صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > پیش بینی های داکتر نحیب الله رییس جمهور سابق افغانستان

پیش بینی های داکتر نحیب الله رییس جمهور سابق افغانستان

نجیب گفته بود که با فروپاشی حکومت او چه حوادث خونباردر کشور به وقوع خواهد پیوست
حسين زاهدی
شنبه 2 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پیش بینی های داکتر نحیب الله رییس جمهور سابق افغانستان در مورد روی کار آمدن حکومتهای آینده افغانستان و تبعات انسانی و اقتصادی آن که در این کلیب میتوانید بشنوید و ببینید، و هم اکنون شاهد آن گفته ها و پیش بینی ها هستیم. البته گذاشتن این ویدیو به هیچ عنوان حمایت از حکومت سابق نجیب نیست.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این شخص را خدا وند تریقی رحمت کند بیسار خوب ادمی نیکو کار بود قبل از امدنی مچاهیدین در افغانیستان در یک مزایره در غزنی 18000نفر را زیری خاک کرد این تاریخی چاویدان را کی کسب خواهد کرد بااحترام

  • آقای محمد جالب است این حادثه که جناب شما از آن یادآوری میکنید و قبل از آمدن مجاهدین هجده هزار نفر را این شخص کشت کی بود و در کجا من که در زمان حکومت نجیب و قبل از آن در غزنی زندگی میکردم چنین چیزی را ندیدم و نشیندم. نمیدانم ما مردم کی از دروغ و افترا دور خواهیم شد کاش این تعداد را کمتر میگفتی که کسی باور میکرد البته این حرف تایید بر کارهای داکتر نجیب نیست خواستم به شما گوشزد کرده باشم که دروغ هم از خود اندازه ی دارد.
   خداوند نگهدارتان

  • اولاً چنین نشده است ولی محمد جان! ای کاش چنین انسانی پیدا می شد که روزی 18000 طالب را زیر خاک می نمود.

  • برادر عزیز محمد جان! من طرف دار هیچ فردی سیاسی فغانستان او ببخشیدافغانستان نیستم ونه درباره آنها آگای دارم، مگرتااینقدر که بنده از کتاب های تاریخی مطالعه نموده است و از مردم عوام شنیده داکتر صاحب ادمی بدی نبود، ای کاش ادمی بدی میبود و این مردمی که امروز شهرکابل را به ویرانه مبدل نموده اند، جنگ های همچون 11 جدی، جنگ جاده میوند،میخ کوبی ها، بی سیرت کردن خانمها، و دیگران را انجام داده اند، وهنوز هم دربلند ترین مقام هاایفایی خیانت میکنند، انها را پیشا پیش زیر خاک میکرد تا که امروزما نوکر امریکا ویابگفته داکتر صاحب ازغلامی غلام نمیشدیم و یک کشورآباد میداشتیم وتجلیل از روز جشن زیرخاک نمودن آنها میکردیم در هرسال (مانندروز سال نو)

   داکترها داشتیم حیف حیف هوتلی و سرترش زمام داری میکند
   رهبر ها داشتیم حیف حیف انگلیس و امریکا کلاه ورداری میکند

  • دربارهء سایر موضوعات روشنگری به این لینک فشار وارد نموده ، به اکثر سوالهایتان جواب پیدا خواهید نمود
   www.mosalehaimeli.org

  • دربارهء سایر موضوعات روشنگری به این لینک فشار وارد نموده ، به اکثر سوالهایتان جواب پیدا خواهید نمود
   www.mosalehaimeli.org

  • خداوند غرق رحمت اش کند لوده همرای گپ احمقانه شما

  • Sage zard berodare shaghol ast,nadjib ham shogerde karmal bud

  • برادر عزیز لطفا این دروغ رابس این رقم را اگر کم میگفتی شاید باورمیکردم ولی این تعداد که تو میگی ناممکن است
   لطفا درباره شهدای پاک ازاین وطن کسه که بااین وطن به دست پاکستان ها بخاطر معاهده دیورندجام شهدادت را نوشیده نظر نیک خودرا بنویسد .
   کدام مجاهد راکشته مجاهد از کجاشد کسه که مجاهدبود بعداز رفتن روسی ها اسلحه خودراکذاشتند وبه خدمت مردم مظلوم افغانستان پرداختند ولی کسی که تابه حال بنام مجاهد میجنگند یا درزمان شهید داکتر نجیب الله احمدزی میجنگیدند انها فقد برای منافع شخصی وبرای چوکی ازطرف دولت های خارجی بنام جهاد میجنگند .

  • هموطن گران ارج!
   همیشه کوشش نمائید تا ریئلست باشید. با ارایه نظر جانبدارانه شما به محبوبیت و عزت این فرزند صدیق وطن هیچ لطمه يی وارد نخواهد شد. اگر من (نویسنده متن هذا) در مورد شما قضاوت کنم واقعت امر اینست که شما اصلاً تاریخ افغانستان را مطالعه نکردید و پیرامون مسائل تاریخی کشور هیچ چیز نمیدانید.

  • واقعاٌ شمادرست فرمودید خداوندروحش راشادداشته باشد واقعاٌدروطن خود خدمت کرد

  • سلام دوستان من هم تعید میکنم که دوره ریاست جمهوری داکتر نجیب الا یک دوری عالی و فرهنگ سازی بود اما افسوس که داکتر را نگذاشتن که کاری بکند. دشمنان وطن مان همواره خاستند که به دولت افغانستان ضرری برسانند که رساندند. داکتر صاحت شخصیتی برازنده داشت و تا دم مرگ خویش مقاومت از خود نشان داد و کار کرد واه بحالی کسانی تا بحال زنده هستند اما در حقیقت اونا مرده هستند. لطفا کمی دقیق تر فکر بکنید چون همه دشمنان وطن مان از همه امکانات ما استفاده کرده و به ضد وطن مان کار میکنند. از برادران خواهش میکنم که کمی منطقی فکر بکنین و نگذارین که یک باری دیگر جوی های خون در کابل عزیزمان جاری شود قسمی که داکتر نجیب الا ذکرکرده بود و پیش بینی کرده بود که جویهای خون خواهد روانشد.
   وسلام.

  • برادر گل تشکر از نظر شما ولی لطف کنید بگویید که این چگونه مظاهره بوده که 18000 هزار نفر را زیر خاک کرده است مه فکر می کنم که همی ما مردم افغانستان یک کمی ضربه پوف و لاف را کم کنیم مثل که به هرات 24000 هزا نفر میگویند یک کمی باید فکر کرد که نظر به شواهد و مدارک تا به حال در افغانستان که هر روزه به سر ما (سوته ) میخورد چقدر مظاهره داشتیم که به منطق جور بیاید تا ارقام بالا قبول شود.

  • شهید داکتر نجیب الله در طول حیات سیاسی خویش با شهامت کمر بست واقعا به مردم خویش خدمت کرد. وی یک شخص وطنپرست بوده، وحدت، همبستگی و صلح را از اولویت ارکان مهم دولتمداری خود میدانست. در عین حال اظهار تاسف میکنیم، که دشمنان وطن داکتر نجیب الله را به جرم وطنپرستی ناجوان مردانه به قتل رساندند. روحش شاد و بهشت برین جایش.

  • سلام برادران افغانی مقیم خارج از وطن .به تمام سما سلامتی وسعادت ارزو دارم . امید وارم بنده را در قطار دوستان خود قبول نموده ممنونم سازید . بعداآ ارزودارم یک افغان قهرمان وبا اقتخار بوده وهمیشه بخا طر د رمان این وطن بیمار خود کوشا باشیم . وهیجکونه تعبیض نزادی را قبول نداشته باهم جون برادر باشیم .

   آنلاین : http://nesar@gmail,com

  • برادران افغانی مفیم درخارح سلام . من نورمحمد نثاری اامیدوارم تمام شما صحت مند بوده باشید. من نثاریکی هموطنان شما خواهشمندم
   تا از گذشته بیاموزیم ودر اینده به اندیشیم . از حرف اضافه بکزریم ابادانی وترقی کشور خود شویم تا به کفته بزرگ مرد تاریخ فقید داکتر نحیب الله همه بی اتغافی هارا کنار گذاشته دست به هم داده کاری کنیم تا نوکری بیگانه ها خلاص
   شویم . هرجند شما از من بهتر میدانید .

   آنلاین : http://gmail@nesar.com.

  • اولتر از همه سلام واحترامات خودرا اینجانب نورمحمد نثار به دست اندا کاران سایت انترنیتی کابل پرس? تقدیم میدارم . افتخار ما افقان ها شما هستید . خارجی ها به کشفیات شان افتخارمیکنند وما افغانها به شما .امیدوارم مرا در قطار همکاران خود قبول نموده ممنونم سازیدو منتظرم .

 • کابل پرس? اگر پیهام کی در نچیب نوشته کردم نمیان نکنی بیغیرترین مردمی دنیاه استی

  آنلاین : پ

 • داکتر نجیب الله یکی از سیاستمداران نامدار تاریخ افغانستان بود که نبوغ و استعداد ریاست را در در افغانستان داشت، اما متأسفانه که سابقهء بد داکتر نجیب در دوران که در وزارت خاد ایفای وظیفه میکرد و خیلی از مردم را بجرم های مختلف مفقود الاثر نمود و همچنین پروپاگنده های سیاسی احزاب مجاهدین بر علیه او به اتهام مزدوری شوروی سابق و کمونیستی و بی دینی باعث کاهش اعتماد و علاقه ای مردم نسبت به نجیب شد.
  اما وقتی که به قدرت رسید و رئیس جمهور شد آنزمان خیلی خواست از نبوغ سخنوری اش استفاده کند تا دوباره اعتماد مردم را نسبت به خودش جلب کند که متأسفانه نتیجه نداد، چون مردانه وار ضد پاکستانی و ضد عربی بود از وضعیت بحران پرور آن وقت پیش بینی میکرد که روزی افغانستان پایمال وهابی ها و پاکستانی خواهد شد، که همانطور هم شد. و در ضمن در کشور همچون افغانستان که سطح فکریی مردمش همچنان پایین است و مردم هیچ منطقی را جز منطقی اسلامی و عربی نمی پذیرند، و سرا پا مشغول پیروی از اندیشهء عربیی 14 قرن پیش هستند، چیطور ممکن است با پرچم غیر دینی و اسلامی قد علم کرد و به تمام ارزش های که سالها مردم ازان پیروی کردند بی اعتنایی کرد. در افغانستان هر سیاستی زیر پرچم اسلام یا دین قابل اعتبار است. به نظر من هر سیاستمدار که میخواهند بر مردم افغانستان حکومت کند و علاقه ای مردم را به خود جلب کند باید باید با لباس دین در سیستم ای کیو ی مردم نفوذ کرد. البته منظورم سوء استفاده کردن از باورهای مردم نیست مثل استفاده ای رهبران مجاهدین که از یونیفورم روحانیت استفاده کردند و خون مردم را بی احساسانه تا آخرین قطره مکیدند.
  داکتر نجیب بعدا متوجه شد که باید با مردم با زبان خودشان حرف زد. ولی به خاطر سابقه ای شومش دیگر حرفهایش تأثیری نگذاشت

 • گرداننده ی محترم کابل پرس?،
  انچه را داکتر نجیب الله گفت و کرد حتی خداوند بیش از آن توقع اش را نمیتواند داشته باشد. ما بالای پیامبران و اولیا تنها برای این عقیده داریم که انها یک یا دو چیز را توانسته اند پیشبینی کنند و ثابت سازند که آنها فرستاده گان ذات الهی هستند. ولی در حصه ی نجیب الله ما میبینیم که یک یک حرفش منصوروار داد «ان الحق» میزند. توبه توبه، من نمیگویم که نجیب الله فرستاده ی خداوند بود. ولی او لا اقل شب و روز در مورد افغانستان و مردمش می اندیشید و ازین روست که پیش بینی میکر. این پیش بینی را شاید دیگران نیز کرده بتوانند ولی شرط آنست که با افغانستان و مردم آن علاقمندی داشته باشند. رئیس جمهور فعلی ما، علاقه و عشق را یکسو بگذار که اصلاً بر مردم افغانستان اعتبار ندارد، وگرنه اولاً خود را توسط خارجی ها حفظ نمیکرد.

  تصویر بشهادت رساندن نجیب الله و بردارش تنها میتواند دشمنان افغانستان را خوشنود سازد و نه انانرا که با وطن و صلح دلبستگی دارند. از شما خواهش است تا این تصویر را از صفحه بردارید. چون چنین بی حرمتی با رئیس جمهورش را هیچ افغانی نمیتواند حتی دیدنش را هم تحمل کند، ولو اگر از لحاظ سیاسی مخالف دولت دکتور نجیب بوده باشد.

 • داکتر نجیب الله هر چند جز سیستمی بود که شرایط را برای هجوم شوروی ها باز کرد ولی اقدامات و ابتکارات او در زمان 6 سال بعد از جایگزنی به جای روس بچه کارمل، شجاعت او برای باز کردن در های مذاکره با مخالفان دولت و بلاخره قبولی پروسه صلح ملل متحد و استعفای او به خاطر صلح ، او را به شخصیت بزرگ در تاریخ افغانستان مبدل کرد که امروز همه با حیرت میبینیم که آنچه او پیشبینی کرده بود سراسر به واقعیت مبدل گردیده است.

  • دوستان گرامی... عده یی از هموطنان ما به این باور اند که گویا سیاست مصالحه ملی طرح شادروان دکتر نجیب بوده است، که این گروه سخت در اشتباه اند. برای اینکه سیاست مصالحه ملی در تیزس های شادروان ببرک کارمل (تیزس های دهگانه) مطرح شده بود. وچون شخص کارمل باور به عملی شدن آن نداشت ، آن سیاست را در زمان خودش اتخاذ نکرد تا اینکه از جانب گرباچف ،دکتر نجیب به وی تحمیل شد.

  • به نظر من تیزس های ده گانه ببرک کارمل جز از پروژه یی بود که او نه توانست به تحقق آن دست یازد ... و یا هم جسارت آنرا نداشت ... به هر حال مصالحه ملی و دکتور نجیب الله ، دو فکتور تاریخی است که با هم پیوند نا گسستنی دارد ... امیدوار هستم که مصالحه ملی ، آشتی ملی و وفاق ملی را طراح آن دکتور نجیب الله بوده است به بیراهه نه کشانید ... و راستی اینکه شما برای این مداری گری های تان هیچگونه اسنادی هم در دست ندارید ... و به کمال تاسف که شما از محبوبیت روز افزون دکتور نجیب الله بسیار رنج میبرید ... و این مسایل از نبشته های شما هویدا میگردد... خفه نشوید

 • جالب ودیدنی بود:

  یک چیز را دوستان وطرفداران داکتر نجیب بدانند که اصلا چرا این وضعیت پیش آمد ؟

  دراینجا نجیب خوب گپ میزند و عالی هم گفته است .........هرکس درکرسی سخن بنشیند قشنگ حرف را بیرون می دهد .....هیچ کسی نمیگوید دوغ من ترش است اگر دوستان خلقی پرچمی ناراحت نشوند اینرا بپزیرند که عامل بدبختی ها از 7 ثور شروع شداگر 7 ثور وجود نمیداشت امروز این همه بد بختی را ما شاهد نمی بودیم.
  هرچند که تمام جنگهای داخلی وعاملانش محکوم است.

  • دوست عزیز آقای صمد سلام و احترام خدمت تان تقدیم است . از عامل بد بختی های ما مردم بی چاره افغان یاد آور شده اید که نظر تان قابل احترام است ولی عامل بدبختی ها از تآسیس حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار در حکومت ظاهر شاه شروع شد که بعد ها در دوران داود خان به نام اینکه حکومت و اعضای حکومت از دین گشته اند رنگ و رونق بیشتری گرفت و بد بختی های ملت مظلوم افغان شروع شد در حالی که دولت و کابینه دولت همه مسلمان بودن و آواز آذان محمدی در سراسر کشور طنین انداز بود کدام کفر یا به عقیده رهبران تنظیمی کدام کمونست در صدر حکومت قرار داشت که حزب اسلامی با اساسنامه وبرنامه عمل حق بر باطل و جهاد در مقابل کفار به فعالیت آغاز کردن . بد بختی ها از روزی شروع شد که کشور های بیگانه و اجنبی بخصوص همسایه ها با استفاده از نام دین و مذهب رهبران تنطیم ها را مُـهره اصلی قرار داده بنام جهاد تمویل وبرای مقاصد خود یاری کردن . این جنگسالاران با استفاده از دین در مقابل دولت و حکومت داود خان و دولت خلقی ها و پرچمی ها وطن را به چنین سرنوشت گرفتار کردن . هدف از این است که قبل از استقرار حکومت خلقی ها توسط سفیر وقت امریکا از طرف امریکااین برنامه های خان و مانسوز مُهر وتاپهء منظوری کمک ویاری را خورده بود . که باید چنین میشد .

  • برادر عزیز صمد جان،
   در طول این جنگها تنها کسیکه مردانه وار بر اشتباهات قبلی حزب خود اعتراف کرد همان دوکتور نجیب الله بود و برای تلافی آن اقداماتِ بزرگ و مسئولانه را در تاریخ افغانستان به انجام رساند. من باوجود اینکه قیام مردم افغانستان را در تجاوز خارجی نادیده نمیگیرم و آنرا جز افتخارات افغانها میدانم، ولی ازین حقیقت هم نمی توان چشم بست که اغاز پدیده ی جهاد بستگی با رویداد 7 ثور نداشت. اکثری این تنظیمهای جهادی قعالیتهای نظامی شانرا قبل از 7 ثور و در دوران سردار داوود اغاز نموده بودند. این تاریخ است و نمی شود من یا شما آنرا بر اساس تمایلات شخصی خود رنگ امیزی کنیم. و مثال «دوغ ترش» با حال نجیب الله صدق نمیکند، زیرا او همواره بر «کنار امدنها» تاکید میکرد نه بر «کنار رفتنها»، و از ترشی دوغ خود هم منکر نبود.

   امروز بسیار از مردم افغانستان بشمول تعداد از مجاهدین انگشت افسوس زیر دندان دارند که ای وای چرا حرف نجیب را نپذیرفتیم ولی شما از جمله کسانی هستید که هنوز زیر تاثیر تبلیغات همان دستگاهای هستید که برای سقوط حکومت نجیب تمام امکانات خود را بکار انداخته بودند.

   و دوم اینکه، وقتی نجیب الله رئیس «خاد» بود، کشور در حالت جنگ قرار داشت - و در جنگ کسی حلوا تقسیم نکرده. یقیناً که اگر مخالفین کدام هواخواهی دولت انوقت را دستگیر میکردند برایش کیک و کلچه نمی پختند. و دیگر اینکه هر کشور از خود یک یا چند اورگان استخباراتی با صلاحیتهای ویژه میداشته باشد که وظیفه ی ان خونثا نمودن توطئه ها علیه دولت میباشد. اگر افغانستان هم یکی داشت پس لااقل در وقت جنگ عملی نمی توانست دست زیر الاشه بنیشیند و اجازه دهد که این حالت وحشتبار که بعد از سال 92 بر افغانستان حاکم گشت سالها قبل میامد. جواب شما میتواند این هم باشد که اگر کسی به تحریک امریکا و پاکستان علیه حکومتِ که بعد از 7 ثور سر کار امده بود احتجاج مسلحانه نمیکردند، بهانه ی برای امدن روسها پیدا نمیشد.
   نجیب الله هم همین حرف را میزد که: اگر با این مترها گز کنیم کار بهیچ جای نخواهد کشید و قضیه ی افغانستان لاینحل خواهد ماند. پس باید ازینرو قضاوت بالای ملامت و سلامت بر تاریخ واگذار شویم و امروز ملت خود را ترمیم کنیم تا لااقل تاریخی یک کشور واحدِ را داشته باشیم.

  • هرکسی مشکل تاریخی را ازدید سیاسی خود بررسی میکند تا نتیجه مطلوب رابگیرد.

   حالا اگر نقطه آغاز بحران 7ثور نیست حداقل نقطه تشدید بحران که است یا که نه؟

   حزب اسلامی هم دربحران نقش داشته بر منکرش لعنت.

  • سلام به دوستان گرامی وهم میهنان عزیز
   دوستان آیا کوچه و پس کوچه افغانستان را رهبران ویران میکنند؟
   آیا در مقابل این همه بد بختی جامعه افغانستان که بد بختان از جمله کشور های مصرفی و بیکاره یاد میشود کشور های همسایه مسول هستند ؟
   آیا اینکه روزانه هزارها فامیل آواره میشود مسول آن خارجی ها هستن ؟
   من وقعاًِ نه میدانم از مردم عام خو گله نیست دانشمندان چرا
   چرا مسولانه نمیگوید که این همه مشکلات از دست خود ماست هر کس در هر مقام خانت میکند از پیاده تا ریس از مدیر تا معلم ........
   بیایند که واقعا بخاطر افغانستان مان کار کنیم کار با حر ف نه با عمل به جهان نشان دهید که شما میتوانید در هر میدان برنده شوید
   پیشت این همه کینه هارا بگزارید >عاقبت شوم دارد ؟ جرا که یک قهرمان در نزد یک گروه قهرمان ولی در نزد گروهی ریکر رهزن هست؟

 • الهی من بچۀ سگ باشم اگر انتقامش را از مجاهدین بی ناموس بدنام ووطنفروش و چودری های پاکستانی نگیرم . به سی سپاره قرآن قسم .
  ای لعنت خدا بر مجاهدین نوکران بیگانه . نفرین و شرم بر هر آنچه اینان میپرستند . همه سگک های عالم بر ریش اینان بشاشد . ان شاء الله بزودی زنان بدکاره و مجاهدین را از شهر خارج میکنیم.
  تو هموطن : زنده گی می خواهی ؟ آمادۀ مرگ باش .

 • زنده باد نجیب کا جی بی زنده باد ببرک وطنفروش ، زنده باد گلبدین جنایتکار زنده باد ربانی و صبغت الله این دکانداران دین وشرف انسانی ، مرگ برملتی که از نداشتن شخصیت ملی ومردمی دست به دامن جنایتکاران انداخته و هرروزتاریخ سیاه هریک شان سفید وگلگون می شود از نجیب گاو آغاز میکنم
  زمانیکه پدرنجیب از طرف سردار داوود با تمام بیسوادی وکیل تجار در پشاورمقرر شده ونقش جاسوس دو طرفه برای پاکستان و داودخان را بازی میکرد ومسله پشتونستان گاو شیری وی شده بود دردر سال ١٣۵۴ نجیب نزد ولی خان پشاور رفت وبه مشوره ولی خان هندوستان رفته درین سال از طریق حزب کمونیست هندعضویت کا جی بی را کسب نمود و زمان تره کی سفیر ایران شد ومبلغ ٢١ ملیون ریال را که پول زمین سفارت بود دزدیده روانه یوگوسلاوی شد وآنجا بنام هلنا بایو که معشوقه یوگوسلاوی وی بود هوتلی خرید که بعد ببرک واناهیتا نوراحمد نور و محمود بریالی ووکیل درینجا زندگی میکردند وبعداز ششم جدی نکاجی بی وی را وزیر دستگاه شکنجه و ترور مردم بینوا مقرر کرد که حکم اعدام و بازداشت ٨٠ هزار نفر را امضاء نمود وبعنوان جلاد وقصاب شهر کابل در داخل و خارج کشور مشهور شد و بعد کا جی بی وی را سگ وفادار تر از کارمل یافت و ریس جمهور شد که قبل از فرار مبلغ ٨١ ملیون دالر را که در طی ده سال از بودجه خاددزدیده بود با زنش وسه دخترش هند فرستاد و خود در حالت فرار دستگیر و به ملل متحد پنهان شد وچون با مشاروین روس وکاجی بی همکاسه بود هرکس می فهیمید که کمونیست هاتخم انتقام وخون ریزی را کشت کرده اند درین وطن جوی های خون جاری خواهد شد بنابر همین درک یک تعداد زیادی مردم حتی بیسوادها می فهمیدند که بخارج فرارکردند حالا از نجیب قاتل و کاجی بی پیغمبر آخرزمان ساخته یعنی پیغمبران نیز چنین بودند؟ زیرا وی چون پیغمبر پیش بینی کرده بود!
  باز دروغ میگویند که پاکستانی ها درملل متحد نزد این زندانی آمده که قرار داد خط دیورند را امضاء کند این قهرمان تاریخ امضا نکرد مرگ را قبول کرد ، مرحبا به این منطق که یک زندانی وبدون وزیر خارجه و موقف دولتی و پروتوکول چه گونه صلاحیت امضاء دارد؟ و باز پاکستان با داشتن بم اتمی و ٢٦٠ ملیون نفوس و خط آهن و پشتوانه قدرت های مثل انگلیس و امریکا چه ضرورت به امضای یک زندانی دزد داشت و باز اگر میخواست طالب ها و ملار عمر نفر خودش شان بود می توانست امضاء کنند ٠
  همه این تحلیل های احمقانه مسوول بسوادی سیاسی و بدبختی ملتی است که موضع گیری های قومی و قبلیه وی از نجیب آدم کش و قاتل قهرمان ملی می سازد، قرمان ملی عبدالخالق بود که نادر غدار را به سرنوشت شومش رسانید ٠ ملت فقیری با نداشتن شخصیت ملی و مردمی دست به دامن جنایتکار ترین ها می افگنند

  • آقای یما

   در اینجا نه مسله قومیت و فبیله مطرح است و نه بیسوادی و فقر دانش سیاسی. هیچکس هم در اینجا نگفته که پاکستانی ها او را به خاطر ماهده دیورند کشتند. ولی یک حرف کاملا هویدا است که برادران پاکستانی شما او را و صد ها شخصیت دیگر افغان را به خاطر کشت که کشور را از هر شخصیت که ملیگرا باشد و منافع افغانستان را بر مسایل قومی، مذهبی و لسانی ترجیع بدهد، تهی کنند.

   آنچه بعد از دوره داکتر نجیب رخ داد و صورت گرفت و جنایاتی که زیر نام اسلام انجام شد ، شخصیت او را در اذهان مردم بالا برد.

   من به شما توصیه میکنم که آنچه را که دوست ما در بالا نگاشته بخوانید. این بی انصافی خواهد بود که او را با ربانی، ملا عمر، بابه مزاری، مسعود، حکمتیار که شیرازه دولت افغانستان را سقوط دادند مقایسه کرد.

   نجیب را مردم در مقایسه با این گرگان درنده خو و در مقایسه با آنچه نوکر روسها کارمل در طول حکومت شان انجام داد قدر میکنند.

  • اقای یما،
   کسی چه خوب فرموده که:
   در میان نکته دانان خود فروشی شرط نیست
   یا سخن دانسته گو ای مر بخرد یا خموش

   این شعر بحال شما بسیار صدق میکند.
   اولاً مردم افغانستان برای قضاوت تاریخی شان به نظر و مشوره ی جیره خوران پاکستانی نیاز ندارند. ثانیاً، قضاوتِ تاریخ خویش و قوم نمیشناسد. امروز داکتر نجیب الله نه اقتدار سیاسی در اختیار دارد، نه عسکر دارد، نه تانک و توپ و طیاره، و نه هم دوستدارانش این امکان را دارند که برایش تبلیغ بکنند ولی باز هم بر قلبهای مردم عام بادشاهی میکند. ایا گاهی هم از خود پرسیده اید که در عقب این امر چه حکمتِ نهفته است. البته اگر این سوال را با قلب افغانی ارائه بدارید پاسخ یک چیز و اگر با ذهنیت و هوش پاکستانی و ایرانی و ... ارائه کنید در آنصورت جوابش چیزی دیگری خواهد بود.
   در دنیا امروز برای تثبیت تمام ادعاها شواهد و اسناد مؤسق لازم است، نه اظهاراتِ که از شکم ترشوه میکنند. آن وقتها گذشت که انگلیس ها برای بدنام ساختن امان الله خان عکسهای برهنه جعلی ملیکه ثریا را در مناطق مختلف افغانستان انتشار دادند و اکثر ساده لوحان بر ان باور کردند. اگر شما ادعا دارید که نجیب الله 80 هزار نفر را کشت و 81 میلیو دالر را به اصطلاح شما «دزدید» پس لطف کنید اسناد و شواهد ارائه کنید. مردم خدای نخواسته گاو و گوسفند نیستند که به هی هی شما هرسو بدوند.
   انچه من در بالا متذکر شده ام بر این اساس نیست که من دکتر نجیب الله را دوست دارم (که طبعاً خیلی دوست دارم)، بلکه همه و همه مبنی بر اسناد و شواهد و اظهارات و اعترافاب میباشد که صورت لزوم میتوانم دوستان را از ان اگاه سازم.

  • بوله یما یا کنشکا یا تموچین بزرگ ..

   "اودللی "مزاری یاد تان رفت !! از قید قلم تان باز ماند !! تا اسم دبیر کل را نیز در ان بالا تر ها در پهلوی دیگران قطار میکردید .

   مزاری که خود و مردمش حتا هم مذهبی هایش را غرق کرد .

  • او خاین چرا از مسعود دزد یاد نکرده ای... تو دیگر کینه توز ترین آدم هستی که بیسوادی خودت نیز حد و اندازه یی ندارد ... از دلت هرچه خواسته یی نبشته ای ... ای کاش درست مینگاشتی و واقعیت میگفتی که من هم برایت مرحبا میگفتم ... در مورد نجیب ... این مردم اند که تاریخ را مینگارند ... و این مردم اند که خوب و بد را با یکدیگر تفکیک مینمایند ... نجیب را همه دوست دارند و او یگانه شخصیتی است که از منطقه و سمت و زبان بیرون آمده است ... میدانم که محبوبیت نجیب بسیار برایت درد آور است ... اما بسیار ببخشی که نجیب را همه میستایند و برای کارنامه های راستین اش که مجموعه یی از وطندوستی و جانبازی در راه مردم اش است آفرین میگویند ... دم ات گرم نجیب

  • البته من در جواب یما خان نبشته ام که نمیدانم نام اصلی اش چی خواهد بود ... و ها عبدالخالق قهرمان ملی افغانستان است که من نیز او را می ستایم ...

 • این جنایات شخص نجیب را هم که خودش اینقدر پیشگویی میکرد بخوانید.
  این آمار از جریان های ملل متحد و بی طرف نشر شده است که نجیب در زمان اقتدارش به آن مستقیم دست زده است. باید مردم عقل شان را بکار باندازند.نجیب خودش بنیان گذار بزرگترین جنایات در افغانستان بود و ملیشه های بقایای او اکثر پایتخت را خراب کردند. متأسفانه مردم را قضایا را همه جانبه بر رسی نمیکنند.

  بنا بر گذارش رسمی ملل متحد؛ در اثر کودتای شما در افغانستان: ‏
  ‏1ـ شش ملیون نفر از کشور مهاجر شد.‏
  ‏2ـ بیشتر از یک و نیم ملیون شهید گردید. ‏
  ‏3ـ بیشتر از سه ملیون معلول و زخمی. ‏
  ‏4ـ سی و پنج هزار قریه بخاک یکسان شد و اهالی آنها یا مهاجر شدند و یا کشته گردیدند. ‏
  ‏5ـ بیشتر از سه صد ملیون هکتار زمین ملکیت های شخصی مردم بزور ستانده شد. ‏
  ‏6ـ بیشتر از سه صد هزار تن از دختران جوان مردم از خانه هایشان بزور کشیده شده و بزور به ‏عقد دیگران و اکثرا هورا گویان شما در آورده شدند.‏
  ‏7ـ تنها ماین های که روسها بعد از خود بجای گذاشتند، تا حال بیشتر از یکصد و شصت هزار ‏نفر را معلول ساخته است.‏
  ‏8ـ شما روزانه هزاران جوانی افغانی را بزور از کوچه ها جمع آوری میکردید و به جبهه های ‏جنگ روان میکردید، که از ده نفر هشت آن به مجاهدین پناه میبردند و با افتخار در پهلوی ‏مجاهدین از وطن دفاع میکردند. حال اینکه در میان مجاهدین مردم قرعه کشی میکردند تا سهم ‏شان بر آید و سلاح بدست بیاورند. چون نمیشد همه متقاضیان را مسلح ساخت. این ها واقعیت ‏های اند که هر چشم حق بین آنرا میداند.‏
  ‏9ـ نجیب یکی از شاگردان احسان طبری رهبر حزب توده ایران و یک ماتریالست مفکوره ای ‏بود.‏
  ‏10ـ نجیب در دوران سفارت خود در ایران تعمیر سفارت افغانستان را با همهء اجناس قیمتی آن ‏فروخت و به امریکا گریخت، این اولین دزدی سیاسی در نظامهای افغانستان بود.‏
  ‏11ـ در دوران ریاستش در خاد، نجیب از وحشی ترین، جانی ترین انسانها و آدمکش حرفه ای ‏بود.‏
  ‏12ـ در دوران ریاست خاد داکتر نجیب؛ بیشتر از 150000یکصد و پنجاه هزار نفر زندانی و یکصد ‏هزار آنان نابود گردیدند.‏
  ‏13ـ نجیب در دوران جوانی به خواهر خود دل بست و حتی تصمیم داشت به او تجاوز کند. ‏مراجعه شود به کتاب( نجیب را بشناسید) نبشته ء صدیق الله برادر خود نجیب.‏
  ‏14ـ نجیب در دوران ریاست خاد، به بسیاری از دختران جوان تجاوز کرد، و چند تن آنها از طریق ‏رسانه های دسته جمعی خاطرات خود را نقل کردند و مردم در سر تا سر دنیا آنرا شنیدند.‏
  ‏15ـ تنها در دروه ریاست جمهوری نجیب، بیشتر از 50 هزار دختران و اطفال خورد سال افغانی ‏تحت نام انترنات به کشور های اتحاد شوروی فرستاده شدند که، اکثر آنها بعد از بزرگ شدن ‏دیگر خانه و فامیل خود را نمی شناختند و در آن کشور ها به فحشا و بی بند و باری مشغول ‏اند. چند صد تن از این دختران حتی در جمهوری های قفقاز اند که دوسیه های اکثر ایشان نزد ‏ما است.‏
  ‏16ـ اردوی افغانستان با بکار گیری ملیشه ها توسط نجیب از هم پاشید و اردو به ملیشه ها تبدیل ‏شد.‏
  ‏17ـ ملیشه های جمعه اسک در شمال و ملیشه های دوستم در جنوب دست به چنان فجایعی ‏زدند که نظیرش را کسی در دنیا ندیده بود. ملیشه های نجیب در جنگ ثمر خیل هژده هزار نفر ‏مردم ملکی را کشتند و به دختران 7 ساله تجاوز کردند.‏
  ‏18ـ همین ملیشه ها بعد از ورود مجاهدین به کابل بیشترین نقش را در خرابی کشور، بویژه ‏پایتخت داشتند.‏
  ‏19ـ نجیب صلح را به مشورهء کریملین و بعد از اینکه دوام خود را ممکن نمیدانست اعلان کرد، ‏تنها بعد از رفتن روسها نجیب بیشترین کمکهای نظامی را از روسیه برای دفاع خود بدست آورد.‏
  ‏20ـ تنها در روز 24 حوت 1358 شما در ظرف یکروز 25 هزار مردم ملکی را در هرات به تو پ ‏بستید. آیا همین است دموکراسی حقیقی که شما بدان ایمان دارید؟
  ‏21ـ تنها در جنگ چنداول شما شش هزار مردم ملکی را نابود کردید.‏
  ‏22ـ در سوم حوت کابل شما دختران و محصلان مکاتب شهر کابل را به گلوله بستید و در طعام ‏آنها زهر انداختید، که ناهید و ملالی شهید از آن جمله است.‏
  ‏23ـ در آخرین روز فرارش نجیب از قصر نمبر یک، با بیشتر از ده دختر زیبا روی مشغول آب ‏بازی بود و وقتیکه مجاهدین بعد از چند روز هم داخل کابل شدند هنوز کالا های آن دختران ‏آنجا بود و خدمهء نجیب برای شخص من توضیح دادند که این لباس ها از دوست دختر های ‏نجیب است.‏
  ‏ خلاصه اینکه جنایات نجیب و همراهانش از شمارش بیرون است.‏

  • آقای آزادی

   به نظر من تنها و تنها اشخاص سادیست و یا خیلی کودن به این حکایات شما که نجیب عاشق خواهر خود بود و با ده دختر جوان در حوض بود و امثال آن باور خواهد کرد.

   به شما توصیه میکنم این افکار سادیستی را از سر خود دور کنید و الی شما خود دست به کدام عمل غیر انسانی در برابر فامیل و یا کدام انسان بیگناه دیگر خواهید زد.

   من نمیگویم که شما دشمن سیاسی خود را مورد انتقاد قرار ندهید. اما شما او را از دریچه انسانی نه سادیستی انتقاد کنید والی شخصیت او را با حرف های کوچه و بازاری بلند تر میبرید.

   آنچه شما در مورد قتل دو میلیون افغان در زمان هجوم شوروی ها گفته اید و به جمع تخریب هزاران شهر و قریه و مهاجرت میلیونها هموطن ما ، قابل قبول است. ولی نباید آنرا و قتل و زندانی شدنها را فقط به گردن نجیب بیندازید. آنجا نوکر بچه روس کارمل بود که تا آخرین روز حیات خود شوروی ها را برادران هم خون خود میخواند. آنجا نظامیان شوروی بود که کارمل جنایات شانرا تقدیر میکرد و در یکی از بیانات خود گفته بود " اگر کسی خواب ضد شوروی ببیند ، باید محکوم شود".

   نجیب بعد از سقوط روس بچه کارمل اقداماتی شجاعانه کرد که در جریان جنگ شجاعت و ابتکار میخواهد و او این شجاعت و ابتکار را از خود بروز داد. او در های مذاکره را با مخالفان حکومتش گشود و شجاعانه پلان صلح ملل متحد را قبول کرد و لطفا ً نوشته های آقای هارون را در بالا بخوانید و با به شکل عالی " کنار آمدن های" داکتر نجیب الله را شرح داده است.

   و بدانید که او فقط در زمانی در دل های مردم عزیز شد که جنایتکاران جنگی امروز که یکی قهرمان ملی ، دیگری نماینده و رئیس شورا و مارشال و والی شده اند، با اعمال غیر انسانی و غیر اسلامی شان بر پیشبینی های نجیب صحه گذاشتند.

   شخصیت او را ، داود خان ، امان الله خان را مردم در مقایسه با گرگانی چون مسعود، حکمتیار، ربانی ، کارمل ، سیاف، بابه مزاری ، ملاعمر و غیره بررسی میکنند.

  • آزادی صاحب شما چرا اینقدر قهر هستید یکمقدار باحوصله و مستند صحبت کنید این چنین به نتیجه نمی رسید . بگذارید که ما بیطرفان بین شما قضاوت کنیم ما قبل از پیروزی مجاهدین یک تصور کاملآ ویژهء از مجاهدین داشتیم چون از نزدیک ندیده بودیم و مصروف دوکانداری و زندگی خویش بودیم ولی زمانی که مجاهدین پیروز شدن توبه توبه جنایاتی را کردن که هیچ قابل باور نیست به ناموس مردم تجاوز کردن او وطنداران که بی خبر هستید من رونده مسجد بودم کلوش ها و واسکت وچادرم را گرفتن . آزادی صاحب در زمان تره کی کارمل و نجیب باور کنید که آنقدر نفر مهاجر نشدن جز کسانی که یکمقدار پول داشتند و پول شان در خطر شد ویا از سابق لب بحر غرب میگفتن اولش اقوام خودم راست میگویم مگر در زمانی مجاهدین که جنگها شروع شد همه پولدار، خوار ،غریب همه مهاجر کشور های بیگانه شدن حتا فامیل های بی کس که شوهرانشان در جنگها کشته شدن در پاکستان و ایران از مجبوریت روز گار خود فروشی کردن و این مسلک گندیده فعلآ در کشور هم سراید کرده آیا جواب این همه را کی میدهد مجاهدین و یا کمونستها . دوم اینکه در آب مکتب ها حسن سیغانی (حسن امیری) لطف الله شکیب ، نجیب روشن دل ... زهر میریختند که مربوط به حزب شعله بودن . کمونست ها پسر های مارا که نمیخواستن عسکری کنند به زور عسکری و ( جلب و احضار ) میبردن که گفته شما 80% به مجاهدین میرفت تا راه فرار غرب نصیب شان شود پسر خودم هم از همین طبقه جوانهاست. من به صفت ریش سفید خواهش میکنم که از همچو اعصبانیت ها بگذرید و کوشش کنید که به آرامی و سخن خوب حل و فصل مسایل را کنید . آغای آزادی شما خیلی اعصبی هستید مرا ببخشید در کدام جای دیگر هم خواندم که شما بسیار سخت و اعصبانی با یکوطندار برخورد کرده اید شما خو علم بردار های اسلام هستید بسیار باید برده بار باشید دروغ باید نگوید از اعمال کرد و ناکرد کمونست و مجاهدین همه یاد کرده قضاوت کنید .
   ما چه کنیم مجاهد یا کمونست...... را همه خاین . ما مردم را بی خان و مان کردن وطنکما را خراب خراب کردن اولاد های مارا از کلتور و دانش وطن دور کردید که خدا جزای شما را بدهد . آمین

  • شما همه حرفهای مرا تأیید کردید و تنها از اینکه از بد اخلاقی فامیلی نجیب نام برده ام مرا سادیست گفتید. من منبع آن حرفی خود را گفتم که کتاب خود برادر نجیب «نجیب را بشناسید» از صدیق الله برادر نجیب که در سال 1367 نگاشته است و اگر شما آدرس خود را بنگارید برایتان روان میکنم.
   ولی ببرک؟ سران خلق و پرچم از این بیان من هیچ کدام شان خارج نیستند، حتی افراد رده های پایان شان از این هم بدتر جنایات در محلات و ولسوالی ها کرده اند. ولی از آنجاییکه موضوع مطرع خود نجیب بود من از جنایات شخصی او گفتم. با عرض حرمت که اقلا بخشی از حقایق را قبول دارید.

  • آقای امید آزادی، (حیف این مفاهیم زیبا که بجای نام برای شخص همچو خود انتخاب کرده اید). ان روزها ره او(آب) برد که گوشهای ما مردمه پُر میکردین و ما ساده دلان هم باور میکردیم. دیگر که تشتِ شما از بام افتاد و رسوای عالم شدین دیگه بس است. من خودم خیلی خوشهالم که حکومت نجیب الله سقوط کرد و به اصطلاح «مجاهدین» سر اقتدار امدند، وگر نه تا حال مردم فریب همین گپهای شما را میخوردن و چهره ی اصلی و پلید شما به همه نمایان نمیشد. اگر «مجاهدین با سیاست مصالحه ی ملی میپیوستن، یقیناً که از آنها قهرمانان افسانوی جور میشد و هیچگاه مردم عام از ماهیت اصلی انها که دزدی، چور و چپاول و غارت و قتل بود اگاه نمی شدند. درینجا من هم میگویم که در کار بقدرت رساندن «مجاهد» ها حکمت خداوندی موجود بود و خدا میخواست که شما را رسوا کند و چنین هم شد. حافظ چه خوش گفته:
   من ارچه در نظر یار خاکسار شدم ---- رقیب نیز چنین محترم نخواهد ماند.

   و باز خداوند (ج) در قران کریم میفرماید که: من بهر قوم پیغام خود راتوسط بندگانم میفرستم و هرگاه آن قوم از پذیرفتن اوامر من انکار و سرکشی کرد در آنصورت غضب خود را بر آن نازل میکنم. و بدبختانه بر ما مردم افغانستان هم همان غضب در شکل همین مجاهد نمایان نازل گردید و نمیدانم چقدر باید توبه بکشیم تا خداوند دوباره ما از شر شما «جهاد» پیشه گان و دلالان دین برهاند و نجات دهد.
   شما میگوین که گویا نجیب به خواهران شما تجاوز میکرد؟ مگر بعد از امدن شما عزت و ناموس همه محفوظ گردید؟ مگر عربها به نرخ گاو و گوسفند دخترهای افغان را از برکت شما نخردیدند و هنوز هم همین کار در تمام نقاط کشور جریان ندارد؟
   اگر شما در شهرها، مکاتب و غیره جاها بمب گزار نمیکردید و مردم را بکام مرگ نمی کشدید، چرا نوبت این میامد که «خاد» در جریان عملیات برای از بین بردن توطئه ها ی شما بعضاً ناگزیر به ازار مردم بیطرف میشد. «چو عیبش بگفتی صفتش نیز بگو». صاف و پوستکنده گفته شوه، اگه امو «خاد» منحیث یک اورگان بازگیرنده نمی بود و از فعالیتهای تخریبکارانه جلوگیری نمیکرد، این چوب که امروز ده ک...ن همه رفته سالها پیش کاری خوده میکرد.

  • آقای امید آزادی. شما یک آخند عقده ای هستید. آیا شما نماینده ای خداوند در روز زمین هستید و یا خودر زورکی نمایندهء خدا میدانید. و یا هم خیلی فضول هستید. و این تنها شما نیستید که اینقدر نابخردانه می اندیشید، بلکه تمام مردم افغانستان که مغز های شان سخت منجمد در چارچوب های سنتی و بی خردی قرار دارد مثل شما می اندیشند. اصلا مسائل فامیلی و اعتقادیی نجیب و یا یک سیاستمدار دیگر چه ربط به مردم دارد.
   آیا اخلاق فامیلی سیاف خیلی برای شما خوش آیند هست ؟؟
   لطفا ازین فضولی ها دست بکشید، بگذارید هر فرد در جامعه از آزادی های فردی و انسانی خود برخوردار باشند. خداوند انسانها را آزاد آفریده پس هیچ کسی حق ندارد آزادیی کسی را صلب کند. ما باید باید به استعداد و نبوغ یک فرد در عرصهء سیاست توجه داشته باشیم تا اینکه به مسائل شخصی و فامیلی شخص

  • در کشور های آزاد و دموکراسی قبل از هر چیز به زندگی فامیلی و اخلاقی رهبر نگاه میکنند. اگر کسی در فامیل و زندگی بد اخلاق باشد سخت تحت تبلیغات قرار میگیرد. بیل کلنتن تنها با یک معاشقه با چه رسوایی کشانیده شد. سار کوزی همین حالا بخاطر کتاب خاطرات خانم طلاق شده اش شاید از ریاست جمهوری استعفاء بدهد. حتی اگر از منطق شما هم ببینیم اخلاق شخصی و فامیلی شرط اول رهبری و سیاستمداری است. بلی برای من اخلاق شخصی یک رهبر اول ترین چیزی است که به آن دقت شود. چون زندگی شخصی نمایانگر زندگی اجتماعی و سیاسی است. این قضاوت را میگذاریم به خوانندگان که حرف کدام یکی ما درست است؟

  • آقای"امید آزادی" آیا اعتقاد به خدا نداشتن خیلی مهم هست ؟ مسئلهء معاشقه ای بیل کلینتون و سارکوزی فرق میکند، ایا نجیب هم از همین اخلاق داشت ؟؟؟ من میدانم که شما نجیب را تنها به کمونیست بودنش او محکوم میکنید. به نظر من خدایی نجیب خیلی بهتر از خدای سیاف و ربانی بود، و ا هرگز فساد اخلاقی نداشت. مردم مسلمان همواره غرب را به فساد اخلاقی متهم میکنند اما هرگز متوجه نشدند که خودشان دچار فساد عقلی هستند

  • امید اسارت!

   ای کاش بی طرفانه , بی تعصبانه, انسانی و یا هم اسلامی قضاوت میکردید .

   باید به منبع که ارقام را از ان گرفته اید توجه و ذکر اسم میکردید .

   غلامان پاکستان وسعودی و بیناد گرا ها اسلامی که دست ملیشه تسلمی یا "جدا شده های صفوف خود شانرا" از پشت بسته بودند همیش انان ادعا داشتن که این ما نه بلکه ملیشا ها اند که چور چپاول و کشتار و تجاوز به مال و منوال دولت و مردم میکنند و ما را بد نام کرده اند .

   حالانکه ملیشا های حکمتیارچون زرداد وصد ها زرداد او , ملیشا های پروفیسور وهابیت سیاف , ملیشا های استاد محترم ربانی خان و کوپیچه پوشان نوکر ایران خان مزاری خان و گروه عبدالحق شاخه هزاره های محسنی خان .... با سنگ و چوب این وطن از جمله کابل دشمنی وحشیانه کردند هر چیز را فتح نمودن دفتر خانه زمین وزارت و ریاست وموزیم پرورشگاه وطن .... را.

   مردم بی طرف کابل و اوغانستان همه را خوب دیدند و شناختند از روی سرک مردم را بنام ملیت و مذهب و تبار و ولایت بردنند وکشتن به زنان ودختران وپسران تجاوز کردند خانه هاچور و چپاول شد اثار تخریب هنوز در مرکز شهر چنداول و شهر کهنه سه دوکان و انطرفتر مسیر کوته سنکی و افشار سیلو .. موجود است
   ساحه بمبارمان طیاره استاد ربانی از دیمزنگ مقابل خانه علم و فرهنک شوروی و دروازه لاهوری شروع میشد همچنان توپچی و طیاره حکمتیار از کوه توپ به بعد از قصر دارلامان به بعد معین شده بود از توپچی بوله مزاری نادان نیز خبر داریم حتا مردم را تهدید به راکت های اسکاد نمود ...

   رهبران سر بکف پاکستانی و ایرانی مجاهدین تا امروز خود اعتراف دارند که بیش از پنج هزار وسیله زرهی ( تانک , ماشین های محاربوی, بردیم ها ) بیش از چارصد بال طیاره نظامی با تمام سستیم مدرن راکت ها ,رادار ها , دافع هوا, مخابره های نظامی و جاسوسی , و هزاران میل اسله خفیف و نیمه خفیف دست اول روسی با دیپو های پر از مواد ممر لوژستیک و دخایر مهمات .. که برای قوای مسلح یک دولت برای دفاع از مردم و سرزمین اش حیاتی و کافیست موجود بود , ده ها ترانسپورت فعال ونو اکمالاتی دولتی ونیمه دولتی و شخصی در وطن ما فعالیت داشت, ترانسپورت عامه شهری با صد ها بس های مدرن در خدمت مردم قرار داشت تنها به فعال شدن دوباره بس های برقی توجه کنید که چندی قبل دولت اعلام کرد برای بازی ونوسازی این بخش به یکصد سی ملیون دالر و برای لین ها و مسایل مربوط بدان به سی و پنج ملیون دالر ضرورت داریم یا برای ترمیم قصر تخریب شده دارلامان سی میلون دالر ضرورت است .. دها شفاخانه و پولیکلنیک و مکتب و کودکستان به اختیار مردم قرار داشت زمینه درس و تحصیل در خارج و داخل بدون سر و صدا وتبلیغات مساعد بود فساد اداری زیر ده فیصد قرار داشت قومگرایی و خصومیت داشتن ها به سطح پاین در حرکت بود ده ها شرکت های ساختمانی مصروف خانه سازی و پروژه سازی و سرک سازی بود پروژه های بزرگ سه قسمت خیر خانه تایمنی افشار یا خوشخالخان پاکساتی و رحمانه مینه اوغانی پلچرخی .... در زمان ما پیاده شد ... حال خود قضاوت کن که این همه خرابی را این همه تانک فروشی و طیاره فروشی را به پاکستان در راه مقاصد پاکستان در راه اهداف وهابیت و سایر خارجی ها ملیشا سازماندهی کردند یا شما مجاهدین راه حق..

   هزاران اسلحه سبک و سنگین که غرب و امریکا کافر و مسلمان به اختیار مجاهدین قرار داده بود کجا شد ؟؟ایا انهم مال بیت المال بود یا خیر ؟؟ هر تنظیم مقیم پاکستان بیش از پنجصد عراده موتر مدرن نو باربری داشت کجاست ان واسطه نقیله بیت المال کجاست ان هزاران عراده جات خورد و ریزه جاپانی...؟ کجاست پول های که برای تنظیم ها داده شده بود ؟؟ شاید نود فیصد قوماندانان ملیشه (مجاهدین ) امروز صاحب پول زمین بلدنگ و دارایی ست رهبران مجاهدین همه میلونر هاست به مال و منوال فهیم خان خلیلی خان وکرزی خان سیاف خان توجه کنید .... درولایات به قوماندانان مطرح باریک شوید که چه چور و چپاول را راه انداخته اند غصب زمین خانه مردم ودولت بواسطه ملیشا ادامه دارد یا شما مجاهدین سر بکف چرس و تریاک هروین هم جنس گرایی کار شما مجاهدین سر بکف بود یا دولتی ها ..؟؟

   جناب آزادی که اسیر افکار و باور های خامت شده یی .

   مسوول شش ملیون مهاجرشدنها تنها طرف ما نیست در اثر صف بندی دو طرف (ما و مجاهدین ), پشتیبانی غرب ,عرب پاکستان , راشن مفت برای فامیل ها سرباز گیری از کمپ ها یک تعدا دفقیر و غریب وهمچنان یکتعداد ادم های بز دل ترسو بخاطر فرار از خدمت سربازی همچنان هوا داران مجاهدین مهاجر شدن ظلم و سرباز گیری و کش و کشتار مجاهدین در ساحه نفوذ شان نیز در این قضایا دخیل بود ایران هم در برابر عمل جانب وهابی ها و غربی ها و پاکستانی ها زمینه را برای مهاجرت و کار , گروه سازی دلخواه ... در کشور اش برای یکتعداد هموطنان ما باز گذاشت این شد قضاوت با دوچشم گوش و وجدان بیدار و عاری از تعصب وکینه ..

   بدون شک کشته و شهد و معلول هر دو طرف داشته است ارقام جانب ما دقیق و درست است ارقام جانب مقابل خیالی نجومی , باید هر گروه بنابر اسناد در باره کشته و مجروع خود ارقام ارئه بکنند هیچ قوماندی هیچ رهبری از کشته و شهیدخود و ساحه خود اگاهی ندارد این ارقام ها ساخته دست بادران خارجی شان بخاطر تبلیغات خصمانه و بد نام سازی چیزی بیش نیست در همه مسایل جانب مجاهدین اضافه گویی میکنند .. سه ملیون معلول کجا اند این جعمیت بزرگ از نفوس کابل هم بیشترمیشود ... این معلول کشته ها...همه از اثر ماین ما نه بلکه در نبرد رویا روی ,ماین های خود سازی مجاهدین, ماین های ومواد انفجاریه پاکستانی ,چینایی ,غربی , اسرایلی , ایرانی .... دشمنی ذات البنی گروه ها قوماندانان تنظیم ها ... صورت گرفته است بم ها و راکت های خوشه یی پروانه یی بازیچه مانند................انداخت بالای شهر ها همه کشته و زخمی و مجروع بار میاورد چشم تان در این باره در باره ترورویزم کور محاصره اقتصادی شهر ها سبوتاژ ها احتکار ها .. کور شده است ..

   پرداختن به داستان سه صد هزار دختر که جبرا به عقد دیگران در امده است! داستان طفلانه و احمقانه بیش نیست ساحه دولت را با ساحه شفع دیوانه زرداد وبابه جنلدر اشتباه گرفته اید بس کردند در این باره کاملا احمقانه است.

   داستان غصب زمین که از جانب تر ه کی و امین صورت گرفته بود دوباره از اثر فرمان زنده یاد کارمل ملغی قرار داده شد .

   خدمت نظام اتباع وطن ما در ان زمان حتمی بود هر که باید انرا سپری میکرد که کردند .. عجیب است که ادعا دارید از هر ده نفر هشت نفر به مجاهدین میپیوستند وبا افتخار.... خوب بود میگفتید که مجاهدین با اسیر گرفتن و حتا تسلیم شدن بعضی انان ایشان را قصابی میکرد ند چنانچه دها و صد ها سرباز جلبی را همه گروه های مجاهدین ظلمانه سر به نیست کرده اند .

   اینکه نجیب قالین فروشی کرده و سامان سفارت و تعمیر سفارت را فروخته و پول انرا به جیب زده است تبلیغات گروه خلقی امینی و تره کی خیل( بخاطر که او سفارت را رها و رونده پراک شده بود ) و اضافه گویی های شخصی خودتان چیزی بیش نبوده حتا خنده اور هم است هر چیز با اسناد باید بیان شود .

   مهم تر از همه اعمال و کردار خوبی و بدی گروه ها را با تفکیک نقد بررسی و موشگافی کنید نه اینکه از عینک تعصب و بد بینی مثلا اعمال و کردار امینی ها و تره کی خیل ها را با ما خلط کرده اید این قضاوت کور کورانه است میدانم که در گذشته به اسم دیگری عین مطالب را بیان و خود را باشنده تایمنی و گذرگاه معرفی و داستان کاکای تان را بیان فرموده بودید ...

   داستان تجاوز به دختران در خاد را با پوسته های مجاهدین زرداد و شفع دیوانه و سیاف و قوماندان هوشیار از دند شمالی به اشتباه گرفته اید و خواسته از دامن پاک زنان و دختران که خواهر و مادر همه از جمله خودات هست تبلیغات خصمانه درست بکنی اگر پرسیده شود که به کی تجاوز شده است دهانت خاموش خواهند ماند و شاید فرد خیالی که قرابت با خود نداشته باشد عنوان بکنی ..

   بیشتر تبلغات تان جنبه خلقی گیری دارد مثلا تجاوز به مردم در ثمر خیل جلا ل اباد و فروش فرش و ظرف سفارت ... شاید من فکر میکنم از اقارب هزاره ان وزیر امینی لندنی باشد و یا خسر خیل اوغانها باشید و چند روز هم در گرما و سرما ایران سر گردان بوده اید چونکه لهجه ایرانی ها را نیز بگفته خودتان قاتی پاتی میکنید .

   جنگ چنداول منظور از تظاهرات یا همان روز الله اکبر است یا داستان عبدالعلی مزاری و امر مسعود !!؟؟

   چرا بیشتر به تجاوز!! و تجاوز به زنان و دختران تاکید داشته اید نکند عقده یی در دل دارید باید کمی از تجاوز به پسران در ساحه حکومت قانون و شعریت مجاهدین میگفتید تا توازن بر قرار میشد ..

   مکتب سوزی مسدود کردن خانه علم و دانش کار مجاهدین بوده نه کار ما رهبران بنام تان خود اعتراف کرده اند هیمن حالا یک بخش تان مصرف این کار مسلکی و همیشگی تان اند قوماندان عبدالحق خود اعتراف کرد که مکتب سوزی میکرده و بی گناهان یا مشکوکین را میکشته است ..

   در هرات جنایت شده است اما ارقام ان برای هیچ کس دقیق و قابل اعتبار نیست چونکه یکی 24 هزار و دیگری شش و ده هراز و اینک خودت انرا بیست و پنج هزار ختما بیت و پنج هزار مجروح و معلول هم داشته که جمعا پنجاه هزار میشود عنوان کرده اید , قاتل معلوم زمان مشخص علل و معلول ثابت بروید انان را پای میز محکمه بکشانید .

   بخش ما همیشه حاضر است تا از خود دفاع کنند پای میز محمکه بی طرف عادل با ارائه اسناد و مدارک و شواهد مادی جرمی زنده عاقل بالغ دانا بروند نه اینک کسی بیاید و بگوید در سال 1357 خاد پدر مرا برده و کشته و به مادرکلانم تجاوز جنسی نموده است یا بگوید نجیب سفارت را فروخته ..

  • این تذکرات بالا از این حقیر خان است .

  • با درود و احترام به خان عزیز !

   امروز پیامهای محترم باقی سمندر را که به پاسخ یما جان نگاشته بودند مرور نمودم . در ضمن ایشان به آدرسی خواننده گانرا رهنمایی نموده بودند که بعد خواندن تمام پیام شان به آدرس متذکره رفتم . یاهو یا منهو ، چیزی را دیدم که نمیتوانم آنرا به شما بنویسم .

   بیدل غزل شیوایی دارد که اصل نامه بیادم نیست و یک مصراع آنرا تقریبأ چنین سروده که :

   دنیا هرآنچی که خواست دادیم ولی ++ چیزیکه ازو گرفتیم فقط عبرت بود

   اینک هم بخاطر عبرت ، لطف نموده این ویدیو را ببینید و به فاجعه آفرینان آن که داغ مصیبت و بیکسی بر قلب و روان هموطنان مان ماتم زدۀ مان نشانده اند نفرین بفرستید .

   http://www.ina.fr/economie-et-...

  • آزادی بچیم من ترا خوب میشناسم و آنچه نگاشته یی آنرا نیز میدانم که کینه دلت از کجا آب میخورد ... اما گناه تو نیست زیرا تو در مسجد تولد شده ای ... یادت است ... من ترا با تمام کم و کیف میشناسم ... من نجیب را دوست دارم زیرا ضد پاکستان بود ... و اگر اضافه روی کنی و از روی کینه هر چه دلت خواهد بنویسی باز خودک ات میدانی که مثل سیر رسوا و لچ ات میکنم ... همکار نزدیک ات

  • دوست عزیز من هم به خاطر خیلی از کارها شخصیت اقای داکتر نجیب الله را دوست دارم اما فراموش نکنیم که زمان میتواند اب ذلال را گنده کند و سیب شفاف را شفتر
   گرگانی که شما از ان یاد میکنید،زمانی گوسفندانی بودن که برای استقلال کشورشان و ازادی مردماشان قیام کردن و شاید در ان زمان پدران خودمان از انها با احترام یاد میکردن اما همانطوری که شما هم در مورد داکتر نجیب گفتید هر یک از این گرگان در حزب خود افراد و سربازانی داشتن و همان شرایط را برای شخص گرگ فراهم میکرد که زیردستان و نیروهای شوروی برای داکتر صاحب
   بنابراین به نظر من شما بهتر است یا با دلایل مستند و منطقی داکتر صاحب را تبرئه کنید یا اینکه عین شرایطی که برای ایشان بوده، برای گله گرگی که نام برده اید هم بوده و در نتیجه همه دستشان به خون ملت بیچاره بود ، در غیر اینصورت باید از همه به عنواینی مختلف تجلیل کرد و فراموش کنیم که کوه دشت ما چرا خون الود است

  • نخست از همه سلام و درود به روح جناب نجیب الله، ببرک کارمل و تمام شهدای راه اسلام تقدیم میدارم و از ایزد متعال مغفرت ایشان را خواهانم.
   دوستان گرامی شما میدانید که افغانستان در طول تاریخ رهبری همچو داکتر نجیب و ببرک کارمل نداشته است . یعنی اگر فعلا هزاره ها آزادی و رفاه را صحب شدند از برکت ببرک کارمل است و اگر ازبک ها و تاجک ها صاحب نام و مقام و همچنان آزادی و خود ارادیت شده اند و ثروت های هنگفتی را در داخل و خارج کشور برایشان اندوخته اند از برکت ببرک کارمل است زیرا ببرک کارمل برای همه اقوام ساکن کشور آزادی ، رفاه و برابری را قایل بود و اساس مبارزات جناب ببرک کارمل نیز همین آزادی بود و او به همین منظور در مقابل خانواده شاهی و بقایای آن مبارزه نمود تا کشورش و مردمش را از زیر یوغ رژیم فرتوت و مستبد شاهی و بقایای آن برهاند. با احترام
   روحت شاد باد ببرک کارمل عزیز

   باید خاطرنشان نمود که ملت ما باید قدر رهبران خدمتگار مردم و ملت را بداند و زیر تبلیغ افراد مربوز به شبکه آی اس آی و دشمنان ما نروند.
   با احترام

   شیرزاد اندخویی از ولایت مزار شریف

  • امید آزادی ... میدانم بسیار سخت مریض هستی و این مریضی شاید عواقب بسیار خرابی هم برای خودت و هم برای فامیل محترم تان داشته باشد ... زیرا برداشت شما برداشت یک انسان سادیست است و تنها افکار پوچ و مالیخولیایی میتواند چنین استنباط های کینه توزانه را مانند شی بسیار کثیفی از لجن زار فکر و اندیشه کوته بینی به بیرون فگند ... من برایت افسوس میکنم ... بخاطر همین ابراز نظر های لوده مانند تان همیشه در انزوا خواهید ماند ... افسوس به حال تان ... علی آباد فعال شده است و چراغ علی چراغ هم میتواند که شما را معالجه نماید ... بای بای

  • برادر غافل مشکل ما افغانان همیشه اینست که قضاوت های بیجامیکنیم اگر بتاریخ نگاهی نمایم همیشه دشمنان از این فرست استفاده کرده اند افسوس بشما افسوس دیگر بس است

  • سید امین برادر با شما موافقم:
   این دورِ جدیدِ حاکمیتِ ملی و مردمی شادروان ببرک کارمل افتخارات و پیروزی های چشمگیر و عالی را در برداشت.
   افغانستان به کشوری مبدل شد که هزاران محصّل از کشورهای سوریه، سرزمین های فلسطینی، عراق، کو ریا، جمهوری های شوروی، جمهوری های سوسیالیستی شرق اروپا در پوهنتون دولتی کابل تحصیل میکردند و در پهلوی کادرهای افغانستان تربیه می شدند و این مثال خود میرساند که در زمان حاکمیت شادروان کارمل سطح فکری و شعوری مردم افغانستان تا جائیکه رشد کرده بود که کشورهای دیگر دنیا از افغانها می آموختند.
   ولی مزدوران بدنام اسراییل و صهیونیسم جهانی با استفاده از چند شبکه خبری مزدور مانند شمشاد، نورین، تمدن و غیره میخواهند که جنایات ضد بشری و ضد انسانی خود را که از سال ۱۹۹۱ الی اکنون بر علیه مردم افغانستان ادامه میدهند، پرده پوشی نمایند.
   تاریخ مردم جهان شاهد است که در هیچ جایی دنیا و حتی نازی های المانی هم دست به چنین جنایات که رهبران مزدور و بدنام و نوکران اسراییل و امریکا در افغانستان مرتکب شدند، نزده اند.
   نه یک سرباز شوروی و نه هم یک سرباز افغان و نه هم یک رهبر حزب دموکراتیک خلق افغانستان دست به جنایات و اعمال منافی بشریت و انسانیت نزده اند.
   در طول حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان، رهبران حزب و سربازان اردوی افغانستان و شوروی برای خود زمین ها را چورنکردند.
   هیچ سرباز شوروی و افغان و هیچ رهبر حزب دموکراتیک خلق افغانستان و با کمال سربلندی و افتخار باید گفت که بر هیچ طفل سه ساله تجاوز جنسی نکردند.
   هیچ سرباز افغان و رهبر حزب دموکراتیک خلق افغانستان با کمال افتخار حلقه مزدوری و غلامی هیچ کشوری را به گردن نزدند و هیچ رهبر حزب دموکراتیک با سفارش های رسمی و غیررسمی هزاران سازمان استخباراتی به قدرت نرسیده اند.
   با کمال افتخار، شادروان کارمل و دیگر رهبران حزب دموکراتیک خلق افغانستان تابعیت کشور افغانستان را داشتند و هیچ زمانی در خارج از کشور مانند رهبران بدنام امروز مزدوری و غلامی نکرده بودند و تابعیت کشورهای خارجی را نداشتند.
   همه این رهبران مزدور بدنام مشمول کرزی از استین امریکا، انگلیس، ایران بوجود آمده و تمویل و تجهیز می شوند.
   حتی دوستم که به اصطلاح عام از خیرات سر حزب دموکراتیک خلق افغانستان و مرحوم کارمل از یک انسان گمنام به یک رهبر(!) و فرمانده مبدل شد، امروز با چه بی شرمی و وقاحت از تجاوز(!) شوروی سخن میگوید و افتراء های را علیه مرحوم کارمل مطرح میسازد.
   مزدوران اسراییل و امریکا مانند دوستم، کرزی، ربانی، مسعود، فهیم، محسنی، رحیم وردگ، حنیف اتمر و دیگر مزدوران اسراییل امروز با چه بی شرمی از بمباران امریکا، کشتار مردم ملکی، فقر، گرسنگی مردم افغانستان استقبال نموده و شگوفایی و ترقی کشور ما را جنایت می نامند.
   یکبار دیگر بر روان شادروان مرحوم کارمل درود می فرستم و نفرین ابدی تاریخ نثار مزدوران اسراییل و آمریکا !

 • مصالحه ی ملی : سجده ی سهوه

  و معذرت از مردم افغانستان

  با به قدرت رسیدن دکتور نجیب الله به پست ریاست جمهوری افغانستان و اعلام سیاست مصالحه ی ملی ازطرف

  وی، صفحه ی جدید در تاریخ افغانستان کشوده شد . این سیاست اگر از یک طرف در تاریخ معاصر مابی بدیل بود

  وهست ؛ در تاریخ حزب حاکم آن زمان ، در طرز تفکر آن ونقش آن در پروسه های بعدی جامعه نیز خواهان چنان

  تغییرات عمیق شد که پذیرش آن برای کرسی نشیینان کمونیست ،که سالها با تکیه به بیگانه بر این کرسی ها تکیه

  قداشتند غیر قابل پذیرش بود .

  دکتور نجیب الله با طرح سیاست مصالحه ی ملی اگر دوستان در میان مردم بدست آورد ،جبهه ی دشمنان خود

  را نیز تقویت نمود که عمده ترین آنها عبارت بودند از احزاب افراطی اسلامی ، کمونیست ها و سویتست های دو

  آتشه ی خلق وپرچم .

  خلقی های دو آتشه به رهبری جنرال تنی ، دستگیر پنجشیری صالح محمد زیری با حمایت گلبدین حکمتیار دست

  به کودتای نا فرجام زدند و پرچمی های دو آتشه که با وجود ایجاد حزب وطن و اعلام مشی مصالحه ی ملی هنوز

  هم پرچمی ،کمونیست ومارکسیست باقی مانده بودند تحت رهبری ببرک کارمل ،محمود بریالی ،وکیل ، مزدک

  کشتمند ، کاویانی ، جنرال علومی و جنرال نبی عظیمی در سازش با قوماندان مسعود آمر شورای نظار ( قهرمان

  ساخته ی امریکایی ها ) دست به کودتا زدند و نجیب الله و رژیم اش را بر انداختند ولی چه را بر افراشتند ؟

  تداوم جنگ ، کشتار هزاران انسان ، ویرانی مضاعف میهن ،ایجاد زمینه برای تجاوز مجدد غول جنگ به کشور .

  خاطره :

  در سال 1990 در یکی از جلسات که دکتور نجیب الله در باره ی جهات مختلف سیاست مصالحه ی

  ملی برای حزبی ها صحبت میکرد یکی از همان پرچمی هایی که دوسال بعد یکی از فعالین کودتای بریالی ـ مسعود

  شد « 1992 »،دست بلند کرد که گویا سوال دارد ، برایش اجاره داده شد و او سوالش را چنین مطرح کرد :

  ـ داکتر صاحب ، لطفا توضیح نمایید که این سیاست مصالحه ملی که شما هر روز بر تحقق آن تاکید دارید این آیا

  یک سیاست ستراتیژی است یا تاکتیک ؟

  ـ دکتور نجیب در جواب گفت ؛ این نه ستراتیژی است و نه تاکتیک ، این یک سجده ی سهواست این یک معذرت

  از مردم افغانستان است . و افزود همه سیاست هایی که تا کنون حزب «تان» مطرح نموده بود ودر تحقق آن ناکام

  آمد علتش آن بود که همه ی آنها جدا از زندگی و بدون در نظرداشت قانونمندی های رشد جامعه ی افغانی و در

  اتکا به بیگانه بوده است . لذا ما به مرد م به عوض نان ،مرمی ؛ به عوض لباس ،کفن و به عوض خانه گور

  داده ایم . بیایید ازمردم معذرت بخواهیم . بیایید سجده ی سهوه کنیم و نماز های خود را از سر بخوانیم .ما

  میخواستیم به مردم خدمت نماییم ما می خواستیم به مردم رفاه بدهیم ولی بیایید اعتراف که با سیاست های

  کهنه نتوانستیم و بعد ازین هم نمی توانیم .

  صحبت های آن جلسه جالب و طولانی بود و نمی خواهم بیشتر وقت دوستان را بگیرم

  با عرض حرمت

  • آقای اعظمی سلام بر شما
   حرفهای تان مستدل و قابل تقدیر است نقل قول شما بر دل مینیشند. شاد کام باشید

  • سلام به همه.

   اگر به تغییرات سیاسی اتحاد شوروی که مادر رژیم ح.د.خ.ا بود، در زمان به قدرت رسیدن دکتور نجیب نظر اندازی شود، علت تغییرات سیاسی در افغانستان و سایر اقمار شوروی به خوبی واضح می شود. لطفا بیانیه گرباچف را در ولادی واستوک در کنار نخستین بیانیه های دکتور نجیب قرار بدهیم، به خوبی می توانیم منشاء تفکر او را دریابیم. اگر گرباچف نمی بود، نجیبی هم وجود نمی داشت. به هر حال به این حرف ها توجه کنید:

   ؛دکتور نجیب در جواب گفت ؛ این نه ستراتیژی است و نه تاکتیک ، این یک سجده ی سهواست این یک معذرت

   از مردم افغانستان است . و افزود همه سیاست هایی که تا کنون حزب «تان» مطرح نموده بود ودر تحقق آن ناکام

   آمد علتش آن بود که همه ی آنها جدا از زندگی و بدون در نظرداشت قانونمندی های رشد جامعه ی افغانی و در

   اتکا به بیگانه بوده است . لذا ما به مرد م به عوض نان ،مرمی ؛ به عوض لباس ،کفن و به عوض خانه گور

   داده ایم . بیایید ازمردم معذرت بخواهیم . بیایید سجده ی سهوه کنیم و نماز های خود را از سر بخوانیم .ما

   میخواستیم به مردم خدمت نماییم ما می خواستیم به مردم رفاه بدهیم ولی بیایید اعتراف که با سیاست های

   کهنه نتوانستیم و بعد ازین هم نمی توانیم .

   این سخنان را کسی گفته است که خود رییس خاد و مسبب قتل آن همه آدم ها بوده است. سجده سهو؟ کسی می کنند که نماز می خواند... اما دکتور نجیب به سجده سهو ضرورت نداشت. به هر حال، نجیب حتی اگر در آخرین روزهای اقتدارش صادق هم می بود، اما از نظر سیاسی دیگر مرده بود.

  • سلام .

   مصالحه و اشتی ملی گذشتها و سازش ها با مخالفین ابتکار نجیب نه بلکه از قبل از سال 1360 از فرمان های عفو ببرک کارمل اغاز و تا تز های ده گانه ان بزرگ مرد ادامه داشت , مبتکر اشتی ملی و عفو مخالفین ... همه همه از تصامیم جمعی حزب بود نه سیاست شخصی نجیب و جناب کارمل صاحب حزب تصمیم میگرفت حرب دخ ا مال پدر یک فرد چند نفر نبود تا بر طبق دلخواه خود عمل نمایند چنانچه نحیب اله مرحوم انرا مال اختر محمد فکر میکرد , از مصالحه ملی ستم چند حزبی اداره ائتلافی .... زمان یکه تازی نجیب قبیله گریان و پا بوسان استان درب او پراهن عثمان ساخته اند..

   چور و چپاول وسرا ریز شدن مجاهدین بکابل و شهر ها و ولایات بدون برنامه و تقسیم اوقات همه و همه از حرکت (بگفته نالایق ) و فرار بز دلانه نیمه شب داکتر نجیب اله سر چشمه گرفته است چونکه از قبل خانواده اش را بخارج انتقال و بدون اگاهی اعضا حزب "حرب و دولت و مردم و متحدین ... را به بحر هند غرق و میخواست خود و خانواده اش را نجات دهد ..

   مردم ما ساده است هر که خوب عوام فریبی و چرب زبانی داشت یا نطاق خوب بود فکر میکنند ظاهر و باطن اش یکی و مقام خدایی برایش قائل میشوند از سوی هم تبار گرایی و گله بازی حرف اول را در جامعه بد بخت ما گفته است..

  • برادر عزیز شریف اعظمی سلام عرض میدارم!
   برادر وقتی مطلبی را کاپی میکنی باید مرجع و نویسنده انرا معرفی کنی ... باید مینوشتید که متن کاپی شده شما از سایت (( راه ما)) ارگان نشراتی تشکیلات موقت انسجام اعضای حزب وطن و بخشی از مقاله فقیر محمد ودان مسوول تبلیغ و ترویج کمیته مرکزی وقت حزب وطن است.
   توجه خوانندگان عزیز را به خوانش فراخوان حزب وطن به لینک زیر جلب مینمایم:
   http://rahema.org/app/download...

  • اکثریت نفوس و باشنده گان ولایت کابل زنده گی در زمان رژیم "کمونیستی" دکتر نجیب الله که بواسطه مجاهدین سرنگون شده و بدست طالبان بقتل رسید، را ترجیح دادند. در این باره آژانس خبرگزاری "نووستی" با اشاره به نتیجه یک نظرسنجی عامه که در یکی از رادیوهای کابل چندی قبل برگزار شده بود خبرداد.

   در نظر سنجی: "کدام یکی از رژیمهای سیاسی زمان گذشته و یا حال را تا حد زیاد پاسخگوی خواستها و علایق خویش می دانید؟" اکثریت مخاطبان – 93 فیصد، رژیم دکتور نجیب الله را انتخاب کردند.

   گفتنی است، حکومت دکتور نجیب الله به تاریخ 28 اپریل سال 1992 سقوط کرد. مجاهدین در کابل قدرت را بدست گرفتند. صبغت الله مجددی رئیس کنونی مجلس سنا شورای ملی (مشرانو جرگه) سرپرستی حکومت موقت را بدست گرفت. اما طولی نکشید که در کابل زدوخوردهای قومی و نژادی بین گروههای مجاهدین آغاز شد.

   در طول سالهای جنگ برای بار اول در نتیجه این زدوخوردها کابل، پایتخت افغانستان ویران شد. شهر به قطعات و نواحی بین گروههای مجاهدین تقسیم شده بود. جنوب شهر از طرف طرفداران حکمتیار کنترل میشد، در غرب شهر گروههای شیعه جابجا شده بودند، در جنوب غرب شهر قوای جنرال دستم فرمانروایی میکرد. در شمال شرق شهر طرفداران احمد شاه مسعود مقیم شدند. گروههای مجاهدین با سلاحهای سنگین و مجهز یکدیگر را زمینی و هوایی مورد هدف قرار میدادند. نظر به روایات مختلف، تنها در کابل حدود 90 هزار باشنده گان بیگناه به شهادت رسیدند. به عقیده کارشناسان، در نتیجه قیادت و حکمروایی مجاهدین و هرج و مرج بوجود آمده از اثر آن، ساکنین و باشنده گان کابل در سال 1996 از آمدن طالبان به قدرت پشتیبانی و حمایت کردند.

   امروز، با گذشت بیش از 10 سال ( زمان نوشتن مقاله ) از جنگ های کابل، بعضی سران مجاهدین با اشاره به کمبود تجربه در امور دولتداری، اشتباهات قبلی خود را می پذیرن
   برگرفته شده از ( رو افغانستان )

 • آقای هارون مرگ ونفرین تاریخ نصیب شما خادیست های سادیست که نجیب نیز یکی از همان سادیست های تاریخ بود که نه تنها از شکنجه مردم وحماله آب جوش وکشتار قهرمانی چون مجید کلکانی و روشنفکران و استادان پوهنتون خود داری نکرد حتی از شکنجه خواهران وبرادران خود در فامیل ولت کوب کردن مادرش نیز لذت می برد٠ در اثر کتک کاری وی فتانه زنش زمان جمهوریت داود خان چند بار در شفاخانه بسترشد واگر این گاو وحشی در قلب خادیست ها جا دارد و اگر یک تعداد مردم برای فرار از ظلم مجاهدین و طالبان ظلم نجیب را خریدار باشند اینها همان های اند که قربانی نداده اند و لی اگربمردم که فرزندان شانرا در دستگاه جهنمی خاد وپلچرخی نابودکرد بروید دشمن سر نجیب گاو وگوسله های مثل شما استند ونجیب گاونمی تواند با چند مصاحبه ولفاظی شما خادیست های جنایت کار برأت حاصل کند وقاتل بودن واخلاق جنایتکارانه اش را به بهانه مصالحه ملی دروغی و دستوری شوروی نادیده بگیرند شما خادیست ها و حزب منفور پرچم مجبور استید تا با تبلیغات به نفع نجیب جنایتکار گذشته سیاه و ننگین خود را سفید وپاک نشان دهید ملت خر نیست ٠

  • یما جان حوصله کن هنوز سرش است تنه اش زیر لحاف است فقد ده سال بعد همه را زمان و تاریخ نمایان میسازد شمشیر زن و .... معلوم میشود . فعلآ که همان امنیت نصبی که مردم در افغانستان در زمان نجیب بدون روس های پلید داشتن نمانده اصلآ در طول همین 16 سال هیچ چیزنمانده بعد از این هم معلوم میشود . حد اقل در حکومت نجیب الله زن و دختر افغان را خو عربها مثل گاو و گوسفند خریداری نکردن .حد اقل یک اردو و پولیس منظم و یک دولت یک شعبه که وارده وصادره و سرویس مامورین منظم داشت از کدام نظم نسبی اش حکایت کنم حالا که هیچ چیزی نیست . لعنت بر خود ما که فریب این جانی ها را خوردیم و با ایشان همکاری کرده کشور مان را به این سرحد رساندیم که خداوند ما را ببخشد . سگ های همان خاد هزار مرتبه شرافت دارد بالای این مجاهدان راه دزدی چور قتل و بی ناموسی .

 • خدا این آدم را نبخشد اینها بودند که مردم بیگناه افغانستان را به این منجلیق ها گرفتار کردند اگر اینها این کودتاه ننگین را نمیکردند هیچ وقت اینقدر دزد و رهزن به مقام های بالای کشور نمیرسید و مردم را اسیر خود نمیکرد همین آدم ها بودند که تخم دزد را شتر دزد ساخته بالای سرنوشت مردم بیچاره مان حاکم ساختند که تا امروز مردم بیچاره ما مزه تلخ آنرا با گوشت و پوست خود لمس و احساس مینمایند .

 • این پیشبینی ها کدام شهکاری نیستند. اقای نجیب پیش از مقرر شدن به کرسی ریاست جمهوری، ریس خاد بود و از همین جهت دسترسی به معلومات کافی در باره ساختار تنظیم های جهادی داشت و شاهد برخود های درونی میان شان هم بود.

  جالب این است که اقای نجیب کوشش کرد که خود را بحیث یک چهره مستقل جلوه بدهد در حالیکه همه ما میدانیم که مشاورین خود اقای نجیب را روس ها تشکیل میدادند. نجیب الله چیزی بیش از سامان بازی روس ها نبود.

  پیش از خرابی کابل یک مصاحبه جالب میان اقای گلبدین و احمد شاه مسعود صورت گرفت:

  http://jawedan.com/massoudhekmatyar.htm

 • انسانان نشي کولي چه د راتلونکي په هکله څه وايي مګر ډاکتر نجيب الله چه څه ويل هغه يي د خپلي تجربي او سياسي پوهي درلود اوه هغه د غرب او پاکستان په پلان ښه خبر اوه نو ځکه يي خپل خلک او جهانيان پدي خبرول چه راتلونکي د افغانستان د سخت سياسي بهران سره مخ ده چه دا تاريخ وښودله او وليدل شول چه پدي څو کلونو څه ناخوالي ونه شوي٠ په درنښت سيدولي٠حسني٠ لندن

 • دوستان عزیز،
  لطفاً مقاله ی که اخیراً در مورد واقعه ی قتل عام افشار توسط شورای نظار در رس آن فرمانده مسعود نوشته شده ملاحظه فرماید، باز میتوانید که در مورد صحبت مسعود، که جزو از تبلیغات روتین جمعیتی ها میباشد، بهتر قضاوت نمایید. البته درین جنگ حزب اسلامی گلبدین سهیم نبود...

  آنلاین : جستاری در باره ی کشتار جمعی در کابل

 • باعزض احترام به هموطنان عزيزوگردانندگان کابل پرس? نظرات طرفداران ومنتقدين داکتر نجيب را مطالعه بايد بگويم که دوستان عزيز ما هيچ نمخواهيم در بعضي حالات واقيعت ها را بيان کنيم و هميشه کوشش ميکنيم به منتقدين خويش بشکل ناجوانمردانه وغيره عادلانه بتازيم . اگرتاريخ افغانستان راورق بزنيم تمام سردمداران وقدرتمنداران بخاطراستحکام سياسي خويش دست به جنايت زده است تاريخ خونين افغانستان گواه اين مدعا است در جامعه نيمه فيودالي ود يکتاتوري هرکسيکه به حاکميت رسيد توده ها را قعراٌ واداربه اطاعت ميکند چون قدرت خودش منبع اطاعت است همين قدرت است که احزاب سياسي بارسيدن به قدرت براي بقاي خويش درقدرت دست به هرجنايتی ميزنند. بنده خواستار دفاع از نجيب وعملکرد او نيستم همه مردم در زمان رياست اودر دستگاه استخباراتی خاد ازاوبحيث انسان سنگ دل و ظالم بخاطر دارند.باانکه درزمان رياست اقای نجيب مدتي را درزندان پلچرخی گذراندم باهمه اشتباعات وخونريزی مردانه در مقابل ملت افغانستان از عمل گذشته خويش اظهار ندامت وپشيمانی نمود وتمام تلاش خود را بخا طر ارامی افغانستان بکار بست.باز ميخواهم تکرارکنم منظورم دفاع از داکتر نجيب نيست بلکه واقيعتهای عينی جامعه ماست ايا ميتوان داکتر نجيب را با سياف گلبدين ربانی خليلی مقايسه نمود ؟ او با ايديولوژی ويامفکوره چپی تااخرين لحظات زندگي از ايده خويش وبزعم خويش از انسان و آرمان انسان دفاع نمود .آيا رهبران جهادی ما غيراز مرگ ظلم استبداد خرابی چور وچپاول چيه ارمغانی ديگری بمردم رنجديده به ارمغان اوردند.کسانيکه داداز عدالت مساوات برادری وبرابری اسلام ميزدند با رسيدن به قدرت همه احکام اسلاميرا زيرپانموده ودردزدی وغارت دست بمسابقه زدند .نتيجه زدوخوردهای احراب جهادی ظلم تعدی و استبداد شان باعث انحراف تعدادی ازهموطنان ما ازدين مقدس اسلام بدين عيسوی شد که اين موضوع از هيچ روشنفکرماپوشيده نيست .امروز بزرگترين سرمايداران افغانستان رارهبران جهادی تشکيل ميدهد چقدر ناجوانمردانه بخاطر ثروت دنيوی دين وآخرت خودرافروختند. اگر داکترنجيب توسط برادران جهادی محاکمه ميشد شايد درذهن مردم مننحيث يک سياسمتدار ملی ثبت نميشد بلکه مانند دها مستبد ديگر بياد فراموشی سپرده ميشد . با تاسف طوريکه قبلاٌهم گفتم مرگ نجيب توسط سازمان استخباراتی پاکستان در حقيقت توهين به مردم افغانستان بوده .از اينکه نجيب چه کرد و کی بود مربوط بمردم افغانستان است اگر تاريخ جنگ اول جهانی را مطالعه کنيم علت وباعث جنگ مرگ پادشاه اطريش توسط شخصی از يوگوسلاويا بود که باعث مرگ مليونها انسان شد . اما درسزمين غمزده ما حتی احزاب سياسی واشخاص ملی نخواستند عمل وتجاوز پاکستان را در ارتباط مرگ ريس جمهور مخلوع تقبيح نمايند .دوستان عزيز آرزومندم بنده را به ح دخ متهم نساخته ومنحيث يک حق دارم اظهار نظر نمايم وقتکه مبنيم کسانيکه ناجی ازدی ميخوانديم چقدر ظالمانه در نابودي و هستي مردم ميتازند.

  • الله تعالی روح داکتر نجیب الله را شاد بدارد. بیشک که بچه افغان بود. او را با این خونخوران فعلی مقایسه کنید و در خواهید یافت که چه یک انسان بزرگ ، دانشمند و وطنپرست را از دست دادیم.

   ای وای ای وای ای وای که مانند او نفر نداریم که دل دشمن ما را سیاه کند.

  • YAK NAFAR BOOD KE HAMANAND NAJEEB DOSHMAN PAKISTAN BOOD KE O RA HAM SHAHEED KARDAN KHODAWAND ROH WA RAWAN MASSOUD SHAHEED RA AARAM DASHTA BASHA WA BEHESHT BAREEN RA NASEEBASH GARDANAD.

 • گردانندگاه محترم کابل پرس?،
  من از دوستداران سایت کابل پرس هستم و از شما خواهش است تا لطفاً نموده تصویر شهادتِ داکتر صاحب را از صفحۀ تان بردارید. زیرا اگر دل آدم از سنگ هم باشد آنرا بتکان میاورد. و اگر طالبان اینکار را به اشارۀ پاکستان انجام داد آنها دشمنی تاریخی خود را با افغانها بجا نمود، ولی شما از چه رو این عکس را بار بار به نمایش میکشید.
  به پاس افغانیت و انسانیت این تصویر را بردارید، زیرا که ما پاکستانی نیستیم و از خود راه و رسوم داریم و هیچ افغان به مرده کس اگر دشمنش هم باشد توهین نمی کند. دیگر شما میدانید و افغانیت تان.

  • دوست عزیز خانم یا اقای... به نمایش گذاشتن عکسهای صحنه اعدام داکتر نجیب فکر نکنم دردآور تر و تکان دهنده تر از آن صحنه های باشد که مردم دسته دسته سلاخی شدند در زمان حکومت های گذشته و در این حکومت فعلی، در ضمن این عکس یک واقعیت و نشان دهنده قصاوت و بیرحمی طالبان و پاکستان را نشان میدهد. ما به احساس شما نسبت به این نوع حوادث ارج مینهیم اما نه، فقط برای داکتر نجیب.
   ما صدها هزار کشته به شکل فجیع تر از این در کشور دادیم که بیگناه بودند.
   استوار،محکم و پایدار باشید.

 • آقای که عکس اعدام نجیب جلاد را دیده نمی تواند نجیب کا جی بی وقاتل یک میلیون انسان که صرف ٨٠هزار آن به امضای این جلاد زندگی از دست دادند دیده می تواند که این وطنفروشان ماهر سر آغاز همه جنگ ها وبدبختی های در افغانستان شده که درین سه دهه کسی جمعش کرده نمی تواند هزاران طفل زن ومرد وجوان کشته زخمی و بی وطن و بی خانمان شدند ولی این اقای نازک نارنجی خادیست چگونه از ترحم ورقیق بودن قلب خود در مورد قاتل مردم اشک تمسا میریزد و آقای کوهستانی که نجیب از زن ومرد شان استفاده سوء و غیر اخلاقی نمود ودر دربار این جاسوس کاجی بی با خوش رقصی چوکی های بلند داشتند در دفاع از وی که نجیب پروا ندارد که ملیونها انسان را بدبخت و در خاد و پلچرخی کشت و نابود کردولی در آخر از شکنجه و کشتار خسته شد و خواست صلح کند ، من باین آقای خادیست میگویم که من پدر و چند پسر ترا میکشم به زنت تجاوزمیکنم و خانه ات را ویران و در اخیر که شوروی های وطن را ترک نمودند ومن بدون پشتوانه شدم برای جلوگیری از انتقام خودت ومردم تظاهر به اسلام و مصالحه میکنم گور بابای همه افراد فامیلت که کشتم و بستم بیایید دعای سرم کنید اگر من نبودم کی میکشت ؟وباز با پندک پشتاره در حال فرار گیر می افتم و ازطرف پشتون های خود کشته شدم تنی مرا کشت که وزیر دفاع و هموطن پکتیایی من بود و کسی حاضر نمی شد که مرده مردار من قصاب شهر کابل را دفن کند اما امروز قهرامان وپیغمبر خادیست ها استم ٠

  • آقایان یما و سهراب

   چنین معلوم میشود که شما با داکتر نجیب الله دشمنی شخصی یا فامیلی دارید. آیا شما ثریا بها نیستید ؟ چون شما مانند آن بخت به شکل سادیستی از نجیب انتقاد میکنید.

   یکبار دیگر به شما میگویم که ما و اکثریت مردم افغانستان به خاطری نجیب را قدر میکنیم که برادران پاکستانی شما و گرگان درنده آنها به نام اسلام جنایاتی کردند که انسان افغان را که بگذار که حتی سنگ و موزیم، چوب و خشت، بودای بیگناه و کتب مکاتب و پوهنتون هم از دست شان آرام نماند.

  • بعد از وفات تربت ما در زمین مجوی
   در سینه های مردم عارف مزار ماست

   سهراب بجان،
   نمیدانم که شما در چه خیال هستید. تعصب آنقدر چشمهای شما را کور کرده که هیچیزی را نمی بینید. من از نجیب دفاع نمی کنم زیرا که او بدفاع کسی نیاز ندارد. و ما می بینیم که حتی بعد از مرگ هم جوابش را خودش میدهد. نشر این مطلب در کابل پرس? و آن هم بعد از 11 سال شهادتش خود شاهد این امر است. و همچنان مردم افغانستان به اظهارات من و تو ضرورت ندارند.
   مگر چیزی را که میخواهم عرض بدارم این است که شما بخاطر تعصب که دارید حتی با کارهای خیر مردم دشمنی و مخالفت میکنید. گرفتفم که به ادعای شما نجیب (شادروان دکتر نجیب الله) شخص بد بود و بر شما ستم کرده بود و اگر باوجود این همه مظالم ندامت میکند و حاضر میشود که با مخالفین قبلی خود صلح کند و آن هم بخاط رفاع مردم. این کار بنظر شما شاید ضعف او باشد ولی در حقیقت امر ایک کار یزرگی و دور اندیشی او را منحیث یک انسان و یک سیاستدان نشان میدهد...
   ادامه دارد...

  • برادر و یا خواهر عزیز

   هر کی هستی یک انسان بزرگ و حقیقت گو هستی و افتخار میکنم که افغانهای با انصاف مانند تو داریم

   این آقا یا خانمی که چنین از رهبر گرامی افغانستان داکتر شهید نجیب الله بد میگوید باید مبتلا به کدام مرض مزمن روانی باشند. زیرا طوریکه شما به درستی فرموده اید آنها به شکل سادیستی عمل میکنند و میخواهند که باز هم مانند سالهای 92-96 و بعدا 96-2001 (طالبان) خون مردم را بریزند و عطش سادیستی شانرا از خون بیگناهان، چور و چپاول مال و منال مردم، ویرانی کشور و تجاوز به ناموس و شرف مردم بیدفاع سیراب کنند و بعداً هم اسم آنرا بگذارند جهاد

   لعنت و نفرین بر آنانیکه بی انصافی میکنند.

  • salam ba hama dostan ke site kabul pres jar o bahs daren dar rabeta ba Shahdat Dr najib , Baid begoyam ami Aqa ke Najib ra ba koshtan 80000 nafar motaham mekonad in Aqa malom meshawad ke khudesh ham jasos kodam sazoman zed afghani ast adam hi ke ba saiyasat keshawar khud pay bordan gap mara mefahmand degara ar chy feker mekkkonan bokana wa khud in Aqa jasos ham mefama ke gap da koja ast wsalam Azim az kabul

 • mahyate najieb ra az ANIFE ATMAR beporsed zera atmar modire tahqiqe KHADE najieb bod dashte chemtala dar khaikahna yaki az jenayate kochake najieb mebashad najieb dar har share afganistan yak koshtarga dasht way ba hale mardome afghanistan ke qatele khod ra qahraman megoyand

  • dar bari atmar chezy nago oo sardar kol tan ast

   آنلاین : http://ATMAR.R

  • dar bari atmar chezy nago oo sardar kol tan ast,dar kol afgnistan hamo najibullah khan bod ka dar mqabal doshman pakistany qad alam karda bod.kojast hmato eak adam ba ghaerat?hama shan be namos wa watan frosh ha astan ba juz chand nafar angusht shmar,wa een jhady nma ha chqa uqdaee astan az bray khoda.toba lanat ba jhady nma ha wa khalqy wa parchamy ha ...zanda bad khdam wa mardom ranj deda afghanistan
   shad bad arwah sahedan rah haq wa azady afghanistan

   آنلاین : http://ATMAR.R

 • aqay MIR HAZAR namedanam kodam tawhin ya dashnam nafrestada bodam serf waqyate ke khodam shahede dawlate jani karmal Najieb bodam sansor ksrded

 • سلام برادر آن رنج دیده افغانستان عبدالمینر امیری هستم از شهر کابل.
  من میخواستم در باره داکتر نجیب الله ریس جمهور سابق افغانستان معلومات بیشتر دریافت کنم اما خوش بختانه در این سایت نظر میخواستید نظر من این است در باره داکتر نجیب الله ریس جمهور سابق افغانستان.
  خوب من میخواهم که جای داکتر نجیب الله ریس جمهور افغانستان دوباره تازه کنم من هیشه داکتر نجیب الله ریس جمهور افغانستان در خواب میبنم برای من میگه که موفق باشی در کارهای روزانه خود برای من همیشه دواع میکند همیشه میگه که موفق باشی
  من نمیتوانم که مثل داکتر نجیب الله ریس جمهور سابق افغانستان باشم
  اما من اما من میخواهم نام اورا تازه نگهدارم یگانه آزوی من این است که مردم رنج دیده افغانستان همیشه آرام و با ایمان کامل باشند.
  از شما نظر میخواهم که تا دراین راه مرا همکاری کنید این ایمل آدرس من است muneer_08amiri yahoo.com
  با امید همکاری های هرچه بیشتر شما

  بااحترام عبدالمنیر امیری
  از شهر کابل

 • داحتر نجیب الله رئیس جمهور سابق را میتوان در دو بعد مطالعه کرد. هم بعد مثبت وهم منفی. ابعاد مثبت وی را میتوان سخنرانی های آتشین وپرکار بودنش وبعد منفی وی عدم توازن عقلانی میان دوستان وحریفان بود.

 • هموطنان عزیز، نظریات همه شما قابل قدر است ، ولی من فکر می کنم فعلا وقت این نیست که ما از همدیگر گله داشته باشیم و از کارکرد های گروه های گذشته یاد اوری نماهیم ، اندیشه نو بخاطر آبادی این وطن بکار است تا از بدبختی ها افغانستان و وطن خویش را نجات دهیم، داکتر نجیب یک شخصیت سیاست مدار افغانستان بود ولی فعلا نیست، افغانستان و مردم افغانستان همیشه دستخوش سیاست های بی گانگان گردیده است،بیائید با اتحاد ، وحدت ، یکپارچگی برای وطن خویش باندیشیم فقط و فقط برای جاویدانی و ابادی وطن خویش نه برای اشخاص و افراد که من مطمئن هستم تمام آنها از طرف گروهی خارجی تمویل و رهبری میگردیدند، بیدار شوید و برای وطن تان فکر کنید تشکر

  • سلام بر همه هم وطنانم!
   برادران عزيز.
   وقتيكه مجاهدين به كابل داخل شدن در هر 10 متري پاتك هاي بودن كه از مردم به هر نام پول اخذ مي كردند مردم را لت و كوب مي كردند به يك نام و ديگرنام.دردوره شهيد داكتر صاحب نجيب الله تمام اتباه مملكت آرام بودن كشتار نبود وطن پرستي بود به مردم حق شان داده ميشود يك دولت مستقل بود.
   داكتر صاحب ضد پاكستان بود او اگر كاسه ليس مي بود حالا زنده خواهد بود.
   ما مردم افغانستان را ميخواهيم زنده آباد افغانستان زنده آباد ملت افغانستان مرگ به كاسه ليسا مرگ به پرويز مشرف سگ مرگ به بي يظير بوتو فاحشه مرگ به حكومت فعلي پاكستان
   زنده آبادآريانا خراسان افغانستان.
   با احترام

 • بلی دقیق هم بودکه کابل به ویرانه مبدل گردیدکسانیکه برعلیه آن سخن میگویندآنها نیزمزدور های پاکستانی وایرانی ها هستندآنها منافع شان درخطر بوده واست ازهمین روآنها مخالف هرشخصیت ملی که برضدآنها ومنافع شوم شان باشد میشوند

 • درین باره وسایر مطالب دیگر به این لینک فشاردهید
  www.mosalehaimeli.org

 • ازتمام برادران احترامانه خواهیش میکنم که رهبران جهادی وقهرمان نان ملی وسیاسی راتوحین نکنند

  بااحترام

  • زنده باد روح داکتر نجیب الله رئیس جمهور اسبق افغانستان. اگر وی زنده میبود، حالا گرگ های درنده قدرت را بدست نمیداشتند. هرچند مردم افغانستان همیشه انتقاد نموده اند ولی انتقاد پذیر نبوده اند. این مردم همیشه از هر حکومت ناراضی بوده اند، ولی امروز میدانند که داکتر نجیب الله یعنی کی.
   مرگ به دشمنان وی

   بااحترام

 • من همین قدر میگویم که زنده باد افغانستان وزنده باد حکومت داکترصاحب نجیب الله وزنده باد خودی داکتر صاحب نجیب الله واقعن یک مردی بسیار باغیرت بود خداوند جنت را نصیب او گرداند مرده باد کسی که این مردی باغیرت را به شهادت رساند

  • زنده باد داکتر صاحب نجیب که خانه مکروریان را بخاطز وطن داری برای ما داد.

   شهید است بی پرسان و جویان به بهشت میرود.

 • شما میدانید که داکتر صاحب نجیب دوست جناب ببرک کارمل بود و همچنان شاگرد ایشان به حساب میرفت. باید بدانید که همه افکار و کردار ببرک کارمل را داکتر نجیب به ارث برده بود و از برکت سیاست مدبرانه ببرک کارمل نجیب توانست که اکنون در قلب اکثر مردم جا داشته باشد. با احترام
  سید امین از شهر کابل

 • باید اقرار کرد که ببرک کارمل یک شخص مدبر و دارای طرز دید بسیار عالی بوده و است. زیرا زمانی که ما در آنزمان متوجه اعمال او بوده ایم اکنون درک میکنیم که او از آنچه در باره اش فکر میکنند دارای شخصیت بلند مقامی بوده و همچو شهید داکتر نجیب الله هزاران شاگرد داشت که همه ایشان فقط در باره خدمت به ملت چیزی دیگری نمی اندیشیدند.
  شما شاهد هستید که پیروان ببرک کارمل اکنون در افغانستان حتی خانه برای زندگی کردن ندارند و از خود جناب کارمل و داکتر صاحب نجیب هم چیزی نمانده است. من بطور مثال برایتان اظهار میدارم که اگر زندگی یک قوماندان عادی جهادی را با زندگی ببرک کارمل در زمان حیاتش مقایسه کنیم فرق مانند زمین و آسمان وجود خواهد داشت زیرا مجاهدین با ورود به کابل اولاً به چور و چپاول دارایی و ملت زدند که اکنون هر یک از مجاهدین دارای چندین بلدنگ در کابل و در دوبی و امریکا اند. لعنت به آنعده از قوماندانان جهادی که باعث ویرانی شهر کابل شدند و اکنون از 45 کشور خارجی نیروی نظامی را آورده اند و جهاد را فراموش کرده اند .......

  من برای این آقایان میگویم که آیا جهاد فقط در برابر برادر افغان خودشان رواست و فقط در برابر نیرو های روس جهاد رواست ؟
  شما چرا اکنون در برابر نیرو های خارجی جهاد نمیکنید؟
  آیا این ها خسران و یا هم اقارب شما اند؟

  به هر صورت شما خود ثابت کردید که اجنت و نماینده همین خارجی ها میباشید و وطن را فروختید به خارجیان. ولسلام

  احمد سعید دلاوری

 • روح داکتر صاحب شاد و جایش در جنت . واقعآ شایستگی ریاست جمهوری را داشت و انسان وشجاع و وطن دوست بود و جان خود را فدای وطن و همموطنانش کرد.
  با احترام علی از بدخشان

 • دوستان،
  روح داکترصاحب شاد باد
  عوامل جنگ های داخلی افغانستان فقد صرف انداختن گناه بر سر این و آن نیست، بلکه فراتر از آن است که ما تصور میکنیم:
  1. اولین عامل عمده، جنگ سرد میان دو ابرقدرت جهان است که افغانستان دست خوش آن شد، در اینجا خود افغانها مقصر هستند زیرا نیم شان رفتن به پاکستان و ایران و جیر خور غرب و همدستان آنها شدند ونیم دیگر طرف جانب مقابل شوروی وقت را گرفتند ولی بودند مردانی مانند داکتر صاحب که میخواست مانند ده ها ملل جهان منافع افغان و افغانیت را بالای هر دوجانب بقبولاند و بود اشخاص بی ارزه و جنگ طلب که از هردو طرف پول دریافت مینمود و آتش جنگ را پکه میزد.
  2. متاسفانه طرز دید و تفکر ما بر منافع اولیا ملت، کشور و مردم کمتر است نسبت به منافع جیب مان از سر خود من شروع ، مثال های زیاد زنده یی همین حال پیش نظر همه ما وجود دارد، چرا میگذاریم یک عده یی خاص که 1% از جمعیت افغانستان را هم تکمیل کرده نمیتواند بالای جمعیت تقریباً 35 میلیونی افغانستان غلبه کنند و تمام هستی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورعزیز ما را به نفع خود قلم بزنند.
  3. زمانیکه مش مصالحه ملی از جانب شاد روان داکتر نجیب الله طرح گردید و از تمام نیروهای درگیر (ازظاهرشاه شروع تا مجاهدین که در پشاور ایران بودند و تا قومندانان که در داخل علیه دولت وقت میجنگدند خواسته شد که دست از جنگ بردارند و حکومت موقت متشکل از تمام جناح را ساخته شود و افغانستان برود بسوی انتخابات آزاد، سوال اینجا است که چرا چنین طرح در آن وقت مورد قبول نبود که کاملاً عین طرح بعد از اینکه ملت، مردم به خاک خون نشست و تمام زیربنایی سیاسی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی همرا با اردو 1 میلیون نفری و امنیت دولتی یکه در سطح منطقه نظیر نداشتن از بین رفتن به اجراء گذاشته شد؟، چرا با وجود تطبیق همین طرح بوجود آمدن دولت موقت، قانونی اساسی و انتخابات آزاد باز هم جنگ در افغانستان پایان نیافته است؟ فقد یک جواب میتوانیم داشته باشیم که متاسفانه ما مردم افغانستان ثبات فکری از نظر سیاسی نداریم، هرقدر که بگویم گناه فلا کشور است فلان کشور در امور داخلی افغانستان مداخله میکند و فلان کشور نیروهای مخالف ما را تقویه میکنند باز هم گناه خود مردم افغانستان است، زیرا اگر ما ثابت فکری سیاسی داشته باشیم یک رهبر را به صفت ضحیم کشور قبول کنیم و تمام مردم دولت و اردو ملت خود را حمایت کنند هیچ کشور و نیروی نخواهد توانست به منافع ملی و ثابت کشور ما لطمه وارد نماید.
  همین بود حرف های شاد روان داکتر صاحب که از مردم و ملت خود بارها بارها خواست تا ملت یک پارچه شوید نگذارید که بیگانه گان بر شما حکومت کنند ولی افسوس.... افسوس

 • براداران عزیز نظریات شما خواندم ولی برای نظریات بیشتر شان افسوس میخورم به این که حتی شما مرده ها را هم به قبر آرام نمی گذارید قضاوت شخصی بالای کسانیکه مرده اند درست نیست. کمی نظریات خویش را برویت اسناد و با احساس وطندوستی ارایه بدارید نه به طرز لهو لعب، شخصیت خودرا زیر سوال نگذارید لطفا.

 • دوستان من سلام زنده باد حزب دموکراتیک خلق افغانستان شهید داکتر نجیب الله خائن وطن فروش نبود به ناموس زن و دختر و پسر افغان تجاوز نکرد حامی ضعیفان بود دین و آخرت خود را با پول نفروخت دلسوز وطن بود خادم ملت بود نه خادم جیب خودش بعد از دکتور نجیب الله کسانی که آمدند چه دستاورد خوبی برایه افغانها داشتند؟
  در زمان شهید دکتور نجیب الله ملت گرسنه نبود ای کسانی که در زمان داکتر نجیب الله گفتین که کافران آمده است آیا اینهای که آمده اند مسلمانند راستی اینها که دهان شما ها را با دالر بسته اند حتما کافری که دالر داشته باشد به فتوایه شما مسلمان هستند شما در اخرت باید جواب بدهید آخرت با دالر خریده نمیشود وای بر شما کافران مسلمان نما با ریش خود مردم دا فدیب دادین

 • با سلام خدمت دوستان اهل علم و قلم و با درود فراوان بروح شهید داکتر نجیب الله!
  دوستان عزیز من میخواهم که بجای نبشتن پرپره های گذافانه که فقط و فقط سیاه سازی صفحه بیش نیست، بگویم که داکتر نجیب الله یکی از درخشان ترین و با تدبیر ترین چهره سیاسی کشور ما بود، ولی مـتأسفانه دشمنان وطن نگذاشتند تا به آرمان هایش که همانا رسانیدن کشتی شکسته افغانستان به ساحل نجات بود، دست یابد! کشور های مکار و مخرب همسایه مانند پاکستان (چتلستان) و ایران با استفاده از اولاد های نا مشروع شان یعنی تنظیم های بدنام جهادی ملت ما را قلع و قمع نموده زیر بنای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما را به کام نابودی فرو بردند! زنده گی هزاران انسان بی گناه را گرفت و کشور را یک قرن بعقب کشاندند.

 • واقعآنجیب الله کی بود؟
  1-نجیب الله پس از حفیظ الله یکی از خائین ترین چهره در حزب دمو کرا تیک خلق افغانستان بود.
  2-نجیب الله شهید نبود او مردار شد ,بخاطر اینکه او از زیر لوای خدمت وطن دزدانه فرارکرد ومردار شد ونسق شد.
  3-نجیب الله محرم ترین ومقتدرترین جاسوس کی کی بی بود .
  4-نجیب الله از سوی گرباچف به حیث مذدور وگوش بفرمان روسها توظیف شد تا انقلاب را سقوط دهد ,درین مورد یک کاننینر اسناد وفیلم وجود دارد.
  5- نجیبالله یک حراف بود,گفتار نجیب با اعمال نجیب ,اززمین تا آسمان تفاوت داشت.وی زمانیکه بنا بر قول حواریون اش این خطر ها را می دید وپیشبینی (پیغمبرانه !)می کرد قبل از همه خود در یک تبانی با گلبدین ,برای سقوط نظام کارهای بزرگی را براه انداخت.واین زمانی بود که نجیب الله در تمام حزب وحا کمیت تجرید شده بود ومنفورترین چهره درنظام بود. وی میدانست که سیطره اش , ختم است اما تلاش کرد تا نظام بدست خائین ترین چهره مثل گلبدین سقوط نماید.
  6-داکتر نجیب الله برای بار اول درحزب دموکراتیک خلق افغا نستان ,سیا ست ضد ملی را اساس گذاشت واعلان نمود که پشتون ها برادر بزرگ اقوام دیگر است.وی با مردمان شمالی هنگام ملا قات برخورد تحقیرآمیز وضد ملی نموده واز پذیرش تحایف شان خلاف عرف ملی اجتناب نمود.
  7-نجیب الله یک تروریست بود وی جلال رزمنده را به قتل رسانید وعلیهآقای کشتمند سوءقصد ناکام براه انداخت.
  8- نجیب الله بنیاد قوای مسلح جمهوری افغانستان را نابود کرد,مورال رزمی قطعات را ازبین برد وتلاش کرد تا جاده را برای گلبدین وپا کستان هموار سازد.
  9-نجیبالله سر مایه های ملی افغانستان را تاراج نمود وقبل از فرار اش بو سیله خانم وباجه خویش احمد سرور,همه سرمایه های ملی را درهند انتفال داد وبرای خویش زیبا ترین قصر را دردهلی خریداری نمود.
  10- نجیب الله با ضعف های جدی اخلاقی گرفتار بود وبه قول برادرش (صدیق راهی ,حتی با لای خواهر خود هم رحم نکرد.
  11-به اندازه نجیب الله در افغانستان هیچ کسی مذدور روس نبود ,وی دوبار بوسیله روسها به قدرت گماشته شد اولآ ریس خاد, ودوم ریس جمهور.وی چنان جاسوس گوش به فرمان بودکه به دستور گرباچف یک نظام را نابود کرد.
  نجیب الله اساس جنگ های قومی را در میان حا کمیت خویش پی ریزی نمود وقبل از سقوط این پروژه رابه پای اکمال رساند.
  12-نجیب الله از جمله عوامفریب ترین ومکارترین چهره سیاسی در افغانستان بود,وی نه با لای پدر ,نه با لای مادر ,نه بالای رهبر ,نه بالای حزب وحاکمیت ومردم خود ,رحم کرد ودر اصل یک عوام فریب بی نظیر تاریخ افغانستان بود.یک انسان هزارچهره بود .خوبترین جاتیکه میخواهییند که این چهره سفاک را بشناسیند,فقط کتاب برادرش صدیق راهی را بخوانید(آیا نجیب را می شناسید)
  12-نجیب انسان عهد شکن ,پیمان شکن ,دروغگو ,کینه توز وجبار بود.وی درآخرین لحظات تنها بخاطر سلامتی جانش ,هنگام فرارخویش از کشور ,ملت ومردم را رها کرد وحتی نزدیک ترین همسفران خویش مثل مرحوم یعقوبی وپسر کا کا اش مثل رئیس اداره پنج باقی را هم خبر نکرد.وی سراپا یک دزد بود وبه قول سلیمان لایق دزدانه فرارکرد.
  این لیست میتواند تا صد ها شماره انکشاف نماید ,اما از دوستان تقاضا دارم تا نجیب را از ورای فیلم ها وسخنرانی های عوام فریبانه وی نه بلکه در اعمال اش جستجو نماییند.حواریون کثیف نجیب که حلقه غلامی آی اس آی پا کستان را به گردن نموده وهمین اکنون با حلقات حزب گلبدین روابط تنگاتنگ دارند تلاش دارند تا تحت نام این خائین ملی همه نیروهای وطنپرست را به نشانه گرفته وبخاطر این خاین ومذدور روس وگرباچف تاریخ را مسخ نمایند.اما چهره نجیب نهایت آفتابیست ,وی مسبب همه بدبختی ها درحزب وحا کمیت شد وی ,عامل اصلی سقوط نظام دمو کراتیک در افغا نستان است.
  برای شناخت بیشتر نجیب الله ,خوشبختانه کتاب صدیق راهی نوشته برادر نجیب در اختیارم قرار گرفته است ومن نشرات آنرا عنفریب در همین سایت وسایت های دیگر آغازخواهم کرد !!!!!!!!!!!!!!!!
  با احترام

 • نجیب الله خائین ملی !
  من بیاد دارم که در قصر استور وزارت خارجه این نجیب الله خائین ملی در لحظات پا یان حاکمیت خویش, چگونه جنگ های قومی را در افغانستان طراحی مینمود,وی مذهب اسماعیله را در افغانستا تحقیر نمود.وی برادران ازبک را تحقیر نمود وی برادران شمالی را توهین نمود وسرا پا جنگ قومی را براه انداخت وچنان بیغیرت وجبون بون که بلاخره میدان جنگ را رها نموده ودست به فرار ناکامزد!

  • با سلام خدمت برادری که نوشته است که داکتر نجیب ا لله با حس تفرقه در بین ملت ما شدن نخیر برادر عزیز با حس تفرقه همین برادر های چکه چور ما و شما یعنی به گفته خودشان مجاهدین بودن که برادر را از برادر جدا کردن چرا در دوران حکومت داکتر نجیب الله مثله قوم برستی نبود تمام اقوام با هم برادر کشور ما در یک فضای ارام با هم زندگی میکردن واین تفرقه و ققوم برستی از خیرات سر برادران مجاهد من وشما به وجود امد و بیام دیگری از برادر عزیز ما حاجی صاحب که برموده اند که در دوران حکومت داکتر صاحب نجیب الله بسران هجده ساله مارا به زور به وظیفه عسکری سوق میدادن برادر عزیز اگر بسران ما عسکری نمیکردن بس که باید از این خاک دفاه میکرد باکستانی و یا ایرانی و یا هم امریکایی هر فرد یک کشور مجبور و مکلف است یک دوره عسکری را سبری کند چی به جبر واگر به رضای خودش عسکری کند که هم صواب و هم خرما این یک دین است بالای هر فرد این مرز بوم بادر محترم حاجی صاحب تا به کی در وطن من وشما روسی باکستانی ویا هم امریکایی باید عسکری کند و تا به کی من وشما احساس مسولیت نکنیم این وطن هم از ما طوقوی دارد

 • من کتاب برادر نجیب را بنام (آیا نجیب را می شناسید؟) خواندم ودر ان تذکار یافته بودکه نجیب,برادرخوانده خود را بنام (تور)در دفترخویش تهدید نمودو(تور)بسیارشجاعانه برایش پاسخ گفت وخاطر نشان ساخت که چنین داستان ها را برای (فتانه )جان خانم ات ,ایراد فرما!همین نجیبالله خان ,با تفنگچه خویش جا بجا این رفیق پیشین خود را بنام (تور به قتل رسانید.این یک شمه یی از جنایت نجیب است!!!

 • مصا لحۀ نجیب الله ؟؟؟
  اکنون جئزنابینایان وقاری های مسجد پل خشتی کابل ,دیگران همه میدانند که مصالحه ملی از سوی گرباچف بخاطر بیرون ساختن صلح آمیز نیروهای شان از افغانستان طراحی شده بود.این طرح در اصل خویش از سوی گرباچف وریگان بشمول ضیاا لحق اساس گذاشته شد وهسته مرکزی این طرح را سقوط نظام دمو کرا تیک درافغانستان تشکیل میداد,همین داکتر نجیب الله( باطور!),این ما موریت را از سوی گرباچف,ریگان وجنرال ضیالحق بدوش گرفت تا نظام را سقوط داده وبرای جا نشینان وبرنامه های بعدی غرب ,این جاده را هموارسازد.پیش بینیهای نجیب الله متئسفانه طوری به جا افتید که قبل از همه شخصآ خودش باعث ورود این همه جا نشینان بعدی خویش درافغانستان شده وشیرازه های دفاعی دولت را از قبل با بازی های استخبا راتی خویش نابود کرد.اکنون به فیلم مستند ذیلآتوجه نموده وببیندکه چگونه نجیب از سوی گرباچف ,ریگان وضیا الحق ,مامور میشودودر یک کودتای روسی رهبر خویش ببرک کارمل را ازقدرت عزل واین برنامه هارا موفقانه تحقق میبخشد .این مصالحه اگر به همین فیلم نگاه شود به دستور گرباچف اعلان میشود,واز آنجا ئیکه درعمق این طرح صداقت وجود نداشت ودردرونش بارزی های بزرگ بر پایه منافع استعماری براه انداخته شد ,لاجرم یک نظام سقوط کرد ویک سر زمین نابود شد ویک ملت آواره شد. این شما واین فیلم که در پایان همین مقاله نشر شده است وحا وی هزاران راز جا نشینی وسقوط نظام داکتر نجیب الله است:
  http://www.mashal.org/content....

 • ایوبی صاحب سلام وهزاران سلام !
  هزا ران تشکرازین فیلم مستند,خدا حاضر است با دیدن آن شوکه شدم وعقایدم از ریشه علیه این مکار تاریخ (نجیب الله )تغیر کردوواقعآ درین فیلم تفرر وی را بو سیله جنرال پاکستانی ,گرباچف وریگان ,دیدیم وخیانت های ویرا آگاه شدیم وبا دیدن این فیلم دیگر هیچ سوالی درذهنم نسبت به مداری گری های این عوام فریب دروغگو باقی نمانده است. فیلم واقعآ مستند. وپروژه مرگباریکه نجیب برای تطبیق آن مامور شد ,همین نجیبی که از بطن پلان ها خبر بود وهمه چیز را گویا پیشبینی می کرد,ودر همین راه بر حسب دستور بادارخویش گرباچف که وی نیز غلام غرب بود,عمل کرد.امید این فیلم به زبان فارسی ترجه شده وهمگی بتواند از این دانه کمیاب استفاده نماید

 • وافعآ بهترین فیلم.مستندوروشن .تشکروتشکر!!!

 • یاد نمودن یک فراری قاتل به نام شهید,بزرگترین توهین وتحقیربرای شهدا وسربازان راستین ووطنپرست افغا نستان است.نجیب یک انسان جبون وترسووخیانت کار بودوکسیکه از خدمت زیر بیرق فرارمیکرد,در زمان نظام قانون ,باید محاکمه یی صحرایی میشد.اما این نجیب رئیس جمهور یک کشوربود,وملت خود را رها کرد ودزدانه فرارکرد.پس از فرار میتوانست از پناهگاه خویش فرارنماید ,اما درآتش وخوشباوری های اندیشه های قومی وقبیلوی خویش گی افتید. وی انتظار داشت تا صدر اعظم طالبان از سوی پاکستان مقررشده وبه جنایت خویش ادامه دهد!کسا نیکه بوی القاب جعلی شهید را استعمال مینمایند,به وجدانهای خویش مراجعه نموده ونام شهید را تحقیر ننمایند.یقینآ اینها باندگروپ نجیب هستند که تحت نام های مختلف برای نجیب کمپاین نموده ومیخواهند عذاب شکنجه تاریخ را برای وی کاهش دهند,اما این خواب است وخیال است وجنون!

 • شهید مزاری ,مسعود وقوماندان عبد الحق بود که لا اقل بخاطر خدمت برای وطنشان,جان های عزیز شانرا ازدست دادند.اما این خائین ملی لعنتی مردارشده بخاطرجانش وبرای اینکه متباقی عمرخویش را در کنار (امیتا بچهن) درهند سپری نماید ,بو سیله همقماشان خود ,که در ارتباط مخقی بود ,کونش لِچ شد وبه دارآویزان شد.یگانه خدمت جلادان طالب ,مردار ساختن نجیب بود.وی یک عوام فریب نهایت ماهربود.وی انسان هزارچهره وفریب کاربود.

 • تاریخ قضاوت خواهد کرد که کی مردار شده کی شهید وافعی این وطن خواهد بود.
  آیا کسی که نهایت جنایات را بنام مجاهد در این وطن و برای مردم مظلوم این مرز بوم انجام دادن آیا شهید گفته میشوند این اعمال را کدام اسلام حکم میکند؟

 • دلایل محبوبیت داکتر نجیب واستفاده تجارتی ازآن

  امروز حواریون داکتر نجیب وگروهک (وطن ) بخاطر دوکانداری خویش دست به سوئ استفاده زده ومیخواهند تا خدمات ورنج های بیکران بهترین فرزندان حزب راکه دردشوار ترین مراحل تاریخ مبارزه خویش ,سنگر مبارزه را ترک ننموده وبخاطر دفاع ازوطن ونوامیس ملی کشور,تا پای جان متعهد باقی مانده واز منافع ملی حمایت کردند,به پای شخص داکترنجیب سجیل نمایند.اینها سبکسرانه خدمات یک نسل سربلند وخادمین صدیق میهن را ,چپاول نموده ودر نظر دارند تا آن ارزش های بزرگ را به پای انسان های فراری وعوامفریبان تاریخ ثبت نمایند.بنآ باید گرا یشات اجتماعی را درقالب منطق تحلیل وارزیابی نموده واز میان آن تصویر واقعی داکتر نجیب را بیرون کشید .اینکه داکتر نجیب با مقایسه با حا کمان فعلی از جایگاه خوبی برخوردار است ,به دلایل روشن به عناصر ذیل مرتبط است:
  1-طریق کشته شدن مظلومانه نجیب بوسیله پاکستان, به مثابه دشمن آشتی ناپذیرمردم افغانستان

  • 2نامرادشدن نجیب که به آرزوی رسیدن به مقام صدارت طالبان , به دام طالبان وپاکستان افتید.ومنظره وشیوه کشتار بیرحمانه او که بوسیله ریسمان درعقب موتر دادسن, کشیده شد.
  • 3وابستگی های قومی قبیلوی وزبانی نجیب وگرایش ضدملی حکومت او درین خط, که متئسفانه این روش درقانون زندگی قبیله نهایت تعین کننده است ودر اوج تضاد های فعلی جامعه از کاربرد موثر برخوردارمیباشد.شما دیدیند که برای قصاب معروف کابل رسول سیاف, ویا همین ملا راکتی, در انتخابات, مردم چقدررائی دادند.
  • 4 فداکاری وخدمات حزب دمو کرا تیک خلق افغانستان, که از طالع نجیب بنا برروش معمول جامعه ومحاسبات سطحی مردم, این خدمات, درپایی فرد اول نظام خلاصه میشود.
  • 5اشتباهات بزرگ رهبران جهادی که درین مقایسه, حاکمیت دموکراتیک که بوسیله فرزندان واقعی مردم اداره میشد, بیشترمورد حمایت مردم قرارداشته وتصادفآ که دررائس این نظام, نجیب قرارداشت ودریک محاسبه سطحی, این همه خدمات بنام وی رقم میخورد.
  • 6فرارناکام نجیب وودوران حبس طولانی در دفترملل متحد, که خود برای مردمجامعه, احساس برانگیز است.
  • 7عدم آگاهی کافی مردم از بازی های مرگبار واپراتیفی نجیب که تحت دستور غرب, پاکستان وگر باچف مامور شد ونظام دموکراتیک را دریک معامله نابود ساخت.
  • 8عدم آگاهی عامه از راه اندازی دسیه علیه حزب ودولت وتبانی با حزب گلبدین وبعدا تداوم منا سبات مخفی با تحریک طالبان, که منتظر برگشت مجدد, در قدرت بود, ودرین دام اسیر ونابود شد.
   9-عدم آگاهی کافی عامه جهت راه اندازی کودتای بنام پلینوم هژده تحت رهبری گرباچف وحمایت ارتش سرخ درافغا نستان واساس گذاری سقوط پایه های رژیم به نفع غرب وپا کستان,که این پروژه در اصل خود بو سیله غرب ونوکرش گرباچف وجنرال ضیالحق بخاطر سقوط نظام طراحی شده بود ونجیب مامور سقوط این نظام بود.پیشبینی های نجیب این برنامه را تائید کرد که بلاخره در پی تحقق این سناریو ,امریکایی ها به این کشور تهاجم نمودند .که البته نجیب ازین پلان ها وسقوط نظام ومعاملات شوروی ها وبازی پاکستان ,بخوبی آگاه بود,اما با عاقبت نیندیشی, خود این ماموریت را تحقق بخشید ولاجرم سند مرگ خودرا خود امضانمود .
   10-عدم آگاهی عامه از برخورد های قومی گرایانه وملی گرایانه حکومت نجیب, در زمان اقتدارش .عدم آگاهی مردم از راه اندازی دسیسه خوست, تو طئه شمال وحتی راه اندازی وسرکوب کودتای شهنوازتنی.
   11-عدم آگاهی مردم نسبت به صداقت نجیب پیرامون سیاست مصالحه ملی وبازی های اپراتیفی وغیر صادقانه وتضعیف پایه های رژیم تحت بهانه این سیاست.نابودی حزب دولت و اردو ملی وهموار ساختن جاده برای پاکستان وحزب اسلامی.
   12-عدم آگاهی عامه از عدم تناسب میان اعمال وگفتار های عوام فریبانه نجیب. وبرخورد های عاطفی قشرغیرآگاه جامعه ومردمان بیسواد این دیار که وی را با قوماندانان ورهبران مجاهد مقایسه مینمایند.
   13 - ثبت مجموع خدمات حزب دموکراتیک به پای نجیب به عنوان آخرین میراث خوار آن دوران, که عا دتا مردم این آخرین را با اولین طرزنظام های جهادیون ونظام کرزی مقایسه مینمایند.
   14- افسانه وحکایات جامعه از صداقت ودستان پاک ونیات نیک حزب دمو کراتیک خلق افغانستان, وفرزندان اصیل حزب که طی یک دوران زندگی در یک مکتب حزبی تربیت وپروش یافته ودرس خدمت ووطنپرستی,در تاروپود شان جوش خورده بود.که تصادفا بر پایه محاسبات اجتماعی این هم بنام آخرین میراث خوارنظام دموکراتیک وشخص نجیب خلاصه میشودکه دراصل این افتخارات به سرافرازترین ووطنپرست ترین حزبی وخادم نظام دموکراتیک متعلق است.
   15-سکوت وخموشی فزاینده حزب دموکراتیک خلق افغانستان ,رهبران وکدرهای حزب ورو شنفکران جامعه ,بخاطر تعلقیت معنوی وقتل نهایت مظلومانه وغم انگیز نجیب الله ,ومسکوت گذاشتن لغزشها ,اشتباهات وخیانت های ویرانگرانه نجیب وضدو بند های مخفی وتبهکا رانه او با سیاه ترین محافل ارتجاعی .
   16-گشایش باب چورچپاول وقاچاق با سقوط نظام داکتر نجیب, که وی شخصآ تحت دکته و سیاست های ودساتیر گرباچف, پایگاه سیاسی, اجتماعی واقتصادی ونظامی رژیم را نابود کرد وخود درین گیرودار ازکشور عزم فرارنمود.که درین راستا تمامی عناصر بدوران رسیده وثروتمندان غارتگر وفساد گران که اکنون به قشرسرمایه دار جامعه مبدل شده اند, آگاهانه خود را مدیون اشتباهات وخیانت های نجیب در پی سقوط نظام دمو کراتیک دانسته واز آن بخوبی یاد مینماید.
   17- پخش فیلم ها وسخنرانی های نجیب وبرازندگی آن با مقایسه بارهبران مجاهد وحا کمیت کرزی.همچنان عدم تحلیل وپژوهش این صحبت ها وتحقق عملی آن درجامعه درعهد حاکمیت نجیب الله.
   18- بیداد گری, اسلام ستیزی وبازی بامذهب, از سوی غربی ها در زمان نظام جناب کرزی وتحقیر وتوهین مقدسات جامعه ویاد آوری تاریخ حاکمیت دموکراتیک به حیث مدافع سرسخت ارزش های ملی, اجتماعی ومذهبی.
   19- نبود سازمان های داگروعدالت جودر افغانستان به مثابه سازمانهای داخواه وایجاد حسرت نظام دموکراتیک وخدمات اش بر دل مردم.
   20- رشد فساد های بیرحمانه, اختلاس دارای های ملی, قاچاق, بی امنیتی, بیعدالتی, فقروبیکاری درعهد نظام کرزی ویاد خاطرات دوران حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان بو سیله مردم.
   این بود شمعه یی از دلایلی که تصویر داکترنجیب را به مقایسه دولتمردان کنونی وسران مجاهدین روشنتر جلوه داده ,اما دریغا هنوز داکتر نجیب وبازی های ظریفانه او که برای سقوط حا کمیت در یک معامله وتبانی انجام داد,در میان قشر بیسواد جامعه ,نا شناخته مانده است .باید بیاد داشت که محا سبات عاطفی عامه جامعه با محاسبات تاریخ, تفاوت کلی داشته ودر یک پژوهش گسترده چهره داکترنجیب و ومعاملات وی با سران جنایتکار کرملین مثل گرباچف وبر اندازی نظام تحت نقشه مشترک غرب ,شوروی وپاکستان , لغزش های ملیگرایانه ,وعدول وتخطی از آرمانهای زحمتکشان جامعه ,سقوط نظام ,معامله با بخش مرتجع جامعه مثل حزب اسلامی حکمتیار,تبانی باجنایت کارترین عناصر تاریخ مثل باند خونخوار امین وسرکوب بهترین مدافعین وطن وبیرون ساختن ستونهای اساسی نظام ومهره های توانا ی نظام ازسیستم رهبری کننده حزب ودولت شامل وطنپرستان خلقی وپرچمی ومدا فعین نظام دموکراتیک ,ده ها اشتباه وحتی خیانت نجیب آشکار شده وآنگاه درین قضاوت علمی وتاریخی, تاریخ وجامعه ,چهره اصلی نجیب بیرون شده وبعد ازهمه فلترشدن به نمایش گذاشته خواهد شد.طور مثال امروز یک تکسی ران تصویر نجیب را درروی شیشه موتر خویش در فراق حاکمیت حزب دموکراتیک خلق آویزان نموده وآن دریوربیچاره چه میداند که ازدست همین نجیب وگزینش اش ازسوی غرب وپاکستان وگرباچف بخاطریک پروژه بزرگ غربی وپا کستانی ,لاجرم همین نجیب مامورشد که بهترین نظام را سقوط داده وبرای مردم فاجعه آفرید ن.ومثال های بیشمار دیگر...
 • بنام خداوند بخشنده ومهربان نظر بنده در مورد رشادتهای قهرمان ملی کشور عزیز ما افغانستان یعنی شهید داکتر نجیب الله که به دست نوکران وجاسوسان کشورهای همسایه یعنی باکستان وایران توسط شخص خاین ملی ما شهنواز تنی وسران چباول گر این مرز بوم یعنی بنام مجاهدین شهید گردید به مناسبت فرا رسیدن سال روز شهادت قهرمان ملی کشور داکتر نجیب الله مراتب تسلیت خویش را خدمت خانواده محترم ودوست داران موصوف عرض میدارم نظرات خیلی از برادران خودم را خواندم نظر بنده

  آنلاین : yahoo.com

 • وقتی در مورد جنایت وجنایت کاران میخوانیم و میبینیم - موی براندام ما راست میګردد ولی هستند عده ای که خود را مدافع و توجیه کننده جنایت میدانند !!!!
  آیا کسی که نهایت جنایات را بنام مجاهد ISI در این وطن و بر مردم مظلوم این مرز بوم انجام دادن آیا شهید گفته میشوندکجایند انهاییکه چشمان شان را در برابر جنایت کاران می بندند ؟!!!
  کجایند جنایتکار پلیدی که از خردوانی به کادیلاک و کروزین دوانی رسیده !!!!
  کجایند جنگ سا لا ران و جنایتکاران که همه خیانت ها برای ای اس ای ISI و پاکستان بوسیله فهیم پلید ، خلیلی پلید بسم الله محمدی پلید, احمدضیاء پلید, عطامحمدنور پلید که هزاران هزار جزیب زمین دولتی و مردم در ولایت بلخ است , جمیعت وحزب وحدت پلید, واسماعیل خان پلید صورت گرفته !!!!
  کجایند عده از آنهاییکه با نام های مستعار زهر پاشی مینمایند وخود را مدافع استبداد جنگ سا لا ران و جنایتکاران ساخته اند؟
  شکرا له رحمانزی کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

 • با سلام برادر محترم شما با کدام منطق برای خاینین ملی لقب شهیدرا میدهید شما مفهوم شهادت یا شهیدرا میفهمید که برای خاینین ملت مظلوم ودرد کشیده ما لقب شهید را میدهید ان کسانیکه با میخ در سر برادر هم خون خود شما کوبیدن و یا قطارهای مواد خوراکیکه برای ملت درد کشیده شما تعمه حریق میکردن به انها لقب شهادترا میدهید شهید به ان میگویند که سر و مال جان خودرا در رای وطن ومردم درد کشیده خود صرف کنند نه به انان که نوکری دشمنان ملت مارا کرده باشند

 • با سلام خدمت همه برادران و خواهران هموطن خودم به امید روزی که جنایت کاران ودشمنان ملت مظلوم افغانستان یعنی نوکران و جاسوسان دشمنان ملت قهرمان این مرز بوم را در بایه میز محاکمه شاهد باشیم برادران و خواهران عزیز به گفتهی بعضی از کاسه لیسان وچمچه های سران خون اشام مجاهد که به گفته خود شان جهاد علیه شوروی سابق کردند در حقیقت جهاد علیه مردم بی دفاه خود ما کردن نه علیه شوروی از همان اول که این جنایتکاران ملت به نام جهاد و به کام خود شان هزاران تن از مردم بی دفاه مارا به نام این وان شهید و یا نابدید کردن و حالا هم دم از خدمت به مردم میزند خیلی از شما ها بیو گرافی این جنایتکاران را خواندید که اینها از کجا امده اند و در گذشته چی کاره بودن همه شان نوکران و حاله دست شبکه های استخباراتی اجنبیها بودن و هستن

  • امان الله لعل زاد سنگچارکی بدبخت. همین تره کی خرو امین پدرلعنت و همین کارمل و نانجیب پدر لعنتین ، یعنی دو خلیفه و دو شاگرد وفادرا شان که جمله چهار نفر میشوند، سبب و انگیزه پیدایش جهاد و مجاهد و رهبر و دهها دله و دیوث در مملکت ما شدند. اگر انفلاق هفت ثور نمیبود، اینقدر مجاهد و مجاهد زاده و اشرار و اشرار زاده تولید نمیگردید. یک چند نفر لوچک و خبیث هم که در پاکستان گریخته بودند، همانجا پوسیده میشدند. قضاوت تو کاملآ یکطرفه و نجیب و کارغل پرستانه بود. نجیب آن بز دل و نامردی بود که هزاران همرزم خود را در عقب خود گذاشته و در یک کوته بنام کوته ملل متحد پناه گزید. نجیب الله یک احمق فراری بود که حتی پلان دقیق فرار خود را هم طرح نتوانسته بود. و مهمتر از همه اینکه این کمونیستان و خائنین خلق و پرچم و دهها فرکسیون و سکتور هایشان چنان با هم بی اتفاق و علیه همدیگر داخل جنگ و توطئه بودند که مشابه ان در هیچ جای دنیا دیده نشده است. اول دو شاگرد وفا دار سر دو استاد خود را زیر بال شان نمود و بعد از آن شاگردان هم به سزای اعمال شان رسیدند. همین کارمل پدر سگ بود که زینه را از زیر پای نجیب رفیق و همرزم و پسان رقیب و دشمنش برداشت و گذاشت تا او و دولتش سر به تالاق شوند. و نتیجه اخر هم اینکه همین به اصطلاح روشنفکران خلق و پرچم بودند که با توطئه علیه یک دیگر خود شانرا به دامان رهبران همین اشرار پرتاب کردند. این خبایث خلق و پرچم اول حکمتغار را بد گفتند و در اخیر او را به حیث پدر خوانده خود به رسمیت شناختند و یا مسعود بزرا بد گفتند و بعد به اغوش او بیشرمانه پناه بردند. تو لعل زاده کودن و روس پرست که مثل رهبرت کارغل عاشق شوروی هستی از جنایات شورویهای لعنتی چیزی یاد نکرده ای. من تو خبیث و نوکر را خیلی خوب میشناسم.تو همان خائنی هستی به اصطلاح در حقیقت انقلاب ثور مصرف توجیه جنایات روسها و کارغلی ها بودی .اول تو باید به سزای اعمالت برسی و بعد از تو سایر رهبران خلق و پرچم و بعد از ان همین رهبران هفتگانه و هشتگانه و خرزی و باند جنایتکارش. باید ملت ما اگاهانه با دشمنان خود تصفیه حساب نمایند. خجالت بکش بی وجدان.

 • برادر همسفر بی منتق سلام من با هیچ یک از حزاب وابستگی ندارم وطبق گفته های شما خلق برچم ویا گروهای 8 گانه غارت گر به گفته شما مجاهدین همانطوریکه گوروها ویا حزاب خلق وبرچم سر نگون شدن عنقریب این جنایت کاران و خاینین ملت مظلوم ما هم فناه شدنی هستن و به امید ان روزی که ضوالی این جنایتکارانرا من و شما وتمام ملت درد کشیده ما شاهد باشیم والله و خیرالرازقین

  آنلاین : http://@@@ غشاخخ.زخئ

 • داکتر نا نجیب احمدزی انسان جبونی بود که از ترس مرگ ابرومند و مردن شجاعانه در میدان ، فرار را بر قرار ترجیح داد.اما گرفتار و طعمه مرگ با ذلت گردید و تا ابد بر پیشانی خود لکه ننگ و بیغیرتی را حک نمود. این بیغیرت که ادعای سالها مبازره را داشت با خیانت به همسنگرانی که سالها در کنار او برای قدرت او جنگیده بودند ،بر انها پشت گشتاند و آنها را در میدان تنها گذاشت تا طعمه درنده تر های دیگری که بد تر از خودشان بود گردند. در همان چهارراهی ایستاده شد و با غرور و لاف گفت که ما پل های پشت سر خود را خراب کرده ایم و به جلو میرویم.اما بر عکس دوباره به عقب رفت و از اثر تخریب پلها بدست خودش در مرداب غرق گردید.
  فکر کنید که اگر این گاو درنده از دفتر سازمان ملل زنده هم میبرامد برای ملت ما دیگر قابل اعتماد نبود. (از اول هم قابل اعتماد نبود). چگونه میتوانستیم به یک بگیل فراری باز اعتماد میکردیم؟؟ مگر ای نامرد و گریز پا! بهتر نبود مثل اندیوال خادیستت فاروق یعقوبی تفنگچه را خودت بیخ گوشت میماندی؟ مرگ با حقارت برایت مبارک باد که بدست خبیث تر ها یی از خودت مردار شدی. بچه خر. تو که بندواز خلیفه ات کارغل که سالها ترا در اغوش خود پروراند نشدی بر دیگران چه بندواز بودی؟ یارا روی ادم نامرد در گور.
  چه خوش گفت سعدی گرامی:
  سعدیا شیرازیا پندی مده کمزاد را —0— کمزاد اگر عاقل شود گردن زند استاد را

 • با سلام خدمت برادر عزیز خان برادر محترم شما در باره فرار داکتر نجیب الله فرمودید بیش از اینکه داکتر نجیب به هندوستان بناهنده شود مصعله صلح ومزاکره را بیان کرده بود ومیبنداشتن در صورتیکه در ان زمان گروهای هفتگانه به اصطلاه خود شان مجاهدین تحت فرمان سازمان های استخباراتی باکستان وغرب بیشنهاد صلح را با حکومت وقت را رد کردن چرا که انها حکومت داکتر نجیب الله را حکومت کمونستی میدانستن و هر گونه مزاکره و مفاهمه با داکتر نجیب را غیر شرعی و غیر اسلامی در صورتیکه خود این جانوارن از از همان وقت تا به حالا از تشنه و گرسنه قدرت وچوکی بودن و هستن من از دولت داکتر نجیب الله دفاه نمیکنم بلکه مخالف ان هم بودم ولی بعد از زمام داری داکتر نجیب چی بر سر مردم مظلوم ما امد خود من و همه ملت درد کشیده ما شاهد هستن که نوکران وجاسوسان تشنه به قدرت با ما چی کردن ملت مارا 30 سال به عقب کشیدن سرمایه اوردو مارا به یغما بردن جوانهای مارا به نام جهاد علیه برادران مسلمان و هم خون خود شان شهید کردن میلیونها هموطنان مارا از وطن ابایی شان به کشورهای همسایه و باداران شان مهاجر کردن من خودم شاهد هستم که در باکستان مردم ما دست به گدایی کارهای با مشقت و حتاه برای به دست اوردن یک لقمه نان دست به تن فروشی میزدن این همه از برکت اهبران مزودر جهادی و وطن فروش ما بودن وهمیطوریکه زمام داران خلق برچم سر نگون شدا انشاالله سر نگونی این مفسدین کره زمین هم فنا میشوند مثلی که شاهد مرگ خفت بار چند شان بودیم مثلی احمد شاه مسعود عبدلعلی مزاری برهاندین ربانی و حاجی قدیر و دیگر ی خون اشام ها ونوکران و جاسوسان بودیم و انشاالله هستیم والله وخیرالرازقین

 • با سلام یکی از برادر های ما در مورد قتل عام افشار سیلو نگاشته است که توسط احمد شاه مسعود انجام گرفته بود برادر عزیز قتلهای عام زیادی صورت گرفته که من وشما چندان اگاهی از ان نداریم ونه توسط یگی از جاسوسان ای اس ای و یا استخبارات ایران منظورم همان رهبران به گفته خود شان جهادی من در باره چند قتل عام که توسط همین جاسوسان انجام گرفته است برای تان یاد اوری میکنم قتل عام داشهای قلعه زمان خان توسط نیروهای گلبدین خاین قتل عام افشار توسط نیروهای احمد شاه مسعود فتل عام دهمزنگ ودارلا مان توسط نیروهای حرب وحدت به رهبری بوله مزاری خاین ومشرک جاسوس و مزدور ایران صورت گرفته است که من اطلاع دارم و شما میتوانید که با کندن چند متر زمین اثار ان را مشاهده کنید ومثلی که من وشما شاهد زببون شدن و مرگ خفت بار چند تن اینها بودیم و انشاالله هستیم با احترام امان الله

 • واقعاً داکتر نجیب اله یک شخص وطنپرست و میهن دوست بود که هر قدر تعریفش را کنید هنوز هم کم است

 • سلام دوستان و عزیزان گرامی:
  ما و شما همه افغان هستیم اینکه بگویم که کی وطن را خراب کرد کی خوب کی وطن فروش است کی پادشاه بود کی پادشاهی کرد این همه حرف ها غیر از خیانت به ذهن خود خیانت به وطن خود و خیانت به فامیل و ملت خود بیش نیست چرا که ما همه افغان هستیم باید کوشش کنیم که خوب بی اندیشیم و وطن خود را از دست بیگانه گان آذاد کنیم احزاب سیاسی یکی اش هم به نفع ملت افغان نبوده و نه میباشد.

 • فعلا درافغانستان بیبینید چی حال است یومول بدتر است کسانی که فعلا در قدرت است کلشس نفع شخصی خود را می خواهد و وطن را سری هرکسی می فروشن خون ملت را خورده رای هستن مشکل در خودی ما است بجای ازاین که در مقابل شان استاد شویم پشتی بانی انها را میکونیم ای وای به ملت رنج دیده افغانستان تا به کی این حالت جریان پیدا خواهد کرد
  پس لطفا نمانید که از شما سوی استفعاده شود لعنت به کرزی که کابینه خاین و وطن فروش ها را در کابینه جابجاکرد کسانیکه از عدالت ،انصاف ودین کپ میزند پس اینقدر پول از کجا کردن در به حق حلال این پولها خو بدست نمیاید پس از کجا کردن این پولها را چرا ازاینها پرسان نمیشه غریب غریب شده میره و پولدار پولدار شده میره وطن بجای ناموس است اینها وطن را فروختن سر خارجیهالعنت بر اینها لعنت 100لعت افسوس به ما مردم افغانستان

 • مادر کنار داکتر خو ن دادم فعلن درافغانستان موقعیت من خوب نیست بنا از این بنیا د خواهانی همکاری هستم کیس را که بنده در سفارت روسیه دادم بنا از این که بدر در داکتر بوده بنده که بسراش هستم ازسوی گروها
  حتا ه تهدید به مرک میشوم

 • اسامی پنج هزار نفری را که توسط سازمان استخبارات وقت در سالهای 1357 و 1358 به شهادت رسانیده اند افشا شد

 • ډاکتر نجيب الله احمدزی د ا نصاف په تله کې

  (د افغانستان د نظام په پاشلو کې د ډاکتر نجیب الله رول)

  1. د سر خبر افغانان اتل پروره هم دي ا مظلوم پروره هم . له هغې ورځې چې ډاکتر نجیب الله د طالبانو لخوا بې محاکمې اعدام شو، د خلکو همدردي ورسره پیدا شوه، له بلې خوا هغه به تل ویل چې که دی نه وي، نو کور په کور او کوڅه په کوڅه به جګړه ونښلي؛ او د وینو ویالې به روانې شي .دا خبرې اوس مظلومو او بیوزلو خلکو ته ددې مانا ورکوي چې دې ګوندې ډیر رسا او پیش بین شخص و، او په هر څه پوهیده، خو چا موقع ورنه کړه . همداراز بهرنۍ شبکې هم داسې کارونه هڅوي چې له حقایقو پرې د ولس ذهن بلې خوا ته مشغول کړي . ډیره د حیرانتیا خبره ده چې خلک لا هم د خپل قاتل تصویرونه ځړوي . خو دا مظلومان لا خبر نه دي چې د دغه کور په کور او کوڅه په کوڅه جنګ یو اصلي جوړونکی همدغه ډاکتر صیب دی .
  2. د خاد د دستګاه مشر
  ډاکتر نجیب د خاد د دستګاه مشر و چې ۸۵۰۰۰ ځوانان یې پخپل امر وژلي دي . دی پخپله غلطه کمونستي لار ډیر ټینګ وا و او ډیر داسې کسان چې کمترین جرم یې هم نه درلود، خو یوازې په دې ګناه چې لمونځ کوي، او یا د مجاهدینو جعلي کارت ورسره نیول شوی دی، له اعدام نه یې نه دي معاف کړي . زه یو داسې څوک پیژنم چې یوازې یو زوی یې درلود، چې یو خادست ورته د مجاهدینو جعلي کارت جوړ کړی و، او ډاکتر نجیب اعدام کړ. د دې ځوان پلار چې یو پا نګوال و؛ نجیب ته یوه واسطه پیداکړه´ورغی او ورته یې وویل چې حاضر دی خپل ټول جا یداد او پانګه دولت ته وبښي او د تل لپاره له ګران هیواد نه ووځي؛ خو چې زوی یې له اعدامه بچ شي، ځکه همدا یو زوی لري او بل اولاد نه لري، له بلې خوا زوی یې تر اتلسو کلونو کم دی او تر ټولو مهم دا چې بیګناه دی . خو د نجیب ځواب داو: کله چې زما ملګري ماته د یو چا ملومات راکړي، چې هغه اشرار دی، نو زه بیا په هغه نه رحم کوم او نه کوم یې په مجازات کې کوم کمی . دوه کاله وروسته به اتلس کلن شي او بیا به یې اعدام کړم . ده همدغه کار وکړ، دغه شان ځوانان په زرګونو اعدام کړي دي .
  3. په هرات کې د خلکو ړانده قتلونه،
  په افغانستان کې د روسي پوځونو مشر جنرال مایوروف ډیر څه لیکلي دي، چې لنډیز یې دادی : (کله چې مو په هرات کې عملیات کول، نو اعلامیې مو نشر کړې چې که څوک تسلیم شي او یا ونیول شي؛ نه به وژل کیږي . ډیر زر د خپلو کسانو له خوا خبر شوم چې ډاکتر نجیب لګیا دی اسیران وژني . زه په منډه ورغلم او دی مې له دې کاره منع کړ، خو ده راته وویل چې کارمل ورته امر کړی دی او هغه یې باید منع کړي . ما کارمل ته تلیفون وکړ چې نجیب ته دغسې امر وکړي . هغه هم لومړی وویل چې پری یې ږده چې مړه یې کړي، خو چې ما پرې قهر وکړ او ورته ومې ویل چې زه د یو ابر قدرت د فوځونو مشر یم او د خپل هیواد د حیثیب د ساتلو په خاطر باید په هغه څه عمل وکړم چې په اعلامیه کې مې ویلي دي، نو ایله کارمل نجیب ته وویل : بس شان اس، ګپ رفیق روسي ره قبول کو!!! روسی به ويل چې مه یې وژنه خو ډاکتر صیب به پرې رحم نه کاوه !!!
  4. په جلال آباد کې د روسانو جنایت او د ډاکتر صیب غبرګون،
  همدغه جنرال پخپل کتاب کې بل ځای لیکي : (په جلال آباد کې روسي عسکرو د نشې په حال کې په یو کور تېری کړی و. په کور کې نرو ښځو ورسره مقاومت کړی و،خو هغوی بیوسلې وو. عسکرو په پیغلو نجونو تیری کړی و. زه پوهیدم چې دا افغانانو ته تر ټول ستر ارزښت لري او که زه خپلو عسکرو ته جزا ور نه کړو؛ ممکن د لویو قیامونو سبب شي . ما له کشتمند نه وغوښتل چې خپل یو مرستیال زما له کسانو سره مل کړي، چې ددې ناوړه پېښې څېړنه وکړي . ده هیڅ علاقه ونه ښوده . ما هییت ولیږه او ثبوت شوه چې عسکرو دغه جنایت په رښتیا کړی و. زه بیا کارمل، کشتمند او نجیب ته ورغلم او ورته ومې ویل چې زه به خپلو عسکرو ته سخته جزا ورکوم. د دوی پخوانی ځواب دا و چې دا د روسي ملګرو پر ضد د اشرارو توطیه ده، خو دا ځل د کشتمند ځواب داو: پروا نداره، همه اش اشرار اس.... او د نجیب ځواب بې تفاوتي وه) . د یرغلګر پوځ مشر روسی په دې پوهیږي چې افغانانو ته تر ناموس هیڅ شی هم ډیر مهم نه دي، خو ډاکترصیب د کشتمند او کارمل په شان و......

  5. د ګورباچوف انتخاب
  د نجیب پیروان دا وایي چې ډاکتر د سولې او روغې – جوړې پلوي و او دغه نوښت یې کړی و. دا پخپله ډاکتر صیب ډیره ښه تشریح کوله : (کله چې ملګري!!! ګورباچوف د نوي طزر تفکر پالیسي شروع کړه، نو زه پوه شوم چې دوی نور زموږ سره خپله پالیسي بدلوي او خپل پوځونه له افغانستانه باسي . ډیر زر یو هییت شوروي اتحاد ته لاړو، ګورباچوف ټولو ته وویل : خپل غم مو وکړﺉ، زه نور د خپل هیواد زامن ستاسو په هیواد کې نه شم وژلای . کارمل چې تور و نور هم تور شو او ویې ویل چې که شوروي دوستان خپلې قواوې له افغانستانه وباسي بیا به د دې لس چنده ته اړتیا شي . ګورباچوف ورته وویل : ښه، داتاسې چې کوم اتقلاب عنوانوﺉ، چې د ولسونو انقلاب دی، له دې سره ولسونه نه دي ملګري؟ په دې وخت کې زه (نجیب) ور مخې ته شوم او ورته ومې ویل : سمه ده تاسو موږ سره خپلو مرستو ته دوام ورکړﺉ، زه حاضر یم چې ..... او هماغه و چې ګورباچف دی انتخاب کړ. دا د موضوع ظاهري بڼه ده. تر دې ژوره داده چې روسانو غوښتل له خپلې تیښتې وروسته نظام له داخله وپاشي او عملي روغې – جوړې ته لار اواره نه شي، دا کار د کارمل په وجود کې نه شو کېدای چې اردو چې اکثریت یې پښتانه و، منحله کړي، نو ددې لپاره دا د ک . جې . ب ستراتیژیکه نقشه وه، چې د ډکتر صیب په وجود کې ځان د افغانانو له انتقام نه د تل لپاره بیغمه کړي .
  6. د ملیشو جوړول او پیاوړي کول
  ډ اکتر صیب چې کله په مشرۍ کې راغی، له لومړۍ ورځې یې د ګلم جمع ملیشو پیاوړي کولو ته مټې راونغښې او د هیواد درانه او باعزته قومونه یې پرې بې عزته کړل . ده به ورځ په ورځ د اقلیتونو ملیشې پیاوړې کولې او منظمې او روزل شوې اردو ته به یې دسیسې جوړولې (که څه هم اردو هم د خلکو څخه کومه ساتنه نه وه کړې، خو د دې تمه ترې کیده چې آخر به د یو ملي – اسلامي دولت په ولکه کې خپلې اصلي کرښې ته ورسیخه شي) . بالاخره یې خبره دې ځای ته ورسوله چې افغانستان یې د دوستم او نورو پهلوانانو بې سرو پایه ملیشو په یو مرکز بدل کړ.

  7د منافقت سیاست
  یو تن چې د وطن ګوندغړی دی؛ کیسه کوي، چې نجیب د مشورې لپاره له نورو سره یو ځای غوښتي و. نجیب په خپلو نطاقانه خبرو ورته تشریح کړې وه، چې له شماله به مسعود، له غربه به هزاره ګان، له جبوبه به حقاني او سیاف او له ختیځه به عبدالحق په کابل راشي او په خپلو کې به داسې وجنګیږي چې د کابل په کوڅه کوڅه کې به وینې توی شي، مجاهدین به بدنام او دوی (د نجیب ملګري) به نیکنام شي . وايي چې د غونډې په منځ کې ترې وپوښتل شول، (چې داسې ده نو موږ باید د وطن د لوړو ګټو په خاطر یوه قرباني ورکړو او حکومت د مجاهدینو په منځ کې داسې چا ته وسپارو چې ثبات ټینګ کړای شي، خیر دی زموږ یو څو ملګري دې پکې قربان شي، خو چې نظام بیخي ونه پاشل شي) . دډاکتر صیب ځواب داو: د مجاهدینو په منځ کې حکمتیار دغه قوت لري، خو هغه رانه؛ نه شي راتلای، زه غواړم هغه بیرون پاتې شي . کله چې ورته وویل شول، چې آیا موږ پخپله د نظام پاشلو ته زمینه جوړوو؟ د نجیب ځواب دا و: (همګې ره میمانم، خو حکمتیار از پیشم آمده نمیتواند، وی بیرون و دیګران را داخل میکنیم، باز؛ دیګران از دست ازو حکومت کده نمیتانه....) له دې ښکاره معلومیږي، چې دا دروس هغه نقشه وه چې نظام باید روغ پاتې نه شي، بلکې داسې باید وپاشل شي چې روسي وسله د یو افغان له خوا د بل پر ضد وکارول شي او روس ترې بیغمه پاتې شي .
  8. الفاظ او نطاقي
  که څه هم نجیب په ظاهره د سولې او روغې - جوړې چغې وهلې او په ښه نطاقۍ او لفاظۍ به یې ښودله چې غواړي د افغانستان ستونزه د سولې له لارې حل شي، خو په عمل کې یې خادستي چلونو ته دوام ورکاوه. لا هم نېونې او اعدامونه روان وو او دې کله هم دې ته نه و حاضر چې ملت ته واک ورخوشې کړي . ده به خپلو ملګرو ته ویل : (يو ځل چې دا نور زه له حکمتیاره رابیل کړم، بیا ټول په یو شوو ن اسلامي وزارت راضي کوم . قدرت به تل د خلق دموکراتیک ګوند سره وي ..

  9. دجبل السراج تر نیولو وروسته
  کله چې د شمال مجاهدین جبل السراج ته راورسیده، ده په پوځ کې نیم ژوانده پښتنو افسرانو ته وویل چې مسعود ته مه تسلیمیږﺉ، په دې توګه یې کورنۍ جګړې ته عملي زمینه جوړه کړه . ده غوښتل چې نه مسعود، نه حکمتیار او نه هم کوم بل جهادي ګروپ په کابل پوره ولکه ټینګه کړي، چې کورنۍ جګړې ته زمینه جوړه او دده پیشبیني ګانې (پلانونه) رښتیا شي .

  10. د ملګرو ملتونو په دفتر کې
  کله چې پوه شو زوال او شکست یی حتمی دی ، نو د تیښتې د کوښښ تر ناکامۍ وروسته یې د ملګرو ملتونو دفتر کې پناه واخسته . هلته پسې نبي جان عظیمي ورغی، نجیب پرې ناز وکړ او ورته ویې ویل : رفیق عظیمي، ما از تو توقع ازی ره نداشتم که بالایم کودتا کنې، هغه ورته وویل : بې غیرته، چا کودتا کوله؟ ما که تا؟ تا غوښتل چې پخپله وتښتې او ګوند او دولت بې سر نوشته پرېږدې؟ ته یو ذلیل او ډارن یې.....
  11. له هغه څه چې ویریده
  ډاکتر صیب دا دومره چل و فریب د دې لپاره کاوه چې له خپلو تېرو اعمالو او هغو بې شمیره قتلونو د حساب نه ویریده او له دې ویرې یې دوه لارې لرلې : یا باید تل د ده ګوند په قدرت کې وي، او یا باید افغانستان وران شي، چې دومره څوک پکې نه وي، چې د دوی سره حساب وکړي . دې له حساب کتاب، محاکمې او اعدام نه ډیر ویریده؛ او غرور یې دا اجازه نه ورکوله چې دهغو زرګونو مظلومانو په شان یې په سترګو کې به یې د عذر، مرستې او رحم غوښتنې ځلاوې وپړکیدي، خو ده ورته به هیڅ اعتنا ورته نه کوله . په دې لا یتناهي کایناتو کې د خدای یوه دوامداره محاکمه روانه ده او یو وخت راغی، چې طالبان کابل ته ننوتل . دی هم په هماغه شان حالت کې پریوت چې سترګو یې د رحم غوښتنه وکړه، په ژبه یې طالبانو ته د (پښتنو ورونو ښه راغلاست) چغه وکړه، خو هغو ورته وویل چې نه پښتانه دي او نه فارسیوانان، بلکې هغه مسلمانان دي، چې د ده په مرګ پسې راغلي دي . څو شېبې ورسته هغه ډاکتر صیب چې څوارلس کاله د ټولو جنایاتو د لومړۍ درجه عاملینو څخه و، اعدام شوی او متاسفانه په وحشیانه شکل په چوک کې ځوړند شوی و. تر هغه څه ورسره ډیر بد شوي و، چې ده به کول، ده به خلک پټ وژل او پټ به یې خښول، خو دې په عمومي چوک کې ځوړند شو. بله دخفګان خبره دا وه چې کارمل چې تر ډاکتر صیب او نورو ټول هم ډیر ظالم واو د ټول تاریخ مکار او رذیل شخصیت و، لا ژوندی او بې جزا ګرځیده، خو ډاکتر نجیب ته بې محاکمې جزا ورکړ ل شوې وه . پکار خو دا وه چې په یوه عادلانه محکمه کې محاکمه شوی وای .
  12. د طالبانو له خوا یې اعدام د خلکود همدردۍ انګیزه شوه
  افغانان انتقام جویه دي، خو داسې نه دي، چې یو څوک دې دومره مظلومانه اعدام شي . همدې وحشیانه کار ډاکتر نجیب ته د خلکو په زړونو کې د کېنې او انتقام جویۍ په ځای عفوه او مینه پیدا کړه. له بلې خوا تر ده وروسته داخلي جګړو خلک دومره ځورولي وو، چې د ډاکتر د پلان له مخې سمې پیشبیني ګانې ورته داسې ښکاریدې، چې ګویا نجیب غوښتل د غو پېښو مخه ونیسي .

  13. زموږ لپاره پکې درس او زده کړه
  موږ ته دډاکتر نجیب الله ښه یا بد ویل اوس کومه فایده نه لري . خو باید له تېرو تاریخي پېښو نه درسونه واخلو. په آخرت کې خدای (ج) د نیتونو په اساس اجر ورکوي . داسې ښکاري چې ډاکتر نجیب د دې ملت او هیواد سره هیڅ ښه نیت نه دی کړی،.
  هغه څه چې موږ باید ترې درس واخلو؛ دادي :
  هیڅ افغان ته پکار نه ده چې د بهرنیو جاسوسي شبکو په وعدو تېر وزي، باید په خپلو موجودو امکاناتو بسنه وکړي او که نه وي پخپل کور کېني،نطاقي او لفاظي د مشرۍ لپاره کافي نه دي، پوهه، تدبیر او پلان تر هر څه ضرور دي .
  ضد او کینه کله کله د یو ملت سرنوشت له دومره سترو ستونزو سره مخامخوي .

 • من بانوشتهء آقای حسیب نود ونه درصد 99% موافق می باشم. خیلی تحلیل بجا ومنطقی از حوادث زمان نجیب الله احمدزی وشخصیت کاذب او ارائه نموده اند

 • هر دو نوشته از خودتان هست!يكي را رفيق زرغونه سپاح انفلابي و ديگر ان خودت نوشته كردي مردم اينقدر خر نيستند كه نفاممند

 • دوست عزیز بی نام طرفدار پر وپاقرص نجیب الله احمدزی!
  چرا خودت را زیاد زحمت میدهی وکوشش داری که مانند اجداد ونیاکان خدا نیامرزت تاریخ حاکمان وسلاطین این وطن را مطابق میل خود تحریف ومسخ نموده وبرای نسل آینده یک تاریخ جعلی را به میراث بگذاری؟
  از طرز خرامت معلوم است که شاه محمود مستمند ویا همان روغ لیونی باشی که بخاطر پنهان نمودن عیوب جنرال نجیب الله احمدزی قاتل هزاران انسان بیگناه این سرزمین ازهیچ پستی ودنائتی رو گردان نیستند.
  شخصیت جنرال نجیب الله ؛ غیرت جنرال نجیب الله ، وطندوستی وشهامت جنرال نجیب الله را میتوان از عملکرد پیروان ورفقای با غیرت اش که سنگ وفاداری وتعهد به راه واندیشهء اورا به سینه میکوبند شناخت.
  درمیان چند نفری که درمطبوعات بیرون مرزی بنام مدافعین پر وپاقرص خط فکری جنرال نجیب الله عرض وجود کرده اند یکی هم جلال الدین بایانی است که ا ز روی اخلاق وکرکتر ولافزنی او میتوان شخصیت و وکرکتر رهبرش را نیز درک کرد. یعنی اینکه از غیرت واخلاق جلال الدین بایانی میتوان به غیرت وناموسداری جنرال نجیب الله هم پی برد.
  جلال بایانی همان کسی است که بجرم بدرفتاری با خانم خود؛ دو سال پیش درکشور سویدن راهی زندان شد ومدتی را درزندان گذشتاند. بدرفتاری که درتمام سایتهای اینترنتی منجمله سایت وزین پندار گند رسوایی آن مشام انسانهای آزاده را آزار داد.
  ازهمان جلال بایانی سخن میگویم که درهمین سایت کابل پرس?؛ با افتخار وتبختر اعتراف به پیدوفیل بودن کرد. کسیکه با قلم خودش اعتراف کرد که او در سالهای جوانی اش همراه با دسته ای از دزدان شمالی مسیر راه پروان وپنجشیر را قطع میکرد وبعدا به زور سلاح دربین مسافران موترهای مسافربری داخل میشد و بچه های نوبالغ پنجشیری را از موتر پائین کرده وبعد آنها را اختطاف نموده وچند سال تاوقتیکه آن پسران به سن رشد می رسیدند آنها را بحیث بچه بیریش در قمارخانه ها وپرخانه های شمالی نگهداری میکرد؛ حالا خودت فکر کن که همچو شخص بی وجدان وپیدوفیل از پیروان صادق نجیب الله احمدزی ؛ رئیس جمهور سابق شمرده میشود؛ چنین یک شخص پست فطرت وبی وجدان ازجمله کسانی بود که در زمان حاکمیت نجیب الله درکشوری چون پاکستان بحیث دیپلومات ایفای وظیفه میکرد واز حال واحوال تنظیم های جهادی ؛ نجیب را خبر میکرد. همین شخص بی غیرت مطابق گزارش سایت وزین پندار؛ خانم خودرا به زور وجبر میخواست وادار به هبستری وهمخوابگی با رفقای حزبی خود نماید که خانمش از چنین خواست شوهر بی غیرت خویش سر باز میزند وگپ به جنجال وغالمغال ومحکمه وپولیس می کشد وسرانجام ؛ این شوهر بی غیرت راهی زندان میگردد.
  همین شخص بود که درکمپ ( ساگوسن) درسویدن؛ با یک هم قماش دیگرش بنام سیستانی همکاسه شده و ازسفرهای مخفی نجیب به پاکستان وملاقات با گلبدین حکمتیار پرده می بردارد.
  اما بعداز آنکه سیستانی این مطلب را از قول جلال الدین بایانی درکتابش نشر کرد وهمه دانستند که نجیب درآخرین روزهای حاکمیت ننگین اش دست بدامان پاکستان وگلبدین دراز کرده بود؛ حالا میخواهند این مطلب را ماستمالی نمایند وبه نحوی این مطلب را از صفحات کتاب سیستانی درچاپ های بعدی یا حذف نمایند ویا لا اقل سیستانی را وادار به معذرت خواهی کنند.
  چرب زبانی ها وچاپلوسی های چند روز پیش شاه محمود مستمند به سیستانی که گویا با یگانه مورخ ونویسندهء وطنپرست افغان روبرو شده است واورا همیشه تحسین وتبجیل میکند بالاخره، معلوم شد که تمام این چاپلوسی ها بخاطر همین مطلب بوده است که سیستانی را ازنوشتهء قبلی اش پشیمان سازد.
  اما سیستانی که سالها هم به میخ کوبیده وهم به نعل؛ میداند که دیگر دوران نجیب ونجیبی ها گذشته است وآنها درمیان پشتونها ازکدام وزنهء سیاسی برخوردار نیستند؛ صاف وساده به شاه محمود مستمند جواب داد که : اگر مرا احترام کنید ؛ احترام میشوید واگر بی حرمتی کنید؛ درمقابلت بی حرمتی میشود.
  سیستانی؛ روک وپوست کنده به شاه محمود مستمند فهماند که او هرگز زیر بار نمی رود وآنچه دربارهء سفر مخفی نجیب به پاکستان ازقول جلال بایانی نوشته است؛ آنرا ماستمالی نمیکند واگر او کدام دعوایی دارد میتواند با خود جلال بایانی تماس بگیرد واز او صحت وسقم این مطلب را بپرسد.
  ولی مستمند بعداز تماس های مکرر با دکتور علوم جلال بایانی ؛ از جلال بایانی چنین تقاضا میکند:
  داکتر صاحب بایانی سلام بر شما و فامیل محترم شما

  ایمل شما که از طریق رفیق یوسفزی برایم رسیده بود و من نیز مطابق وعده قبلی ، آنرا جنسآ خدمت استاد نهایت مهربان و بزرگوار سیستانی صاحب راجع کردم و موصوف در جواب ان دوباره نظر تائیدی شما را فرستاده است که برای من تعجب اور است که:

  در جواب رفقا آنرا خیانت به حزب تلقی مینمائید ولی در مقابل سیستانی صاحب بر موضعگیری تان تاکید مینمائید؟!

  لذا لازم است تا شما یک بار دیگر لطف فرموده توضیح دهید که ایا شما از نوشته تان که به رفیق یوسفزی ارسال کرده اید منکر هستید ویا نه؟

  زیرا شما در یک وقت باید یک موضوع را تائید نمائید

  یا نوشته سیستانی صاحب و یا هم نوشته که به رفیق یوسفزی داده اید؟

  و انتقاد من هم همانطوریکه در ایمل سیستانی صاحب نوشته شده، همان مطلب است که در ایمل سیستانی صاحب تحریر شده است. نه کدام مطلب دیگری که گویا ذریعه باند کارمل کتاب به چاپ رسده و این مطلب را زیاد ساخته است.

  من منحیث یک حزبی که خواستار رفع لکه سیاه از تاریخ پرافتخار رهبر دلیر خود شهید دوکتور نجیب الله هستم ، میباشم.کدام هدف دیگری که سبب بدنامی شما شود ندارم.زیراکه من و شما قبلآ با هم کدام ارتباط و در عین حال کدام مشکلی که سبب انتقام شود، با هم نداریم.

  از شما منحیث یک حزبی سابقه دار ، شخصیت علمی و فرهنگی و معتقد به ارمانهای رهبر شهید دوکتور نجیب الله احترامانه تقا ضا میگردد تا درزمینه اقدام مقتضی نموده که هم شما از بدنامی و هم رهبر مشترک ما از بدنامی تاریخی و هم استاد بزرگوار محترم سیستانی صاحب از بدنامی نجات یابد، یک راه حل را جستجو نموده و امید است در زمینه اقدام عملی خواهد فرمود.

  با حرمت رفیقانه
  این هم جواب جلال بایانی:

  اقای شاه محمود مستمند !

  انسان بايد ماوراجو باشد نه ماجراجو !

  نخست بايد آموخت که : انسان عادت کند هميشه حتی وقتی عصبانی هست عاقبت کار ، گفتار ، کردار وبرخورد خود را در نظر بگيرد و فراموش نه کنيد که خشم و غضب را به در گاه مردان با اراده ، مصمم و سالم راهی نيست .

  شما از کرسی کدام قاضی القضات ، کدام داد ستان ، کدام آدرس و کدام منزل

  برای خود حق داديد ؛ تا جويای گناه ،خطأ و رويکرد بنده را در قبال حوادث تاريخ گرديده و يک حرکت کودکانه و ددمنشانه خواستار شافيت مطالب شديد که از دائره صلاحيت ، فهم ، درک و تصور شما فرسنگها فاصله دارد .

  بنده با شناخت که از شما و هم سال شما دارم ، خود را در آن موقف نه ميبينم که به خواست طفلانه شما پاسخ مثبت ارايه کنم .

  آرزو مندم که اولين اشتبأ و آخرين اشتبأ شما باشد . ديگر مزاحم نه شويد تشکر ."

  اما من میگویم که لعنت خدا بر تمام شما وطنفروشان وناموس فروشان

 • سلام بر شما جوانان آزادیخواه افغانستان .
  ای ملت شریف و با تمیز افغانستان بدانید که این چیز ها که شما هر کدامتان به گذشته گان می گویید برای آبادی این خانه ویرانه کاری نمی کند . شما باید از این چیز ها دست برداشته و در آرزوی آین باشید که یک ملت سربلند و کشور آباد سربلند داشته باشیم

 • نجیب جاسوس ورزیده ای بوده واقعاً پیشبینی های او ستودنی است.

 • کسی بنام امید آزاد ابرازنظرنموده که گویا داکترنجیب الله ده تا رفیق دختر داشته که همزمان با آنها یکجا آب بازی میکرد . ووقتیکه مجاهدین پیروز شده اند کالای همین ده دختر را درسرحوض آب بازی پیداکرده اند . امیدخان وابسته ! (هرکسیکه هستی) معلوم است. دروغ وپروپاگند هم طریقه ای کار دارد که حداقل خواننده دفعتاً متوجه دروغ بودن آن نشود وتااندازه ای گمان کند که راست است یادروغ اما زمانیکه نام ازمجاهد بوجود میآید برای مردم افغانستان چنین وانمود میگردد که تجاران خون وخیانت . ولی اینجانب که اسمم دربالا ذکراست درزمان مجاهدین ازطرف دولت نجیب به صفت کارمنداستخباراتی دربین اشرار کارمیکردم وآنقدر اعتماد سرکرده های آنهارا کماهی نموده بودم که هیچ چیزی را ازمن پت نمیکردند. یک روز سرور برایم گفت که مادر امیدخان آزاد بادودخترش درکمپ مرده گاوخانه جورکرده واگرمیل داری بیا یکجا میرویم وساعت خودرا تیرمیکنیم . ووقتیکه رفتیم عین چیزبود. ویک دخترش را دربدل دوهزارکلدار برای یک شب به اتاق شخصی بردیم وتاصبح با وی معامله کردیم.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس