برادر خطاب مى كردد ويس ثابت است كه اين مردم منافق اند وازدين استفاده اى ابزارى مى كنند در حاليكه نه به قران إيمان دارند ونه هم به ارزشهاى ديكر اسلام .در كجائى دين دستور داده شده است كه يك مسلمان را عمدا به قتل برسان ويا خارجى هارا هر روز به كورستان بفرست .ويس اين عالمان دين كه درحقيقت دين فروشان اند ودرمحراب مساجد لميده اند جى موضع كيرى عليه عاملين قران سوزى دربهسود هزاره جأت انجام داده اند?بلكه بازهم دست دوستى وبرادرى به طرف انها دراز مى كردد . ومن به اين باور شده ام كه منافق دشمن خدا ورسول وامت اوست كه همين طالبان وحاميان طالب هم در افغانستان وهم درياكستان بطور مطلق منافقين همين عصر وزمان اند كه در راس ان حامد كر زى با تيم كارى جنايت كارش در افغانستان قراردارند ودرياكستان ملاهاى مدارس يرور ش طالب وحكومت فساد ييشه ياكستان وشبكه استخباراتى ان isiهمه منافقين اند ودشمنان ارزشهاى والاى دين مبين اسلام يس يك قيام سراسرى ملى عليه قران سوزان ظاهر مسلمان وباطن منافق ضرورت اشد است كه همه متفقانه بسيج شوند تا مردم بى دفاع ومظلوم افغانستان از شر كر زى هاى حريص وطالبان مهاجم نجات يابند( وتعاون على البئر والتقوا ولا تعاون على الإثم والأدوان الايه )بيدار دل 

 • زاهدی جان هرچیز ازخود اندازه دارد حتی منافقت ! بس است دیگر دست ازاین دورویی بردارید . تاوقتیکه نیازمند پناهنده گی درکشور های غربی هستید ، دامن را ازپشت بالا انداخته هرچه درچنته دارید خلاف سنت ودین بیرون میکشید وحالاکه خرتان ازآب بخیریت گذشته مدافع قرآن ومحمد زن باز قرار دارید . اولآاین قومای نه فهم بهسود که رای خود را به خلیلی ومحقق داده ، حالا ازاین رهبران فرزانه قومی ومذهبی چرا استمداد نمی جویند که درصفحه انترنیت باچشم اشک بار وقرآن سوخته ظاهر گردیده اختلافات قومی وملیتی را تشدید میکنند ؟. دومآ این قرآن که مقدس است وازآسمان آمده چرا خود وصاحبش بدفاع برنمی خیزد وچشم کوچی یا کشیش مسیحی را کور نمی سازد که شما ازقاره آمریکا وکشور کانادا کمر به دفاع ازآن بسته اید ؟. ثالثآ چرا دست به دامان رژیم منحوس اسلامی ایران نمیشوند که نسل اندر نسل آرزوی روی کار آمدن حکومت شیعی را داشته وازنان شب وروز زن وفرزند خود دربد ترین حالات ووضعیت اقتصادی به کارخانه های آخوند سازی قم ونجف می بخشند ؟ وتصویر خمینی کفتار وخبیث به در ودیوار آنان آویزان است ؟ چهارم با اجازه همه وباعرض معذرت ازهمه من به حیث یک هزاره متعلق به افغانستان ومنافع واقتدار این مرزوبوم وآرزوی همدلی ووحدت بین اقوام مختلف درافغانستان ! به اصطلاح ساده ودهفانی ، زدم به قرآن سوخته ونیم سوخته وناسوخته ومحمد قاتل وزن باره وپاک کردم به مدافعین آن که شما ویاهرکسی دیگر باشد .

  • با تایید استدلال های محکم آقایون قزلباش و قربو زوار باید گفت که ریشه ی این همه رفتار های منتاقض و مضحک را می شود در جهل و بی دانشی مردم عامه و مدعیان دین باوری جستجو کرد. جایی که ایمان میدان دار باشد خرد انسان می لنگد. جهالت را جر با روشنگری و پخش آگاهی نتوان درمان کرد.

  • قوربو زوار
   از ادبیات نوشتداری تان معلوم است که چه کسی هستید، خوب است ادم فهمیده مثل شما که چند جلد کتاب نوشته کرده و هر روز خبر و رویداد هارا تفسیر میکند مودبانه ابراز نظر کند، هوای گرم کشور هند در شریان های خون ات رخنه کرده و خون گرم به نظر میرسید.

 • be name khodai ke janam dar daste ost . man menhase yag afghan joda az har ghaum va ghabile gerai ke emroza moshkele bozorgi da vatane hame ma shode gape khoda mezanom : ghoran moghadastar az moghadas ast zira ke pas az gozashte gharnha hanoz ham ketabi ba bare elmi va erfani ghoran nayama va nakhad amad . faghat barye mesal arz mekonam ke daneshmandan usa va jahan ba tahghigh va barsi darbare ghoran be ekteshafat va etelaati jadid dast peyda mikonand dar hali ke ma moslmanan az neemati ke dar dast darim va joz din va shariat mast ghafelim motasefana. farhang ma afghanha sarcheshma az din ma darad va kasi ke israil ke mazhar tajavoz va jang ast ra mazhare ghodrat va farhang midanad ya az farhang chizi nemidanad ja baraye pol khoda be nafahmi zada va afkare dolatmardan in keshvar ra tabligh mikonad ama tanha hagh ast ke pa barja mimanad va rozi tamae in khaenin va mozdoran be zaher alem rosva mishavand . be omid an roz .

 • آقای جانور شناس ! راستش من ( زو لوجی zoology) نخوانده ام ولی کسیکه ازدانش حیوان شناسی یا انیمل ساینس بهره مند است برایم قابل احترام است . لذا خواهشمندم درعین اینکه ازکامنت من ابراز ناخرسندی میفرمایید ، در رابطه به همین کتاب نیم سوخته دراین صفحه ( مانفیست خشونت وعقب افتاده گی) نیز ابراز نظر فرمایید . نتیجه گیری من اینست که هزاره ها اگرمیخواهند دردهای تاریخی ومصیبت های اجتماعی کنونی را قدری التیام بخشند ، قطعآ وقطعآ مدرن ومتجدد گردند . استناد وتمسک جستن به قرآن - نهج البلاغه - تحریر الوسیله خمینی - حلیت المتقین مجلسی - مفاتیح شیخ عباس و... نه تنها کلید رمز موفقیت را بدست نمیدهد که بربدبختی وسیه روزی ما خواهد افزود . شادباشید

 • قربو جان واقعا كه مرتد هستيد وصدقه نام قران ونهج البلاغه مولا على كرديد مى كويندخدازده را على شفاعت مى كند وخداوند بحرمت على مرتضى از جرمش مى كذرد وعلى زده را خدا نمى بخشد وردى دائم العمر باقى مى ماند وشمااز همان قماش دوم هستيد ومانند معاويه ويذيد وشمر در اسفلسافلين مستقر دائمى خواهيد شد زيرا هر هزاره ضد على وفاطمه س ازشمرويسر مرجانه وعمر بن سعد بدتر است خداوند بزرك كسى راكه زد اول عقيده اورا مى كيرد جنانجه عارف بزرك مى كويد( عطا كن شور رومى سوز خسرو xxxxxxً عطاكن صدق واخلاص سنائى xxxxxx جنان با بندكى درساختم من xxxxx نكيرم كر مرا بخشى خدائى )خير أنديش )

 • آقای جانور شناس ! درطرز تفکر ونگاه خود نسبت به من کاملآ مخیراید . من هیچگاهی ناراحت نمیشوم ، حتی اگردشنامم دهید . ولی راستش من علی ابن ابیطالب را یک آدم قاتل ، جاهل ومعصیت کار میدانم . لذا اگر بهشتی درکار باشد وکمایی داشتن آن بوسیله جهال ومتجاوزین اعراب ممکن باشد ! من جهنم را می پسندم . بحث دیگر اینکه شما به سم افکار مبتلا هستید وبه اینگونه ابتذال فکری از این بعد ارزش نمیدهد ودرجهت بمصرف گرفتن آن پیازی خورد نمیسازد .

 • البته با احترام زیاد به هر افغانی که میخواهد درد دلش زا صدقانه بنویسد و دلیل و برهان اراهه کند ولی کسی یا کسانی هستند که نامی ندارند و آنهم از ترس بلکه بی نام به هر کس توحین می کنند. شاید اینها افغان نیستند و گرنه به این اندازه انسان پست فطرت نمی باشد .
  در ثانی هرهم میهنی که از طرف اشخاص بی نام توحین می شوند . میتوانند پیام شان را بنام( مگس) بنویسند و این شخصی که خصلت مگس را دارد . خودش رابه این نام جدید بشناسد .
  کلوخ انداز را پاداش سنگ است .
  اگر اجداد ما در دهن اعراب میزدند امروز بیماری جهل و زندگی را به هدر دادن ما را نمی گرفت و ما در سطح آمریکا شاید بالاتر از آن بودیم .
  اجداد ما به گفتار نیک کردار نیک و رفتار نیک باور داشتند.
  ولی تازی های بیابانی بجز شمشیر و گردن زدن به چیزی باور ندارد.مگر نمی بینید پرچم عربستان سعودی را .
  نگو که طالب چرا آدم می کشد . آنها مسلمانان ناب محمدی هستند.
  و اسلام تا وقتی است که نفت کشور های اسلامی تمام نشود . بعد آن دیگر قدرت های بزرگ از اعراب واسلام حفاظت نمی کنند ولی نمیدانم مردمان ما چه وقت اینرا متوجه میشوند.
  تمام عبادات اسلامی شان مانند آب اوردن و کوزه چپه کردن است و هیچ.
  گویند بهشت با حور خوش است
  من می گویم که آب انگور خوش است
  این نقد بگیر و دست از آن نسیه بدار
  آواز دهل شنیدن از دور خوش است
  اعراب و دیگران همه از اندیشه های خیام استفاده کرده ولی نوکران شان مردم ما را به نسیه روز آخرت امیدوار ساخته که هم دنیا راازدست شان کشیده تا بمیرند . آخرتی هم وجود ندارد .
  همه از خاک و اب بیمیان آمده و پس به خاک میروند. و این معما برای همیشه باز نمی شود.
  قیامت وقتی است که نفس میخواهد از به گلو می رسد و در چند ثانیه انسان میمیرد و تفاوتی با مرده های ملیون سال ندارد.
  اما دکان دین تازیان برای این تلاش می کند که ما برای آنها زندگی کنیم و آنها بخورند و ما تما شا کنیم .
  انسان انسان است باهم هیچ فرقی ندارند . اما دکانداران دین هر کس جنس خودش را برمنفت تبلیغ می کند.
  حقیقت را خیام می دانست نه محمد و عیس و موسی و دیگرانش کمی فکر کنید. با مغز
  در کارگة کوزه گری رفتم دوش
  دیدم دوهزار کوزه گویا و خموش
  ناگه یکی کوزه برآورد خروش
  کو کوزه گرو کوزه خرو کوزه فروش

  • محترم قزلباش جعلی!
   قبل از آنکه بالای دیگران تاخت وتاز را آغاز کنی لطفا قواعد ابتدایی املا را درزبان فارسی مراعات کن. من هرباریکه پیام ترا میخوانم کلمات زیادی را مثل توهین وارائه چون توحین واراهه وغیره همیشه به شکل مقلوب وسرچپهء آن می نویسی نمیدانم که این کار خودت عمدی وقصدی است یا اینکه واقعا بیسواد تشریف داری.
   اما اصل مطلب اینکه مشکل افغانستان طوریکه درچند پیام دیگر هم برایت نوشته ام مشکل دین اسلام نیست. مشکل مردم افغانستان نوع استفادهء ابزاری دین است که ازطرف قبایل حاکم درین کشور در طول چندین قرن به بدترین شکل آن عملی شده است. این روشهای ابزاری از دین توسط قبایل حاکم حتی افراد جامعه را نیز منافق بار آورده است . ورنه همین دین اسلام درمصر وتونس والجزایر ولبنان واندونیزیا ومالیزیا وترکیه نیز وجود دارد.
   خودت تمام بار گناهان را میخواهی نا آگانه بگردن دین اسلام بیندازی وبا این ترفند میخواهی بارگناهان شاهان وامرای خون ریز پشتون را درطول تاریخ ازنظرها پنهان سازی.
   مردمان خراسان زمین درطول تاریخ استقلال فکری وملی خودرا دربرابر هژمونیزم عربی نشان داده اند این مردمان غیر اوغان بودند که به قیادت ابومسلم خراسانی به اعراب (نه )گفتند وبه آنها فهماندند که ما دین را پذیرفته ایم ولی سلطهء قومی وزبانی تانرا نمی پذیریم. درعصر کنونی نیز این احمدشاه مسعود بزرگ وقهرمان بود که بدهن اعراب بدوی زد وهزاران عرب افراطی را راهی جهنم ساخت. همان مسعودی را که خودت وهمفکران اوغانت وی را سمرقندی می نامید و اورا ننگی برای هویت اوغان واوغانیت بحساب آورده اید. لطفا به سایتهای تول اوغان ولر وبر ودعوت وغیره مراجعه کنید.
   برعکس آنانی را که خودت اوغانهای اصیل وافغان های اصیل می نامی سر درچاکری ومزدوری اعراب فروبردند. اعلیحضرت همایونی بابای ملت متوفای تان تا روز مرگش جیره خوار خاندان آل سعود بود و از دربار خاندان آل سعود معاش ماهوار دریافت میکرد. ملاعمر اوغان دخترخویش را زیر پای اسامه انداخت. گلبدین حکمتیار ومولوی جمیل رجمن اوغان بعداز سقوط ولایت کنر درزمان داکتر نجیب الله زنان صاحبمنصبان دولتی را بنام کنیز بدست اعراب سپردند وتحفهء افغانی را به آنها هدیه کردند. پس تو با اینقدر ضدیت ظاهری ات با اعراب همان برگهء افتخاری را که اوغان علیه اعراب شمشیر زده باشد به خواننده گان عزیز پیشکش کن تا ما نیز ازآن آگاهی یابیم.
   بناء مشکل مردم افغانستان خود دین اسلام نیست. در دین اسلام هیچ امتیازی برای قوم خاصی داده نشده تا بالای بقیهء ملل بنام دین حاکمیت بچلانند.
   تو که اینقدر از اوغان واوغانیت می لافی ولی به این پرسش آسان وساده چرا پاسخ نمیگویی که کدام اوغان دربرابر هژمونیزم عرب سینه سپر کرده است؟
   شما اوغانها به آن اندازه که حالا درکابل پرس خودتانرا ضد دین اسلام نمایش میدهید ولی درروی صحنه چنان باعرب وعربها ازیک یخن سربالا میکنید که حتی برای یافتن نسب نامهء تان اولین بابای اوغان را خالد بابا لقب داده ومرتبهء صحابی بودن را به وی ارزانی می فرمائید.
   ولی حالا خودت از آدرس من قزلباش دین وآئین مردم را توهین می نمايی که یک سیکولار غیر پشتون اما وفادار به اوغانیزم تشریف داری شما دروغ میگوئید جانم
   اگر خودت ازقزلباشان قندهار وهلمند باشی بدون شک که ازتبعیض های قومی وزبانی که در ین ولایتها قرنها علیه ما مردم قزلباش ازطرف قبایل اوغان تطبیق گردیده حتما معلومات داری درغیر آن خودرا زیاد زیر پوست قزلباش پنهان نکن. من پوست قزلباش را درچرم گری می شناسم. هیچ قزلباشی به اندازهء خودت سینه چا‍ک از ساختار قبیلوی اوغانی درافغانستان جعلی دفاع نمی کند.
   بااحترام
   پرویز بهمن

 • قرآن مقدس است اما به نظر من اینها یک تعداد مسلمان اند که فقط بنام مسلمان هستند و از مسلمانی چیزی نمیدانند و یک مشت رهبر خر دارند که هر چه برایشان گفت همان را میکنند گاهی از گاهی کوه میسازند و زمانی که نفع شان نبود از کوه کاهی میسازند.

 • گویند تنی چند از دیار های امریکیه انگلسیه و افغانیه نزد پرودگار عالمیان به عرض حال و احوال واستغفار گناهان و طلب ارزو ها شان شرف یاب گردیده و دست طلب دراز و سر عبودیت به تعظیم فرود آوردند. بنده گان درجه اول و پر قدرت آن ذات یعنی اتباع امریکیه دست دعا بلند و التجا داشتند.« ای خالق عالمیان تو که ما را غنی ترین پول دار ترین مرفه ترین و زور مند ترین بنده گانت خلق نموده ای و ما که به خاطر صدور دموکراسی در شرق و غرب چهان به کمک و یاری اچاره داران دین و آیین تو با همه انواع سلاح های مدهش و کشنده مان که لطف و عنایات تو در اختیارمان قرار داده است تلاش مینمایم تا همه جهان در اختیار اراده ما قرار گیرد اما این روس ها و چینی ها گاه گاهی سر پیچی می نمایند خداوندا از تو می خواهیم تا ایشان را در راه راست هدایت فرمایی. » ذات اقدس الهی وعده قبول دعاهای شان را عنایت فرمدند. بنده گان انگلیسیه دست دعا بلند نموده چنین عرض حال داشتند.« هزاران بار از بارگاه ات سپاس گذاریم که زیرکی هوشیاری علم دانش فن و هنر های بی شماری بر ملت بریتانیای کبیر ارزانی داشته و در ادوار مختلف زمان ما را با توانایی های اغوای اکثریت بنده گانت سر بلند ملل گردانیده ای اما درین اوخر خانم مرکیل تلاش دارد تا این سر کرده گی و سر بلندی ما را نصیب خود و المانی ها سازد. خداوندا التجا داریم تا او را با این همه خود سری هایش از صحنه سیاست های دنیا در انتخابات آینده جرمنی محو گردانی » ذات اقدس الهی وعده قبول دعاهای شان را عنایت فرمدند. به ترتیب نوبت و بعد اخذ اجازت از اتباع امریکیه و انگلیسیه بنده گان افغانیه به راز و نیاز با پرودگار عالم پرداختند. « پرود گارا ما بنده گان گنهگارت که در ادوار و اسنات بعید و قریب در فقر بی چاره گی مرض جهل جنگ ویرانی اسارت ..... وبی اتفاقی به سر برده ایم فقط یک عرض صغیر به در بارت داریم و آن اینک بی اتفاقی را از میان بنده گان افغانیه دور گردانیده و اتفاق را نصیب مان گردان و ما را از قوم و قبیله به حرمت حبیبت به به یک ملت واحد مبدل گردان.» ذات اقدس الهی از استماع این خواست افغانیه پاسخ اراییه داشتند که من شما را با این هدف نیافریده

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس